GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-08-2013, 21:21
yannister Ο/Η yannister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μoto: HONDA TRANSALP 600
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίνη???

Καλησπέρα συμφορουμίτες !!!
Παρακαλώ θέλω πληροφορίες για μία R 1150 RT με πινακίδα θεσσαλονίκης ΝΙΡ αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι το τελευταίο ψηφίο και τον αριθμό της μοτό), που πουλήθηκε στην Κατερίνη σε κάποιον κύριο Παπαπαράσχου (δεν θυμάμαι καλά το επώνυμο αλλά θυμάμαι το όνομά του) Γιώργο κατοίκου Κατερίνης. Την μηχανή ο πρώην κάτοχος την πήγαινε για σέρβις στον Κυριάκο επί της 28ης Οκτωβρίου. Ο κύριος Γιώργος είναι ο τρίτος κάτοχος και την πουλάει. Ενδιαφέρομαι για την αγορά της μοτό. Πήγα την είδα την οδήγησα αλλά θέλω να την πάω να την κοιτάξει και κάποιος εξουσιοδοτημένος μηχανικός (από επαφή με κάποιον συμφορουμήτη, μάλλον θα την πάω στον Αποστόλη τον Χατζηαναστασίου). Αν την μηχανή αυτή την είχε κάποιος μέσα από το φόρουμ ας επικοινωνίσει μαζί μου για να μου δώσει πληροφορίες για την μοτό. Ο τωρινός κάτοχος άλλαξε/επισκεύασε την μονάδα του ABS μαζί με γενικό σέρβις και του κόστισε 700 ευρώ και το σέρβις έγινε και αυτό στον Κυριάκο στα 70.000 χιλιόμετρα και τώρα έχει 71.000 χλμ. Πριν την πάω για έλεγχο, θέλω και κάποιες έξτρα πληροφορίες από πρώην κάτοχο για το αν αξίζει να την αγοράσω, ώστε να μην αγοράσω γουρούνι στο σακκί, γιατί απ΄ ότι είδα η μηχανή έχει λίγο φαγωμένους τους μπροστινούς δίσκους (για τον πίσω δεν κοίταξα) και φθαρμένα εντελώς ελαστικά.
Αν η μηχανή ανήκε σε κάποιον συμφορουμίτη ή ξέρει κάποιος κάτι για τον πρώην ιδιοκτήτη, ας επικοινωνίσει μαζί μου είτε τηλεφωνικά είτε γραπτά μέσα στο φόρουμ είτε με προσωπικό μήνυμα.
Το τηλέφωνό μου είναι στο προφίλ μου.
Παρακαλώ όσο το δυνατόν πιο γρήγορη απάντηση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιάννης από τη Βέροια
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-08-2013, 22:09
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: SOS Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατ

Φιλαράκι, αυτό το SOS με μπέρδεψε, με ανησύχησε, με προδιάθεσε ότι θα διάβαζα (ακόμα) ένα δυσάρεστο γεγονός....
Λίγο προσοχή λοιπόν στο πώς χρησιμοποιούμε αυτά τα "σήματα ανάγκης"...δημιουργούνται λάθος συνειρμοί !

Όσον αφορά στο ευχάριστο "πρόβλημά" σου, προτείνω να μπεις στο κόπο να δείξεις τη μοτό σε κάποιον μηχανικό που να "ξέρει" τα BMW, όχι απλά να τα επισκευάζει.....μη τσιγκουνευτείς τα πιθανά έξοδα να τσεκάρεις τη μοτό στον σωστό μηχανικό.....λόγω παλαιότητας του μοντέλου, υπάρχει κίνδυνος να τα πληρώσεις διπλά και τρίδιπλα....μην εμπιστευτείς τις κουβέντες κανενός άλλου!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-08-2013, 22:23
yannister Ο/Η yannister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μoto: HONDA TRANSALP 600
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: SOS Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκι, αυτό το SOS με μπέρδεψε, με ανησύχησε, με προδιάθεσε ότι θα διάβαζα (ακόμα) ένα δυσάρεστο γεγονός....
Λίγο προσοχή λοιπόν στο πώς χρησιμοποιούμε αυτά τα "σήματα ανάγκης"...δημιουργούνται λάθος συνειρμοί !

Όσον αφορά στο ευχάριστο "πρόβλημά" σου, προτείνω να μπεις στο κόπο να δείξεις τη μοτό σε κάποιον μηχανικό που να "ξέρει" τα BMW, όχι απλά να τα επισκευάζει.....μη τσιγκουνευτείς τα πιθανά έξοδα να τσεκάρεις τη μοτό στον σωστό μηχανικό.....λόγω παλαιότητας του μοντέλου, υπάρχει κίνδυνος να τα πληρώσεις διπλά και τρίδιπλα....μην εμπιστευτείς τις κουβέντες κανενός άλλου!!!
Συγγνώμη για το "SOS"........
Απλά το έβαλα για να προσεχτεί το θέμα μου καλύτερα.... Έχεις δίκιο ότι μπορεί να μπερδευτεί κάποιος..... !! Έχεις να προτείνεις κάποιον μηχανικό στην θεσσαλονίλη ή κάποιον που να γνωρίζει από BMW όπως λές;
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.
Όσο για τον νεαρό φίλο που χάθηκε τόσο άδικα σήμερα (και εγώ αναβάτης και οδηγός μοτό και μόνο είμαι και καταλαβαίνω) τι να πω..... Κρίμα γιατί δεν χάθηκε από κάποια απροσεξία του ή κακού χειρισμό αλλά από λάθος οδηγού άλλου οχήματος. Κρίμα...... μεγάλη ατυχία το παλληκάρι..... Ας είναι το τελευταίο θύμα των μοτοοδηγών....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-08-2013, 22:34
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: SOS Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατ

