GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-06-2009, 21:21
giorgos_gs Ο/Η giorgos_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ιεραπετρα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,790
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

ακουω (διαβαζω) για ανακληση και με ανχωνομαι
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-06-2009, 22:31
lykos27 Ο/Η lykos27 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: GS 1200 ADV.
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Πως θα κάνουν κάποιοι γιαπωνέζοι τώρα να αρχίσουν πάλι τη μουρμούρα....!!!...

Πάντως όπως και να 'χει το πράγμα, μπράβο και πάλι μπράβο στη μαμά BMW που δεν αφήνει τίποτα στο έλεος της...!!!

Να σημειώσουμε εδώ και να μην παρανοεί κανένας ότι...: συνήθως με την ανάκληση δεν σημαίνει ότι κάτι είναι τελείος άστοχο ως υλικό,....αλλά μετά απο εξαντλητηκές δοκιμές της εταιρίας υπάρχουν "καποιες ενδείξεις" καταπώνησης που σε ακραίες περιπτώσεις είτε παρουσιάζεται μεγαλύτερη φθορά απο την αναμενόμενη, είτε όντος μπορεί και να παρουσιαστεί πραγματικό πρόβλημα...!!
Γι αυτό δεν χρειάζεται να τρελάινεται κανένας...!!

Last edited by lykos27; 02-06-2009 at 22:34.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 03-06-2009, 14:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lykos27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα κάνουν κάποιοι γιαπωνέζοι τώρα να αρχίσουν πάλι τη μουρμούρα....!!!...

Πάντως όπως και να 'χει το πράγμα, μπράβο και πάλι μπράβο στη μαμά BMW που δεν αφήνει τίποτα στο έλεος της...!!!

Να σημειώσουμε εδώ και να μην παρανοεί κανένας ότι...: συνήθως με την ανάκληση δεν σημαίνει ότι κάτι είναι τελείος άστοχο ως υλικό,....αλλά μετά απο εξαντλητηκές δοκιμές της εταιρίας υπάρχουν "καποιες ενδείξεις" καταπώνησης που σε ακραίες περιπτώσεις είτε παρουσιάζεται μεγαλύτερη φθορά απο την αναμενόμενη, είτε όντος μπορεί και να παρουσιαστεί πραγματικό πρόβλημα...!!
Γι αυτό δεν χρειάζεται να τρελάινεται κανένας...!!
Τωρα τουτο εδω, απο την αρχη μεχρι το τέλος του θελει πολυ συζητηση!! Κι εξαρτάται κανεις πως το βλέπει!! Εγω π.χ δεν θελω να ασχολουμαι με το οχημα μου (όποιο κι αν ειναι αυτο) παρα μονον για τα προγραμματισμενα σερβις του, το πλυσιμο του κ.α. ευγενη αθληματα!! Αν μου κατσει ανακληση, π.χ οι δύο μοναδικές ανακλησεις του Βαραντερο περι πλαινου σταντ και πιθανης διαροής υγρων φρενου απο την βαλβιδα PCV του CBS στα 10 χρονια κυκλοφορίας του, αγχωνομαι!!!
Τωρα αν στην περιπτωση μου εδινα 18000ε κι απο το 2000 μεχρι σημερα εσερνα την μοτοσυκλετα μου (GS) 9 φορές σε εξουσιοδοτημενο για ισάριθμες ανακλησεις ( http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/rec...hes/search.asp) εεεε καπου θα ειχα ενα προβλημα!!!!! Αλλα αυτος ειμαι εγω, δε σημαινει οτι ολοι πρέπει να ειναι σαν κι εμενα ουτε σημαινει αιχμη για την GS!! Αυτη ειναι η GS κι αυτη ειναι η Varadero, take it or leave it!!!

Last edited by GeorgeP; 03-06-2009 at 14:44.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 03-06-2009, 15:38
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

όπως πάντα δεν είναι όσο τραγικά τα λες

στα δυο (μόνο) χρόνια που την έχω, έχει βελτιωθεί τουλάχιστον τέσσερεις φορές σε software και έχει φάει τρεις ανακλήσεις (εκ των οποίων η μια ήταν η γελοία προσθήκη αυτοκόλητου)

σε αυτά λοιπόν, ποτέ δεν χρειάστηκε να πάω την μηχανή επί τούτου και κανένα δεν ήταν επικίνδυνο για μένα - όλα έγιναν ΟΤΑΝ ήταν να πάω για σέρβις

