GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-06-2012, 10:58
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Ερώτηση για αλυσίδα

Καλημέρα
Επειδή έφτασε η ώρα να αλλάξω αλυσίδα στο GSάκι, ήθελα να ρωτήσω το εξής: Να πάω απευθείας στο Γέρακα ή θα μου κοστίσει διπλά από τις τιμές που βλέπω για αλυσίδα-γρανάζια σε μαγαζιά ανταλλακτικών (περίπου 110-120 ευρώ χωρίς την τοποθέτηση προφανώς)? Υπάρχουν μαγαζιά εκτός συνεργείων που να πουλάνε και να τοποθετούνε αλυσίδα-γρανάζια?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-06-2012, 11:08
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Γιατι να αλλαξεις γραναζια? εχεις πανω απο 50-60000 ΣΚΛΗΡΑ κμ?

Αλυσιδα, κοιτα τον τυπο της και παρε την απο το ελευθερο εμποριο.

Αν χρειαστεις ΚΑΙ γραναζια συμβουλη μου ειναι να παρεις της μαμας οσο και να στοιχισουν.....την αλυσιδα την παιρνεις απ' εξω διοτι με τα λεφτα που θα σου πει η μαμα θα παρεις καλυτερη.

Αν μου πεις τον τυπο θα σε κατευθυνω αναλογως......
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 21-06-2012, 11:32
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Αυτά για παράδειγμα κάνουν για τη μηχανή:
ΑΛΥΣΙΔΑ DID 520 X 112 (X-RING)
ΓΡΑΝΑΖΙΑ JT : ΕΜΠΡΟΣΘΙΟ 16 Δ
ΟΠΙΣΘΙΟ 47 Δ

Χλμ έχω 33.000 και όχι σκληρά, αλλά εδώ και χρόνια διαβάζω - ακούω ότι καλό είναι να αλλάζονται και τα γρανάζια μαζί με την αλυσίδα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-06-2012, 12:59
dmnds Ο/Η dmnds βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Γνώμη μου.......πήγαινε σε μαμά. Έμενα μου τα άλλαξε όλα ο Θανάσης με 160 η 180 € δεν θυμάμαι καλά. Η αλλαγή έγινε γιατί φόραγα του εμπορίου και μου κόπηκε-ξεκούμπωσε ….. στην εθνική παρακαλώ με 150χλμ πάνω σε προσπέραση. Από ότι μου είπε ο Θανάσης και τυχερός ήμουν (που δεν σκοτώθηκα λέω εγώ )και που δεν την πήρε μέσα αλλά την έφτυσε γιατί τότε θα είχα πάθει ολοκληρωτική ζημια. Κάτι το οποίο δεν μπορείς να το πάθεις με την μαμίσια γιατί είναι συνεχής η αλυσίδα και όχι με κουμπωμένα άκρα . Δεν ξέρω……..σκέψου το.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-06-2012, 14:02
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dmnds Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι το οποίο δεν μπορείς να το πάθεις με την μαμίσια γιατί είναι συνεχής η αλυσίδα και όχι με κουμπωμένα άκρα . Δεν ξέρω……..σκέψου το.
Σου είναι εύκολο να μας εξηγήσεις λίγο το παραπάνω?


Είμαι κι εγώ για αλλαγή αλυσίδας / γραναζιών και έλεγα να βάλω τη χρυσή DID.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 21-06-2012, 15:12
geokall Ο/Η geokall βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Μoto: HONDA VARADERO MK3 '08
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου είναι εύκολο να μας εξηγήσεις λίγο το παραπάνω?


Είμαι κι εγώ για αλλαγή αλυσίδας / γραναζιών και έλεγα να βάλω τη χρυσή DID.
πως είναι δυνατόν να είναι συνεχόμενη και να μην έχει ασφάλεια
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 21-06-2012, 15:13
geokall Ο/Η geokall βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Μoto: HONDA VARADERO MK3 '08
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

κάνε και μια βόλτα απο τον τόγελο στην λιοσίων στις 3 γέφυρες και ρώτα, σίγουρα κάνει και τοποθέτηση...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 21-06-2012, 15:58
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά για παράδειγμα κάνουν για τη μηχανή:
ΑΛΥΣΙΔΑ DID 520 X 112 (X-RING)
ΓΡΑΝΑΖΙΑ JT : ΕΜΠΡΟΣΘΙΟ 16 Δ
ΟΠΙΣΘΙΟ 47 Δ

Χλμ έχω 33.000 και όχι σκληρά, αλλά εδώ και χρόνια διαβάζω - ακούω ότι καλό είναι να αλλάζονται και τα γρανάζια μαζί με την αλυσίδα.
θα σου πω για την αλυσιδα, για τα γραναζια επιμενω για μαμα.

