GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 26-10-2009, 17:27
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

μπερδεψαμε τα μπουτια μας.

1,λες οτι τραβαει ο αξονας και ο μποξερ
2,σου λεω το τραβηγμα δεν ειναι λογο αξονα αλλα λογο μποξερ.
αν θες σου δινω και την μηχανη μου να το διαπιστωσεις.
3,ερχεσαι και μου λες τελικα αυτο που σου ειπα οτι δηλαδη τραβαει ο μποξερ και οχι
ο αξονας
4, σου κανω πλακα και σου λεω δεν στο δινω τοτε.


ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.


ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-10-2009, 21:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
μπερδεψαμε τα μπουτια μας.

1,λες οτι τραβαει ο αξονας και ο μποξερ
2,σου λεω το τραβηγμα δεν ειναι λογο αξονα αλλα λογο μποξερ.
αν θες σου δινω και την μηχανη μου να το διαπιστωσεις.
3,ερχεσαι και μου λες τελικα αυτο που σου ειπα οτι δηλαδη τραβαει ο μποξερ και οχι
ο αξονας
4, σου κανω πλακα και σου λεω δεν στο δινω τοτε.


ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.


ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΣ!!!ΦΤΑΝΕΙ!!!!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-10-2009, 21:47
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη πως θα εξαλειφτει η φυσικη στροφορμη, απο την περιστροφη, του καθε στροφάλου με μια .............ρυθμιση? Διότι οι φτωχυκες μου γνωσεις λενε οτι ανευ αντιθετως κινουμενου αξονα με αντιβαρα δεν γινεται!!!!!
Οι Αμερικάνοι στο oilhead maintenance manual αυτό λένε πως αν είναι καλά ζυγισμένος ένας Boxer δεν έχει αυτό το τράβηγμα δεξιά και μάλιστα λένε πως αν βάλεις ένα ποτήρι κολονάτο, γεμάτο με νερό δεν πέφτει ούτε σταγόνα.
Εγώ όταν το έκανα με το twin max δεν τράβαγε
Τι να πω έλα να το ξανακάνουμε το ζύγισμα να το διαπιστώσεις Ωρέ Γιώργαρε
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 27-10-2009, 00:26
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Αμερικάνοι στο oilhead maintenance manual αυτό λένε πως αν είναι καλά ζυγισμένος ένας Boxer δεν έχει αυτό το τράβηγμα δεξιά και μάλιστα λένε πως αν βάλεις ένα ποτήρι κολονάτο, γεμάτο με νερό δεν πέφτει ούτε σταγόνα.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ όταν το έκανα με το twin max δεν τράβαγε
Τι να πω έλα να το ξανακάνουμε το ζύγισμα να το διαπιστώσεις Ωρέ Γιώργαρε


Βρε φωτιές που μάναψαν οι μηχανόσαυροι απόψε!
Εντάξει στα περί άξονα κόβομαι προφανώς!
αλλά βρε παιδιά, εμένα που ψιλοτραβάει δεξιά το εργαλείο από τη στιγμή που το αγόρασα είναι αρρύθμιστο? ..και τι να του ρυθμίσω?
..κι εγώ εγώ που έλεγα πως είχα μηχανή με.. ελαφρώς δεξιές απόψεις!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-10-2009, 00:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

..να ανησυχώ και για τους "ήχους" που κάνει το κιβώτιο ταχυτήτων στο ανεβοκατέβασμα ειδικά 1ης - 2ας ?
..ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει ίχνος από λιπαντικό εκεί μέσα (υπάρχει ε?) και παλεύουν τα σιδερικά μεταξύ τους
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 27-10-2009, 09:25
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
..να ανησυχώ και για τους "ήχους" που κάνει το κιβώτιο ταχυτήτων στο ανεβοκατέβασμα ειδικά 1ης - 2ας ?
..ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει ίχνος από λιπαντικό εκεί μέσα (υπάρχει ε?) και παλεύουν τα σιδερικά μεταξύ τους
Μην ανησυχείς καθόλου BMW έχεις αν δεν κάνει τότε να ανησυχείς

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων

Βρε φωτιές που μάναψαν οι μηχανόσαυροι απόψε!
Εντάξει στα περί άξονα κόβομαι προφανώς!
αλλά βρε παιδιά, εμένα που ψιλοτραβάει δεξιά το εργαλείο από τη στιγμή που το αγόρασα είναι αρρύθμιστο? ..και τι να του ρυθμίσω?
..κι εγώ εγώ που έλεγα πως είχα μηχανή με.. ελαφρώς δεξιές απόψεις!


