GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-07-2013, 09:00
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή συμφώνησες, δώρο η δημοσίευση της οδηγίας:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/do...EK-1999-44.pdf

Άρθρο 5 παρακαλώ...
Copypastomena Aπό το pdf που παρέθεσες...


Ο πωλητής ευθύνεται δυνάμει του άρθρου 3, όταν η έλλειψησυμμόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών από την παράδοση του αγαθού. Εάν, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας, τα δικαιώματα που προβλέπονται στο άρθρο 3 παράγραφος 2 υπόκεινται σε παραγραφή, η παραγραφή αυτή δεν συμπληρώνεται προ της παρόδου δύο ετών από την παράδοση


Δυστυχώς ο όρος "έλλεψη συμμόρφωσης" δεν σημαίνει εγγύηση, υπάρχει το άρθρο 6 που αναφέρεται στις εγγυήσεις

Η εγγύηση δεσμεύει νομικά το άτομο που την προσφέρεισύμφωνα με τους όρους που ορίζονται στη δήλωση της εγγύησης
και στη σχετική διαφήμιση.

Εργάζομαι στον χώρο των φωτογραφικών προϊόντων, δεν είναι δυνατό τα νομικά τμήματα των Sony, Νikon, Canon και άλλων να οδηγούν στην παρανομία τις εταιρείες με τεράστιο κίνδυνο δυσφήμησης του ονόματός τους.

Να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά θα ήθελα να πουλώ προϊόντα με 3 και 4 χρόνια εγγύηση, αλλά η πραγματικότητα είναι το 1 έτος, Όσοι δίνουν 2 το κάνουν για λόγους ανταγωνισμού και marketing και όχι γιατί τους υποχρεώνει ο νόμος.

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-07-2013, 09:02
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Δεν έχει να κάνει με το να ξέρει κανείς ποιος είμαι, ή τι δουλειά κάνω...
Αν σας αναφέρω ελάχιστες περιπτώσεις με εικόνες, του τι έχει συμβεί, πώς έχουν διαλυθεί μονάδες (όχι μονο interphone, και midland) και τι ζητάνε οι πελάτες θα τρελαθείτε.

Έχω ήδη στείλει σχετικό email για τη δυνατότητα επέκτασης εγγύησης στην Interphone και αναμένω.
Το θέμα είναι οτι πρέπει - χρειάζεται να προσεχθούν κάποια προϊόντα που έχουν τις ευαισθησίες τους, όπως πχ οι φορτιστές των κινητών.
Το περί νομίμου δικαιώματος που γράφω , δυστυχώς δεν μπόρεσα να το αποφύγω, και θα μείνω εδώ, δεν υπάρχει λόγος για καμία άλλη επέκταση σε αυτό το θέμα

Αν πραγματικά θεωρείτε οτι θα πρέπει να φτιάξουμε ενα tutorial για τα βίσματα κλπ των f3,f4,f5 , πολύ ευχαρίστως να το κάνω αν θα φανεί εξυπηρετικό !

Βλέπουμε απαντήσεις - αντιδράσεις και εδώ είμαστε. Δεν είναι κακό σαν ιδέα, αρκεί να υπάρχει όντως χρησιμότητα.

Σχετικά με το πρόβλημα που απασχολεί το θέμα στο οποίο γράφουμε, θα επανέλθω
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-07-2013, 09:04
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Copypastomena Aπό το pdf που παρέθεσες...


Ο πωλητής ευθύνεται δυνάμει του άρθρου 3, όταν η έλλειψησυμμόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών από την παράδοση του αγαθού. Εάν, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας, τα δικαιώματα που προβλέπονται στο άρθρο 3 παράγραφος 2 υπόκεινται σε παραγραφή, η παραγραφή αυτή δεν συμπληρώνεται προ της παρόδου δύο ετών από την παράδοση


Δυστυχώς ο όρος "έλλεψη συμμόρφωσης" δεν σημαίνει εγγύηση, υπάρχει το άρθρο 6 που αναφέρεται στις εγγυήσεις

Η εγγύηση δεσμεύει νομικά το άτομο που την προσφέρεισύμφωνα με τους όρους που ορίζονται στη δήλωση της εγγύησης
και στη σχετική διαφήμιση.

Εργάζομαι στον χώρο των φωτογραφικών προϊόντων, δεν είναι δυνατό τα νομικά τμήματα των Sony, Νikon, Canon και άλλων να οδηγούν στην παρανομία τις εταιρείες με τεράστιο κίνδυνο δυσφήμησης του ονόματός τους.

Να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά θα ήθελα να πουλώ προϊόντα με 3 και 4 χρόνια εγγύηση, αλλά η πραγματικότητα είναι το 1 έτος, Όσοι δίνουν 2 το κάνουν για λόγους ανταγωνισμού και marketing και όχι γιατί τους υποχρεώνει ο νόμος.

Ο αστάθμητος παράγοντας "ανθρώπινη χρήση" χωρίς κανέναν ενδιασμό παίζει τεράστιο ρόλο παιδιά.. μην το λησμονείτε αυτό.
Εχουν έρθει εδώ μονάδες και μονάδες που στις 3 ημέρες είναι διαλυμένες τελείως !!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-07-2013, 09:56
sterzam Ο/Η sterzam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Beroia
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Παίδες, από μέρους μου, θεωρώ ότι έληξε το θέμα.
Το κόστος της F4 ώς μονάδας (χωρίς ακουστικά κλπ) είναι λίγο μεγαλύτερο από το πήγαινε-έλα με κούριερ, Βέροια-Πάτρα.
Έχω την αίσθηση, ότι αν πίεζα λίγο την κατάσταση, δεν θα έβγαινα χαμένος.
Το θέμα ΄΄εγγύηση ηλεκτρονικών 2 χρόνια΄΄ το αφήνω στην άκρη.
Μέχρι τα επόμενα λοιπόν...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-07-2013, 11:19
mikochem Ο/Η mikochem βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ιδιότητα του επίσημου εκπροσώπου του MotoRAID, και σε συνδιασμό με τα γραφόμενα που υπάρχουν απο κάποιον / κάποιους χρήστες για θέματα της Interphone τα οποία δεν είναι απολύτως αληθή, επιφυλάσομαι κάθε νομίμου δικαιώματός μας.

