GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-10-2013, 19:46
ALTITUDE Ο/Η ALTITUDE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1150GS Adv
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Την πήρα: R1150GS Adventure!

Πρίν λίγες μέρες είχα ποστάρει σε αυτή την ενότητα αναζητώντας την ‘νέα’ μου R1150GS Adventure. Παράλληλα έπρεπε να φροντίσω να βρεί ένα νέο σπίτι η παλιά μου μηχανή – πράγμα που τελικά (ευτυχώς) δεν άργησε να γίνει.

Με τα χρήματα στην τσέπη λοιπόν άρχισε το ψάξιμο της καλής μου. Βλέπετε επειδή πρέπει να φιλήσεις πολλά βατράχια μέχρι να βρείς την πριγκίπισσα, χάρη στην καλή διάθεση και υπομονή συμφορουμίστα βρέθηκε σχετικά γρήγορα αυτή που έκανε την καρδιά μου να σκιρτήσει και να πώ με σιγουριά ‘αυτή!' Φροντισμένη στοργικά επι σειρά ετών, δεν της έλειπε τίποτα και έδειχνε έτοιμη για ένα νέο κύκλο ζωής. ‘Ετσι είναι αυτές οι μηχανές - εργαλεία. Αλλάζουν χέρια, και συνεχίζουν για πολλά, μα πάρα πολλά χρόνια μέχρι να δώσουν χαρά στον επόμενο ‘ιδιοκτήτη’ . Μου θυμίζει μια διαφήμιση της Patek Philippe: ‘Ποτέ δεν είσαι ιδιοκτήτης ενός Patek Philippe. Απλά το φροντίζεις για την επόμενη γενιά’. Και η αλήθεια είναι, ότι κοιτάζοντάς την νέα (για μένα) GSA, είναι λές και το πέρασμα του χρόνου δεν την ακούμπησε κάν. Kαι ας έχει τα χιλιομετράκια της.. Με κλειστά τα μάτια αν βάλει κανείς τα χέρια πάνω της (αρκεί να είναι κρύα!) εύκολα θα αντιληφθεί την ποιότητα μιας μηχανής πολύ πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας της.

Πριν μια δεκαετία που πρωτοθαύμασα αυτό το μοντέλο μου φάνταζε τότε μακρινό όνειρο. Δέν ένοιωθα έτοιμος για τέτοια μηχανή ακόμα και αν μετρούσα ήδη περισσότερα απο 10 χρόνια μοτοσυκλετιστικής εμπειρίας. Μου έδινε την εντύπωση ότι ήθελε περισσότερα χρήματα και εμπειρία απ΄ ότι διέθετα, ότι ίσως ο προορισμός της είναι τα πέρατα της γής και τίποτα κοντινότερο. Προ δεκαετίας πήρα ένα προσπέκτους της GSA και το ξεφύλλιζα μέχρι που έγινε λες και το διάβασε ο σκύλος. Περάσανε διάφορες μηχανές από τα χέρια μου από μεγάλα on-off και street αλλα ποτέ αυτής της κλάσης και της τόσο ξεχωριστής προσωπικότητας. Δεν μοιάζει με τίποτε άλλο στον δρόμο. Δέκα χρόνια ωριμότερος στους δύο τροχούς πλέον έχοντας φορτώσει χιλιόμετρα εμπειρίας και από τα σχολεία CSS έκανα το test drive και ήταν αρκετό για να καταλάβω πως αυτή θα είναι η επόμενή μου μηχανή μέχρι να με πάρουν τα χρόνια. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα - έστω και στα σαράντα-φεύγα μου (που κάνω πλέον κράκ και όχι γκέλ) δεν είναι και τόσο αργά….

Μετά από μία εβδομάδα συμβίωσης μαζί της, κατάλαβα πως άσχετα από τον παντός εδάφους χαρακτήρα της η GSA είναι στην πραγματικότητα και μια εξαιρετική μηχανή δρόμου. Πριν μου πείτε ότι η νέα 1200 είναι ακόμα καλύτερη σε όλους τους τομείς θέλω να τονίσω πως ήθελα την 1150 σε κάθε περίπτωση επειδή αυτή μου άρεσε περισσότερο. Αν και είμαι μετρίου αναστήματος και βάρους (1.80, 72 κιλά) και παρ΄ότι είναι μια μηχανή με όγκο και βάρος, στην πραγματικότητα είναι πολύ ευχάριστη και περισσότερο εύχρηστη απ’ όσο νομίζει κανείς, αρκεί να μήν έχεις κακή φυσική κατάσταση βέβαια. Σε μικρές ταχύτητες είναι αρκετά ευέλικτη, και σε στροφές που νομίζεις ότι αν γείρει περισσότερο θα ακουμπήσουν οι κύλινδροι, στην πραγματικότητα υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια κλήσης απ΄όσο νομίζει κανείς. Αγναντεύεις την κίνηση αφ΄ ύψηλού, τα κιλά της χάνονται με το ξεκίνημα, καταπίνει τις όποιες ανωμαλίες σου προσφέρει (απλόχερα πάντα) η ελληνική άσφαλτος, και τα φρένα και η ανάρτηση υποδειγματικά. Ο καταπληκτικός boxer προσφέρει δύναμη και φοβερή ροπή, και στην προκειμένη περίπτωση ροπή ισοδυναμεί με άνεση. Respect!

