GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 30-05-2011, 19:29
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PITS Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου απο τα αξιοπιστα χοντα αποφασισα να περασω στα ευρωπαικα γεματα χαρακτηρα (οπως μου λεγανε ) bmw ετοιμαστηκα για προβληματα που αμεσα ηρθαν και εξηγουμαι: σε 3 χρονια ενας αισθητηρας στροφαλου χαλασε με το που την πηρα(πραγμα συνηθες αν η μοτο πλενεται ζεστη και με πιεση στα σημεια που δεν πρεπει ΤΩΡΑ ΕΜΑΘΑ!!!) απο τοτε και 50000κμ μετα την αξιοπιστια που παντα εψαχνα στα μεταφορικα μου ονειρα την εχω βρει οπως και το φτηνο σερβις οπως και την απλοτητα επισκευης-συντηρησης bmw1150gs adventure
ναι ναι τα τελευταια γερμανικα μηχανακια και τετοια ,ξερουμε...ξερουμε
εισαι πολυ πισω μεγαλε!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 30-05-2011, 20:59
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

Αφού διαπίστωσα ότι μέσα στο thread (σελ. 5) υπήρχε και ένα άχρηστο post που μίλαγε για την BMW κάποιου στο εξωτερικό (και?) και μια γνώμη που πάλι δεν είχαμε ζητήσει (και φυσικά γύρισε στην πλάκα το θέμα άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά, απλά "ρίξαμε τη φόλα μας"), ενώ έπεσα και σε μια απάντηση του taxidioti ΠΡΙΝ τη ζημιά που έλεγε ότι είναι στο 4ο GS (???) χωρίς πρόβλημα...

...να ξαναπαντήσω σε αυτό το thread για το τι έγινε μέσα στα δυο χρόνια μετά την πρώτη μου απάντηση (που παραθέτω από κάτω):

- το λαμπάκι πορείας έχει ξανακαεί μια φορά [το θεωρώ αναλώσιμο]

- η μπαταρία αλλάχτηκε τελικά (ΑΦΟΥ έμεινε στο γκαράζ μου μια και αγνόησα προειδοποιήσεις μηνών) [τη θεωρώ αναλώσιμο]

- έχω συμπληρώσει λάδι άλλη μια φορά (σύνολο 2) [αναλώσιμο]

- αλλαγή το πλαστικού δαχτυλιδιού στην πίσω ρόδα μια και είδα ίχνη λαδιού (ίχνη = 1-2 σταγόνες "απλωμένες" πάνω στην σκόνη)

- μετά το από πάνω έχω αλλάξει λάδι με το ζόρι στον άξονα (για να μου φύγει η κάψα), δεν είχαν τίποτα (τα είδα)

- επίσης στα ~5 χρόνια πρέπει να μου έχει σβήσει 5-6 φορές (που δεν το επανέλαβε ποτέ στην ίδια βόλτα) κρύο πάντα ...όχι δεν ασχολήθηκα με το γιατί, το θεωρώ ΑΝΑΞΙΟ ασχολίας... η μια φορά μάλιστα ήταν μόλις την πήρα (ΜΟΛΙΣ όμως... το τετράγωνο έκανα) από το σέρβις των 40000

γενικά δεν νομίζω να έγινε κάτι που δεν δικαιολογείται από φυσιολογική φθορά και χρήση

...δεν τώρα...

- ΔΕΝ έχω αλλάξει ball joint

- ΔΕΝ έχω αλλάξει ταχυσυνδέσμους

- ΔΕΝ έχω αλλάξει το αισθητηράκι που βρέχεται και χαλάει (σε κάποιους) κάτω από το αριστερό πλαστικό... η μηχανή έχει φάει πολύ χοντρές βροχές (είμαι μηχανάκιας όλου του έτους) αλλά πρέπει να έχει πλυθεί λιγότερο από 15 φορές στα ~5 χρόνια της

- ΔΕΝ έχω αλλάξει 5 μπαταρίες

- ΔΕΝ έτρεξα ποτέ σε ανάκληση, έγιναν όλες όταν ήταν να γίνει σέρβις

- ο μετρητής βενζίνης ΔΕΝ μου λέει ψέματα (στα όρια του λογικού)

