GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-08-2011, 09:36
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Χαιρετάω πάντα με το χέρι (λόγω Ιταλίας), και κάποιες φορές με το πόδι (όταν με προσπερνάνε) και όλους τους μοτοσυκλετιστές (όχι τους ξεκράνωτους). Οι περισσότεροι ανταποδίδουν. Κάποιοι με προλαβαίνουν και χαιρετάνε αυτοί πρώτοι.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-08-2011, 09:46
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Προς "Spot": Ευχαριστούμε φίλε για την μετάφραση !!


Προς "Slane": Νομίζω ότι άν αφήσεις το αριστερό grip για λίγο και τεντώσεις το αριστερό χέρι προς τα έξω κάνοντας το σήμα της Νίκης προς τα έξω (οριζόντια) και όχι κάθετα δεν υπάρχει πρόβλημα. Έτσι χαιρετούν οι περισσότεροι στην Ευρώπη που έχω δεί.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-08-2011, 10:07
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

κι εγω χαιρετω και οι περισσοτεροι με χαιρετουν.μου αρεσει αυτο,δειχνει σεβασμο ο ενας προς το αλλον.μεχρι και ρυμουλκηση εχω κανει πριν κανα χρονο <<αχ adventure>> σε ενα tdm900 που αφησε το παληκαρι μαζι με την κοπελα του στον δρομο.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-08-2011, 10:17
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

...δεν πειράζει ρε παιδιά.. ας χαιρεταμε εμείς και ας μην ανταποκρίνονται οι αλλοι,δεν λέω ασχημο πράγμα η απογοητευση αλλά.. εμείς θεωρώ οτι πρέπει να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε..
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-08-2011, 10:19
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν πειράζει ρε παιδιά.. ας χαιρεταμε εμείς και ας μην ανταποκρίνονται οι αλλοι,δεν λέω ασχημο πράγμα η απογοητευση αλλά.. εμείς θεωρώ οτι πρέπει να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε..

Έτσι, είναι όπως η καλημέρα "πες την και ας πέσει κάτω"...

Α να μην το ξεχάσω, όταν κάνω ποδήλατο στο βουνό όποιον και να βρω απέναντι μου χαιρετάει, είναι στην φάση που είμασταν εμείς πριν 20-30 χρόνια.

Last edited by frits; 17-08-2011 at 10:21.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-08-2011, 10:20
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν πειράζει ρε παιδιά.. ας χαιρεταμε εμείς και ας μην ανταποκρίνονται οι αλλοι,δεν λέω ασχημο πράγμα η απογοητευση αλλά.. εμείς θεωρώ οτι πρέπει να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε..
Σωστός ο Γιώργης !
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-08-2011, 13:31
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο






Υπάρχουν διάφοροι τρόποι χαιρετισμού με τους ποιο διαδεδομένους στο εξωτερικό να είναι :









Στην Ελλάδα το αναβόσμησμα των φώτων νομίζω ότι είναι ο πλέον δημοφιλής τρόπος χαιρετισμού...

Εμένα πάλι δεν με νοιάζει καθόλου το πως γίνετε.... αρκεί να γίνετε...

Είναι μια άλλη αίσθηση επικοινωνίας με ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος με σένα... δεν έχουν σημασία τα κυβικά, η μάρκα, ο τύπος.. Τι αλλάζει αν είναι Harley, Honda, BMW? Αν είναι scooter, πάπια ή ON OFF...?

Σημασία έχει η αλληλεγγύη μεταξύ των μοτοσικλετιστών...

