GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-07-2012, 01:14
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

Σήμερα με έγραψαν για Εξατμιση.
Είχαν να με γράψουν γενικός για οτιδήποτε τα τελευταία 10 χρόνια.
Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής.
Πέρα απο το τραγικό πόσο των 450 Ευρω που το θεωρώ απαράδεκτο, η άδεια κυκλοφορίας αναφέρει 89 db στις 3500 στροφές. Το δικο μου έβγαλε 93,7 db.
Μιλάμε για μια απόκλιση μικρότερη του 5% κ δεν γνωρίζω αν δικαιολογεί την κλίση.
Το λέω αυτο γιατι οι παράγοντες κ οι συνθήκες τησ μετρησεως αμφιβάλλω αν ήταν οι ιδανικές για κάτι τέτοιο κ επίσης δεν έγινε δεύτερη μέτρηση ώστε να επαληθευτεί το νούμερο.

Ξέρει κάποιος τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος σχετικα με την ανώτερο διαδικασία;
Κάνω "μοκο" κ απλα πληρώνω την κλίση η να το ψάξω λίγο παραπάνω μπάς κ βγάλω καμία άκρη;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-07-2012, 01:29
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

Κατ´ αρχας διάβασε προσεκτικά την πίσω σελίδα της κλήσης. Σίγουρα προβλέπει κάποια διαδικασία αντιρρήσεων κλπ.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-07-2012, 02:21
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

Αλκίνοε, δεν είναι 5% καθότι η σκάλα dB είναι λογαριθμική. Κάθε περίπου 3dB ο θόρυβος έχει ΔΙΠΛΑΣΙΑ ένταση αν δεν απατώμαι.

Δεν είμαι σίγουρος αν η διαδικασία μέτρησης του θορύβου της εξάτμισης στην άκρη του δρόμου είναι ή όχι αμφισβητήσιμη αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως επικροτώ το ακριβό πρόστιμο στον θόρυβο. Αν ήμουν νομοθέτης θα έβαζα μέχρι και κατάσχεση του οχήματος. Δυστυχώς μένω σε κεντρικό δρόμο και υποφέρω από τους ξετάπωτους ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι.



Edit (ενώ περνάει από κάτω ένα παπάκι χωρίς εξάτμιση )

Εδώ μπορείς να κάνεις online υπολογισμό της διαφοράς των 4,7 dB (είναι x 1.385109 - 138%- όσον αφορά στην ένταση).

Last edited by yns; 13-07-2012 at 02:34.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-07-2012, 03:05
bil69 Ο/Η bil69 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

Ρε παιδιά όταν ο βασικός μισθός είναι 470 γιούρα, πως είναι δυνατόν να σου ρίξουν κλίση 450 ;;;;;;;
Αυτός ο κύριος δεν είχε λίγο οίκτο μέσα του για τον συνάνθρωπό του
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-07-2012, 03:30
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλκίνοε, δεν είναι 5% καθότι η σκάλα dB είναι λογαριθμική. Κάθε περίπου 3dB ο θόρυβος έχει ΔΙΠΛΑΣΙΑ ένταση αν δεν απατώμαι.

Δεν είμαι σίγουρος αν η διαδικασία μέτρησης του θορύβου της εξάτμισης στην άκρη του δρόμου είναι ή όχι αμφισβητήσιμη αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως επικροτώ το ακριβό πρόστιμο στον θόρυβο. Αν ήμουν νομοθέτης θα έβαζα μέχρι και κατάσχεση του οχήματος. Δυστυχώς μένω σε κεντρικό δρόμο και υποφέρω από τους ξετάπωτους ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι.



Edit (ενώ περνάει από κάτω ένα παπάκι χωρίς εξάτμιση )

Εδώ μπορείς να κάνεις online υπολογισμό της διαφοράς των 4,7 dB (είναι x 1.385109 - 138%- όσον αφορά στην ένταση).
ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ακινητοποιηση του οχηματος ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ μεχρι να αποκαταστησει (επαναφορα της μαμας εξατμισης) και χαρτι απο δημοσιο ΚΤΕΟ.ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΕΞΗΣ¨

ΑΡΘΡΟ 15 : Εκπομπές ρύπων, θόρυβοι κ.λ.π.