Δεν είμαι από Σαλονίκη, υπάρχουν όμως πολλοί συνφορουμίτες από τη πόλη που θα σου δώσουν τις σωστές διευθύνσεις......
Υπάρχουν "κρυφές" βλάβες που αν τις γνωρίζεις πριν την αγορά, θα σε γλυτώσουν από πολλά στο κοντινό μέλλον....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-08-2013, 22:46
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίν

Πραγματικά το "SOS" στον τίτλο, περισσότερο άγχωνε παρά βοηθούσε.
Δίσκους τακάκια και ελαστικά θεώρησε τα αναλώσιμα και χρησιμοποίησε τα σαν διαπραγματευτικό χαρτί για λίγο καλύτερη τιμή.
Η μονάδα του ABS και το διαφορικό θέλουν σίγουρα έλεγχο.
Και κάποιος γνώστης φυσικά να ελέγξει τον κινητήρα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-08-2013, 13:41
AntonisKitoudis Ο/Η AntonisKitoudis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 1,545
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίν

αν θελεις ο Κυριακος ειναι μελος του φορουμ και θα μπορουσες να παρεις πληροφοριες και απο τον ιδιο!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-08-2013, 17:40
yannister Ο/Η yannister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μoto: HONDA TRANSALP 600
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AntonisKitoudis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θελεις ο Κυριακος ειναι μελος του φορουμ και θα μπορουσες να παρεις πληροφοριες και απο τον ιδιο!
Καλησπέρα.
Μίλησα σήμερα με τον Κυριάκο και μου είπε κάποια πράγματα για τον πρόην κάτοχο της μοτό.... Άσε.... Σέρβις δεν ήξερε τι θα πει..... Μόνο λάδια και μπουζί..... Εξ' ου και το πρόβλημα στη μονάδα του ABS προφανώς !!!! Την επισκεύασε ο Κυριάκος αλλά από εγγύηση... γιοκ!!! δυστυχώς και δικαιολογημένα θα έλεγα. Μου είπε ότι μπορεί να την ελέγξει πάλι αλλά φοβάμαι πολύ....... Βέβαια θα την πάω και σε δεύτερο μηχανικό για πιο σιγουριά !!!! Άααα, δεν έχει αλλαχτεί ο δίσκος και το πλατώ.... Ποιος ξέρει πότε θα εμφανίσει και αυτό το πρόβλημα, γιατί αλλάζοντας ταχύτητα από πρώτη δεύτερη τρίτη κλπ (προς τα πάνω) σε κάθε αλλαγή ακουγόταν ένα "κλακ", δηλαδή δεν κούμπωναν ευχάριστα οι σχέσεις, και σε κάθε κατέβασμα ακούγονταν ένα "γουνγκ" και στις 1500 στροφές στο "νεκρό" ακούγονταν ένα χαρακτηριστικό "γουουουου" υπόκωφο το οποίο εξαφανιζόταν στις 2.000 στροφές και πάνω... !!!!

Last edited by yannister; 26-08-2013 at 17:52.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-08-2013, 18:42
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίν

Εάν η αγορά της μοτό δεν είναι love at first sight, άσε το καλύτερα.
Η αγορά είναι έρωτας με μια ματιά, ένας πυρετός που δεν σε αφήνει να κλείνεις μάτι......εάν πάρεις κάτι που δεν το θες 100%, θα μετανιώσεις γρήγορα και θα έχεις πάντα την αίσθηση του ανεκπλήρωτου έρωτα...
Μοτό σαν κι αυτή μπορείς να βρεις πολλές......
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-08-2013, 16:36
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίν

πολύ άγχος ρε φίλε.
η μηχανή θα σε φάει, δεν θα την ευχαριστηθείς.
(μακάρι να πέσω έξω)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-08-2013, 18:37
yannister Ο/Η yannister βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μoto: HONDA TRANSALP 600
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώην κάτοχος R 1150 RT που πουλήθηκε στην Κατερίν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από astegos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ άγχος ρε φίλε.
η μηχανή θα σε φάει, δεν θα την ευχαριστηθείς.
(μακάρι να πέσω έξω)
Εσύ, αγαπητέ φίλε μου, αν αγόραζες μεταχειρισμένη μοτό δεν θα αγχωνόσουνα; Εσύ έτσι "σκας" τουλάχιστον 4.000 ευρώ; Οι σημερινές εποχές δεν είναι για να αγοράζεις "γουρούνι στο σακκί" !!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!