GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-12-2013, 21:49
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Εξαρση καταγράφεται τα τελευταία δύο χρόνια στις διακοπές ηλεκτρικού ρεύματος λόγω των ανεξόφλητων λογαριασμών ρεύματος της ΔΕΗ αλλά και στις παράνομες επανασυνδέσεις.


Τα στοιχεία που έκανε γνωστά χθες ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του Διαχειριστή Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΔΕΔΔΗΕ), Γιώργος Κόλλιας, καταδεικνύουν για μία ακόμη φορά τις επιπτώσεις της οικονομικής ύφεσης, αλλά και κυρίως τους κινδύνους που μπορεί να προκαλέσει ακόμη και στην ίδια την ανθρώπινη ζωή. Στις 350.000 έχουν ανέβη πια τον χρόνο οι διακοπές παροχής ρεύματος που κάνει κατόπιν εντολής της ΔΕΗ η θυγατρική της εταιρεία ΔΕΔΔΗΕ.
Δυσπραγία
Ο αριθμός αυτός έχει αυξηθεί κατά τουλάχιστον 15% σε σχέση με πριν από δύο χρόνια, γεγονός που δείχνει το μέγεθος της οικονομικής δυσπραγίας των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων, δηλαδή στο να είναι συνεπείς στις πληρωμές των λογαριασμών ρεύματος.
Από τις 350.000 διακοπές, οι 210.000 αφορούν σε νοικοκυριά και οι υπόλοιπες 140.000 σε μικρές εμπορικές και μεταποιητικές επιχειρήσεις χαμηλής τάσης. Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Διαχειριστή, από τις 350.000 διακοπές, οι 210.000 επανασυνδέονται καθώς στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα οι οφειλέτες κάνουν ρύθμιση των χρεών τους στη ΔΕΗ.

Το πλέον, όμως, ανησυχητικό είναι ότι περίπου 30.000 με 35.000 καταναλωτές ετησίως επιδιώκουν παράνομα και αυθαίρετα να επανασυνδέσουν το ρεύμα θέτοντας σε κίνδυνο ακόμη και την ίδια τους τη ζωή.
Για την ακρίβεια, σύμφωνα με τον κ. Κόλλια, διάφορες ενώσεις παρασύρουν τους καταναλωτές παραπλανώντας τους πως θα γλιτώσουν τους λογαριασμούς και τα τέλη επανασύνδεσης. Μάλιστα, οι ίδιες αυτές ενώσεις έχουν και ηλεκτρολόγους που κάνουν τη δουλειά της παράνομης παροχής ρεύματος.
Ο κ. Κόλλιας ξεκαθάρισε ότι «όσοι μπαίνουν σε αυτήν τη διαδικασία θα πρέπει να γνωρίζουν πως δεν γλιτώνουν τους λογαριασμούς, καθώς εντοπίζονται και πληρώνουν όσα χρωστούν».
Ο ΔΕΔΔΗΕ, επίσης, με βάση και τον ανανεωμένο κώδικα της ΡΑΕ καταβάλλει και αποζημιώσεις σε όσους καταναλωτές δηλώνουν ότι καταστρέφονται οι ηλεκτρικές συσκευές τους από διακοπές ρεύματος, χωρίς να ευθύνεται ο Διαχειριστής. Σύμφωνα με τα στοιχεία, τα τελευταία δύο χρόνια έχουν δοθεί 800 αποζημιώσεις συνολικού ύψους 310.000 ευρώ.
Ο ΔΕΔΔΗΕ υλοποιεί επίσης πρόγραμμα επενδυτικό κάθε χρόνο για την αναβάθμιση του δικτύου διανομής, ύψους 300 εκατ. ευρώ ετησίως. Στόχος επίσης του Διαχειριστή είναι η εγκατάσταση αυτόματων τηλεμετρητών ρεύματος στο 80% των παροχών (7,3 εκατομμύρια καταναλωτές) μέχρι το 2020. Ωστόσο, οι επενδύσεις είναι της τάξης του 1 δισ. ευρώ και αναζητούνται τρόποι ιδιωτικής συμμετοχής στο έργο.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-12-2013, 21:55
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Eίναι προφανές κατά τον GeorgeP ότι οι κατανωλέτες προτιμούν ψωνίσουν 8,5 δις μέσω διαδικτύου παρά να πάνε να πληρώσουν το ρεύμα τους προτιμώντας να τους το κόψουν και μετά να περιμένουν στις ουρές για διακονισμό διότι το Shopping Therapy είναι προτιμότερο από το να σου κόβουν το ρεύμα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-12-2013, 10:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι προφανές κατά τον GeorgeP ότι οι κατανωλέτες προτιμούν ψωνίσουν 8,5 δις μέσω διαδικτύου παρά να πάνε να πληρώσουν το ρεύμα τους προτιμώντας να τους το κόψουν και μετά να περιμένουν στις ουρές για διακονισμό διότι το Shopping Therapy είναι προτιμότερο από το να σου κόβουν το ρεύμα.
Οπως ειναι επισης προφανες οτι καποιοι απο αυτους ενδεχομενως εχουν αλλα δεν τα δινουν προτιμωντας τον διακανονισμο.
Οπως επεισης δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι σε 210,000 νοικοκυρια διακοπτεται το ρευμα και αμεσως μετα επανασυνδεεται και στα 210,000 αυτα νοικοκυρια.......τυχαιο?
Δεν νομιζω, αν διαβασουμε παρακατω σε αυτο που ανεβασες λεει ''........διάφορες ενώσεις παρασύρουν τους καταναλωτές παραπλανώντας τους πως θα γλιτώσουν τους λογαριασμούς και τα τέλη επανασύνδεσης.....'' το οποιο παραπεμπει σε κινηματα τυπου ''δεν πληρωνω''.
Σταυρο, αν με επειθε καποιος να μην πληρωσω το ρευμα, να με συνδεσει αμεσα με του διπλανου για να μην μεινω απο ρευμα και να εχω τσαμπα ρευμα χωρις μαλιστα επιπτωσεις μπορει να το εκανα χθες!!!! Εγω οχι αλλα καταλαβαινεις, καποιοι ευκολοπιστοι ΝΑΙ!
Ομως οταν θα με ανακαλυπταν θα επρεπε να πληρωσω το κοσμου τα σπασμενα αρα θα εκανα διακανονισμο για να μου ξανασυνδεσουν το ρευμα.

