GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 07-07-2009, 17:07
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

δεν ξέρω αν έχει σχέση με κάποιο Ελληνικό μου γονίδιο, ξέρω πάντως ότι δεν έχει σχέση με κάποιο "αντιεξουσιαστικό" μου πρόβλημα, αλλά αυτό δεν είναι μοτοβόλτα και τελικά δεν ξέρω και το νόημα μιας τέτοιας κατάστασης (ειδικά αν είναι να πάνε... 150χλμ. - δηλ. μια βολτίτσα) ...σιγά μη μοιραστεί και χάρτης ειδικής

σόρρυ δηλαδή και σόρρυ που ξαναγράφω αν και είπα ήδη την άποψη μου, αλλά αισθάνομαι ότι πρέπει να "αμυνθώ" αυτής της άποψης λες και η άλλη άποψη είναι "πιο σωστή"

στο κάτω κάτω αν εμείς είμαστε "ανοργάνωτοι σαν Έλληνες", αυτοί είναι "άβουλα βλίτα σαν Μη Έλληνες" (καθ' υπερβολή φυσικά και με μια χαζή γενίκευση, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 07-07-2009, 17:12
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

η ομαδικη ειναι ομαδικη!παει και τελειωσε!χωρις βεβαια να σημαινει οτι πρεπει να πηγαινει η ομαδα με 60km!μια λογικη ταχυτητα και καποιοι κανονες ασφαλειας ειναι αρκετα!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 07-07-2009, 17:22
pesto1 Ο/Η pesto1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Λονδίνο - Αθήνα
Μoto: KTM- Lc4
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
η ομαδικη ειναι ομαδικη!παει και τελειωσε!χωρις βεβαια να σημαινει οτι πρεπει να πηγαινει η ομαδα με 60km!μια λογικη ταχυτητα και καποιοι κανονες ασφαλειας ειναι αρκετα!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-07-2009, 18:39
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
δ
στο κάτω κάτω αν εμείς είμαστε "ανοργάνωτοι σαν Έλληνες", αυτοί είναι "άβουλα βλίτα σαν Μη Έλληνες" (καθ' υπερβολή φυσικά και με μια χαζή γενίκευση, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)
Δεν θα το διατύπωνα ακριβώς έτσι

Last edited by aeriko; 07-07-2009 at 18:42.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 07-07-2009, 20:14
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
η ομαδικη ειναι ομαδικη!παει και τελειωσε!χωρις βεβαια να σημαινει οτι πρεπει να πηγαινει η ομαδα με 60km!μια λογικη ταχυτητα και καποιοι κανονες ασφαλειας ειναι αρκετα!
Συμφωνώ. Το 60 σε μια εθνική οδό, είναι άκρως επικίνδυνο!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 07-07-2009, 20:41
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
η ομαδικη ειναι ομαδικη!παει και τελειωσε!χωρις βεβαια να σημαινει οτι πρεπει να πηγαινει η ομαδα με 60km!μια λογικη ταχυτητα και καποιοι κανονες ασφαλειας ειναι αρκετα!
Πάντως προσωπικά σε μία εξόρμηση έτυχα και η ομάδα πήγαινε με 120-130km/h. Αλήθεια έχει τύχει ομάδα να πηγαίνει με 60km/h;
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 07-07-2009, 20:58
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως προσωπικά σε μία εξόρμηση έτυχα και η ομάδα πήγαινε με 120-130km/h. Αλήθεια έχει τύχει ομάδα να πηγαίνει με 60km/h;
που λεει ο λογος
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 08-07-2009, 00:56
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

το ερώτημα είναι το εξής (και δεν βγαίνω off topic - απλά το επεκτείνω)

τι είναι για εσάς μια πιο ωραία μοτοβόλτα;
(όπου μοτοβόλτα ένα ταξιδάκι άντε μέχρι 200χλμ. από έδρας)

1) μια ομάδα από 15 μηχανές (δηλ. 20+ άτομα) κονβόι στην εθνική, με κεφαλή, σκούπα, προκαθορισμένα "πιτς" βενζίνης/τσιγάρου (για τους εξαρτ... ερμ... τους καπνιστές της παρέας)/κατουρήματος και στο τέλος "βόλτας" αυτής κλεισμένο τραπέζι κάπου και ένα τραπέζι 5-6 μέτρα που μάλλον δεν θα ανταλλαχτεί ούτε μια κουβέντα με τα παιδιά που είναι στην απέναντι πλευρά...

