GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-08-2011, 14:58
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Για τους κατόχους f800GS ψαχτείτε και πείτε μου αν έχετε δεί κάτι.
Επισυνάπτω το email που έστειλα μόλις στην BMW Hellas...

"Γειά σας,
Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ενημερώσω για ένα πρόβλημα που έχω με τη μοτοσυκλέτα μου.
Έχω ένα f800GS (αγορά Μάιος 2009). Έχω κάνει 26000χμ και όλα τα σέρβις έχουν γίνει σε επίσημο συνεργείο BMW στην Κρήτη και στην Αθήνα. Πρίν ένα χρόνο κάηκε η λάμπα της μικρής σκάλας του προβολέα και αγόρασα από το κοντινότερο κατάστημα ανταλλακτικών μία λάμπα OSRAM ίδιου τύπου και watt με αυτήν που έιχε η μοτοσυκλέτα μου. Πρίν τρείς εβδομάδες περίπου που πήγα στο συνεργείο (BMW) για αλλαγή λαγιών ο μηχανικός πρόσεξε οτι το κάτοπτρο του προβολέα είχε μαυρίσει ακριβώς πάνω από την λάμπα. Με ρώτησε αν έχω αλλάξει την λάμπα και είπα ναι. Έβγαλε την λάμπα και μου είπε οτι και σωστά τοποθετημένη ήταν και ίδιου τύπου με την αρχική ήταν. Όταν παραπονέθηκα για την βλάβη του προβολέα μου είπε οτι δεν μπορώ να έχω καμία αξίωση γιατί χρησιμοποίησα λάμπα που δεν την είχα αγοράσει από την BMW. Θεωρησα απαράδεκτη την απάντηση αυτή γι' αυτό εκφράζω το πρόβλημά μου και σε 'σάς. (από τότε μέχρι χθές έλειπα σε ταξίδι και γι'αυτό επικοινωνώ σήμερα μαζί σας)
Έχω αποσυνδέσει το φίς της λάμπας για να μην καταστραφεί τελείως το κάτοπτρο και το συνδέω μόνο όταν οδηγώ τη νύχτα.
Τέλος θα ήθελα να επισημάνω οτι σε άλλες δύο μοτοσυκλέτες ίδιες με την δική μου που έτυχε να βρίσκονται το συνεργείο εκείνη τη μέρα παρατήρησα οτι είχαν κάποια μαύρα σημάδια στο κάτοπτρο σαν να αρχίζουν δηλαδή να παθαίνουν το ίδιο πρόβλημα. Όταν ενημέρωσα και γι' αυτό τον μηχανικό μου είπε οτι δεν ήξερε μήπως και αυτοί έιχαν αλλάξει λάμπες όπως κι εγώ.
Θεωρώ οτι πέραν την λειτουργικής υπάρχει και θέμα ασφάλειας για το πρόβλημα που έχει η μοτοσυκλέτα μου καθώς δεν αποκλείω την ανάφλεξη του πλαστικού κατόπτρου μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας του προβολέα.
Παρακαλώ για την απάντησή σας."

Τις φωτογραφίες που ακολουθούν δεν μπόρεσα να τους τις στείλω (δεν φαίνεται πολύ καλά στις φωτό αλλά εκτός από το μαύρισμα έχει αρχίσει να κάνει και φούσκες σαν να καίγεται!):
Attached Images
File Type: jpg IMG_0318.jpg (90.9 KB, 246 views)
File Type: jpg IMG_0319.jpg (90.4 KB, 210 views)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-08-2011, 15:53
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Ειναι προφανες οτι εγινε με το καψιμο της λαμπας η μαυριλα!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-08-2011, 16:20
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι προφανες οτι εγινε με το καψιμο της λαμπας η μαυριλα!!!!
Εννοείς με το που κάηκε η λάμπα ή με την θερμότητα που εκπέμπει όταν ανάβει;;; Δεν φαίνεται καλά στις φωτό αλλά αυτό που βλέπετε δεν είναι μουτζούρα που φέυγει αλλά κάψιμο!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-08-2011, 16:59
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-08-2011, 19:14
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Περιμένω τη στάση της Bmw Hellas για το περιστατικό. Θέλω να πιστεύω πως θα ενεργήσει σωστά και θα προβεί σε δωρεάν αντικατάσταση κατόπτρου ως οφείλει.

Δικαιολογίες τύπου ''δεν πήρες τη λάμπα από την Bmw'' άρα δε φέρουμε ευθύνη μόνο γέλια προκαλούν. Από τη στιγμή που τοποθετήθηκε σωστά και έβαλες Η7 δεν τίθεται θέμα αναξιόπιστης λάμπας. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι Osram.

