GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-09-2010, 16:15
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Ελεγχόμενη Αξιοπιστία....

Είναι μια φράση που μου βγήκε έτσι αυθόρμητα πριν απο καιρό και είναι ουσιαστικά το συμπέρασμα σε πολλά ερωτηματικά σχετικά με το που πάει ο καταναλωτισμός.

Αν νομίζετε πως η κάθε εταιρία που παράγει μοτοσυκλέτες,έχει μέσα της το μοτοσυκλετιστικό όνειρο και την ιδέα,γράψτε λάθος.
Γι'αυτούς είμαστε απλά τεμάχια και πελάτες προς κατανάλωση και τίποτε παραπάνω.μόνο νούμερα.
όχι δεν έχω επισκεφθεί ποτέ μου εργοστάσιο για να σχηματίσω γνώμη,αλλά έχω επιχειρήματα.
και εννοείτε δεν σας λέω κάτι καινούργιο,απλά προσπαθώ να το μαζέψω σε κείμενο..

Τα τελευταία χρόνια (πιστεύω θα το έχετε παρατηρήσει και εσείς) τα περισσότερα εργαλεία,οικιακές συσκευές, ραδιοτηλεοράσεις, τροφοδοτικά, πιστολάκια μαλλιών κ.λ.π κ.λ.π έχουν γρήγορη ημερομηνία λήξης.μάλιστα όσο πιο πολλά δώσεις για την αγορά τους,τόσο περισσότερο χρονική παράταση θα πάρεις.

απλό παράδειγμα
έχουμε φτάσει στο σημείο ένα ψυγείο να κοστίζει μέσο όρο 500 ευρώ και να κρατάει περίπου 5 με 7 χρόνια και ένα ψυγείο φθηνό

των 150-200 ευρώ να κρατάνε περίπου 2 με 3 χρόνια.υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις,αλλά και αυτές έχουν σκοπό το παραμύθιασμα..."ξέρεις το δικό μου κράτησε παραπάνω και τέτοια"
το ίδιο γίνεται και στα γεωργικά μηχανήματα,στα αλυσοπρίονα κ.λ.π
έχετε την εντύπωση πως θα αφήνανε τις μηχανές απέξω?

Έχω την εντύπωση,πως όσο χώρο πιάνει το τμήμα σχεδιασμού σε μία εταιρία,άλλο τόσο πιάνει και το τμήμα που ασχολείται με την ημερομηνία λήξης των εξαρτημάτων.και όχι μόνο..
ακόμη και στα ελαστικά,κάποτε μπορούσες να βγάλεις άνετα 20 και 30.000 χιλιόμετρα.τώρα κρατούν για 5 έως 8.000 χιλιόμετρα.απο εκεί και πάνω ή είσαι κουλός ή κάνεις βόλτες με τον Ιερώνυμο.
θα μου πείτε,άλλα τα λάστιχα της δεκαετίας του 80 και άλλα του σήμερα.μέρα με την νύχτα.
εφόσον λοιπόν έχουν βελτιωθεί τόσο στην πρόσφυση με τις διάφορες γόμες,δεν θα μπορούσαν να τις κάνουν να αντέξουν και λίγο περισσότερο? δεν έχουν την τεχνογνωσία?
ακόμη και τα αλυσιδογράναζα,οι μπαταρίες που αλλάζονται σαν καραμέλες ή λάμπες κ.λ.π
Λάμπες!το ΜΖ έχει ακόμη την ίδια λάμπα και δουλεύει ρε γμτ!

Η κοροϊδία του συστήματος φαίνεται για παράδειγμα και σε μια εταιρία που την παρακολουθώ και εγώ όπως και ο βεδουίνος.
Είναι δυνατόν να πουλάς Τίγρη 1050άρη με ένα σκασμό λεφτά και να μην του έχεις ορθοστάτη??
μιλάμε για έναν κομμένο σιδεροσωλήνα με 15 κολλήσεις!
απλά να πας μετά και να τα σκάσεις σαν καλός μ@λ@κας!
και τώρα -λέει- τον κάνουν δώρο.να τους έχουμε και υποχρέωση!
να μην πάμε στα μηχανικά που γράφεις σεντόνια ολόκληρα και είναι αφορμή και μόνο για νέο θέμα.
και μιλάμε για καμιά εκατοστή κιλα αλουμίνιο,ολίγον αντιμώνιο,μερικά κιλά σίδερο και λίγο πετρέλαιο.αυτά είναι μια μοτοσυκλέτα πριν μπει στα χυτήρια.

Οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν triumph και σχεδόν έχουμε μαζέψει όλη την γκάμα.
ξέρω πολύ καλά πόσο συχνά πυκνά τρέχουν για κάποιο μικροπρόβλημα, όπως και μεγαλοπρόβλημα (χάραγμα στα χιτώνια-αλλαγή και τέτοια)
Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα στρατόπεδα.
κανένας δεν εξαιρείται!ακόμη και η bmw.το μεγάλο κόστος της οφείλεται σε αυτό που βλέπεις και οδηγείς και που δεν έχει καμία σχέση με πολλές άλλες.πληρώνεις φινίρισμα,ωραία υλικά,κρατήματα,χωσίματα κ.λ.π.
μην περιμένεις όμως απο την εταιρία να ακολουθήσει μια πολιτική που θα έβγαζε μηχανάκια που δεν χαλάνε δεν σπάνε.θα το είχε κλείσει το μαγαζί...
και όσο περνάνε τα χρόνια,τόσο χειρότερα.

