GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-10-2013, 11:49
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Question R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Πήρα το 1150GS και μετά από μια εξαιρετική διαδρομή 1.008 χλμ έχω μερικές σκέψεις, απορίες, προβληματισμούς, πείτε τους όπως θέλετε...
Πρώτα από όλα να διευκρινίσω ότι ήμουν και κάτοχος 1200gs και δεν περίμενα με τίποτα να με ενθουσιάσει στο σημείο που με ενθουσίασε το 1150...
Ρωτάω λοιπόν...

1. Η μαύρη προέκταση στο πάνω ρύγχος της μοτοσυκλέτας που πουλιέται ως αξεσουάρ, επηρεάζει οδική συμπεριφορά ή είναι μόνο αισθητική η προσθήκη?

2. Υπάρχει κάποια λύση για να κρατιέται από κάπου η συνεπιβάτιδα όταν φοράμε το top case ή σε κάθε δυνατό φρενάρισμα θα μοιραζόμαστε την δικιά μου σέλα?

3. Πήρα το προβολάκια της Hellas Micro De (πατάτα μου...) και σκέφτομαι να τα βάλω επάνω σε μια αλουμινένια ράγα που θα βγαίνει σαν πρόβολος δεξιά και αριστερά από το ρύγχος και θα στηρίζεται στις δύο βίδες που πιάνουν τα πλαστικά. Το έχει κάνει κάποιος? - τα προβολάκια που πήρα είναι ομίχλης ενώ εγώ ήθελα night braker, αλλά από το κατάστημα πώλησης μου είπανε ότι μόνο την λάμπα αλλάζω...μην την πατήσει κανένας άλλος... δεν αλλάζεις μόνο λάμπα, αφού η γράμμωση του γυαλιού είναι και αυτή αποκλειστικά για ομίχλης, με πολύ κοντινή διασπορά φωτός (την πάτησα σαν πρωτάρης....αλλά θα ζήσω με "γιαλαντζί" ομίχλης στα μαύρα σκοτάδια, έτσι για να βάλω μυαλό!)....

4. Οι ωραιότατες αυτές ζάντες αλουμινίου που φοράει από μαμά γίνανε θύματα κακομεταχείρισης πλυντηρίων υποθέτω, με έντονα αλκαλικά ή όξινα σαπούνια, με αποτέλεσμα να έχουν θαμπώσει και να παρουσιάζουν λεκέδες. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει για να ξαναζωντανέψουν?

5. Η σέλα ρυθμίζεται σε δύο θέσεις? Στο δικό μου έχει γίνει αλλαγή ταπετσαρίας και μάλλον χόντρυνε λίγο και μπαίνει μόνο στην μια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος?

6. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα του φθαρμένου αυτοκόλλητου που δεν βγαίνει από το ρεζερβουάρ, τελικά δεν το έχει λύσει κανείς από ότι διαβάσει και σε άλλα posts...Η ερώτηση είναι η εξής: Οκ δεν μπορούμε να το βγάλουμε. Μήπως μπορούμε να βρούμε πώς ήταν ώστε να παραγγείλουμε ή να φτιάξουμε ένα ακριβώς ίδιο και να το κολλήσουμε από πάνω? Δεν έχω μπορέσει να το βρώ πουθενά πώς ήταν από μαμά.

7. Υπόθεση κάγκελα. Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο σε μοτοσυκλέτα χωρίς σκελετό να βάλω κάγκελα. Προκειμένου να γλιτώσω τις κεφαλές σε μια μικρή πτώση, μήπως δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα μεταφέροντας την πίεση του χτυπήματος στον κινητήρα (αφού πιάνουν στον κινητήρα τα κάγκελα....). Ας πούμε και το άλλο...η BMW δίνει κάγκελα για το 1150 και 1100? Αισθητικά μου αρέσουν...

8. Στο ταξίδι που έκανα δοκίμασα αρκετά πιεστικά διάφορα πράγματα και το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το πίσω το φρένο. Σε γρήγορο ρυθμό και με χρήση μπροστινού και πίσω φρένου μετά από 5 λεπτά έχασα την αίσθηση στην μανέτα του πίσω. Σταμάτησα....κρύωσε για 10 λεπτά και επανήλθε η αίσθηση. Γενικότερα υπάρχει μια τάση μείωσης της δύναμης πέδησης πίσω όσο αυτό χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Από υγρά και τακάκια είμαι εντάξει. Μάλλον ο δίσκος....(το μοντέλο που έχω είναι χωρίς τα γεφυρωμένα φρένα)....

Αυτά...

Μην τα πούμε όλα με μιας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με τον οκτάλογό μου...

Last edited by LPAVLOS; 10-10-2013 at 11:54.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-10-2013, 15:12
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

η λύση σου είναι να κυκλοφορείς με το R90S.......
αν και λάτρης του 1150, το R90S είναι το απόλυτο BMW
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-10-2013, 15:17
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων

8. Στο ταξίδι που έκανα δοκίμασα αρκετά πιεστικά διάφορα πράγματα και το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το πίσω το φρένο. Σε γρήγορο ρυθμό και με χρήση μπροστινού και πίσω φρένου μετά από 5 λεπτά έχασα την αίσθηση στην μανέτα του πίσω. Σταμάτησα....κρύωσε για 10 λεπτά και επανήλθε η αίσθηση. Γενικότερα υπάρχει μια τάση μείωσης της δύναμης πέδησης πίσω όσο αυτό χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Από υγρά και τακάκια είμαι εντάξει. Μάλλον ο δίσκος....(το μοντέλο που έχω είναι χωρίς τα γεφυρωμένα φρένα)....
Υπάρχει θέμα εκεί που λύνεται μόνο με υψηλής σωληνάκια. Να προσέχεις γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις (αυτό έκανα εγώ) πατάς λίγο το πίσω φρένο. Αλλά γενικά υπάρχει το θέμα που λες.
Να αλλάξεις υγρ'α (είναι πολύ εύκολο δες εδώ θέματα) με νέα dot4 (5 ευρώ έχουν) και να υπάρχει η σωστή ποσότητα μέσα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-10-2013, 15:21
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει θέμα εκεί που λύνεται μόνο με υψηλής σωληνάκια. Να προσέχεις γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις (αυτό έκανα εγώ) πατάς λίγο το πίσω φρένο. Αλλά γενικά υπάρχει το θέμα που λες.
Να αλλάξεις υγρ'α (είναι πολύ εύκολο δες εδώ θέματα) με νέα dot4 (5 ευρώ έχουν) και να υπάρχει η σωστή ποσότητα μέσα
after market σωληνάκια μεταλλικά (μπροσ/πίσω) κοστίζουν περίπου 150ευρω
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-10-2013, 15:21
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων

4. Οι ωραιότατες αυτές ζάντες αλουμινίου που φοράει από μαμά γίνανε θύματα κακομεταχείρισης πλυντηρίων υποθέτω, με έντονα αλκαλικά ή όξινα σαπούνια, με αποτέλεσμα να έχουν θαμπώσει και να παρουσιάζουν λεκέδες. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει για να ξαναζωντανέψουν?
Είχα προλλάβει τις στάμπες από πλυντήριο με μια αλοιφη για αλουμίνια απο το πρακτικερ. Δεν θυμάμαι ακριβώς όνομα, άσπρη είναι, sonax μάλλον ή κάπως έτσι και έκανε δουλίτσα. Θέλειχρόνο όμως και σωστή δουλίτσα, τρίψιμο, καθάρισμα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-10-2013, 15:23
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
after market σωληνάκια μεταλλικά (μπροσ/πίσω) κοστίζουν περίπου 150ευρω
Ναι εκεί είναι, 150ε. Μπορεί να έχει ακόμη τα δικά μου (δεν πρόλλαβα να τα πάρω ) το παιδί στην καλιρρόης.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-10-2013, 15:23
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Το πρόβλημα με το πίσω φρένο είναι όπως είπε ο φίλος, ότι "κουράζεται" γρήγορα και μετά από το ζόρι δε πιάνει σχεδόν καθόλου.
Νομίζω ότι η πίσω δοσκόπλακα έχει το θέμα της και με μία αλλαγή σε brembo θα λύσει το πρόβλημα.
Από την άλλη τα σωληνάκια υψηλής σίγουρα θα βοηθήσουν την αίσθηση και την αμεσότητα και στον απόλυτο έλεγχο της πίσω ρόδας.
Ετιμώ ότι και το abs μπαίνει στο σωστό timing, αργεί λίγο αλλά είναι καλό για έμπειρους οδηγούς.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-10-2013, 15:37
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εκεί είναι, 150ε. Μπορεί να έχει ακόμη τα δικά μου (δεν πρόλλαβα να τα πάρω ) το παιδί στην καλιρρόης.
είχε μείνει και για εσένα ???
νόμιζα είχα πάρει το τελευταίο σετ ......
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 10-10-2013, 15:47
nanoshophellas Ο/Η nanoshophellas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: R 1200 GSA 08
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

2) Bαλε τις λαβες για τις πλαινες βαλιτσες και θα κρατιεται απο εκει. (30 ευρω το set μτχ)

3) Δες την foto που σου βαζω.

6) θα το βγαλεις με σεσουαρ για τα μαλλια και θα πας στον Ευτυχη να σου φτιαξει νεο.

8) Βαλε σωλ/κια υψηλης και υγρα motul RBF600 και θα δεις αγκυρες
Attached Images
File Type: jpg IMAG0030.jpg (101.6 KB, 115 views)

Last edited by nanoshophellas; 10-10-2013 at 15:58.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 10-10-2013, 15:52
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

- Με την χρήση των υψηλής παύει το φαινόμενο αυτό ή απλά αποκτάς καλύτερη αίσθηση? Έχω την εντύπωση ότι το φαινόμενο είναι αστοχία δισκόπλακας (ειδικά όταν είναι λίγο φαγωμένη) λόγω στρεβλώσεων από υπερθέρμανση... dot4 φοράω...

- Την λευκή sonax από το praktiker χρησιμοποιώ κι εγώ για αλουμίνια και χρώμια, αλλά στην περίπτωσή μου δεν βοήθησε με την πρώτη...μάλλον πρέπει να ξαναβάλω δύο τρεις φορές....έλεγα μήπως υπήρχε κάτι περισσότερο εξειδικευμένο.

- μάλλον έχεις δίκιο φίλε για το R90S αφού αυτό δεν έχει πρόβλημα με το πίσω φρένο...

- ευχαριστώ πολύ για την φωτογραφία...εξαιρετικό το 1150!...να ρωτήσω μόνο αν η μπάρα στήριξης είναι ενιαία ή το έχεις σε δύο κομμάτια...

- τις βάσεις για τις πλαϊνές βαλίτσες τις έχει η καλή μου...αλλά είναι για να βάζεις τις βαλίτσες, όχι για να πιάνεσαι...άλλωστε όταν τις φοράει τις βαλίτσες οι βάσεις εξαφανίζονται...εκτός αν δεν κατάλαβα καλά τι εννοείτε...

Last edited by LPAVLOS; 10-10-2013 at 16:04.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!