GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 19-08-2009, 21:46
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manro Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει όλα αυτά που διάβασα σωστά.Αλλά μη μου πειτε ότι ο καθένας μια μικρή βολτούλα δεν έχει πάει το καμάρι του ;;;;;Εμένα --------λιθοβολίστεμε.Το έχω κάνει μερικές φορές
Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι το έχουμε κάνει, και εγώ μέσα σε αυτούς!!! Αλλά το θέμα ασφάλειας του παιδιού προέχει και έτσι το έκοψα μαχαίρι, μέχρι να μεγαλώσει πολύ και μέχρι τότε θα έχει εκπαίδευση για το τι είναι σωστό να κάνει και πως να ανεβαίνει πάνω σε μηχανές με ασφάλεια
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 20-08-2009, 14:35
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

Παιδια ακομα δεν εχω---υποθετικα λοιπον θα ελεγα οτι προτιμω να τα στεναχωρησω,,,παρα ν ατα σκοτωσω,ταυτο τουλαχιστον κανω στα ανηψακια μου,,,,οταν θελουν μηχανακι,,τα βαζω πανω στην Adventure , στελειωμενη εννοειτε....στο 2πλο stand στην αρχη δεν τους αρεσε αλλα ειπαμε....εγληματιας δεν γινομαι.....οσο για τους προλαλισαντες ,δεν συμφωνω και για το θεμα της ηλικιας των 10 ετων......αν θες το παιδι σου να μαθει ισορροπια,παρτου ενα ποδηλατο,αν παλι εισαι υποτιθετε απαιτητικος γονεας , παρε ενα μοτορι στα μετρα του και βαλτο σε πιστα,εννοειτε καταλληλα ντυμενο,ετσι μαλιστα.....καλυτερα πιστευω να στεναχωρησουμε το παιδι μας-πιστευω-παρα να ρισκαρουμε.......
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 20-08-2009, 23:06
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δικά μου ανεβαίνουν μόνο όταν η μηχανή είναι σε διπλό stand και θέλουμε να βγάλουμε φωτογραφίες.
Πάντως 15-16 θα ήθελα να μάθουν σωστά γιατί δεν θέλω την κόρη μου να κάθεται πίσω από κανα μ@λ@κ@ που θα θέλει να τις το παίξει μάγκας, θέλω αν έχει αυτόν τον μ@λ@κ@ να τον έχει αυτή από πίσω συνεπιβάτη
Φυσικά με δική της μηχανή
Συμφωνώ και επαυξάνω !!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 20-08-2009, 23:16
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

στα λόγια όλοι καλοί είμαστε!!!!


...μακάρι και με τις πράξεις μας να το αποδεικνύουμε

βέβαια η ανάγκη μερικές φορές μας αναγκάζει να την κάνουμε(ναι, ναι, την λαλακία...)

Ελπίζω τουλάχιστον όταν την κάνουμε να είμαστε τυχεροί...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 21-08-2009, 12:07
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

Παίδες συμφωνώ μ' αυτά που λέτε για τα παιδιά. Κι εγώ σαν πατέρας έχω τις αμφιβολίες μου για το πότε ένα παιδί πρέπει ν΄ανέβει. Πιστεύω οτι η καλύτερη στιγμή είναι όταν έχει συνειδητοποιήσει τι κάνει. Βέβαια πόλο παίζουμε και οι γονείς. Πέρυσι τον Αύγουστο όταν βρέθηκα στο μαγαζί της colori στην Βουλιαγμένης, μέσα βρήκα μια οικογένεια με 2 παιδιά ηλικίας απο 9 έως 12. Ο πατέρας τους αγόραζε ΠΑΝΟΠΛΙΕΣ της SOUL-RACE , επιγονατίδες κ.λ.π. Πιστεύω λοιπόν ότι με τον σωστό εξοπλισμό και την κατάλληλη ηλικία μπορούν να ανέβουν στην μηχανή, με όσο το δυνατόν λιγότερο κίνδυνο. Σημασία προτίστως έχει και εμείς όμως να δίνουμε το σωστό παράδειγμα πρώτα, ώστε τα παιδιά μας να μπούν στο σωστό δρόμο της μηχανοκίνησης.