Και ναι πιστευω οτι μεσα σε αυτα τα 7εκ Ελληνων που εχουν μεριδιο στα 8,5 δις ειναι ΚΑΙ οφειλετες στις τραπεζες με σταγαστικο δανειο που δεν το πληρωνουν, καταναλωτες της ΔΕΗ ως ανω κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π!!!!

Δεν πιστευω να αμφιβαλλεις!!!!!

Ετσι αμφεβαλλες και γι αλλες εξηγησεις του GeorgeP οπως π.χ. ατην ανεργια αλλα ξαφνικα και μονον στον μηνα Οκτωμβριο εμφανιστηκαν 64000 ανεργοι που δουλευαν!!!!!!! Κατσε να δεις μεχρι τελος του χρονου αρχες του αλλου ποσοι ακομα θα εμφανιστουν απο τους εργοδοτες τους υπο τον φοβο του προστιμου!!!!

Last edited by GeorgeP; 03-12-2013 at 10:20.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-12-2013, 11:34
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ειναι επισης προφανες οτι καποιοι απο αυτους ενδεχομενως εχουν αλλα δεν τα δινουν προτιμωντας τον διακανονισμο.
Οπως επεισης δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι σε 210,000 νοικοκυρια διακοπτεται το ρευμα και αμεσως μετα επανασυνδεεται και στα 210,000 αυτα νοικοκυρια.......τυχαιο?
Δεν νομιζω, αν διαβασουμε παρακατω σε αυτο που ανεβασες λεει ''........διάφορες ενώσεις παρασύρουν τους καταναλωτές παραπλανώντας τους πως θα γλιτώσουν τους λογαριασμούς και τα τέλη επανασύνδεσης.....'' το οποιο παραπεμπει σε κινηματα τυπου ''δεν πληρωνω''.
Σταυρο, αν με επειθε καποιος να μην πληρωσω το ρευμα, να με συνδεσει αμεσα με του διπλανου για να μην μεινω απο ρευμα και να εχω τσαμπα ρευμα χωρις μαλιστα επιπτωσεις μπορει να το εκανα χθες!!!! Εγω οχι αλλα καταλαβαινεις, καποιοι ευκολοπιστοι ΝΑΙ!
Ομως οταν θα με ανακαλυπταν θα επρεπε να πληρωσω το κοσμου τα σπασμενα αρα θα εκανα διακανονισμο για να μου ξανασυνδεσουν το ρευμα.