1. Απαγορεύεται η κυκλοφορία, ως και η οδήγηση κάθε οδικού οχήματος το οποίο:

α) εκπέμπει ουσίες ή προϊόντα βλαπτικά για την υγεία του ανθρώπου ή που ρυπαίνουν τα περιβάλλον πέραν των επιτρεπόμενων ορίων,

β) προκαλεί γενικά από την κίνηση και λειτουργία του θόρυβο πέραν των επιτρεπόμενων ορίων.

2. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, χωροταξίας και Δημόσιων 'Εργων και Μεταφορών και Επικοινωνιών καθορίζονται το επιτρεπόμενα όρια περιεκτικότητας σε βλαπτικές ουσίες για την υγεία του ανθρώπου και σε προϊόντα αερίων που ρυπαίνουν το περιβάλλον, που εκπέμπονται από τα οδικά αχήματα, κα8ώς επίσης και τα επιτρεπόμενα όρια των θορύβων που προκαλούνται από αυτά.

Ολα τα πιο πάνω όρια μπορούν να κλιμακώνονται ανάλογα με την ηλικία του κινητήρα και με άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά του οχήματος.

3. Αυτοί που παραβαίνουν τις διατάξεις της παραγράφoυ 1 του άρθρου αυτού τιμωρούνται με πρόστιμα πενήντα χιλιάδων (50.000) δραχμών και με επί τόπου αφαίρεσή των στοιχείων κυκλοφορίας του οχήματος από τον βεβαιούντα την παράβαση. Τα αφαιρούμενα οτοιχεία κρατούνται στην αρμόδια Αρχή μέχρι να προσκοκομιστεί από τον παραβάτη σημείωμα της αρμόδιας Υπηρεσίας Συγκοινωνιών για την καταλληλότητα του οχήματος από πλευράς εκπομπής καυσαερίων ή θορύβων.

Σε όσες περιοχές έχει εφαρμοστεί ή θα εφαρμοστεί η κάρτα ελέγχου καυσαερίων, ατους παραβάτες επιβάλλονται οι κυρώσεις που προβλέπονται από τις σχετικές διατάξεις καθιέρωσης του θεσμού αυτού.

4. Οι οδηγοί οδικών οχημάτων υποχρεούνται να μην παρενοχλούν τους άλλους χρήστες της οδού, τους παρόδιους και τους διαμένοντες επί της οδού, προκαλώντας, μεταξύ άλλων, θόρυβο από τη χρήση ηχητικού συστήματος ή από οποιαδήποτε άλλη πηγή, σκόνη, καπνό ή ρίψη υγρών, όποτε είναι αυτό δυνατόν να αποφεύγεται.

Οι παραβάτες τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ, εκτός αυτών που προκαλούν θόρυβο από τη χρήση ηχητικών συστημάτων, οι οποίοι τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο διακο- σίων (200,00) ευρώ και με επιτόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης για τριά- ντα (30) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.
(αναπροσαρμογή Ν.3542/02.03.2007/ΦΕΚ.50α)
πρόστιμο : παρ. 1:200,00 ευρώ
πρόστιμο : παρ. 4:80,00 ευρώ
πρόστιμο : παρ. 4:200,00 ευρώ
αφαίρεση αδείας οδήγησης : παρ.1:ΟΧΙ
αφαίρεση αδείας οδήγησης : παρ. 4:ΟΧΙ
αφαίρεση αδείας οδήγησης : παρ. 4(θόρυβος από ηχοσυστήματα) :30 ημέρες
αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας : παρ.1:επί τόπου και μέχρι την προσκόμιση από τον παραβάτη σημειώματος της αρμόδιας υπηρεσίας συγκοινωνιών για την σχετική καταλληλότητα του οχήματος
βαθμοί ποινής ΣΕΣΟ (point system) : ΟΧΙ
ποινικά : ΟΧΙ

Το προστιμο ειναι 200 ευρω εσενα γιατι σε εριξαν 450? τα αλλα 250?