έρχεται λοιπόν η ερώτηση: καλώς τα έκαναν;
καλώς, είναι η απάντηση και είναι αντικειμενικό όχι υποκειμενικό αυτό

έρχεται και η δεύτερη ερώτηση: οι άλλοι δεν κάνουν; ή δεν μαθαίνουμε;

για το δεύτερο δεν το βλέπω τόσο απίθανο, πράγματα που η BMW τα θεωρεί ανάκλιση, άλλοι μπορεί να τα έχουν απλά εσωτερική οδηγία προς τους εξουδιοδοτημένους τους (και ξαναλέω ότι η BMW ανάκλιση είχε βαφτήσει ακόμα και το αυτοκόλητο που λέω πιο πάνω, ακριβώς γιατί ΗΘΕΛΕ να μπει σίγουρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)

το πρώτο έχει δυο σκέλη... δεν κάνουν επειδή ότι έφτιαξαν ήταν τόσο τέλειο που δεν χρειάζεται να κάνουν καμία post-V1.0 αλλαγή (είναι τραγικό να πιστεύεις κάτι τέτοιο), δεν κάνουν επειδή απλά δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη και μόνη τους αγωνία είναι το εκάστοτε ΕΠΟΜΕΝΟ μοντέλο τους... σκληρό για να είναι αλήθεια και αυτό

η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση των δυο "σκελών"

σε κάθε περίπτωση ναι προτιμώ τον "τρόπο της BMW"

αυτό το 18000 και μπλα μπλα μπλα έχω βαρεθεί να το ακούω
υποχρέωσε κανείς κανέναν να την πάρει;

όσο μεγαλώνει η υποκειμενική αξία ενός προϊόντος, η αντικειμενική του πολλαπλασιάζεται - το ένα έχει αριθμητική πρόοδο, το άλλο γεωμετρική

μια "μεσαία" ferrari των 180.000 ευρώ είναι πέντε φορές καλύτερη από ένα Subaru Impreza; όχι δεν είναι

ένα Grand Cherokee είναι τρεις φορές καλύτερο απο ένα Kia Sportage; όχι δεν είναι

μια μικρή S class είναι δυο φορές καλύτερη από μια μεγάλη Ιαπωνική λιμουζίνα; όχι δεν είναι