Δεν έγινε κάτι το τρομερό αν ψιλοτραβάει ούτως η άλλος όλες το κάνουν, απλά κάποιες φορές ψάχνω γωνία στο δεκάρικο
και τη ρύθμιση των ψεκασμών αντί για 10' την κάνω σε 45' , πράγμα που δεν το κάνουν τα συνεργεία λόγο χρόνου
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 27-10-2009, 09:59
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Ευτυχώς που μιλάμε και γράφουμε Ελληνικά σε αυτό το φόρουμ ούτως ώστε να καταλαβαίνουμε τι γράφουμε και τι διαβάζουμε......







με τρελάνατε ρε !!!!

δεν κατάλαβα τιποτα !!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 27-10-2009, 11:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Αμερικάνοι στο oilhead maintenance manual αυτό λένε πως αν είναι καλά ζυγισμένος ένας Boxer δεν έχει αυτό το τράβηγμα δεξιά και μάλιστα λένε πως αν βάλεις ένα ποτήρι κολονάτο, γεμάτο με νερό δεν πέφτει ούτε σταγόνα.
Εγώ όταν το έκανα με το twin max δεν τράβαγε
Τι να πω έλα να το ξανακάνουμε το ζύγισμα να το διαπιστώσεις Ωρέ Γιώργαρε
Σωτηριε, Σωτηριε.......

Οι αμερικανοι ειναι αμερικάνοι (οτι αυτο συνεπάγεται) κι εμεις σιγουρα δεν ειμαστε αμερικανακια!!!!!!!!!!!!
Δεν υπάρχει περιπτωση ροδα (στροφαλος) που γυρνάει να μην αναπτυσσεται φυγοκεντρος στην περιφερεια της (του) ΟΣΟ ΖΥΓΙΣΜΕΝΟς ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!! Γιαυτο βαζουμε τα βαράκια στις ζαντες μας για να εξουδετερωνουμε την φυγόκεντρο!!!!!
Ξερεις τι θα συμβει αν ενας στρόφαλος δεν ειναι ζυγισμένος στο 1200% του? Απλα θα διαλυσει τον κινητηρα σε δεκατα του δευτερολέπτου!!! Αλοίμονο αν ενας στρόφαλος ζυγίζει 0,001 του γραμμαριου περισσοτερο/λιγοτερο σε ενα ¨η περισσότερα σημεια του εν σχεση με τα άλλα!!! ΑΛΟΙΜΟΝΟ!!! Ολοι οι στροφαλοι ειναι διαιρετοι κι οχι μονοκόμματοι (πλην F1), αν διαλυσεις εναν π.χ 4λινδρο και ζυγισεις τα 6 συνολικα κομβια του σε μια ηλεκτρονικη ζυγαρια ακριβειας με υποδιαιρεσεις δεκατου χιλιοστου του γραμμαριου δεν θα βρεις ουτε ενα δεκατο του χιλιοστου διαφορά!! Το ιδο ισχυει και για τα αντιβαρα του!!! Αμερικάνοι σου λεεί μετά!!!!!
Αυτη λοιπόν η φυγοκεντρος εκδηλωνεται στα GS & Guzzi με το ''τραβηγμα'' προς τα δεξιά στο ανοιγμα του γκαζιου με νεκρά κυρίως αφου ΟΛΟΣ ο κινητηρας παρασσυρεται απο αυτην την φυγοκεντρο η οποια και εξουδετερωνεται οταν αποκτηθουν σταθερες στροφές!! Υφισταται δε και σε καθε αποτομο ανοιγμα του γκαζιου σε οποιεσδηποτε στροφες και με οποιαδηποτε ταχυτητα, όμως δεν γινεται αντιληπτό διότι η ροδα ( στροφαλος) ΗΔΗ γυρνάει εχοντας εξουδετερωσει μεγάλο μερος της φυγοκεντρου!!!!!!!!!
Πως εξαλειφεται αυτό το φαινόμενο? μα.........με γιαπωνεζικο τρόπο και κοστος εν πρωτοις το οικονομικό αλλα και το εξτρα βαρος το οποιο το αφαιρουν απο άλλα σημεια του κινητηρα π.χ. πιστονια,κυλινδρους, στροφάλους κ.λ.π. Δηλαδη βάζουν εναν αξονα μπροστα ¨η πισω απο τον στρόφαλο ο οποιος περνει κινηση απο τον ιδιο τον στροφαλο με καδενα ¨η γραναζια και στους οποιου τα ακρα υπαρχουν δυο αντιβαρα!! Ο αξονας αυτος (μαζι και τα αντιβαρα) περιστρεφονται ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ του στροφάλου εξουδετερωνοντας την στροφορμη (φυγοκεντρο) του στροφάλου!!!

