GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 20-10-2013, 14:19
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από crazy artist Εμφάνιση μηνυμάτων
σήμερα, κι αφού το μηχανάκι πήγαινε όπως να 'ναι, διαπίστωσα ότι το μπροστινό είχε χάσει αέρα... πιθανόν να μη μπήκε καλά η σαμπρέλα...
Τι εφταιγε που εχανε αερα;Το βρηκες;
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 20-10-2013, 15:09
crazy artist Ο/Η crazy artist βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: π. φάληρο
Μoto: XT660Z Tenere
Μηνύματα: 426
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εφταιγε που εχανε αερα;Το βρηκες;
όχι αλλά αν ξαναχάσει θα το πάω στον Περιστερά (εκει που τα έβαλα) για να το τσεκάρει... πιθανον να μην εχει μπει καλά η σαμπρέλα...
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 20-10-2013, 15:30
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από crazy artist Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι αλλά αν ξαναχάσει θα το πάω στον Περιστερά (εκει που τα έβαλα) για να το τσεκάρει... πιθανον να μην εχει μπει καλά η σαμπρέλα...

Η σαμπρέλα ή μπαίνει, ή δε μπαίνει.... Το να μην ζάνταρε σωστά το λάστιχο, δεν το συζητώ!!!! Φαίνεται με το μάτι


Αν χάνεις αέρα, είναι από βαλβίδα ή από τρύπα.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 20-10-2013, 16:29
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σαμπρέλα ή μπαίνει, ή δε μπαίνει.... Το να μην ζάνταρε σωστά το λάστιχο, δεν το συζητώ!!!! Φαίνεται με το μάτι


Αν χάνεις αέρα, είναι από βαλβίδα ή από τρύπα.
Κι εγω το σκεφτομαι..τελευταια εχω απωλεια αερα απο το μπροστινο...με σαμπρελλα...
Εχω ενα κοπανημα στη ζαντα,εμφανες...αλλά δεν νομιζω να εχει να κανει αυτο αφου η σαμπρελλα γιατι να χανει αερα αν δεν εχχει θεμα και μονο απο το κοπανημα της ζαντας (κανω λαθος; )!

Τσεκαρα επισης την ακιδα της βαλβιδας μηπως εχει ξεσφιξει.Την εσφιξε ο μαστορης με το εργαλειο αλλά παλι εχω θεμα...

Αρα προσανατολιζομαι οτι ή την εχει ακουσει σε καποιο(απο τα πολλα)γκουπ στα βουνα η βαλβιδα και χανει αερα σιγα σιγα...ή την εχει ακουσει η σαμπρελλα η ιδια με καποια μικρη ρωγμη κι εχει σκιστει(πως ομως...; )αρα θελει αλλαγη αν ειναι ετσι(σημειωτεον ειναι καινουρια αφου την αλλαξα στην τελευταια αλλαγη ελαστικου 7000χλμ περιπου πανω...

Το ελαστικο δεν εχει πουθενα σκισιμο ή δεν πατησα ποτέ καρφι για να πεις οτι δικαιολογημενα σκιστηκε και η σαμπρελλα...

Τι αλλο μπορει να φταιει;

Η απωλεια ειναι απο 2.3bar που βαζω στα 1.8bar οταν αφηνω τη μοτο στο γκαραζ μεσα σε δυο-τρεις μερες ακινητη...

Last edited by mAthosalas; 20-10-2013 at 16:31.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 20-10-2013, 17:27
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από crazy artist Εμφάνιση μηνυμάτων
μετά από 250 χλμ μαζί τους έχω να πω ότι η συμπεριφορά τους είναι πολύ περίεργη... δε μου εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη ελπίζω να διορθωθεί η κατάσταση κάνοντας πιο πολλά χιλιόμετρα...
Λογικό να μην εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη αν τα πήρες για άσφαλτο,τα λάστιχα ειναι καθαρά για χωμάτινη χρήση.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 20-10-2013, 18:53
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω το σκεφτομαι..τελευταια εχω απωλεια αερα απο το μπροστινο...με σαμπρελλα...
Εχω ενα κοπανημα στη ζαντα,εμφανες...αλλά δεν νομιζω να εχει να κανει αυτο αφου η σαμπρελλα γιατι να χανει αερα αν δεν εχχει θεμα και μονο απο το κοπανημα της ζαντας (κανω λαθος; )!

