GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-06-2010, 21:16
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasx Εμφάνιση μηνυμάτων

..υπάρχει περίπτωση να μάθουμε τις ασφαλιστηκές εταιρίες ??

Σωστο. Για να μαθενουμε και οι υπολοιποι ποιους να αποφευγουμε.
Υπαρχει περιπτωση να μαθουμε ποια εταιρια ειναι??
Η εταιρια που δεν ειχε πληρωσει σε εμενα παντως ολο το ποσο, ηταν η Οικονομικη, η οποια εχει κλεισει τωρα.

Last edited by nibo; 16-06-2010 at 21:26.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-06-2010, 23:45
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Μη βιάζεστε και μην λέτε πράγματα που δεν γνωρίζετε.Στο προκείμενο:
οταν ένα όχημα κριθεί ως "ολική καταστροφή" ή ασύμφορη επισκευή, τότε ο ιδιοκτήτης του δικαιούται ως αποζημίωση την τρέχουσα αγοραία του αξία μείον την αξία των όποιων υπολειμάτων (σώστρων). Ετσι, αν μια μοτό έχει π.χ. την ημέρα του ατυχήματος αξία στην αγορά 5.000,00 € και τα σώστρα υπολογίζονται στα 1.000,00 €, τότε ο δικαιούχος θα λάβει αποζημίωση ποσό 4.000,00 €.
Πώς υπολογίζεται τώρα η αγοραία αξία: βγαίνει ο μέσος όρος τιμής από τα σχετικά έντυπα που κυκλοφορούν και ιδίως από τη "Χρυσή Ευκαιρία" και το "ΜοτοΤρίτη". Ετσι λοιπόν, αν έχουμε ένα R1100GS το οποίο τώρα "παίζει" ανάμεσα στα 3.500-4.500,00 € εμείς δεν μπορούμε να ζητάμε αποζημίωση για 6.000,00 €.Σημειώστε επίσης ότι οι μεγάλες ασφαλιστικές κοστολογούν πολλές φορές αξίες με βάση τις πληροφορίες που τους δίνουν τα συνεργεία.Ετσι δεν είναι διόλου απίθανο να μας "δώσει" το ίδιο το συνεργείο αναφορικά με την πραγματική αξία της μοτό.
Τα "περιφερειακά" αποζημιώνονται μόνο εφόσον αποδεικνύεται η απόλυτη καταστροφή τους και παρακατατεθούν στην ασφαλιστική εταιρία.Ρουχισμός και κράνη το αυτό λαμβανομένου υπ' όψιν του συντελεστή "μεταχειρισμένου".
Σε ό,τι αφορά στην αξία των "σώστρων" αυτά είτε πωληθούν είτε κατατεθεί η πινακίδα της μοτό θα συνυπολογισθούν σε κάθε περίπτωση στην καταβαλόμενη αποζημίωση.Προσοχή: έστω και μια βίδα να απομένει έχει αξία...
Εάν τώρα προβούμε σε επισκευή μοτό που κρίθηκε από τον πραγματογνώμονα ως "ασύμφορη επισκευή" ή "ολική" τότε διαπράττουμε αυτό που λέμε "εξ οικείου πταίσματος επαύξηση ζημίας" και το δικαστήριο θα το λάβει ιδιαίτερα υπ' όψιν του "τσεκουρώνοντας" το σχετικό αγωγικό κονδύλιο.Προσέξτε: τα δικαστήρια αποζημιώνουν πραγματικές αξίες και όχι "συναισθηματικές" αξίες.Μην μπλέκετε την ηθική βλάβη με τα παραπάνω, αυτή είναι ξεχωριστό και αυτοτελές κεφάλαιο.
Ελπίζω να βοήθησα
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-06-2010, 02:54
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βιάζεστε και μην λέτε πράγματα που δεν γνωρίζετε.Στο προκείμενο:
οταν ένα όχημα κριθεί ως "ολική καταστροφή" ή ασύμφορη επισκευή, τότε ο ιδιοκτήτης του δικαιούται ως αποζημίωση την τρέχουσα αγοραία του αξία μείον την αξία των όποιων υπολειμάτων (σώστρων). Ετσι, αν μια μοτό έχει π.χ. την ημέρα του ατυχήματος αξία στην αγορά 5.000,00 € και τα σώστρα υπολογίζονται στα 1.000,00 €, τότε ο δικαιούχος θα λάβει αποζημίωση ποσό 4.000,00 €.
Πώς υπολογίζεται τώρα η αγοραία αξία: βγαίνει ο μέσος όρος τιμής από τα σχετικά έντυπα που κυκλοφορούν και ιδίως από τη "Χρυσή Ευκαιρία" και το "ΜοτοΤρίτη". Ετσι λοιπόν, αν έχουμε ένα R1100GS το οποίο τώρα "παίζει" ανάμεσα στα 3.500-4.500,00 € εμείς δεν μπορούμε να ζητάμε αποζημίωση για 6.000,00 €.Σημειώστε επίσης ότι οι μεγάλες ασφαλιστικές κοστολογούν πολλές φορές αξίες με βάση τις πληροφορίες που τους δίνουν τα συνεργεία.Ετσι δεν είναι διόλου απίθανο να μας "δώσει" το ίδιο το συνεργείο αναφορικά με την πραγματική αξία της μοτό.
Τα "περιφερειακά" αποζημιώνονται μόνο εφόσον αποδεικνύεται η απόλυτη καταστροφή τους και παρακατατεθούν στην ασφαλιστική εταιρία.Ρουχισμός και κράνη το αυτό λαμβανομένου υπ' όψιν του συντελεστή "μεταχειρισμένου".
Σε ό,τι αφορά στην αξία των "σώστρων" αυτά είτε πωληθούν είτε κατατεθεί η πινακίδα της μοτό θα συνυπολογισθούν σε κάθε περίπτωση στην καταβαλόμενη αποζημίωση.Προσοχή: έστω και μια βίδα να απομένει έχει αξία...
Εάν τώρα προβούμε σε επισκευή μοτό που κρίθηκε από τον πραγματογνώμονα ως "ασύμφορη επισκευή" ή "ολική" τότε διαπράττουμε αυτό που λέμε "εξ οικείου πταίσματος επαύξηση ζημίας" και το δικαστήριο θα το λάβει ιδιαίτερα υπ' όψιν του "τσεκουρώνοντας" το σχετικό αγωγικό κονδύλιο.Προσέξτε: τα δικαστήρια αποζημιώνουν πραγματικές αξίες και όχι "συναισθηματικές" αξίες.Μην μπλέκετε την ηθική βλάβη με τα παραπάνω, αυτή είναι ξεχωριστό και αυτοτελές κεφάλαιο.
Ελπίζω να βοήθησα

