GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Τεχνολογία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-01-2012, 21:52
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Εγω από την άλλη προτείνω ονειροκούτι.... Dream box...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-01-2012, 22:23
angpass Ο/Η angpass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: Είχα 1200gs - τώρα τίποτα - σε λίγο θα έχω ......
Μηνύματα: 558
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω από την άλλη προτείνω ονειροκούτι.... Dream box...
Κωνσταντίνε ο dreambox είναι δορυφορικός δέκτης, το θέμα έχει να κάνει με επίγειο ψηφιακό για τα κανάλια της digea και τα κρατικά.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-01-2012, 22:32
angpass Ο/Η angpass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: Είχα 1200gs - τώρα τίποτα - σε λίγο θα έχω ......
Μηνύματα: 558
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

τελικά βρήκα από κατάστημα ηλεκτρικών στην Αθήνα 2 κομμάτια crystal audio CDVB-HD.
Πιστεύω από τους καλύτερους που έχουν βγει στην κατηγορία τιμής <70 euro.

Last edited by angpass; 17-01-2012 at 22:33.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-01-2012, 01:04
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από angpass Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωνσταντίνε ο dreambox είναι δορυφορικός δέκτης, το θέμα έχει να κάνει με επίγειο ψηφιακό για τα κανάλια της digea και τα κρατικά.
Το γνωρίζω...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-01-2012, 09:11
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από angpass Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά βρήκα από κατάστημα ηλεκτρικών στην Αθήνα 2 κομμάτια crystal audio CDVB-HD.
Πιστεύω από τους καλύτερους που έχουν βγει στην κατηγορία τιμής <70 euro.

μαπα λεμε..........τον εχω στο κουτι του,ελα να στο δωσω να μου παρεις τον hd1000 του πλαισιου, poy exei 40euro και οχι 70 ......
λοιπον,αυτος ο crystal einai ιδιος ακριβως με τον turbo x 2000 (λιγο στην εμφανιση εχει διαφορα) στο μενου και στην εικονα αλλα και στο δεκτη,δεν συγκρινονται με τον hd 1000 turbo x (τσεκαριστηκαν στην ιδια tv και αυτα που επιανε ο 1000, ο crystal kai o turbo 2000 δεν τα εβγαλαν) και η εικονα για γελια.....τωρα να μου πεις γιατι τους πηρες??δοκιμες εκανα, οποτε αυτοι θα παιξουν πατρα......(οσο για τους φτηνους με 25 ευρω κλπ,δεν υποστηριζουν hd οποτε αν ποτε παιξουν1080 τζιφος -μονο η ερτ hd ειναι,και αυτη με την σταμπα κολλημενη)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-01-2012, 14:13
angpass Ο/Η angpass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: Είχα 1200gs - τώρα τίποτα - σε λίγο θα έχω ......
Μηνύματα: 558
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Σε διάφορα forum που το έψαξα λένε τα καλύτερα για τον crystal.
Επίσης μιας και εργαζομουν 5 χρονια στο Πλαίσιο δεν έχω και την καλυτερη εικόνα για τα turbo-x προϊόντα.
Δεκτή η άποψη σου, όταν παραλάβω τον crystal θα μεταφέρω εντυπώσεις.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-01-2012, 14:25
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από angpass Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε διάφορα forum που το έψαξα λένε τα καλύτερα για τον crystal.
Επίσης μιας και εργαζομουν 5 χρονια στο Πλαίσιο δεν έχω και την καλυτερη εικόνα για τα turbo-x προϊόντα.
Δεκτή η άποψη σου, όταν παραλάβω τον crystal θα μεταφέρω εντυπώσεις.

για να μεταφερεις θα πρεπει και να συγκρινεις.............εγω τους εχω και τους τρεις.....τωρα τι λενε σε αλλα forum,δεν ξερω......για εμενα τα 70 ειναι πεταμενα λεφτα.....για κανα 30αρι καλος θα ηταν.....
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 18-01-2012, 17:52
angpass Ο/Η angpass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: Είχα 1200gs - τώρα τίποτα - σε λίγο θα έχω ......
Μηνύματα: 558
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Καλα δε σε βρίσαμε κιόλας.
Και είπα θα μεταφέρω εντυπώσεις όχι ότι θα τον συγκρίνω με τον turbo-x.
Άλλο το μεταφέρω εντυπώσεις και άλλο το συγκρίνω.
Φιλικά
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 18-01-2012, 18:59
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Όλα τα μυστικά για την σωστή επιλογή ψηφιακού αποκωδικοποιητή

Πρέπει να αγοράσω MPEG4 SD ή MPEG4 HD;