Reply With Quote
  #26  
Παλιό 22-08-2009, 00:19
gsrob Ο/Η gsrob βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: larisa
Μoto: 1200gs-07
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

Και εγώ όπως και οι άλλοι είμαι κατά να ανεβαίνουν παιδιά (μέχρι 10 χρονών) δικάβαλα-τρικάβαλα με τη μάνα
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 25-08-2009, 11:56
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

έχω ένα γιο όπως κάποιοι ξέρετε και είναι 16 μηνών - έχει ήδη ανέβει μερικές φορές με τη μηχανή στο σταντ αλλά και μια φορά για να κινηθούμε 5 μέτρα (από την είσοδο του γκαράζ μέχρι το σημείο που την βάζω) και μόνο για να μην τον φοβίζει

δεν ξέρω ποια είναι η σωστή ηλικία (και αν υπάρχει "σωστή"), αλλά σίγουρα προσέχουμε τα εξής:

1) πλήρης εξοπλισμός για κεφάλι ειδικά

2) ΠΙΣΩ όχι μπροστά (άρα σε ηλικία που ΦΤΑΝΕΙ μαρσπιέ) - άκου μπροστά! τι "έλεγχο" έχεις δηλαδή; τι ΑΚΡΙΒΩΣ μπορείς να ελέγξεις και να κάνεις;

3) 10πλάσια προσοχή και μισή ταχύτητα από το κανονικό

...τώρα η ΓΝΩΜΗ μου περί ηλικίας, πέρα από το τι ορίζει το #2 που γράφω παραπάνω, δεν είμαι υπερ των ηλικιών 16-18 αλλά πιο πίσω... γιατί;

βγάζεις νόμιμο δίπλωμα στα 16 έτσι δεν είναι; άρα έχεις φίλους και συμμαθητές που τότε θα έχουν και μηχανάκι... θα τύχει

εγώ θέλω μέχρι τότε (αν ο ΙΔΙΟΣ δεν είναι αυτός που θα το έχει το μηχανάκι) θέλω ΗΔΗ να ξέρει πως να δρα και να αντιδρά πάνω σε μηχανή

16 είναι ήδη αργά... το καλύτερο είναι να έχει την γνώση που δεν είχα εγώ, ακόμα και στα 12... υπάρχουν ειδικά μικρά και αργά μηχανάκια που μπορεί να μάθει όταν το μυαλό είναι ακόμα σούπερ-σφουγγάρι πράγματα

το θέμα δεν είναι να βάλουμε τα παιδιά μας σε γυάλα γιατί απλά θα βγουν θέλουμε δεν θέλουμε κάποια στιγμή από αυτή... το θέμα είναι ΟΤΑΝ βγούνε (και δεν θα είναι υποχρεωτικά κάτω από το βλέμμα μας... ξυπνήστε, θυμηθείτε εσάς) να έχουν ΗΔΗ απορρίψει τις βλακείες και ΗΔΗ να ξέρουν και να ΘΕΛΟΥΝ (και να ΑΠΑΙΤΟΥΝ) το σωστό... όχι επειδή το λέμε εμείς, αλλά επειδή τους είναι πια βίωμα

αυτό δεν ισχύει μόνο για τις μηχανές αλλά και ένα σωρό άλλα πράγματα
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ασφαλίστε μόνοι σας τη μοτοσυκλέτα και το αυτοκίνητό σας skippybi Απαραίτητα έγγραφα 9 05-05-2009 12:16
Πως το λέτε το ....μόριο σας? pepax66 Ανέκδοτα 10 11-03-2009 21:14
Ενδεκάχρονος σκότωσε έγκυο και το αγέννητο παιδί της στις ΗΠΑ Arkas Κόσμος 7 09-03-2009 14:41
Μάθετε το παιδί σας να μη διαχωρίζει χρώματα και λαούς leonidas Πολιτισμός 15 07-01-2009 23:05
Honda Accord 2.2 i-DTEC: Μια κλάση πάνω.. arisxios Αυτοκίνητο 0 20-12-2008 14:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!