...όποιος σκαλίζει τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
σήμερα έχει ~22000χλμ και πάει για 2 ετών (τρίτο καλοκαίρι της)

απολογισμός:

- 0 χλμ. ξέχασαν να βάλουν την ποδιά στη συναρμολόγηση... έκαναν σχεδόν 2 μήνες να τη φέρουν

- ~3500 χλμ. έσκασε το μπροστινό αμορτισέρ σε χωματερή... έχω ένα καλό και ένα κακό να πω, (1) λόγω της ιδιαιτερότητας της γεωμετρίας της 1200, δεν είχα κανένα πρόβλημα σε νορμάλ κυκλοφορία (!), (2) γνωστός αρχιμηχανικός είπε "α μα την πήγες χώμα; αν σου ξανασκάσει δεν ξέρω αν θα στην αλλάξουν" (εννοείται αυτή αλλάχτηκε εγγύηση και φυσικά τα πήρα "ρε <όνομα> τι λες; για τι πράγμα την πουλάει η BMW; για να μην πατάει χώμα; και γιατί τα άλλα 1200 που ήταν εκεί δεν έπαθαν τίποτα καθώς και άλλες μηχανές;"...) ευτυχώς όταν το είπα το θέμα στο αφεντικό του με κοίταγε σαν ούφο "καλά της έκανες, κάτι είχε το αμορτισέρ, σιγά μην σκάνε έτσι και αν ξαναγίνει πάλι θα στο αλλάξουμε" (βέβαια ο συγκεκριμένος είναι γνωστός χωματόφιλος και δεν μπορεί να έλεγε κάτι άλλο)

- ~18000 χλμ. αλλαγή παρμπριζ επειδή έκανε μια "γραμμή" (ράγισμα) ξεκινώντας από τη μια του βίδα... στην εγγύηση αν και μπορεί να φταίει (αν είναι δικαιολογία αυτό για το παρμπριζ και την BMW) το "αυτοκινητάδικο" πιεστικό ενός βλακώδους και άσχετου ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟπλυντηρίου

- δεν θυμάμαι χλμ., μια από τις δυο εν γνώση μου ανακλήσεις (δεν ξέρω πόσα μπορεί να έγιναν σε σέρβις χωρίς να είναι εν γνώση μου), σωληνάκια φρένου

- δεν θυμάμαι χλμ., πρόσφατα η ανάκληση για το... αυτοκόλλητο (το γνωστό θέμα με τις μανέτες)

- πριν περίπου ένα χρόνο, έπεσε αυτοκίνητο 30κονταετίας κατευθείαν πάνω μου από δεξιά (εγώ είχα προτεραιότητα όμως)... δεν έπεσα καν, συνεχίζω και έχω πόδι, γδάρσιμο (όχι στράβωμα) των μαύρων Hepco&Becker και του καπακιού καθώς και μια μαύρη γραμμή πάνω στον άξονα που έφυγε με ειδικό διαλυτικό λεκέδων (χωρίς να αφήσει σημάδι), απολογισμός για το αυτοκίνητο, το φανάρι του στο δρόμο, δεξί φτερό γύρισε και βρήκε την δεξιά πόρτα... πρώτη από τις φορές που επιβεβαίωσα στον εαυτό μου γιατί έχω την μηχανή που έχω

- 40 μέρες μετά το από πάνω (και χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα από τις μικροζημιές), περιπολικό ανοίγει την πόρτα, την βρίσκω "κόχη" με το μπόξερ, εξακολουθώ και έχω πόδι, απολογισμός μου, μελανιές στο δεξί μπράτσο και λίγο ζορισμένος αριστερός καρπός, δεν έπεσα καν πάλι, απολογισμός μηχανής, ότι ήδη... είχε () αλλά υπεύθυνο πια το Ελληνικό Κράτος για την αποκατάσταση και ευτυχώς γιατί ο πρώτος... τέσπα (μου ήρθε πρόσφατα πια το χαρτί για τα λεφτά), περιπολικό μια πόρτα φυσαρμόνικα... δεύτερη φορά που επιβεβαίωσα γιατί έχω τη μηχανή που έχω

(αν ψάχνετε για να τριτώσει... έχει τριτώσει και τεταρτώσει κλπ. αλλά είναι ανάξια αναφοράς)

- η μπαταρία εδώ και κάποιο καιρό "ετοιμάζεται" (από τις ενδείξεις όχι ότι είδα κάτι στην πράξη)

- μου έχει καεί και το λαμπάκι της μεσαίας σκάλας αλλά η μηχανή είχε τον πολιτισμό να το κάψει... την ημέρα πριν το σέρβις (!!!)