Με την έλευση της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης, η αγορά κατακλύστηκε από πλήθος αποκωδικοποιητών, όμως η επιλογή της σωστού για όσους δε γνωρίζουν τι πρέπει να αγοράσουν, μπορεί να αποδειχθεί μια αρκετά δύσκολη διαδικασία. Το BEST σας παρουσιάζει όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για να κάνετε τη σωστή επιλογή.
Καταρχήν δεν απαιτείται αλλαγή ή αγορά νέας κεραίας για τη λήψη του ψηφιακού σήματος. Η κεραία σας λαμβάνει και το αναλογικό και το ψηφιακό σήμα. Στην περίπτωση που είστε κάτοχος ή σκοπεύετε να αγοράσετε τηλεόραση που διαθέτει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή DVB-T MPEG4 ή Η.264, δεν χρειάζεστε εξωτερικό αποκωδικοποιητή.
Για να διαπιστώσετε ότι μια τηλεόραση ενσωματώνει τον παραπάνω αποκωδικοποιητή θα πρέπει να ανατρέξετε στο εγχειρίδιο της τηλεόρασης σας ή να ψάξετε για μια ένδειξη στο δέκτη που να δείχνει ότι έχει ενσωματωμένο επίγειο ψηφιακό δέκτη MPEG4.
Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του κατασκευαστή και να ελέγξετε τις δυνατότητες του δέκτη από το νούμερο μοντέλου του κατασκευαστή.
Εάν η τηλεόρασή σας δεν διαθέτει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή DVB-T MPEG4 ή Η.264 τότε η αγορά ενός εξωτερικού είναι μονόδρομος. Για την αγορά του σημαντικό ρόλο παίζει ο τρόπος της σύνδεσης του με την τηλεόραση. Αν η τηλεόραση είναι παλιά αναλογική με λυχνία (CRT) ή LCD/PLASMA χωρίς θύρα HDMI, τότε αρκεί ένας αποκωδικοποιητής με υποδοχή SCART ή RCA.
Εάν η τηλεόρασή σας είναι LCD/ PLASMA και διαθέτει και θύρα HDMI, τότε συνιστάται ένας αποκωδικοποιητής με θύρα HDMI. Στο εμπόριο κυκλοφορούν δυο τύποι εξωτερικών αποκωδικοποιητών οι SD (τυπικής ευκρίνειας) και ΗD (υψηλής ευκρίνειας).
Προσοχή: Για κάθε τηλεόραση που έχετε θα πρέπει να αγοράσετε ξεχωριστό αποκωδικοποιητή.

Πρέπει να αγοράσω MPEG4 SD ή MPEG4 HD;
Αν αγοράσετε αποκωδικοποιητή MPEG4 SD στην παρούσα φάση θα λαμβάνετε και θα βλέπετε όλα τα ψηφιακά κανάλια τυπικής ευκρίνειας εκτός του ΕΡΤ HD το όποιο είναι υψηλής ευκρίνειας. Σε αυτό τον τύπο η σύνδεση με την τηλεόραση γίνεται μέσω υποδοχής SCART ή RCA. H τιμή του ξεκινά από τα 30€.
Ενώ αν αγοράσετε αποκωδικοποιητή MPEG4 HD θα λαμβάνετε όλα τα ψηφιακά κανάλια τυπικής και υψηλής ευκρίνειας, όπως το ΕΡΤ HD. Σε αυτό τον τύπο η σύνδεση με την τηλεόραση γίνεται μέσω υποδοχής SCART ή RCA ή θύρας HDMI.
H τιμή του ξεκινά από τα 45€. Εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι αν η σύνδεση του εξωτερικού αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση γίνεται μέσω υποδοχής SCART ή RCA, μπορείτε μεν να λαμβάνετε ψηφιακά κανάλια υψηλής ευκρίνειας με αυτόν, αλλά θα τα βλέπετε στην τηλεόραση σας με κατώτερη ευκρίνεια. Όταν η σύνδεση του εξωτερικού αποκωδικοποιητή MPEG4 HD με την τηλεόραση γίνεται μέσω θύρας HDMI, τότε μόνο μπορείτε να βλέπετε εικόνα υψηλής ευκρίνειας.
Στους παραπάνω τύπους εξωτερικών αποκωδικοποιητών εκτός από την λήψη των ψηφιακών καναλιών μπορείτε να απολαμβάνεται υπηρεσίες όπως EPG (ηλεκτρονικός οδηγός προγράμματος), PVR (εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος με την χρήση εξωτερικού usb δίσκου) και Time shift (μετακίνηση μπρος πίσω στην εικόνα, πάγωμα αυτής) καθώς και αναπαραγωγή πολυμέσων. Οι παραπάνω λειτουργίες διαφέρουν από μοντέλο σε μοντέλο.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 18-01-2012, 20:07
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Αποκωδικοποιητής mpeg4

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από angpass Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα δε σε βρίσαμε κιόλας.
Και είπα θα μεταφέρω εντυπώσεις όχι ότι θα τον συγκρίνω με τον turbo-x.
Άλλο το μεταφέρω εντυπώσεις και άλλο το συγκρίνω.
Φιλικά

εγω φταιω που ασχοληθηκα ...............
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βαλκάνια-Κεντρική Ευρώπη-Ιβηρική Χερσ.- Βόρεια Αφρική ilias vara Info ταξιδιών εξωτερικού 99 02-04-2012 16:15
Με δικαστική απόφαση τα Blogs δικαιούνται την ανωνυμία bitter Πολιτισμός 0 05-11-2011 12:10
Μερικές φωτόγραφίες από την ποδηλατική βόλτα στα βασιλικά κτήματα frits Ποδήλατο 19 07-06-2011 14:44
Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 42 29-03-2011 11:30
ΜΡ3 με αμερικανικά στρατιωτικά μυστικά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 4 18-02-2009 02:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!