2) ομάδα από 2-3 άααντε 4 μηχανές (βια έξι-επτά άτομα), ελεύθερο κονβόι (δηλ. όσο ο ένας βλέπει τον μπροστινό του κάπου μπροστά, είμαστε οκ - αλλά φυσικά συμφωνημένο να μην ξεσαλώσει ο εκάστοτε πρώτος), ελεύθερα "πιτς" που καθορίζονται εύκολα πηγαίνοντας πρώτος στο κονβόι (αν δεν είσαι ήδη) και δείχνοντας στους άλλους να σταματήσουν (και όχι δεν οδηγεί σε κατάχρηση, μια και αν θες να κατουρήσεις εσύ, ο άλλος θα βρει ευκαιρία να καπνίσει ή να σου... συμπαρασταθεί, στις βενζίνες βάζουν όλοι στην αρχή και μετά πάλι όλοι όταν σταματήσει ο πρώτος - και στο κάτω κάτω λίγοι είστε, πόσο κατάχρηση να γίνει), ελεύθερες παραλαγές στη διαδρομή εφόσον πάμε στη γενική κατεύθυνση που πρέπει και ξέρουμε που πάνε (εκτός αν είναι συμφωνημένο ακόμα και αυτό... δηλ. το να μην ξέρουμε που πάμε και να μην πειράζει ούτε αυτό) και τέσπα εκεί που θα καταλήξει αυτή η παρέα, ένα διπλό τραπεζάκι (και μονό καμιά φορά) είναι οκ για όλους

...εμένα αν μου δίδεται η επιλογή (και έχοντας δοκιμάσει και τα δυο), χωρίς να αμφισβητώ την αξία του πρώτου, προτιμώ σαφέστατα το δεύτερο

το πρώτο το βλέπω για ένα μεσαίο/μεγάλο tour ("πάμε ένα γύρο κεντρικής Ελλάδος;", "πάμε μια Ιταλία μέσω βαλκανίων;" και τέτοια) - εκεί σαφώς το πρώτο έχει τα καλά του, αλλά και εκεί το δεύτερο εξακολουθεί να παίζει

καταλαβαίνω επίσης ότι σε ένα φόρουμ, είναι μοιραίο να εμφανιστούν σε μια οργανωμένη εκδρομούλα 20 και 30 άτομα, οπότε γίνεται το πρώτο "θες δεν θες", αλλά το γεγονός για το τι (για μένα) είναι πιο ωραίο και πιο απολαυστικό είναι ένα: μικρή παρέα = ευελιξία, συνενόηση, ελευθερία, ...μεγάλη παρέα = ανάγκη αυστηρότητας και κανόνων, παγιωμένο σχέδιο, "τυφλή ακολουθία"

η γνώμη σας;
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 08-07-2009, 02:00
Alext Ο/Η Alext βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Βριλησσια
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 1,033
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
στο κάτω κάτω αν εμείς είμαστε "ανοργάνωτοι σαν Έλληνες", αυτοί είναι "άβουλα βλίτα σαν Μη Έλληνες" (καθ' υπερβολή φυσικά και με μια χαζή γενίκευση, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)

καθολου υπερβολη και καθολου χαζη γενικευση
δηλαδη το μαντρωμα ειναι πολιτισμος??????
τα βραχιολακια στα μεγαλα ξενοδοχεια το καλοκαιρι ειναι πολιτισμος????
ευχαριστω δεν θα παρω


και στο κατω κατω της γραφης επειδη εχω συνεργαστει με Γερμανους μην θεοποιουμε τους αταλαντους και την σιδηρα πειθαρχια
ελεος πια
με την ξενομανια
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 08-07-2009, 02:05
Alext Ο/Η Alext βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Βριλησσια
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 1,033
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
το ερώτημα είναι το εξής (και δεν βγαίνω off topic - απλά το επεκτείνω)

τι είναι για εσάς μια πιο ωραία μοτοβόλτα;
(όπου μοτοβόλτα ένα ταξιδάκι άντε μέχρι 200χλμ. από έδρας)

1) μια ομάδα από 15 μηχανές (δηλ. 20+ άτομα) κονβόι στην εθνική, με κεφαλή, σκούπα, προκαθορισμένα "πιτς" βενζίνης/τσιγάρου (για τους εξαρτ... ερμ... τους καπνιστές της παρέας)/κατουρήματος και στο τέλος "βόλτας" αυτής κλεισμένο τραπέζι κάπου και ένα τραπέζι 5-6 μέτρα που μάλλον δεν θα ανταλλαχτεί ούτε μια κουβέντα με τα παιδιά που είναι στην απέναντι πλευρά...

