GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-12-2013, 19:16
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι βεβαια, οπως δεν ενδιαφερονται και για τα ατυχηματα π.χ. οπου κι εκει επιβαλλονται προστιμα.......ομως, δες το μετρο σαν ουρά της γενικης υγειας που λεει καπνισμα=ασθενειες που στοιχιζουν στο κρατος. Αν κι ακουγεται καπως παραξενα η ουσια ειναι οτι το κρατος δεν θελει να επιβαρυνει τον κρατικο προυπολογισμο με εξοδα ασθενειων που μπορουν να αποφευχθουν......λιγοτεροι καρκινοι του πνευμονα και καποιων αλλων με τους οποιους σχετιζεται το τσιγαρο αρα λιγοτερα εξοδα για φαρμακα, νοσηλεια κ.λ.π. Τα φαρμακα κατα του καρκινου ειναι πανακριβα Χρηστο.........σκληρο αλλα καπως ετσι ειναι.
Εξάλλου, ετσι ακριβως δουλευουν και τα προστιμα στο ΚΟΚ..........

Αν και απαντάς στον Χρήστο θέλω να πω ότι δεν είναι κακή ιδέα

να το δεις σαν ουρά της γενικής υγείας αλλά όχι ότι η ουσία για το κράτος

είναι αυτή,αν υπάρχει κάποια ουσία για το κράτος,πέρα από την ευκαιριακή είσπραξη,

είναι να μπορεί ο καθείς να είναι όσο περισσότερο γίνεται ικανός για εργασία,

άρα εισφορές,άρα φόρους κτλ,κτλ,αν ήταν αυτό που λες θα έπρεπε ο καπνός και τα προιόντα του να εξαφανιστούν από προσώπου γης,

γιατί δεν γίνεται?

Last edited by f1shf1nder33; 04-12-2013 at 19:32.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-12-2013, 19:26
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι βεβαια, οπως δεν ενδιαφερονται και για τα ατυχηματα π.χ. οπου κι εκει επιβαλλονται προστιμα.......ομως, δες το μετρο σαν ουρά της γενικης υγειας που λεει καπνισμα=ασθενειες που στοιχιζουν στο κρατος. Αν κι ακουγεται καπως παραξενα η ουσια ειναι οτι το κρατος δεν θελει να επιβαρυνει τον κρατικο προυπολογισμο με εξοδα ασθενειων που μπορουν να αποφευχθουν......λιγοτεροι καρκινοι του πνευμονα και καποιων αλλων με τους οποιους σχετιζεται το τσιγαρο αρα λιγοτερα εξοδα για φαρμακα, νοσηλεια κ.λ.π. Τα φαρμακα κατα του καρκινου ειναι πανακριβα Χρηστο.........σκληρο αλλα καπως ετσι ειναι.
Εξάλλου, ετσι ακριβως δουλευουν και τα προστιμα στο ΚΟΚ..........
Μαζι σου σε αυτον τον τροπο σκεψης...Εχω ζησει τετοιες καταστασεις κ ειλικρινα προσπαθω τους οικειους μου να τους βοηθησω με οποιον τροπο μπορω,να απαλλαγουν απο αυτην την κακια συνηθεια...

Βασικος κανονας ειναι ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ να το κοψεις,να το εχεις παρει αποφαση δηλαδη!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-12-2013, 21:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f1shf1nder33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και απαντάς στον Χρήστο θέλω να πω ότι δεν είναι κακή ιδέα

να το δεις σαν ουρά της γενικής υγείας αλλά όχι ότι η ουσία για το κράτος

είναι αυτή,αν υπάρχει κάποια ουσία για το κράτος,πέρα από την ευκαιριακή είσπραξη,

είναι να μπορεί ο καθείς να είναι όσο περισσότερο γίνεται ικανός για εργασία,

άρα εισφορές,άρα φόρους κτλ,κτλ
,αν ήταν αυτό που λες θα έπρεπε ο καπνός και τα προιόντα του να εξαφανιστούν από προσώπου γης,

γιατί δεν γίνεται?
δλδ η πεμπτουσια της ζωης......χαρα και εργασια.......κι επειδη δεν πρεπει να ειμαι μονοφαγας δινω και στο κρατος το 40%+ να μου παρεχει ανταποδοτικοτητα στην υγεια, παιδεια κ.λ.π
Δεν ειναι κακο, ετσι γινεται σε ολες τις χωρες κι οχι βεβαια εδω στο ελλαντα.
Εβλεπα χθες την ''ερευνα '' του Παυλου Τσημα ο οποιος εκανε ρεπορταζ στα Σουηδεζικα νοσοκομεια και μιλουσε με Ελληνες γιατρους και νοσοκομες που δουλευουν εκει......τι χωρα, τι συστημα......μισθοι γυρω στα 2500 για τους γιατρους, καθ΄ομολογια τους, με 50% εφορια (παλι καθ ομολογια τους) αλλα εκει χαιρεσαι να αρρωσταινεις, χαιρεσαι να κανεις παιδια αφου σου δινουν τα σχετικα επιδοματα και σου παρεχουν παιδικους σταθμους δωρεαν, παιδεια υψηλοτατου επιπεδου κ.λ.π.......