Παρεπιπτόντως το δικό μου 800gs από τη μάνα του φορούσε Philips και στα 14.000χλμ την αντικατέστησα (πριν καεί) με μια Osram cool blue Η7. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο στο κάτοπτρο αλλά θα έχω το νου μου.

Όπως και να έχει περιμένω να ακούσω τη στάση που θα τηρήσει η Bmw.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-08-2011, 19:30
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω τη στάση της Bmw Hellas για το περιστατικό. Θέλω να πιστεύω πως θα ενεργήσει σωστά και θα προβεί σε δωρεάν αντικατάσταση κατόπτρου ως οφείλει.

Δικαιολογίες τύπου ''δεν πήρες τη λάμπα από την Bmw'' άρα δε φέρουμε ευθύνη μόνο γέλια προκαλούν. Από τη στιγμή που τοποθετήθηκε σωστά και έβαλες Η7 δεν τίθεται θέμα αναξιόπιστης λάμπας. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι Osram.

Παρεπιπτόντως το δικό μου 800gs από τη μάνα του φορούσε Philips και στα 14.000χλμ την αντικατέστησα (πριν καεί) με μια Osram cool blue Η7. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο στο κάτοπτρο αλλά θα έχω το νου μου.

Όπως και να έχει περιμένω να ακούσω τη στάση που θα τηρήσει η Bmw.
Διορθώνω παιδιά (δεν νομίζω οτι έχει και τόση σημασία βέβαια αλλά να είμαστε ακριβείς!!!).
Η λάμπα που έβαλα ήταν Philips τελικά (είχα πάρει δύο τότε και βρήκα τώρα τη δεύτερη).
Osram ήταν οι λάμπες που έπαιρνα συνήθως για την πρώτη μου αγάπη!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-08-2011, 20:05
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από java Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς με το που κάηκε η λάμπα ή με την θερμότητα που εκπέμπει όταν ανάβει;;; Δεν φαίνεται καλά στις φωτό αλλά αυτό που βλέπετε δεν είναι μουτζούρα που φέυγει αλλά κάψιμο!
εμενα μου φαινεται μαυριλα απο βραχυκυκλωση! και αυτο μπορει να γινει μονο οταν η λαμπα καιγεται!!! το λεγομενο τσαφφφφ!!! ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες... η γνωστες που θελουν να διωξουν την ευθυνη απο πανω τους! εδω αλλοι και αλλοι βαζουν xenon στα μοτορια τους και δεν παθαινουν τιποτα!!! και μιας και το αναφερουμε τωρα το προβλημα εχω αλλαξει 2 λαμπες καθε χρονο καιγονται!!! τυχαιο???
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-08-2011, 21:16
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Μήπως την είχες ακουμπήσει με κανα δακτυλάκι τη λάμπα;;;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-08-2011, 21:59
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως την είχες ακουμπήσει με κανα δακτυλάκι τη λάμπα;;;
Δεν την είχα ακουμπήσει τη λάμπα.
Αλλά και να την είχα ακουμπήσει (απ' όσο γνωρίζω) θα έπρεπε να καεί πρώτα η λάμπα και μετά το κάτοπτρο...!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-08-2011, 22:01
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου φαινεται μαυριλα απο βραχυκυκλωση! και αυτο μπορει να γινει μονο οταν η λαμπα καιγεται!!! το λεγομενο τσαφφφφ!!! ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες... η γνωστες που θελουν να διωξουν την ευθυνη απο πανω τους! εδω αλλοι και αλλοι βαζουν xenon στα μοτορια τους και δεν παθαινουν τιποτα!!! και μιας και το αναφερουμε τωρα το προβλημα εχω αλλαξει 2 λαμπες καθε χρονο καιγονται!!! τυχαιο???
"...τσαφφφ..."
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΣΕΛΑ F800GS stelios1977 Ζήτηση 2 21-03-2011 12:40
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙΣ ΠΛΑΙΝΩΝ ΒΑΛΙΤΣΩΝ ΓΙΑ F800GS Marios 800gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 27-01-2011 09:39
Πωλείται Ζελατίνα MRA Vario για F800GS-F800GS thleon Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 8 22-11-2010 20:11
Προτασεις για προιοντα καθαρισμου-γυαλισματος!! fguy Τεχνικά θέματα διάφορα 4 10-09-2010 07:41
BMW F800GS Fuji Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 29-05-2010 03:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!