Καλούς δρόμους σε όλους μας!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-08-2011, 14:13
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Παιδιά μην το πολυσκέφτεστε με τις χαιρετούρες. Οι μοτοσυκλετιστές είναι άνθρωποι και ειδικότερα Έλληνες. Έχω πλέον αποδεχτεί ότι η διαφορά ανάμεσα στους οδηγούς κάθε είδους τροχοφόρου είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Ο οδηγός του Vitara που θα σου πετάξει στα μούτρα από το ανοιχτό παράθυρο το μπουκαλάκι του νερού, την επόμενη μέρα θα πάρει το GS-Transalp-σκούτερ κλπ. Πρέπει εγώ να περιμένω να με χαιρετίσει στο δρόμο? Εδώ βλέπεις ποδηλάτες (που από την αρχή τους συμπαθούσα και τους "χαιρόμουνα") να οδηγούν σαν να θέλουν να αυτοκτονήσουν επειδή προφανως πιστεύουν ότι οι υπόλοιποι οφείλουν να τους προσέχουν χωρίς αυτοί να σέβονται κανένα κανόνα. Να μην αναφέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους λες καλημέρα και γυρνάνε το κεφάλι από την άλλη μεριά. Αν ανέβει αυτός σε TDM θα με χαιρετίσει?
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-08-2011, 18:08
ntsmrtz Ο/Η ntsmrtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1200 GS Αdv, Υamaha XT660X
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

εάν βρίσκομαι σε ευθεία τότε χεράκι. σε στροφιλίκι ή σε αλλαγές τότε σινιάλο.
γενικά πάντως χαιρετάω (εκτός μόνο των ξεκράνωτων με σαγιονάρα που μοστράρουν φτιαγμένα RRRR..... δεκαετίας+ πέριξ επαρχιακών πόλεων και χωριών)
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-08-2011, 18:11
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην το πολυσκέφτεστε με τις χαιρετούρες. Οι μοτοσυκλετιστές είναι άνθρωποι και ειδικότερα Έλληνες. Έχω πλέον αποδεχτεί ότι η διαφορά ανάμεσα στους οδηγούς κάθε είδους τροχοφόρου είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Ο οδηγός του Vitara που θα σου πετάξει στα μούτρα από το ανοιχτό παράθυρο το μπουκαλάκι του νερού, την επόμενη μέρα θα πάρει το GS-Transalp-σκούτερ κλπ. Πρέπει εγώ να περιμένω να με χαιρετίσει στο δρόμο? Εδώ βλέπεις ποδηλάτες (που από την αρχή τους συμπαθούσα και τους "χαιρόμουνα") να οδηγούν σαν να θέλουν να αυτοκτονήσουν επειδή προφανως πιστεύουν ότι οι υπόλοιποι οφείλουν να τους προσέχουν χωρίς αυτοί να σέβονται κανένα κανόνα. Να μην αναφέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους λες καλημέρα και γυρνάνε το κεφάλι από την άλλη μεριά. Αν ανέβει αυτός σε TDM θα με χαιρετίσει?
Σωστός!
Οταν πηγαίνω στον Υμηττό για τρέξιμο με το φιλαράκι μου το μηχανικό, χαιρετάμε όποιον διασταυρώνεται. Στην αρχή μας προκάλεσε έκπληξη ότι οι περισσότεροι δεν ανταποδίδουν την καλημέρα. Τώρα πιά το έχουμε ρίξει στην πλάκα και προσπαθούμε να μαντέψουμε από τα μούτρα του απέναντι αν θα χαιρετίσει. Πολλοί όταν τους πλησιάζεις στρέφουν το πρόσωπο από την άλλη μεριά, άλλοι σε κοιτούν περιμένοντας το χαιρετισμό αλλά δε χαιρετούν πρώτοι και πάει λέγοντας. Κοινώς για τα πανηγύρια! Και θα χολοσκάσουμε αν δε μας χαιρετίσουν οι "συνάδερφοι" μοτοσυκλετιστές;! Συγγνώμη δηλαδή....αλλά ποτέ μη σώσουν!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απίστευτο και όμως αληθινό: Κίνα: Ισόβια επειδή δεν πλήρωνε διόδια MARK Κόσμος 5 20-01-2011 10:30
Απίστευτο. Πετάνε στο δρόμο τα καρνάγια των Σπετσών. philipe Ελλάδα 11 04-08-2010 13:53
Αυτόματα κιβώτια σε μοτοσικλέτες ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-03-2010 14:05
Πανδημία Γρίπης. Τί δεν μας Λένε Alext Χρήσιμα 10 04-10-2009 12:07
To Youtube δεν επιτρέπει στους Άγγλους να δούνε μουσικά βίντεο Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 13-03-2009 02:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!