Τσεκαρα επισης την ακιδα της βαλβιδας μηπως εχει ξεσφιξει.Την εσφιξε ο μαστορης με το εργαλειο αλλά παλι εχω θεμα...

Αρα προσανατολιζομαι οτι ή την εχει ακουσει σε καποιο(απο τα πολλα)γκουπ στα βουνα η βαλβιδα και χανει αερα σιγα σιγα...ή την εχει ακουσει η σαμπρελλα η ιδια με καποια μικρη ρωγμη κι εχει σκιστει(πως ομως...; )αρα θελει αλλαγη αν ειναι ετσι(σημειωτεον ειναι καινουρια αφου την αλλαξα στην τελευταια αλλαγη ελαστικου 7000χλμ περιπου πανω...

Το ελαστικο δεν εχει πουθενα σκισιμο ή δεν πατησα ποτέ καρφι για να πεις οτι δικαιολογημενα σκιστηκε και η σαμπρελλα...

Τι αλλο μπορει να φταιει;

Η απωλεια ειναι απο 2.3bar που βαζω στα 1.8bar οταν αφηνω τη μοτο στο γκαραζ μεσα σε δυο-τρεις μερες ακινητη...



Μου καλομάθατε στα tubeless

Σαμπρέλα είναι Κώστα. Κλασσικά πράγματα...
Βγάλε σαμπρέλα και έλεγξέ τη σε λεκάνη με νερό. Θα βρεις που χάνει.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 05-11-2013, 01:16
crazy artist Ο/Η crazy artist βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: π. φάληρο
Μoto: XT660Z Tenere
Μηνύματα: 426
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

λοιπόν, μετά από 1000 χλμ. και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, έχω να πω ότι είναι τα καλύτερα λάστιχα που είχα ποτέ. Απλά θέλουν λίγο στρώσιμο στην αρχη και εξοικείωση με την διαφορετική αίσθηση... και όχι δεν είναι καθαρά χωμάτινα... η εταιρεία τα δίνει 70 ασφαλτο 30 χώμα.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 05-11-2013, 02:00
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από crazy artist Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν, μετά από 1000 χλμ. και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, έχω να πω ότι είναι τα καλύτερα λάστιχα που είχα ποτέ. Απλά θέλουν λίγο στρώσιμο στην αρχη και εξοικείωση με την διαφορετική αίσθηση... και όχι δεν είναι καθαρά χωμάτινα... η εταιρεία τα δίνει 70 ασφαλτο 30 χώμα.

Ναι αλλα ειναι τελειως διαφορετικο μηχανάκι,.,. π.χ εγω σε ΤΤ600 φοραγα παντα λαστιχο αγριο( pirelli MT 21) πολυ πιο αγριο απο το karoo 3, πήγαινα παντου τάπα(χωμα και ασφαλτο), ένω στο gs με χωμάτινα, οκ στο χώμα αλλα 'ασφαλτο πήγαινε χάλια,.,.,
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 05-11-2013, 10:49
crazy artist Ο/Η crazy artist βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: π. φάληρο
Μoto: XT660Z Tenere
Μηνύματα: 426
Προεπιλογή Απάντηση: KAROO 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα ειναι τελειως διαφορετικο μηχανάκι,.,. π.χ εγω σε ΤΤ600 φοραγα παντα λαστιχο αγριο( pirelli MT 21) πολυ πιο αγριο απο το karoo 3, πήγαινα παντου τάπα(χωμα και ασφαλτο), ένω στο gs με χωμάτινα, οκ στο χώμα αλλα 'ασφαλτο πήγαινε χάλια,.,.,
δε ξέρω φίλε μου τι να πω... πάντως στο βιντεάκι αυτό ο τύπος είναι καταενθουσιασμένος
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!