- λάδι έχω συμπληρώσει μια φορά στα 2 χρόνια ζωής της, μετά από τρομαχτικό πήξιμο στο κέντρο με 40 βαθμούς πέρυσι (σχεδόν ένοιωθα το λάδι που καιγόταν), αλλά δεν το κοιτάω συνεχώς, ούτε με νοιάζει

...και η ζωή συνεχίζεται

με την μέχρι στιγμής εμπειρία, αν την πούλαγα ή whatever και μετά μπορούσα να ξαναπάρω, πάλι αυτή θα έπαιρνα
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 11-06-2011, 01:11
tasos70 Ο/Η tasos70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: αλεξανδρούπολη
Μoto: r1200gs, honda nx 650
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

Αγοράστηκε καινούριο 8-09.(r 1200 gs) mod.5-2008.στα 300m.έμεινε απο μπαταρία.αλλάχτηκε με yasa(εγγύηση) τώρα 7200χλμ.η μπαταρία ο.κ.(την αποσυνδέω χειμώνα για 5 μήνες)και τη φορτίζω.μετά το ροντάρισμα έβαλαν λάδι 20-50 castrol και στα 5000χλμ.είχε κάψει περίπου 700ml.απο 5000xlm-7200έκαψε περίπου 150ml.χάνει λίγο αέρα το πίσω ελαστικό περίπου 0.3 bar στις 10 μέρες
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 11-06-2011, 01:49
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

R1200GS 07
Την αγόρασα λίγο πριν φύγει το 2010 με 22000km
Έχω κάνει 6000km και άλλαξα μπατάρια και μπαταρία συναγερμού.
Πήρα απογοήτευση όταν λύνοντας το διαφορικό στα 25000km για να αλλάξω βαλβολίνες κ να τσεκάρω για τζόγο στα ρουλεμάν διαπίστωσα οτι ο άξονας και το πολύσφηνο του διαφορικού ήταν μέσα στη σκουριά χωρίς ίχνος γράσσου, πάλι καλά που θυμήθηκαν να βάλουν βαλβολίνες.
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 11-06-2011, 05:42
sintarta Ο/Η sintarta βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 575
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

Καποια μερα θα βαλω και ημερομηνιες...

* balljoint
*δεξια κατω πολλαπλασιαστης
*κατω αντλια συμπλεκτη
*παλι balljoint ενα μηνα πριν ληξει η εγγυηση του πρωτου
*ολα τα ρουλεμαν στο πισω μερος του διαφορικου
*αντλια-τρομπα βενζινης
*ρελε βενζινης
*2 μπαταριες

Αυτα θυμαμαι για την ωρα...
R1200GS Adventure του 2006 με 50.000χλμ.
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 04-07-2011, 08:37
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
...όποιος σκαλίζει τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.
λοιπον αυτο που λες εχω αρχισει να το πιστευω.
δεν επρεπε να ψαχνω ισως τοσο το θεμα με τις βλαβες και να ειμαι τοσο επιφυλακτικος.και σοβαρολογω.αν ημουν χυμα μπορει ολα να ηταν καλα.
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 07-07-2011, 01:34
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

1350 χλμ,και μου εσβησε 2 φορες σημερα..απο τι μπορει να οφειλετε?και μολις χθες τις εκανα το σερβις.
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 11-07-2011, 17:45
EvVas Ο/Η EvVas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Πρέβεζα
Μoto: R1200GS 2005
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από EvVas Εμφάνιση μηνυμάτων
1200 GS του 05΄
Το πήρα μεταχειρισμένο τον 07/2009 με 20000.
Μόλις το πήρα πήγα αντιπροσωπεία και άλλαξα ball joint (Είχε σχιστεί τελείως).
Επίσης χερούλια (βγάζανε μαυρίλα) αλλά με έτσουξε (γύρω στα 100 € αν θυμάμαι καλά).
25000 χιλ. αλλαγή τσιμούχας εξόδου(άλλαξα και τις φισούνες προληπτικά).
28000 χιλ. αλλαγή μπαταρίας (έβαλα odyssey γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι άλλαζε μία το χρόνο. Για να δούμε πόσο θα πάει...
30000 χιλ. αλλαγή μπαταρίας συναγερμού.
Τώρα 38000 και συνεχίζουμε.