Συμφωνω σε οσα λες για τις περιπτωσεις ολικης καταστροφης.
Το προβλημα ομως με τις πληρωμες ειναι γενικοτερο καποιες φορες. Και δεν μιλαω μονο για τις περιπτωσεις ολικης καταστροφης. Στην δικια μου περιπτωση π.χ. δεν ειχα ολικη καταστροφη. Παω την μηχανη στον Παναγιωτοπουλο, ερχετε ο πραγματογνωμονας της εταιριας ο οποιος μου εβγαλε ενα ποσο το οποιο ενεκρινε για την επισκευη. Την επισκευαζω στη συνεχεια συμφωνα με αυτο το ποσο, ουτε ευρω παραπανω. Και οταν τους εστειλα τα τιμολογια μου εδωσαν μικροτερο ποσο απο το κανονικο, απο αυτο που ειχε εγκρινει ο ιδιος τους ο πραγματογνομονας, λεγοντας μου λιγο πολυ, μετα απο πολλα τηλεφωνα και χασιμο χρονου, οτι εμεις αυτα δινουμε, αν θες παρτα αν δεν θες μην το παρεις, και πηγενε δικαστικος. Κανονικο νταβαντζιλικη δηλαδη. Και να σημειωσω οτι το ποσο που μου εφαγαν ηταν μικρο τοσο που δεν αξιζε να τους παω δικαστικος, για αυτο ειχαν και αυτο το θρασος να μου πουν εμεις αυτα δινουμε, αν θες παρτα. Και γνωριζω και αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-06-2010, 10:33
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Την επισκευαζω στη συνεχεια συμφωνα με αυτο το ποσο, ουτε ευρω παραπανω. Και οταν τους εστειλα τα τιμολογια μου εδωσαν μικροτερο ποσο απο το κανονικο, απο αυτο που ειχε εγκρινει ο ιδιος τους ο πραγματογνομονας, λεγοντας μου λιγο πολυ, μετα απο πολλα τηλεφωνα και χασιμο χρονου, οτι εμεις αυτα δινουμε, αν θες παρτα αν δεν θες μην το παρεις, και πηγενε δικαστικος. Κανονικο νταβαντζιλικη δηλαδη. Και να σημειωσω οτι το ποσο που μου εφαγαν ηταν μικρο τοσο που δεν αξιζε να τους παω δικαστικος, για αυτο ειχαν και αυτο το θρασος να μου πουν εμεις αυτα δινουμε, αν θες παρτα. Και γνωριζω και αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις.
Σε αυτές τις πριπτώσεις ο ζημιωθείς ΠΡΕΠΕΙ να διεκδικεί δικαστικώς άνευ ετέρου.Η πρακτική μερικών εταιριών είναι τέτοια που αξίζει την δικαστική διαμάχη.Και στις περιπτώσεις αυτές δεν μένουμε μόνο στη ζημιά αλλά διεκδικούμε και τα υπόλοιπα, ήτοι, μείωση αξίας,ενδεχόμενη χρήση άλλου μέσου, ηθική βλάβη κλπ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-06-2010, 12:18
kalifas Ο/Η kalifas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R 1100GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

