GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 15-03-2010, 20:25
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού

Μια που μιλάμε για ''σκασίματα'' να ρωτήσω κι εγώ αδαής γιατί το δικό μου-f 800 gs- κάνει σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού, είτε το έχω τρέξει είτε μέσα στην κυκλοφορία. Εξατμιση της μαμάς, φίλτρο της μαμάς και περιοχή ''σκασίματος'' 2.500-3000 στρ/λεπτό.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 15-03-2010, 21:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που μιλάμε για ''σκασίματα'' να ρωτήσω κι εγώ αδαής γιατί το δικό μου-f 800 gs- κάνει σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού, είτε το έχω τρέξει είτε μέσα στην κυκλοφορία. Εξατμιση της μαμάς, φίλτρο της μαμάς και περιοχή ''σκασίματος'' 2.500-3000 στρ/λεπτό.
μόνο το δικο σου ¨η και μερικα άλλα???????

Κοιταξε να δεις, στην περιοχη στροφων που αναφερεις γινονται οι μετρησεις ρυπων κατα Εuro3,4,5 προδιαγραφων!! Ετσι σε αυτες τις στροφες η ECU εινια ρυθμισμενη για παμφτωχο μιγμα καυσιμου ουτως ωστε να προσπερνωνται αυτες οι προδιαγραφές!! Καποια μηχανακια, οπως και το πρωτο μου βαραντερο ιντζεκσιον (ΜΚ2) εκανε τα ιδια σκασιματα στις ιδιες στροφες! Ακομα αν κρατουσα το γκαζι σταθερο με 3η π.χ ταχυτητα στο κιβωτιο εκανε σαν να του ελειπε βενζινη!!! Δεν το παρουσιαζαν ομως ολα τα ΜΚ2, καποια μονον κιας φορουσαν την ιδια ECU!!

Δεν ηταν βλαβη ηταν ρυθμιση απο το εργοστασιο!! απευθυνθηκα στην αντιπροσωπεια και χωρις πολλες περιστροφες μου άλλαξαν την ECU και το προβλημα εξαφανιστηκε!! Μετα εμαθα οτι η Χοντα εβγαζε εναν βελτιωμενο τυπο ECU η οποια εδινε εντολη για πλουσιοτερο μειγμα στις 2500-3000 στρ ο οποιος και τοποθετηθεικε σε εμενα ανευ χρεωσεως (800ε αν το πληρωνα).
Αν δε σε αυτα τα μοντέλα με το ''προβλημα'' υπηρχαν αφτερ μαρκετ εξατμισεις το προβλημα γινοταν εντονοτερο!!

Κατι τετοιο θα συμβαινει και σε σένα υποθετω!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 15-03-2010, 22:16
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού

Από το ψάξιμο στα διάφορα φόρουμ διαπίστωσα ότι το κάνουν και άλλα μηχανάκια, αλλά εκεί η αντιμετώπιση του θέματος ήταν του στύλ ''γουστάρω τον θόρυβο και άστο να σκάει''. Οπως καταλαβαίνεις δεν ικανοποιήθηκα από τέτοιου είδους καγκουραπαντήσεις και δοθείσης της ευκαιρίας το ποστάρισα κι εδώ. Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να απαντήσεις. Θα απευθυνθώ στον εξουσιοδοτημένο και θα ενημερώσω εφ όσον υπάρχει ακόμη το ενδιαφέρον.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-03-2010, 08:58
fipap33 Ο/Η fipap33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Τριάδι - Θέρμη
Μoto: BMW F8000GS
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: Σκασίματα στο κλείσιμο γκαζιού

Και στο δικό μου (F800GS 9/2009) το κάνει από την αρχή αλλά όχι πάντα. Ενημέρωσα την αντιπροσωπεία (Τρικαλιώτης) και μου είπαν ότι είναι "φυσιολογικό" και ότι στον έλεγχο δεν έδειξε κανένα πρόβλημα. Μου έδωσε σε εκτύπωση και το αποτέλεσαμ του διαγνωστικού. Παρόλα αυτά θα το ψάξω περισσότερο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μια Μερσέντες στο πάρκινγκ σας, Ένα 1000000 στην Τράπεζα και 20cm στο παντελονι zastava Χιούμορ 20 11-05-2011 11:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!