GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 08-08-2009, 00:47
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Question Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

[QUOTE=alx_k;55694]. Περα απο αυτο παρατηρησε τσογο στο bevel gear του διαφορικου (εικ. 1).

Σου εξηγησαν στο συνεργειο αν πρεπει το bevel gear να εχει καποιο τζογο; Και αν ναι, ποσο; Μολις ελυσα το δικο μου (με αφορμη αυτο που σου συνεβη) και ανακαλυψα ενα μικρο τζογο!!! Αυτος ο μικρος τζογος πιστευω εξαρταται αμεσα απο τον τυπο του ρουλεμαν του αξονα αυτου.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 08-08-2009, 03:50
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

[quote=BOXER;55809]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
. Περα απο αυτο παρατηρησε τσογο στο bevel gear του διαφορικου (εικ. 1).

Σου εξηγησαν στο συνεργειο αν πρεπει το bevel gear να εχει καποιο τζογο; Και αν ναι, ποσο; Μολις ελυσα το δικο μου (με αφορμη αυτο που σου συνεβη) και ανακαλυψα ενα μικρο τζογο!!! Αυτος ο μικρος τζογος πιστευω εξαρταται αμεσα απο τον τυπο του ρουλεμαν του αξονα αυτου.

νικο καλησπερα! τελικα την εκανες την αλλαγη της βαλβολινης? οταν εβγαλα το δικο μου διαφορικο, ειχε αρκετο τζογο στο σημειο που αναφερεις (ρουλεμαν του bevel gear) τον οποιο καταλαβαινα στη μηχανη οταν εκτονωνωταν εντελως η πισω αναρτηση και αμεσως μετα πιεζοταν (π.χ σε λακκουβες η σε περασμα απο σαμαρακι) αισθανομουν οτι κατι χτυπουσε εκει πισω στον αξονα.ειχε και τζογο σχεδον 2 χιλιοστα στο στεφανι η πισω ροδα και ετσι αποφασισα να το λυσω. τωρα για το αν ειναι φυσιολογικος ο τζογος, το μανουαλ αναφερει για περιθωριο της ταξης του ενος χιλιοστου στο υψος του στεφανιου της ζαντας με κρυο διαφορικο. για το bevel gear δεν αναφερει κατι, αλλα το καινουργιο διαφορικο που εχω στα χερια μου εχει μηδενικο τζογο στο σημειο αυτο. δε ξερω αν πρεπει να ανησυχεις αλλα καλο ειναι να ελεγχεις το τζογο αυτο και αν μεγαλωσει (μακαρι να μεινει ως εχει) την ξερεις τη συνεχεια....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 08-08-2009, 10:18
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

[quote=BOXER;55809]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
. Περα απο αυτο παρατηρησε τσογο στο bevel gear του διαφορικου (εικ. 1).

Σου εξηγησαν στο συνεργειο αν πρεπει το bevel gear να εχει καποιο τζογο; Και αν ναι, ποσο; Μολις ελυσα το δικο μου (με αφορμη αυτο που σου συνεβη) και ανακαλυψα ενα μικρο τζογο!!! Αυτος ο μικρος τζογος πιστευω εξαρταται αμεσα απο τον τυπο του ρουλεμαν του αξονα αυτου.

Δεν
πρεπει να εχει τσογο!
Ετσι μου ειπαν.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 08-08-2009, 12:12
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Νορμαλ χρηση θα ελεγα. Στην εθνικη κινουμαι απο 140 εως 190 χλμ. Δεν παω κοφτες. Δε λεω οτι δε θα τυχει να παω και σπασμενος αλλα δε μενω σε υψηλες ταχυτητες για ωρα. Στο χωμα ειμαι πολυ προσεκτικος και μπαινω σπανια. Αν σκεφτεσαι να δημιουργηθηκε το προβλημα απο κακη χρηση τοτε θεωρω πως οχι. Εκτος αν θερειτε κακη χρηση το οτι δε σταματαω να την δουλευω και αυτο γιατι ειναι το μονο μεσο μετακινησης που εχω.
σε ρωτησα για την χρηση,γιατι ειναι σημαντικο πως και που γινονται τα χλμ.η δικια μου εχει 59000 χλμ απο τον 4 του 07 αλλα μαλλον ειμαι τυχερος,γιατι διαβαζω προβληματα σοβαρα σε μηχανες με πιο λιγα χλμ,τελος παντων ευχομαι να ειναι το τελαυταιο που σε βρισκει και να βρεις καποιον καλο γιατρο να της βαζει ΧΕΡΙ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 08-08-2009, 21:31
kostaspro Ο/Η kostaspro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS 1200/08
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

Σε εμένα έχει μια μαύρη υγρασία γύρω από την τρύπα του πίσω άξονα...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 09-08-2009, 01:34
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

[quote=alx_k;55882]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν πρεπει να εχει τσογο!
Ετσι μου ειπαν.
Εμενα εχει τζογο κατι λιγοτερο απο μισο χιλιοστο (και εννοω στο αθροισμα της κινησης, απο αριστερα προς τα δεξια, ή αν θες στην κινηση εμπρος πισω). Δωθησεις ευκαιριας αλλαξα και τα λαδακια του (180ml, ελπιζω να μην ξανα αλλαξει το νουμερο ) και εβαλα τα Red Line.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 09-08-2009, 02:06
boxer-1200 Ο/Η boxer-1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostaspro Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εμένα έχει μια μαύρη υγρασία γύρω από την τρύπα του πίσω άξονα...

ακριβώς και εγω την ίδια μαυρη μούργα έχω.κάτι σαν μαύρη σκόνη με λαδι.σου κολάει στο χέρι και δεν φευγει η μαυρίλα.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-08-2009, 19:29
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

και εμενα εχει τζογο και χτυπαει.στην εδω αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι αλλαζουμε βαλβολινες καθε 20000χλμ.εξηγηστε μου τωρα αν εχει τζογο πισω τι σημαινει αυτο?τι πρεπει να κοιταξω?εντωμεταξυ οι φυσσουνες στον αξωνα ειναι κομενες και θελουν αλλαγη.τι να προσεξω εκει?
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 14-08-2009, 22:52
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Ρουλεμαν διαφορικου : Βαρεσανε διαλα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα εχει τζογο και χτυπαει.στην εδω αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι αλλαζουμε βαλβολινες καθε 20000χλμ.εξηγηστε μου τωρα αν εχει τζογο πισω τι σημαινει αυτο?τι πρεπει να κοιταξω?εντωμεταξυ οι φυσσουνες στον αξωνα ειναι κομενες και θελουν αλλαγη.τι να προσεξω εκει?
καλησπερα, αν εχει τζογο ο μικρος αξονας (bevel gear) τοτε χρειαζεσαι τουλαχιστον αλλαγη των δυο ρουλεμαν που τον περιστρεφουν. αν εχεις τζογο στη ζαντα, ειναι αποδεκτος μεχρι την ταξη του ενος χιλιοστου στο "χειλος" της ζαντας, με κρυο διαφορικο. τωρα για τις φυσουνες αν ειναι κομμενες ΠΡΕΠΕΙ να τις αλλαξεις οπωσδηποτε , γιατι τα νερα και η υγρασια που θα εισελθουν θα προκαλεσουν και αλλα προβληματα με τον καιρο(σκουρια στον αξονα, ισως και στα καρε του διαφορικου η και του κιβωτιου αν το σκισιμο ειναι στην εμπρος φυσουνα).
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!