Αυτό γίνεται για μια τυπική διασφάλιση των γραφομένων μας, και σας ευχαριστώ για την κατανόηση.
Αυτό πάντως εγώ δεν το κατάλαβα.

Απειλείς κάποιον που θέλει να πει κάτι για τα προιόντα σου?

Εσύ για ποιον λόγο είσαι εδώ? Για το χόμπι σου ή για να βρίσκεις πελάτες ή/και να λογοκρίνεις - ελέγχεις τους πελάτες σου?

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για αυτά που γράφει. Υπάρχουν οι οδηγίες του forum καθώς και οι admin για να τηρούν την τάξη. Δεν χρειαζόμαστε άλλους.

ΥΓ: Ο γραφόμενος είναι και πελάτης σου.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-07-2013, 11:21
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Μόλις λάβαμε απάντηση από την Interphone στο θέμα μας περι εγγύησης με αφορμή το thread, και πλέον επιβεβαιώνουμε οτι η εγγύηση για τις μονάδες Interphone είναι 24 μήνες. Αντιθέτως με τους 12 για τους οποίους μας είχαν ενημερώσει στην Κολωνία, είναι ένα πολυ ευχάριστο γεγονός.

Άρα , 24 μήνες εγγύηση σε όλες τις μονάδες Interphone
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 10-07-2013, 11:30
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mikochem Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό πάντως εγώ δεν το κατάλαβα.

Απειλείς κάποιον που θέλει να πει κάτι για τα προιόντα σου?

Εσύ για ποιον λόγο είσαι εδώ? Για το χόμπι σου ή για να βρίσκεις πελάτες ή/και να λογοκρίνεις - ελέγχεις τους πελάτες σου?

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για αυτά που γράφει. Υπάρχουν οι οδηγίες του forum καθώς και οι admin για να τηρούν την τάξη. Δεν χρειαζόμαστε άλλους.

ΥΓ: Ο γραφόμενος είναι και πελάτης σου.
Λυπάμαι που μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία, αλλά επειδη ακριβώς κάποια πράγματα που γράφονται εδώ δεν είναι απολύτως σωστά, οφείλω να διαφυλάξω την ακαιρεότητα των λεγομένων για την επιχείρηση με δεδομένη την διπλή ιδιότητα που έχω. ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ απειλώ, ΔΕΝ φέρω σε τάξη τίποτα, ΔΕΝ με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Αυτό έλλειπε.. Είδες εσύ κάποια απειλή σε αυτό που έγραψα ;

Μιλόντας σαν Γιάννης, το πως είμαι εδώ - τι έχω κάνει, μπορεις να το δεις απο τα post μου. Γράφω πολύ πριν το MotoRAID ακρβώς στο ίδιο ύφος..
ΑΝ ΗΘΕΛΑ να έχω πελάτες απο τα forum, πίστεψε οτι θα μπορούσα να έχω εκατοντάδες παραπάνω γυρνώντας απο forum σε forum και κάνοντας αυτά που κάνουν άλλοι συνάδελφοι. Αλλά προτιμώ να μείνω καθαρός, γιατι με νοιάζει το βάθος.

Μάρτυρες μου οι φίλοι - φορουμίτες ο οποίοι με ρωτάνε καθημερινά πράγματα, και επιμένω να στέλνουν μηνυματα που αφορουν εμπορικό κομμάτι στο e-mail της επιχείρησης και οχι εδώ γιατι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ εδώ για εμπορικό σκοπό. Παρολα αυτά, απο τη στιγμή που κάποιος ποσταρει εδώ, και το βλέπω (γιατι μπαίνω λιγο στο φορουμ λόγω φόρτου εργασίας), και μπορώ να απαντήσω, θα το κάνω.

Ελπιζω να έγινα κατανοητός, δεν θα ασχοληθώ στο παρόν θέμα για κάτι άλλο, πολύ ευχαριστώς αν το θέλετε να σας περιγράψω εφόσον ζητηθεί το τι κάνω εδώ
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 10-07-2013, 11:32
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Τέλος, λέω και επισημαίνω, οτι χωρις τα feedback των πελατών, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουμε - γίνουμε καλύτεροι και να εξυπηρετούμε καλύτερα τους πελάτες μας. Αλλά τα feedback θα πρέπει να γίνονται σε λογικά πλαίσια και με καθαρό μυαλό, και όχι όπως να ναι.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 10-07-2013, 14:27
katsanakis Ο/Η katsanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
Μoto: BMW K1200GT
Μηνύματα: 732
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Γιάννη συνεχίστε την καλή δουλειά που κάνετε....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 10-07-2013, 15:15
sterzam Ο/Η sterzam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Beroia
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 βλάβη και εγγύηση

Να πω και γω, ότι η F4 εχει πάρει το δρόμο της για Πάτρα και η αίσθηση μου είναι ότι δεν πρόκειται να βγω χαμένος...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!