Last edited by jarhead; 13-07-2012 at 03:41.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-07-2012, 07:22
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

1. +1200 στον yns Με πρόλαβε , τα db είναι λογάριθμος και η απόκλιση από το προβλεπόμενο είναι μεγάλη.
2. Δεν ξέρω για το ύψος του πρόστιμου, αλλά βρες το άρθρο που αναγράφουν πάνω στην κλίση και κοίτα μόνος σου τι προβλέπει. Το παραθέτει και φίλος πιο πάνω, αλλά τσέκαρε αν είναι 100% σωστό, που μάλλον κάτι παίζει. Δε γίνεται να βγουν με ντεσιμπελόμετρο για θόρυβο και να εφαρμόζουν λάθος άρθρο λίγο χοντρό, αλλά τσέκαρέ το.
3. Υπέγραψες και παρέλαβες την κλίση;
Υπάρχει η διαδικασία των αντιρρήσεων πάντα! Για κάθε μέτρηση με όργανο (ταχύτητα, θόρυβος κλπ)το όργανο μέτρησης πρέπει να είναι πιστοποιημένο εντός έτους! Αλλιώς δε θεωρείται αξιόπιστο. Λόγω έλλειψης κονδυλίων τα όργανα της Τροχαίας δεν είναι όλα πιστοποιημένα. Δικαιούσαι να ζητήσεις λοιπόν να σου δείξουν την πιστοποίηση για το συγκεκριμένο ντεσιμπελόμετρο. Πας στο Διοικητή του τμήματος άμεσα και εκφράζεις εγγράφως τις αντιρρήσεις σου, όσον αφορά στην πιστοποίηση του οργάνου μέτρησης. Αν είσαι τυχερός, τη γλίτωσες Αν όχι πληρώνεις τα μισά εντός 10 ημερών κι όλα ΟΚ.
Δες το λίγο...

ΥΓ: κι ένα ευχέλαιο καλό θα σου έκανε Μια ο βενζινάς με τα 37 λίτρα και μια που σε γράψανε!!!! Σκόρδα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-07-2012, 09:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

να γιατι ΠΟΤΕ και σε καμια μοτοσυκλετα μου δεν αλλαξα τα τελικα της........
ηξερα οτι ''στην ελλαδα ζουμε'' αλλα δεν το διακινδυνεψα ποτε.

Σωστος ο ''yns'' για τον υπολογισμο των db.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 13-07-2012, 10:18
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Το θέμα μας δεν είναι αν έκανα καλα η όχι που έχω αλλάξει Εξατμιση. Προφανώς κ δεν γίνεται να συμφωνούμε ολοι σε αυτο.

Η κλίση γράφει επ´ακριβως.

"να εκπέμπει θόρυβο απο τον μη αποτελεσματικό σιγαστηρα για την μείωση του θορύβου του κινητήρα 93,7db αντί 89db όπως αναγράφεται."
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 13-07-2012, 10:26
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Update!!!
Μωλις διαπίστωσα πόσο λαλακας είμαι κ άλλο πόσο είναι αυτός που με έγραψε!!!

Ξαναδιαβασα τα ορνιθοσκαλισματα της κλίσης κ διαπίστωσα πως εφαγα κ 5 πόντους κ ότι με έγραψε κ για κράνος ενω μου είπε πως μου την χάρισε για αυτο!!!

Νταξει! Τριτωσε! Δε θα φοβάμαι σήμερα μη γίνει τίποτα!!!
Αχαχαχαχα!!!

Παραθέτω μια φωτο της κλίσης για κάθε ενδιαφερόμενο.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορείτε να βγαλεται τα γράμματα.
ImageUploadedByTapatalk1342163977.375853.jpg
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 13-07-2012, 10:39
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Κλήση για θόρυβο εξατμισης 450 Ευρω;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Update!!!
Μωλις διαπίστωσα πόσο λαλακας είμαι κ άλλο πόσο είναι αυτός που με έγραψε!!!

Ξαναδιαβασα τα ορνιθοσκαλισματα της κλίσης κ διαπίστωσα πως εφαγα κ 5 πόντους κ ότι με έγραψε κ για κράνος ενω μου είπε πως μου την χάρισε για αυτο!!!

Νταξει! Τριτωσε! Δε θα φοβάμαι σήμερα μη γίνει τίποτα!!!
Αχαχαχαχα!!!

Παραθέτω μια φωτο της κλίσης για κάθε ενδιαφερόμενο.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορείτε να βγαλεται τα γράμματα.
Καλημέρα Αλκίνοε. Δυστυχώς δεν φαίνεται η φωτό, είναι πολύ μικρή η ανάλυση.
Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι είναι προκλητικό για τον αστυνομικό να είσαι χωρίς κράνος. Μπορεί και γι'αυτό να σε σταμάτησε εξαρχής, μετά να τον χάλασε και ο θόρυβος.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!