και δύο φορές έχω επισκευάσει μόνος μου τον διακόπτη του εμπρός φρένου (βγάλσιμο καθάρισμα και επανατοποθέτηση) γιατί έδειχνε ότι το φρένο είναι πατημένο αλλά δεν ήταν. Κάποια στιγμή μάλλον θα χρειαστεί και αυτό αλλαγή.
Τελικά άλλαξα και τον διακόπτη κάτω από τη μανέτα του φρένου στα 40000. Δεν πήγαινε άλλο
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 12-07-2011, 12:13
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

εγώ την παρέλαβα με 1246 km, από Γερμανία τον Μαιο του 2005.
οι χιλιομετρικές ενδείξεις είναι στο περίπου, και πλέον είναι κατάμαυρο ματ αντί του μαμά μπλέ ( μπλιάχ !)
  • 25.000 αλλαγή ball joint ( ήμουνα "ψάρακας" και πήρα άλλο !)
  • 30.000 κεντρική εσωτερική τσιμούχα άξονα
  • 85.000 αντλία βενζίνης
  • 90.000 αισθητήρας πίσω ABS
  • 115.000 αισθητήρας κιβωτίου
  • 135.000 αισθητήρας κιβωτίου πάλι, αλλά αλλάχθηκε εντός εγγύησης
  • 137.000 αλλαγή ball joint ( μπήκε το αρχικό με φούσκα από μπροστινό ψαλίδι Alfa 33, πάθανε πλακάρα στο συνεργείο ! μόλις το είδανε )
να αναφέρω ότι κατ΄εμέ δεν είναι βλάβες η αλλαγή δίσκου ( χωρίς πλατώ κτλ ) στις 90.000 περίπου, ενώ στις 100.000 αλλάχθηκαν δισκόπλακες και τακάκια μπρός πίσω όλα μαζί. Επίσης έχει αλλαχθεί η μπαταρία στις 80.000 περίπου, και τώρα φοράει τη δεύτερη η οποία είναι απλή κλειστού τύπου ( οχι gel).
Στις αναρτήσεις δεν έχω κάνει τίποτα, απλά πλέον μετά από τόσα χιλιόμετρα, και χρήση από trail ride και βουνό, μεχρι γαιδουροφόρτωμα και ταξίδι είναι σε κατάσταση σκισμένης σωβρακοφανέλας, και το χειρότερο δεν έχω καταλήξει τι είναι καλύτερο να κάνω. Μεχρι να αποφασίσω βλέπω το κοντέρ να γράφει 200.000 ...
Attached Images
File Type: jpg IMG_2006_resize3.JPG (62.9 KB, 42 views)
File Type: jpg 125_2587.JPG (82.0 KB, 43 views)
File Type: jpg 126_2603.JPG (57.6 KB, 45 views)
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 12-07-2011, 13:53
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Χωρις φοβο και παθος...........

F650GS (2010) - Το κράτησα για 8 μήνες και 20.000χλμ.
- 5.000χλμ.: Σβησίματα στο ρελαντί. Έγινε αναβάθμιση του εγκεφάλου και έκτοτε κανένα πρόβλημα
- 10.000χλμ.: Κατεστραμένα θερμαινόμενα grips (αλλάχτηκαν στην εγγύηση)
- 18.000χλμ.: Διαρροή λαδιού από τη φλάτζα καπακιού. Μπήκε νέα φλάτζα, κολήθηκε και έκτοτε κανένα πρόβλημα

R1200GS (2010) - Από 10/2010 έως σήμερα (9 μήνες ή 19.800χλμ.)
- Κανένα πρόβλημα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!