2) ομάδα από 2-3 άααντε 4 μηχανές (βια έξι-επτά άτομα), ελεύθερο κονβόι (δηλ. όσο ο ένας βλέπει τον μπροστινό του κάπου μπροστά, είμαστε οκ - αλλά φυσικά συμφωνημένο να μην ξεσαλώσει ο εκάστοτε πρώτος), ελεύθερα "πιτς" που καθορίζονται εύκολα πηγαίνοντας πρώτος στο κονβόι (αν δεν είσαι ήδη) και δείχνοντας στους άλλους να σταματήσουν (και όχι δεν οδηγεί σε κατάχρηση, μια και αν θες να κατουρήσεις εσύ, ο άλλος θα βρει ευκαιρία να καπνίσει ή να σου... συμπαρασταθεί, στις βενζίνες βάζουν όλοι στην αρχή και μετά πάλι όλοι όταν σταματήσει ο πρώτος - και στο κάτω κάτω λίγοι είστε, πόσο κατάχρηση να γίνει), ελεύθερες παραλαγές στη διαδρομή εφόσον πάμε στη γενική κατεύθυνση που πρέπει και ξέρουμε που πάνε (εκτός αν είναι συμφωνημένο ακόμα και αυτό... δηλ. το να μην ξέρουμε που πάμε και να μην πειράζει ούτε αυτό) και τέσπα εκεί που θα καταλήξει αυτή η παρέα, ένα διπλό τραπεζάκι (και μονό καμιά φορά) είναι οκ για όλους

...εμένα αν μου δίδεται η επιλογή (και έχοντας δοκιμάσει και τα δυο), χωρίς να αμφισβητώ την αξία του πρώτου, προτιμώ σαφέστατα το δεύτερο

το πρώτο το βλέπω για ένα μεσαίο/μεγάλο tour ("πάμε ένα γύρο κεντρικής Ελλάδος;", "πάμε μια Ιταλία μέσω βαλκανίων;" και τέτοια) - εκεί σαφώς το πρώτο έχει τα καλά του, αλλά και εκεί το δεύτερο εξακολουθεί να παίζει

καταλαβαίνω επίσης ότι σε ένα φόρουμ, είναι μοιραίο να εμφανιστούν σε μια οργανωμένη εκδρομούλα 20 και 30 άτομα, οπότε γίνεται το πρώτο "θες δεν θες", αλλά το γεγονός για το τι (για μένα) είναι πιο ωραίο και πιο απολαυστικό είναι ένα: μικρή παρέα = ευελιξία, συνενόηση, ελευθερία, ...μεγάλη παρέα = ανάγκη αυστηρότητας και κανόνων, παγιωμένο σχέδιο, "τυφλή ακολουθία"

η γνώμη σας;

συμφωνω απολυτως


τις καλυτερες βολτες τις εχω κανει με μικρες παρεες μεχρι 5-6 μηχανες κινουμενοι πανω κατω στο ιδιο μοτιβο (δεν το λεω γιατι θα με κραξετε αλλα ετσι μ΄αρεσει)
με ευελιξια σε αποφασεις και αλλαγες προγραμματος
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η οδήγηση στο χιόνι - Μύθοι και πραγματικότητα! Alext Αυτοκίνητο 5 29-06-2009 14:54
Η οδήγηση μοτοσυκλέτας ... riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 19-03-2009 12:23
Η οδήγηση στο χιόνι ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αυτοκίνητο 10 19-03-2009 03:14
Υποχρεωτική η oικολογική οδήγηση στις εξετάσεις υποψήφιων οδηγών BATIGOL Επικαιρότητα 8 09-01-2009 23:16
Η οδήγηση στο χιόνι - Μύθοι και πραγματικότητα Cpt Αυτοκίνητο 4 24-12-2008 12:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!