GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 05-08-2009, 15:56
Silencer Ο/Η Silencer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gma21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε και μια ματιά εδώ.Βγάζουν και για 1200
Όχι το 800GS έχω, το θέμα χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω είναι ότι ποιοτικά είναι υποδεέστερες όπως μου επιβεβαίωσε και η Holan που πουλάει και τις 3 (Zega, Big Husky και Trax) και πιο φαρδιές κυρίως λόγω των βάσεων που βγαίνουν αρκετά έξω.

Ελπίζω να μην τύχεις στην περίπτωση αυτή και να είναι καλοτάξιδες.
Οι Trax πάντως αρχικά ήταν η πρώτη μου επιλογή, μετά τις Adventure που ήταν πανάκριβες, γιατί είναι οι πιο όμορφες που έχω συναντήσει.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 05-08-2009, 16:43
gma21 Ο/Η gma21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F 650 GS twin
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Η μαμά εχει βγάλει μεταλλικές τυπου ADV για το 800 οι οποιες είναι μικρότερες σε χωριτηκότητα και πολυ όμορφες αλλα αρκετα πιο ακριβές απο τις υπολοιπες επιλογες.
Το μεγαλύτερο "+" που έχουν όμως ειναι οτι το συνολικό τους πλάτος δεν είναι μεγαλύτερο απο αυτο του τιμονιού.Πραγμα που θα συναντήσεις με ολες τις υπολοιπες εταιριες.
Το μονο "-" που μπορώ να πω για τις Trax είναι οτι αυξήθηκε κατακορυφα η καταναλωση λόγο μεγαλυτερης αντιστασης στον αερα...κατα τ'αλλα,ειμαι υπερικανοποιημένος...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 05-08-2009, 20:37
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Η προσωπικη γνωμη ειναι να παρεις τις νεες αλουμινενιες μπαγκαζιερες της Zega. Ειναι πολυ πιο ομορφες απο τις προηγουμενες εκδοσεις. Το συστημα στηριγματος το εχω δει και πιστευω οτι δεν ειναι και το καλυτερο, γιατι πρεπει ν ανοιγεις το καπακι να κανεις λιγο περα τα ρουχα και να στριβεις κατι μεγαλες βιδες απο μεσα. Δεν υπαρχει κλειδαρια δηλαδη απ εξω. Ειναι ομως πολυ καλυτερες απο τις πρωτες μου εδειξες.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 06-08-2009, 16:24
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Silencer Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις Vario δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια τουλάχιστον από πλευράς αντοχής. Όχι μόνο λόγω του υλικού (πλαστικό) αλλά κυρίως λόγω του μηχανισμού αυξομείωσης.
Για το λόγο αυτό κλίνω περισσοτερο σε μεταλλική hard case και όχι σε πλαστικές.
Δεν θα συμφωνησω ιδιαιτερα σχετικα με το θεμα αντοχης των vario... Ειναι αρκετα ανθεκτικο το πλαστικο (αλουμινιο δεν ειναι) και εχει ολα τα μερη σε ανταλλακτικα.

Απο προσωπικη εμπειρια ειδα τρακαρισμα απο πισω σε φορτωμενο τριβαλιτσο GS με βαλιτσες vario, οι οποιες απογειωθηκαν δυο μετρα πανω απο την μηχανη (η πλαϊνη και το top-case) και συρθηκαν στην ασφαλτο...

Εκτος απο τις αναμενομενες γρατζουνιες το μονο που χρειαστηκε αλλαγη ηταν η πλαϊνη βαση και ο μηχανισμος ασφαλειας μαζι με τη βαση (νομιζω) του top-case.

Στην ιδια περιπτωση με αλουμινενιες βαλιτσες (που τις προτιμω για λογους αισθητικης) πιστευω οτι η ζημια θα ηταν πολυ μεγαλυτερη.

Παντως θα συμφωνησω με τον Ηλια σχετικα με τις νεες Zega ( http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=3618 ).


Last edited by killer; 06-08-2009 at 16:30.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 06-08-2009, 18:42
edmark Ο/Η edmark βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαματα
Μoto: R1200GS 12/2008 Facelift
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ebay αν κοιταξεις θα βρεις τις γνησιες με 450ευρω τις δυο και 35 τα μεταφορικα.Τις πηρε προχθες ενας φιλος.
Τις Vario τις πηρα και εγω απο E-Bay, και οι δυο με τα μεταφορικα €280.00 (μεταχειρησμενες βεβαια αλλα σε καλη κατασταση) ιδαλλως τις χρησημοποιω σπανια γιαυτο και τις πηρα used
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 06-08-2009, 18:44
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Φίλε μου εγώ έβαλα τις TRAX SW-Motech, με τις βάσεις που βγαίνουν. Το πρόβλημα με όλες εκτός τις μαμάς είναι οτι η αριστερή ( Πλευρά εξάτμισης ) εξέχει. Εγώ πάντως έχοντας κάνει και δύο ταξιδάκια είμαι ευχαριστημένος.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 06-08-2009, 19:30
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Φίλε σου βρήκαμε την λύση με τον Antonis1150GSA και στην παραθέτω άμεσα γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι και όχι HONDAκιδες μουρμούριδες. Βεβαια το γεγονός ότι ζούμε ακόμα οφείλετε στην εγκράτια μας αλλα και στην αυτοσυγκέντρωση του Αντώνη που φωτογράφισε το μοντέλο στην Αττική οδό με κατευθυνση τον Γέρακα (ξέρετε που).








Άντε και καλό καλοκαίρι αν θέλεις τηλέφωνο κάλεσε στην τροχαία σίγουρα τον ξέρουν!


Reply With Quote
  #18  
Παλιό 06-08-2009, 20:57
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε σου βρήκαμε την λύση με τον Antonis1150GSA και στην παραθέτω άμεσα γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι και όχι HONDAκιδες μουρμούριδες. Βεβαια το γεγονός ότι ζούμε ακόμα οφείλετε στην εγκράτια μας αλλα και στην αυτοσυγκέντρωση του Αντώνη που φωτογράφισε το μοντέλο στην Αττική οδό με κατευθυνση τον Γέρακα (ξέρετε που).








Άντε και καλό καλοκαίρι αν θέλεις τηλέφωνο κάλεσε στην τροχαία σίγουρα τον ξέρουν!


Reply With Quote
  #19  
Παλιό 06-08-2009, 22:00
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Μαμά φίλε 485€
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 06-08-2009, 22:01
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: Δίλημμα για πλαϊνές μεταλλικές βαλίτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε σου βρήκαμε την λύση με τον Antonis1150GSA και στην παραθέτω άμεσα γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι και όχι HONDAκιδες μουρμούριδες. Βεβαια το γεγονός ότι ζούμε ακόμα οφείλετε στην εγκράτια μας αλλα και στην αυτοσυγκέντρωση του Αντώνη που φωτογράφισε το μοντέλο στην Αττική οδό με κατευθυνση τον Γέρακα (ξέρετε που).








Άντε και καλό καλοκαίρι αν θέλεις τηλέφωνο κάλεσε στην τροχαία σίγουρα τον ξέρουν!









Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Hepco Becker βαλίτσες 2009! Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 34 19-03-2010 23:25
Topcase, βασεις για πλαινες βαλιτσες και χουφτες για F800GS ves Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 10 28-09-2009 00:38
Ζητούνται βαλίτσες pap Ζήτηση 2 25-07-2009 11:58
SW-Motech TraXALU-BOX μεταλλικές βαλίτσες gma21 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 31 15-07-2009 19:49
αλουμινένιες βαλίτσες highwaystar Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 0 07-04-2009 15:51


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!