εμενα παιδια μου εβγαλαν αξια μηχανης 2000 ευρω,μειων τα σωστρα 1300 ,υπολοιπο στο χερι 700 ευρω.
σεναριο επιστημονικης φαντασιας.
η ασφαλιστικες ειναι ,εθνικη του αλλυ και μιννετα η δικη μου.
το θεμα ειναι λεει οτι την εκτιμηση την κανει μια ανεξαρτητη εταιρια και τους την παραχωρει και αυτοι πρατουν αναλογα.
σημερα περιμενω τελικη απαντηση απο τον ασφαλιστη μου,θα πηγαινε να τους μιλησει(τριχες )
α,και τα ασφαλιστρα που δινω ειναι 300 ευρω το χρονο.
δηλαδη τοσα χρονια τα σκαω και τωρα πρωτη φορα ,που δεν φταιω κιολας πανε να την βγαλουν με 700 ευρω.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-06-2010, 13:02
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Τι μοτο-τριτι και αυτο τριτι ακόμα στο κ...ο αυτού που μου το είπε είναι το περιοδικό(το λέει κανένας νόμος αυτό??κόλπα των ασφαλιστικών).Δικαστικά και μπορεί να περίμενα δύο χρόνια αλλά όταν ήρθε αυτή η μέρα με παρακάλαγαν πρίν αρχίσει το δικαστήριο να τα βρούμε,αμ πριτς!!!
ΥΓ:Διάβασε προσεχτικά τι σου γράφει ο loulou1100gs,αυτός για μένα είναι ο σωστός δρόμος.

Last edited by S.T; 18-06-2010 at 13:05.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-06-2010, 23:50
kalifas Ο/Η kalifas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R 1100GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

σημερα ειχα τηλεφωνημα,ανεβηκαν στις 3500.
απο τις 2000.....
τελικα μας δουλευουν
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 22-06-2010, 00:37
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικαστικά και μπορεί να περίμενα δύο χρόνια αλλά όταν ήρθε αυτή η μέρα με παρακάλαγαν πρίν αρχίσει το δικαστήριο να τα βρούμε,αμ πριτς!!!


Ωραιος, γιατι ετσι θελουνε.
Καποιες το εχουν σαν τακτικη αυτο, να μην σου δινουν τα λεφτα και να σε ταλαιπωρουν περιμενοντας 2 χρονια για να παρεις τα λεφτα σου που δικαιουσε στο δικαστηριο και.....
λιγο πριν ερθει η ωρα του δικαστηριου να σου ζητανε συμβιβασμο, αφου εχεις φαει ολη την ταλαιπωρια πρωτα.
Οχι ρε φιλε, δεν συμβιβαζομαι... Τωρα το θυμηθηκες οτι εκανες μακακια??
Δικαστηριο ηθελες, δικαστηριο θα εχεις. Ετσι.. για να αυξηθουν τα εξοδα τους, και να τους τσουξει λιγο. Ειναι το μινιμουμ που μπορουμε να κανουμε για να τους τιμωρησουμε οταν γινονται τετοια απαραδεκτα περιστατικα.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 22-06-2010, 15:49
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kalifas Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα ειχα τηλεφωνημα,ανεβηκαν στις 3500.
απο τις 2000.....
τελικα μας δουλευουν
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μάς δουλεύουν
Φαντάσου τι θα σου προσφέρουν αν τους πείς ότι είσαι αποφασισμένος να
το τραβίξεις δικαστικά
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 22-06-2010, 16:02
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Φιλαράκι η ασφαλιστικη θα προσπαθησει να σε αποζημειωσει με το ελαχιστο ποσο.....βρισκοντας ουκ ο λιγες δικαιολογιες.....απειλησε τους με ευγενεια παντα για δικαστικη διαμαχη--αν και τοτε δεν σε ικανοποιοισουν--ξεκινα την νομιμη οδο--και να ξερεις---λιγο πριν την δικη οταν σε παροθυν για συμβιβασμο...μην τους κανεις το χατηρι----σου μιλαει παθων----παραλιγο να με βγαλουν τρελλο οτι δεν εγινε το ατυχημα που ειχα με την μοτο μου ,και μου διναν 1200 ευρα για ζημια 3600 ευρων,,,φυσικα με ταλαιπωρησαν και με καθυστερησαν χρονικα αλλα τα λευτα μου τα πηρα...!!!!!!

α και αν σουν πουν τιπορτα για ελευση πενταετιας και οτι δικαιολογουν μονο ενα μερος---ζητα τους τον νομο που το γραφει αυτο και απλα μετρα τα χρωματα που θα αλλαξει ο ασφαλιστης!!!

Last edited by vasorfa; 22-06-2010 at 16:03.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!