και όμως τόσο κάνουν και πουλάνε εκεί που πουλάνε

και γυρνώντας στην GS δεν κατάλαβα πότε η BMW έλαβε μέρος με το GS (ή και με άλλα μοντέλα) σε διαγωνισμό value for money
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 03-06-2009, 16:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτά λοιπόν, ποτέ δεν χρειάστηκε να πάω την μηχανή επί τούτου και κανένα δεν ήταν επικίνδυνο για μένα - όλα έγιναν ΟΤΑΝ ήταν να πάω για σέρβις
καπου θα βρω το σαιτ όπου αναφερεται ο αναβατης που τσακιστηκε στα ομορφα οπισθια επιβατικου αυτοκινητου όταν του νεκρωσε το συστημα του σερβο!!! Αυτος δεν προλαβε να παει την μοτο του για προγραμματισμενο σερβις (δεν ηταν στα κμ του) και η επιστολη την εταιρίας περι ανακλησεως που ειχε ηδη αναγγελθει δεν ειχε φτάσει ακόμα στα χερια του!! ΜΕΤΑ απο αυτο το ατυχημα αποφασισιτηκε η διακοπη παραγωγης και εφοδιασμου των μοτοσυκλετων BMW με το εν λογω συστημα!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
έρχεται λοιπόν η ερώτηση: καλώς τα έκαναν;
καλώς, είναι η απάντηση και είναι αντικειμενικό όχι υποκειμενικό αυτό
μιλησε ουδεις περι του αντιθετου? Το ερωτημα ειναι γιατι τοσες ανακλησεις και γιατι δεν προεβλεφθησαν εξ αρχης τα possibly defected items πριν να βγουν στην παραγωγή!!!!!!!!! Αυτη εξάλλου ειναι και η διαφοροποιος γραμμη των Δυτικων απο τους Ανατολικους εναν αιωνα τωρα!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
έρχεται και η δεύτερη ερώτηση: οι άλλοι δεν κάνουν; ή δεν μαθαίνουμε;
Γιατι να μην μαθαινεις/μαθαινουμε? Στο σαιτ που παρεθεσα πηγαινε στο home page και βαλε όποιο οχημα θες, αυτοκινητο ¨η μοτοσυκλετα και θα δεις ολες τις ανακλησεις. Και τις μολις δυό του Βαραντερο π.χ.!!!!! Το σαιτ ειναι πανευρωπαικο!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
................................... πράγματα που η BMW τα θεωρεί ανάκλιση, άλλοι μπορεί να τα έχουν απλά εσωτερική οδηγία προς τους εξουδιοδοτημένους τους (και ξαναλέω ότι η BMW ανάκλιση είχε βαφτήσει ακόμα και το αυτοκόλητο που λέω πιο πάνω, ακριβώς γιατί ΗΘΕΛΕ να μπει σίγουρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)
Απλη εσωτερικη οδηγια αποτελει το αυτοκόλητο κι οχι το συστημα των φρένων π.χ.!! Το αυτοκόλητο δεν σε υποχρεωνει κανεις να το βαλεις τα φρενα όμως υποχρεουσαι να τα φτιάξεις!!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρώτο έχει δυο σκέλη... δεν κάνουν επειδή ότι έφτιαξαν ήταν τόσο τέλειο που δεν χρειάζεται να κάνουν καμία post-V1.0 αλλαγή (είναι τραγικό να πιστεύεις κάτι τέτοιο), δεν κάνουν επειδή απλά δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη και μόνη τους αγωνία είναι το εκάστοτε ΕΠΟΜΕΝΟ μοντέλο τους... σκληρό για να είναι αλήθεια και αυτό
Δηλαδη θες να μου πεις οτι η Χ εταιρεία δεν κανει ανακλησεις, αν και πρέπει συμφωνα με το τεχνικό της τμημα, διότι ειναι προσηλωμενη στο επομενο μοντέλο της? Τωρα να γελασω ¨η αν κλαψω με αυτην την τοποθετηση?
Oσο για τα περι τελειοτητος που αναφέρεις,ολα χαλανε, το θεμα ειναι το πότε ακι το πόσο συχνα!!! Και δεν νομιζω να εχεις καμια αφιβολια για το ποιοι ειανι οι συχνοτεροι επισκεπτες των συνεργείων!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
σε κάθε περίπτωση ναι προτιμώ τον "τρόπο της BMW"
μα δεν υπαρχει κι αλλος τρόπος!! Οταν υπαρχει θεμα ανακλησης γινεται ανακληση οποιαδηποτε κι ανειναι η εταιρεία!! Απλα για μερικους κατασκευαστες οι ανακλησεις ειναι συχνες και για άλλους σπανιες λογω .........τελειοτητος!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το 18000 και μπλα μπλα μπλα έχω βαρεθεί να το ακούω
υποχρέωσε κανείς κανέναν να την πάρει;
Οχι βεβαια, αλλά, οταν εγω ο Γιωργος προβληματιζομαι πια μηχανη να παρω, επισκεπτομαι οποια αντιπροσωπεια υπαρχει στο Λεκανοπεδιο και καταληγω να παρω την ακριβοτερη, κατόπιν ονοματος και υποσχεσεων βασιζόμενες στο ονομα και στα περι εκ γενεσεως της εταιρείας αξιοπιστίας (αληθινο αλλα αναφερεται στον προηγουμενο αιωνα), και μετα αρχιζουν οι ανακλησεις και τα προβληματα να μην παγωσω? Να μην κλωτσησω και καμια καρέκλα απο την χαζομαρα μου που πηγα και πηρα κατι που ανακαλειται συχνα και χαλαει (σε άλλους συχνα σε άλλους αραιά) εχοντας πληρωσει μια μικρη περιουσία, οταν βλεπω τον κολλητο μου GeorgeP να γραφει χιλαδες επι χιλιαδων κμ χωρις να τον ξερει κανενα συνεργείο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
και γυρνώντας στην GS δεν κατάλαβα πότε η BMW έλαβε μέρος με το GS (ή και με άλλα μοντέλα) σε διαγωνισμό value for money
Σε διαγωνισμο δεν ελαβε μερος αλλα με τοσα που κοστιζει δεν θα μπορουσε να το κανει ουτως ¨η αλλως!!!


Υ.Γ. Το 1992 κυκλοφορουσα με μια Porsche 911 carrera, στα πρωτα 8000κμ χάλασε ο δεικτης βενζίνης και στα 10000κμ δεν κουμπωνε η 3η!!!! Κοστος και των δυο 250,000δρχ αν θυμαμαι καλα. Ξερεις πως αισθανθηκα? Σαν ο μεγαλυτερος μακακας του κοσμου ο οποιος εχει δωσει 80,000,000 δρχ και δεν εχει την αξιοπιστια ενος τυπικου παμφθηνου Nissan 1000 cherry!!Ξερεις αυτα που εγραφαν ‘’καιω και αμολυβδη’ ‘ κι εφτιάχνοντο εν μερει στον Βολο!!!

