GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 05-06-2012, 12:13
teacher Ο/Η teacher βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μoto: bmw r100 gs 91, ducati 250, ducati 900 ssd, Aermacchi 350,
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Δίπλωμα στην Ευρώπη....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Cherouvim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως στην Ελληνική Πρεσβεία της Σερβίας αναφέρει ότι αναγνωρίζεται το Ροζάκι ή η Κάρτα σας δίπλωμα οδήγησης.
Αυτό εχει νά κάνει με διακρατικές συμφωνίες .
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 05-06-2012, 14:28
arnhths Ο/Η arnhths βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Δίπλωμα στην Ευρώπη....

Στις Βαλκανικές χώρες αναγνωρίζεται παντού το Ευρωπαϊκό (ροζ). Σε οποιαδήποτε άλλη Χώρα έδειξα το "international" της ΕΛΠΑ, συμπεριλαμβανομένης και της Αμερικής, δεν το γνώριζαν πουθενά σαν έντυπο. Στη Σουηδία που δεν είχα το ροζ αλλά το παλιό Ελληνικό και της ΕΛΠΑ με πήγαν στο Τμήμα για εξακρίβωση και στην Αμερική δεν περνούσε κανένα απ όλα και έβγαλα Αμερικάνικο με εξετάσεις εξ αρχής. Τζάμπα το 50άρικο.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 08-06-2012, 16:07
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Δίπλωμα στην Ευρώπη....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teacher Εμφάνιση μηνυμάτων
Τό δίπλωμά σου ισχύει κανονικά όταν ταξιδεύεις ΕΝΤΟΣ Ευρωπαικής Ενωσης.
Είναι το επίσημο έγγραφο.Τό δίπλωμα αυτό ισχύει μέχρι το 65 ετος ηλικίας .Δέν ειναι υποχρεωτικό να το αλλάξεις .Δέν το ανανεώνεις αν ειναι κατηγορία Α η Β.
Αν θέλεις να πάς ΕΚΤΟΣ Ευρώπης , πάς ΕΛΠΑ , το κάνεις "διεθνές" γιά ένα χρόνο μόνο !
Αν , καί μόνο αν- θέλεις την 'καρτουλα' πάς σέ μιά σχολή οδηγών και στο φτιάχνουν σέ 20 ημέρες περίπου.
Αν γιά κάποιο λόγο τό χάσεις (π.χ. κλοπή) υποχρεωτικά οταν βγεί καινούργιο θά βγεί 'κάρτα'.

Εδώ θα σε διορθώσω. Εγώ σε ΚΕΠ πήγα πέρσι τα Χριστούγεννα, δεν το βγάζουν μόνο οι σχολές οδηγών. Πήρε κάνα δίμηνο να το φτιάξουν. Όταν πήγα να το παραλάβω τους ρώτησα αν θέλουν το παλιό (το κλασσικό ροζ - χάρτινο). Μου απάντησαν πως δεν χρειάζεται να το αφήσω και τώρα έχω 2, το νέο/κάρτα και το ροζ/χάρτινο...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 08-06-2012, 17:25
Erevos Ο/Η Erevos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Πειραιας-Κερατσινι
Μoto: 1200 GS Adventure Triple Black
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Το διεθνές δίπλωμα είναι αλήθεια ότι μπορεί να μην στο ζητήσει κανείς εκτός ίσως αν πέσεις σε κάποιον τυπικοτατο έλεγχο. Όμως σε περίπτωση, χτυπάω ξύλο ατυχηματος, μπορεί η έλλειψη του να δε ταλαιπωρησει...

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 08-06-2012, 23:12
teacher Ο/Η teacher βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μoto: bmw r100 gs 91, ducati 250, ducati 900 ssd, Aermacchi 350,
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Δίπλωμα στην Ευρώπη....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα σε διορθώσω. Εγώ σε ΚΕΠ πήγα πέρσι τα Χριστούγεννα, δεν το βγάζουν μόνο οι σχολές οδηγών. Πήρε κάνα δίμηνο να το φτιάξουν. Όταν πήγα να το παραλάβω τους ρώτησα αν θέλουν το παλιό (το κλασσικό ροζ - χάρτινο). Μου απάντησαν πως δεν χρειάζεται να το αφήσω και τώρα έχω 2, το νέο/κάρτα και το ροζ/χάρτινο...

Νά κάνω καί εγώ διόρθωση.... Αν πήγες ΚΕΠ εισαι τυχερός πού τό πήρες σέ δύο μήνες μονο...
Φάουλ ..... Κακώς δέν σού πήραν τό παλαιό δίπλωμα.... Η κοπελίτσα στό ΚΕΠ θά βρεί τον μπελά της.....
Ο φάκελος στό υπουργείο ειναι ηδη σέ εκρεμότητα......
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!