Η αλυσιδα σου DID 520 με 112 κρικους, η καλυτερη ποιοτητα που μπορεις να παρεις σε X-RING φυσικα ειναι η ZVM-X. Υπαρχουν και οι τυποι ''VP'' & ''VM'' αλλα ο πιο ενισχυμενος ειναι ο ZVM-X. Εγω αυτον τον τυπο φοραω στο Βαρα μου (σε βημα 525) και με νορμαλ οδηγηση βγαζω γυρω στις 50-60000κμ.

Η αντιληψη οτι μαζι με την αλυσιδα αλλαζουμε και τα γραναζια ισχυε πριν πολλα χρονια....σημερα με την εξελιξη των αλυσιδων αλλα και της μεταλουργιας για τα γραναζια -ειδικα τα μαμα -κατι τετοιο δεν ισχυει. Αν τα γραναζια σου δεν εχουν σπασμενα, φαγωμενα στην ακρη τους ¨η στραβα δοντια συνεχιζεις με καινουρια αλυσιδα και τα παλια γραναζια.

Η αλυσιδα που θα παρεις οπως και ολες πια οι αλυσιδες για μεγαλες μοτοσυκλετες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Εχουν σε ενα σακουλακι εναν ακομα κρικο σαν ολους τους αλλους της αλυσιδας μαζι με 2 λαστιχενια X-RINGS, ο οποιος εφαρμοζει σαν τους υπολοιπους αλλα θελει ειδικο εργαλειο για να πριτσινωθουν τα πειρακια και να ασφαλισει.

Αυτο που λεει καποιος φιλος οτι του εσπασε επειδη δεν ηταν της μαμας δεν ισχυει σε καμια περιπτωση! Το πιο πιθανον ηταν να ειχε ασφαλεια κοινη (περαστή) οπως στα ποδηλατα παλιοτερα ¨η να ηταν χαμηλοτερης ποιοτητας ¨η και ασυντηρητη απο αυτη που θα επρεπε να ειναι.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-06-2012, 16:29
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και ιδιαίτερα το Γιώργο για το χαρακτηρισμό στο GSάκι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Η αλυσιδα που θα παρεις οπως και ολες πια οι αλυσιδες για μεγαλες μοτοσυκλετες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 21-06-2012, 17:05
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για αλυσίδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου πω για την αλυσιδα, για τα γραναζια επιμενω για μαμα.

Η αλυσιδα σου DID 520 με 112 κρικους, η καλυτερη ποιοτητα που μπορεις να παρεις σε X-RING φυσικα ειναι η ZVM-X. Υπαρχουν και οι τυποι ''VP'' & ''VM'' αλλα ο πιο ενισχυμενος ειναι ο ZVM-X. Εγω αυτον τον τυπο φοραω στο Βαρα μου (σε βημα 525) και με νορμαλ οδηγηση βγαζω γυρω στις 50-60000κμ.

Η αντιληψη οτι μαζι με την αλυσιδα αλλαζουμε και τα γραναζια ισχυε πριν πολλα χρονια....σημερα με την εξελιξη των αλυσιδων αλλα και της μεταλουργιας για τα γραναζια -ειδικα τα μαμα -κατι τετοιο δεν ισχυει. Αν τα γραναζια σου δεν εχουν σπασμενα, φαγωμενα στην ακρη τους ¨η στραβα δοντια συνεχιζεις με καινουρια αλυσιδα και τα παλια γραναζια.

Η αλυσιδα που θα παρεις οπως και ολες πια οι αλυσιδες για μεγαλες μοτοσυκλετες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Εχουν σε ενα σακουλακι εναν ακομα κρικο σαν ολους τους αλλους της αλυσιδας μαζι με 2 λαστιχενια X-RINGS, ο οποιος εφαρμοζει σαν τους υπολοιπους αλλα θελει ειδικο εργαλειο για να πριτσινωθουν τα πειρακια και να ασφαλισει.

Αυτο που λεει καποιος φιλος οτι του εσπασε επειδη δεν ηταν της μαμας δεν ισχυει σε καμια περιπτωση! Το πιο πιθανον ηταν να ειχε ασφαλεια κοινη (περαστή) οπως στα ποδηλατα παλιοτερα ¨η να ηταν χαμηλοτερης ποιοτητας ¨η και ασυντηρητη απο αυτη που θα επρεπε να ειναι.
Προχτες αλλαξα αλυσιδογραναζα στο υπηρεσιακο το gsx και ειναι οπως τα λεει ο γιατρος παραπανω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!