Η BMW εβαλε τριτη (μισή) μπιέλα σε 2λινδρο ενα σειρα κι αναμεσα απο τους ενεργους κυλινδρους σε καποιο μηχανακι της για να εξουδετερωσει ακριβως αυτο το φαινόμενο σε στροφαλο 360 μοιρών όμως!!

Εγω Αμερικανακι δεν γινομαι φίλε και συνοδοιπορε Σωτηριε!!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 27-10-2009 at 11:19.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 29-10-2009, 03:26
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Η στροφορμη δεν εξαρτάται- επηρεάζεται από οποιαδήποτε ρύθμιση. Όταν η μηχανή κινείται δεν γίνεται αντιληπτό γιατί α) δεν μπορεί να μεταβάλει τις στροφές του κινητήρα τόσο γρήγορα όπως στη νεκρά και β) λόγο στροφορμης των τροχών (γυροσκοπικό) όπως γράφει και ο georgeP. Οι τεχνικές εξουδετερώσεις προσθέτουν βάρος, πολυπλοκότητα και εσωτερική απώλεια ισχύος . Αν μια μότο τραβάει κατά την πορεία …θέλει αλλού ψάξιμο.
Η ψεύτικη μπιέλα στους κινητήρες των F είναι αντικραδασμικο σύστημα.
Το VFR φαίνεται πραγματικό Honda = τεχνολογική πρωτοπορία + μηχανολογική τελειότητα .Ίδωμεν….!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 29-10-2009, 13:00
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Οι εντυπώσεις από τις πρώτες δοκιμές VFR 1200F !!!!!!!!!

Η BMW εβαλε τριτη (μισή) μπιέλα σε 2λινδρο ενα σειρα κι αναμεσα απο τους ενεργους κυλινδρους σε καποιο μηχανακι της για να εξουδετερωσει ακριβως αυτο το φαινόμενο σε στροφαλο 360 μοιρών όμως!!

Εγω Αμερικανακι δεν γινομαι φίλε και συνοδοιπορε Σωτηριε!!!!!!! [/QUOTE]


Στα f800st και προφανως και στα υπολοιπα f
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μάθημα από τις αγριόχηνες!!!!! yannis Διάφορα 3 16-09-2009 01:14
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05
Αξιολογήστε τις γνώσεις σας στην οδήγηση μοτοσυκλέ, Θα περνούσες σήμερα τις εξετάσεις riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 9 07-04-2009 09:24
BMW S 1000 RR: Κοντά μας από τις 15 Δεκεμβρίου! riko46 Νέα μοντέλα BMW 6 04-04-2009 15:10
Από τις 6 έως τις 15 Φεβρουαρίου το Παζάρι Βιβλίου στην πλατεία Κλαυθμώνος mvlad78 Πολιτισμός 6 02-02-2009 19:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!