Ελπιζω, και μην πεις ''αποκλειεται'', οτι αυτη η κριση θα εξαλειψει ολες τις αγκυλωσεις (κακο συμφεροντολογικο Συνδικαλισμο, πολιτικους και Δ.Υ. διεφθαρμενους, πολιτες τσαμπατζηδες που ζουν εις βαρος των αλλων περναμενοι για ξυπμιοι κ.λ.π) που απαγορευαν να αγγιξουμε λιγο εστω απο αυτο το ονειρο. Το ''λιγο'' που λεω για μας που εχουμε ζησει τα χειροτερα θα ηταν τεραστιο κι αρκετο να δουμε την ελλαδα και την ζωη μας σε αυτην διαφορετικα........

Οσο για το καπνο, και να κλεισω με αυτο, παντου σε ολον τον ανεπτυγμενο κοσμο απαγορευεται το καπνισμα, υπαρχουν υψηλοτατα προστιμα αν καπνισεις σε δημοσιο χωρο αλλα και παντου σε αυτον τον ανεπτυγμενο κοσμο δεν απαγορευται η πωληση του καπνου ουτε εξαφανιστηκε απο προσωπου γης απο πουθενα και μαλιστα πωλειται ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ! Γιατι? διοτι η δημοκρατια λεει οτι ''εγω σου λεω να μην καπνιζεις διοτι βλαπτεις την υγεια σου κι αν αρρωστησεις εγω θα πρεπει να σε περιθαλψω, αν εσυ επιμενεις τοτε θα πρεπει να πληρωσεις ακριβα το χομπι σου (φορος καπνου) κι αν το παρακανεις θα σου χωσω και ενα προστιμο γερο....ετσι ισως μαζεψω λιγα απο τα νοσηλεια σου!!''

Δες το και αλλιως, και τα ορυκτα στερεα καυσιμα ειναι επιβλαβη για την δημοσια υγεια αλλα δεν μπορουν να απαγορευθουν, ετσι η διεθνης κοινοτητα επιβαλη προστιμα με την μεθοδο της αγορας ρυπων!!!!!


Last edited by GeorgeP; 04-12-2013 at 21:42.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-12-2013, 22:02
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Γιώργο,το κράτος κάνει αυτό που κάνει,το νόημα αυτών που λέω

εγώ δεν είναι αν αυτό που κάνει το κράτος είναι σωστό ή όχι,εγώ λέω ότι ΔΕΝ

περιμένω από το κράτος να μου κάνει τον μπαμπά ή τον μπαμπούλα για να μου

υποδείξει πως θα λειτουργήσω,

όσο για το χόμπι μου να το πληρώσω κανένα πρόβλημα αλλά είναι επιχείρημα ότι

άμα το παρακάνω θα φάω πρόστιμο???Αν το παρακάνω πού???πώς???και άμα

κάτσω έξω από το μαγαζί και καπνίσω τον άμπακο δεν θα φάω πρόστιμο ενώ

μέσα θα φάω,μέσα σκέφτεται τα νοσήλεια,απ'έξω όχι!!!μου θυμίζει το γελοίο

που έφεραν μπροστά τις προάλλες για τον έλεγχο με τα τζάκια!!! το μόνο που δέχομαι

είναι το παθητικό κάπνισμα γι'αυτό και δεν καπνίζω και στο σπίτι μου.

Αυτή η κρίση καλά θα κάνει να εξαλείψει τα αγκυλωμένα μυαλά και να

γίνονται πράγματα,νόμοι τέλος πάντων που να έχουν ουσιαστικό χαρακτήρα

και όχι τυπικό ή εισπρακτικό.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-12-2013, 22:48
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Ειπαμε οτι ειναι η μια πλευρα, της δικαιολογιας για το προστιμο, η υγεια.......Και ειπα, αν θες, να το δεις ΚΑΙ ετσι.......