Aν γυρνούσα το χρόνο πίσω, πάλι το ίδιο θα έκανα. Το ένοιωσα από το πρώτο χιλιόμετρο σαν νέος ιδιοκτήτης πλέον, γιατί την εκτιμώ ακόμα περισσότερο μετά από χρόνια αναμονής. Καταλαβαίνω απόλυτα το ‘δέσιμο’ που έχουν οι κάτοχοι των GS με τις μηχανές τους – δεν είναι τυχαίο. Είναι όχι μόνο ελιξήριο στις δύσκολες μέρες μας αλλα επι της ουσίας είναι μια τόσο μα τόσο εξαιρετική μηχανή....Με το που την παρκάρω στο γκαράζ σκέφτομαι την αμέσως επόμενη βόλτα – έστω και στην φαντασία μου. Και στο κάτω της γραφής ακόμα και αν λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν καταφέρνω να πηγαίνω μακρύτερα από την Κόρινθο, 'σημασία έχει το ταξίδι παρα ο προορισμός' όπως έλεγε ο Twain

Φιλικά

Μάνος
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-10-2013, 20:03
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skoukidas Εμφάνιση μηνυμάτων

Μετά από μία εβδομάδα συμβίωσης μαζί της, κατάλαβα πως άσχετα από τον παντός εδάφους χαρακτήρα της η GSA είναι στην πραγματικότητα και μια εξαιρετική μηχανή δρόμου. Πριν μου πείτε ότι η νέα 1200 είναι ακόμα καλύτερη σε όλους τους τομείς θέλω να τονίσω πως ήθελα την 1150 σε κάθε περίπτωση επειδή αυτή μου άρεσε περισσότερο. Αν και είμαι μετρίου αναστήματος και βάρους (1.80, 72 κιλά) και παρ΄ότι είναι μια μηχανή με όγκο και βάρος, στην πραγματικότητα είναι πολύ ευχάριστη και περισσότερο εύχρηστη απ’ όσο νομίζει κανείς, αρκεί να μήν έχεις κακή φυσική κατάσταση βέβαια. Σε μικρές ταχύτητες είναι αρκετά ευέλικτη, και σε στροφές που νομίζεις ότι αν γείρει περισσότερο θα ακουμπήσουν οι κύλινδροι, στην πραγματικότητα υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια κλήσης απ΄όσο νομίζει κανείς. Αγναντεύεις την κίνηση αφ΄ ύψηλού, τα κιλά της χάνονται με το ξεκίνημα, καταπίνει τις όποιες ανωμαλίες σου προσφέρει (απλόχερα πάντα) η ελληνική άσφαλτος, και τα φρένα και η ανάρτηση υποδειγματικά. Ο καταπληκτικός boxer προσφέρει δύναμη και φοβερή ροπή, και στην προκειμένη περίπτωση ροπή ισοδυναμεί με άνεση. Respect!

Φιλικά

Μάνος
Τώρα κατάλαβα γιατί αδυνάτησε ο Commander

Φίλε καλοτάξιδη, να είσαι καλά να την χαίρεσαι...

Last edited by frits; 14-10-2013 at 20:04.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-10-2013, 20:03
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

καλοταξιδι να ειναι η adv σου...ειναι οντως μια ξεχωριστη μηχανη.πολλοι λενε η τελευταια ΒΑΥΑΡΙΚΗ GS!ΒΑΛΕ φωτο να την χαζεψουμε .....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-10-2013, 20:07
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

Ωραίος

Κατάθεση ψυχής από το Μάνο!!!!
Με γεια και καλοτάξιδη!

Βάλε φώτο, εδώ τις γουστάρουμε πολύ
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-10-2013, 20:11
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

φιλε εαν εισαι αυτος που πηρες το άσπρο ατι.....ναι πηρες ενα απο τα καλύτερα gs ( ενα απο τα καλύτερα) γιατι το καλυτερο ειναι το δικο μου.....

Περαν τις πλακας ειναι άριστη και θα την κατ ευχαριστηθεις. ..καλα ταξιδια να εχεις και παντα ορθιος......

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-10-2013, 20:16
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

Μάνο καλοτάξιδι και εύχομαι να την χαίρεσαι πάντα με υγεία σε κάθε δρόμο που θα βρίσκεις μπροστά σου!!

Πάντα με πολύ προσοχή και θα σε πάει παντού για να θαυμάσεις κάθε ομορφιά που βρίσκεται κοντά ή μακριά σου!!

Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-10-2013, 20:29
ALTITUDE Ο/Η ALTITUDE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1150GS Adv
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και αντεύχομαι πάντα να είστε καλά και όρθιοι.

Επίσης θα βάλω φωτο σύντομα αν και φοβάμαι πως θα την αδικήσω γιατι την ξέρετε ήδη (το μαρτύρησε ο Commander!)

@ Commander:

Nαί εγώ είμαι αυτός. Και είμαι σίγουρος οτι πρέπει να έχεις ενα αριστούργημα γιατι η φήμη σου ταξιδεύει πιό γρήγορα απο την μηχανή σου...

Φιλικά

Μάνος
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-10-2013, 20:31
Gasgs Ο/Η Gasgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Kifisia
Μoto: R1100 gs kara-Tubano
Μηνύματα: 2,870
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

Καλοταξιδο το θηριο σου φιλε………… θα την ευχαριστηθεις σιγουρα !!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-10-2013, 20:34
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

ακομα φωτο?

καλοταξιδη φιλος με πολλα πολλα πολλα χλμ......
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-10-2013, 20:35
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Την πήρα: R1150GS Adventure!

καλοταξιδη,πολλα και ασφαλη χλμ να εχεις!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!