Από τότε ειπα τερμα η μοστρα και βουρ για την ουσία!!

Last edited by GeorgeP; 03-06-2009 at 17:01.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-06-2009, 19:36
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Πωλείται μοντέλο 2008 R1200GSA full extra , δεκτή ανταλλαγή με ποδήλατο και πληρώνω τη διαφορά...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 03-06-2009, 19:43
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωλείται μοντέλο 2008 R1200GSA full extra , δεκτή ανταλλαγή με ποδήλατο και πληρώνω τη διαφορά...
Γιά κάντο λίγο πιο λιανά γιατί δεν το 'πιασα.Με το συμπάθειο.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-06-2009, 22:10
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιά κάντο λίγο πιο λιανά γιατί δεν το 'πιασα.Με το συμπάθειο.
Πόσο λιανά να σου κάνω ότι έχω καλέσει πάνω από 4 φορές οδική βοήθεια για ψιλοπράγματα που ακινητοποιούν όμως τη μηχανή και δεν εμπιστεύομαι να πάω μακρινή βόλτα...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-06-2009, 12:06
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

lemon ή κακή επισκευή Albatros - θα έπρεπε να τρίξεις τα δόντια σε κάποιους

πάντως εγώ σε άλλο post έχω καταγράψει πότε έχω πάει συνεργείο και γιατί και δυστυχώς (ευτυχώς για μένα) απέχει από αυτά που θεωρεί δεδομένα ο Γιώργος
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 04-06-2009, 13:49
lykos27 Ο/Η lykos27 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: GS 1200 ADV.
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

....τελικά όπως το μάντεψα ε...!!!.... άνοιξαν το στοματάκι τους τα αδέρφια οι γιαπωνέζοι....!!!

οκ....οκ...!!!.... απλά δεν έχω τι να τα κάνω τα λεφτά μου και θέλω να πηγαίνω συνέχεια στο συνεργείο και να πληρώνω.....(δεν τελιώνουν όμως τα άτιμα....) και γι αυτό πήρα bmw...!!!

*Βρε αδέρφια νομίζω ότι δεν βγαίνει πουθενά αυτή η κουβέντα και αν τελικός υπάρχει κάτι που πρέπει να απαντήσουμε σε αυτό το ποστ - εκτός του ενημερωτηκού του χαρακτήρα - είναι κατά τη γνώμη μου αν καλός πράτει η BMW και κάθε BMW..... να ανακοινώνει κάποια αστοχία σε μοντέλο, αν πρέπει να το κάνει, αν είναι συνεπείς, και αν ναι....... νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν ότι "ναι και μπράβο τους" που δεν το αφήνουν στο έλεος....!!!
Νομίζω δε, ότι δεν έβαλε ούτε θα βάλει κανένας το μαχαίρι στο λαιμό κανενός να καβαλήση κάτι που δεν του αρέσει...!!
Τώρα όσον αφορά αυτό που έχω ακούσει να λέγετε ως απάντηση σε ανάλογα θέματα μόνο και μόνο για να ανοίγονται και διμιουργούνται αντιδράσεις "....ναι μωρέ...αλλά 20.000 ευρω μοτοσυκλέτα και να κάνουν ανακλήσεις......απλά τους παραπέμπω στο αστρεράκι* και πάλι....!!

Υσ..: (και για να σας πειράξω λιγάκι.... αλήθεια μπήκε στη νέα varadero όργανακι ένδειξης βενζίνης καλέ ...ή το ξέχασαν πάλι...!! ).
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, έκθεση, έκθεση μοτοσικλέτας 2009, μοτοέκθεση 2009, μότο σοου 2009, moto, moto bmw, moto show 2009, motobmw

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανάκληση BMW F650GS arisxios Τεχνικά θέματα διάφορα 2 04-04-2009 20:22
Ανάκληση μοτοσικλετών της BMW syan Τεχνικά θέματα διάφορα 2 28-01-2009 16:29
Ανάκληση ΒMW f650gs vtheo Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 23-01-2009 23:28
Ανάκληση μοτοσυκλετών BMW F800S & F800ST Nikos Γενικά - Μοτοσυκλέτα 1 22-12-2008 13:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!