γι'αυτό φτάσαμε στο σημείο να συγκρίνουμε άφρικα και αξιοπιστία,με σύγχρονα ον-οφ και όχι μόνο.να χαλάμε τις καρδιές μας,να γινόμαστε υπέρμαχοι των εταιριών μας χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο και να κορδωνόμαστε καβάλα στο μοτοσακό,μέχρι να μας στείλει για βρούβες ένας ανορθωτής ή ένα ιμομπιλάιζερ.


Άρα θεωρώ άκυρες τις συζητήσεις του στυλ "σπάνε τα ντουκάτι?" ή "είναι αξιόπιστο το gs?" ενώ θεωρώ σωστές τις συζητήσεις για το τι κουβαλάει το μηχανάκι πάνω του.
ή όπως είπε ένας φίλος σε άλλο ποστ για το βαραντέρο 3 ότι δεν του αρέσουν το φινίρισμα,τα πλαστικά,τα κατράν κ.λ.π
Ισχυεί λοιπόν το ότι πληρώσεις πέρνεις,αλλά απο εκεί και πέρα,όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι.και κάντε τον σταυρό σας να μην είναι η δική σας μοτό επιλεγμένη απο το τμήμα "ελεγχόμενης αξιοπιστίας".
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 05-09-2010, 16:31
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεγχόμενη Αξιοπιστία....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι δεν έχω επισκεφθεί ποτέ μου εργοστάσιο για να σχηματίσω γνώμη....


Μα ... και να επισκεφτεί κανείς το εργοστάσιο,

θα δει ρομπότ κ ταλαίπωρους να συναρμολογούν εξαρτήματα,

χωρίς να ξέρουν το πώς κ το τί κάνει το κάθε εξάρτημα που πιάνουν στα χέρια τους .... στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον ....

Αυτοί που "ορίζουν" την αξιοπιστία",

είναι κλεισμένοι σε κάποια γραφεία κ δίνουν λογαριασμό,

μόνο σε "μεγάλα αφεντικά" .....

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, όπως θα συμφωνήσει κ ο οποιοσδήποτε απλά σκεπτόμενος καταναλωτής ... (διάβαζε πορτοφόλι..... )

Άλλωστε, το μεγάλο κέρδος είναι στ' ανταλλακτικά ....

Αν δεν χαλάσει το "εργαλείο" πως θα πουληθούν ανταλλακτικά ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 05-09-2010, 16:51
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεγχόμενη Αξιοπιστία....

Αν τα εργοστάσια φτιάχναν αξιόπιστα προιόντα με διάρκεια, τότε θα είχαμε στρατιές ανέργων να μαζεύονται κάθε μήνα έξω από τα ταμεία ανεργίας και τα κοινωνικά προβλήματα θα ήσαν τεράστια.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 05-09-2010, 19:49
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεγχόμενη Αξιοπιστία....

προς τι λοιπόν,τόσο μίσος και αλληλοσπαραγμός?
απο εταιρία σε εταιρία?
έτσι, για να έχουμε να λέμε?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 05-09-2010, 20:26
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεγχόμενη Αξιοπιστία....

Πολύ σωστές επισημάνσεις Κώστα!

Την παραπάνω κουβέντα,
την είχα κάνει προ ετών με έμπορο ελαστικών.
Μου έλεγε, μεταξύ άλλων,
ότι οι βιομηχανίες μπορούν να φτιάξουν ελαστικά
με καλά κρατήματα και μαλακιά γόμα που να κρατούν
για πολλές πολλές χιλιάδες χιλιομέτρων...
Το ζουμί όμως είναι, στο λεγόμενο "follow up",
την επαναληπτική αγορά...

Και όσο για τις συγκρίσεις,
με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο!

.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-09-2010, 20:29
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεγχόμενη Αξιοπιστία....

Να σου αντιστρέψω Κώστα το ερώτημα: για ποιό λόγο οι περισσότεροι κάθε 3-4 χρόνια ξεπουλάμε όσο-όσο τα κινητά, τα μηχανάκια, τα αυτοκίνητα. τα λαπτοπ και οτιδήποτε άλλο ΧΩΡΙΣ να έχει καν χαλάσει;
Στην εποχή μας όλα αλλάζονται πριν καν χαλάσουν ή πριν καν παλιώσουν.
Μας φόρεσαν την ανάγκη οτι πρέπει να "αλλάζουμε" και να "ανανεώνουμε" τα πάντα. Στο τέλος το χάψαμε τόσο πολύ που μας έγινε βίωμα πως άμα δεν αλλάξεις κινητό, οικοσκευή, αυτοκίνητο, μηχανάκι, γκόμενα, ιδέες κλπ κάθε τρείς και λίγο είσαι κομμάτι "παρωχημένος".
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αξιοπιστία.. Carduelis Διάφορα 4 19-01-2010 01:27
Αξιοπιστία μοτοσυκλετών BMW GS_maniac Γενικά - Μοτοσυκλέτα 6 24-01-2009 00:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!