Στο κατω-κατω βρε φιλε δεν μας φταινε οι διπλανοι μας σε τιποτα.......δεν πρεπει να καπνιζουμε σε δημοσιους χωρους οπως δεν πρεπει να περναμε με κοκκινο φαναρι....οτι απο τα δυο παραβιαστει εχει προστιμο........ΔΕΝ ειναι κακο σαν σκεψη και νομοθετημα.

Εγω δεν ειμαι αντικαπνιστης, απλα ξερω και τις δυο πλευρες τωρα πια......
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-12-2013, 23:07
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπαμε οτι ειναι η μια πλευρα, της δικαιολογιας για το προστιμο, η υγεια.......Και ειπα, αν θες, να το δεις ΚΑΙ ετσι.......

Στο κατω-κατω βρε φιλε δεν μας φταινε οι διπλανοι μας σε τιποτα.......δεν πρεπει να καπνιζουμε σε δημοσιους χωρους οπως δεν πρεπει να περναμε με κοκκινο φαναρι....οτι απο τα δυο παραβιαστει εχει προστιμο........ΔΕΝ ειναι κακο σαν σκεψη και νομοθετημα.

Εγω δεν ειμαι αντικαπνιστης, απλα ξερω και τις δυο πλευρες τωρα πια......


Συμφωνώ σε όλα!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 05-12-2013, 14:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f1shf1nder33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα!!!


Ειναι καλο αυτο, το οτι βρισκονται γωνιες συγκλισης μεταξυ σκληρα διαφωνουντων, στα αλλα, ανθρωπων.......
Αρα υπαρχει τροπος, αν υπαρχει και η θεληση στην αποδοχη του ''διαφορετικου'' θα ηταν πολυ ομορφα......
Το τελευταιο περι θελησης δεν αφορα εσενα οπως και κανεναν που μεχρι τωρα συμμετεχει σε αυτην την ενοτητα.

Last edited by GeorgeP; 05-12-2013 at 14:38.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-12-2013, 14:39
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Αν το 2013 ακόμα προσπαθούμε να δούμε αν σωστά ειναι το μετρό του καπνίσματος το τα μαλλον θέλουμε πολλα χρονια μνημόνιο ακόμα
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 05-12-2013, 14:45
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το 2013 ακόμα προσπαθούμε να δούμε αν σωστά ειναι το μετρό του καπνίσματος το τα μαλλον θέλουμε πολλα χρονια μνημόνιο ακόμα
Ολοι οι νοημονες, καπνιστες και μη καπνιστες, αντιλαμβανομαστε οτι το μετρο ειναι ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΝ!! Η διαφωνια καποιων φιλων ειναι οτι ενω ειχε παραπεσει σαν μετρο τελευταιως ξαφνικα και λογω εορτων κατα μερικους επανηλθε, υπονοωντας οτι πιθανως μετα τις γιορτες θα ξαναξεχαστει.......ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει ετσι.
Αλλα κι αν γινει θα πρεπει να κανουμε αυτο που γινεται στο εξωτερικο, αν στην Γερμανια, Αγγλια(το βιωσα πριν 4 χρονια), σουηδια διανοηθει να αναψει καποιος τσιγαρο σε χωρο που απαγορευεται μεσα σε 5-10 λεπτα εχει συλληφθει κι εχει παει για αυτοφορο...πως? μα απο τηλεφωνημα αλλου ¨η αλλων παρευρισκομενων στο σημειο εκεινο και στην σχετικη υπηρεσια!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 05-12-2013, 15:40
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Ερχονται γιορτές, ανάγκη για έσοδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι οι νοημονες, καπνιστες και μη καπνιστες, αντιλαμβανομαστε οτι το μετρο ειναι ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΝ!! Η διαφωνια καποιων φιλων ειναι οτι ενω ειχε παραπεσει σαν μετρο τελευταιως ξαφνικα και λογω εορτων κατα μερικους επανηλθε, υπονοωντας οτι πιθανως μετα τις γιορτες θα ξαναξεχαστει.......ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει ετσι.
Αλλα κι αν γινει θα πρεπει να κανουμε αυτο που γινεται στο εξωτερικο, αν στην Γερμανια, Αγγλια(το βιωσα πριν 4 χρονια), σουηδια διανοηθει να αναψει καποιος τσιγαρο σε χωρο που απαγορευεται μεσα σε 5-10 λεπτα εχει συλληφθει κι εχει παει για αυτοφορο...πως? μα απο τηλεφωνημα αλλου ¨η αλλων παρευρισκομενων στο σημειο εκεινο και στην σχετικη υπηρεσια!!!
Αν ειναι να διαφωνούμε για τα αυτονόητα τοτε τα ανόητα αποκτούν αξία
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!