Και ναι πιστευω οτι μεσα σε αυτα τα 7εκ Ελληνων που εχουν μεριδιο στα 8,5 δις ειναι ΚΑΙ οφειλετες στις τραπεζες με σταγαστικο δανειο που δεν το πληρωνουν, καταναλωτες της ΔΕΗ ως ανω κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π!!!!

Δεν πιστευω να αμφιβαλλεις!!!!!
Και βέβαια αμφιβάλλω
Θα αφήσει κάποιος να του κόψουν το ρεύμα ενώ έχει λεφτά για να το πληρώσει; αυτοί που κάνουν επανασύνδεση δανείζονται από γνωστούς και φίλους για να το πετύχουν. Για να κάνεις διακανονισμό δεν χρειάζεται να στο κόψουν, πας κάνεις ένα αίτημα και πληρώνεις σε δόσεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι αμφεβαλλες και γι αλλες εξηγησεις του GeorgeP οπως π.χ. ατην ανεργια αλλα ξαφνικα και μονον στον μηνα Οκτωμβριο εμφανιστηκαν 64000 ανεργοι που δουλευαν!!!!!!! Κατσε να δεις μεχρι τελος του χρονου αρχες του αλλου ποσοι ακομα θα εμφανιστουν απο τους εργοδοτες τους υπο τον φοβο του προστιμου!!!!
Τα θεωρήματα σου μην τα λες εξηγήσεις. Για τους 64.000 που ασφαλίστηκαν υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχασαν ένα μεροκάματο που το είχαν ανάγκη και οι μισοί από αυτούς θα απολυθούν οσονόπου μιας και η επιχείρηση δεν θα μπορεί να βγει.
Με τις ασφαλιστικές εισφορές να είναι στο 44% του μισθού και με μηδενικές παροχές (Να σου δώσω το ΑΜΚΑ μου , να μου κλείσεις ένα ραντεβού στον ΕΟΠΠΥ για καρδιολόγο..μια και μου ανεβάζεις την πίεση.) εσύ τι ήθελες να συμβαίνει.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-12-2013, 13:44
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια αμφιβάλλω
Θα αφήσει κάποιος να του κόψουν το ρεύμα ενώ έχει λεφτά για να το πληρώσει; αυτοί που κάνουν επανασύνδεση δανείζονται από γνωστούς και φίλους για να το πετύχουν. Για να κάνεις διακανονισμό δεν χρειάζεται να στο κόψουν, πας κάνεις ένα αίτημα και πληρώνεις σε δόσεις.

[COLOR=Blue][SIZE=3][FONT=Comic Sans MS]

Τα θεωρήματα σου μην τα λες εξηγήσεις. Για τους 64.000 που ασφαλίστηκαν υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχασαν ένα μεροκάματο που το είχαν ανάγκη και οι μισοί από αυτούς θα απολυθούν οσονόπου μιας και η επιχείρηση δεν θα μπορεί να βγει.
Με τις ασφαλιστικές εισφορές να είναι στο 44% του μισθού και με μηδενικές παροχές (Να σου δώσω το ΑΜΚΑ μου , να μου κλείσεις ένα ραντεβού στον ΕΟΠΠΥ για καρδιολόγο..μια και μου ανεβάζεις την πίεση.) εσύ τι ήθελες να συμβαίνει.
Καλα ΟΚ.......εχεις βαλθει να κανεις το εργο των αλλων ... ανεπιτυχως...... Οι οποιοι, παρεπιπτοντως, μονο ματι παιρνουν και αυτοικανοποιουνται που αλλος πηρε την θεση τους κι ετσι εκεινοι δεν εκτιθονται στην δημοσια συζητηση και ολα καλα.

Οι ιατροι του ΕΟΠΥΥ...μααααλιστα.....τι ειχα Γιαννη μου τι ειχα παντα!!!!! Καποτε κρεμουσαν πανω ''εδω δουλευει ανασφαλιστος ιατρος''......ψεεεεεεματα αφου ολοι ειχαν τεβε, μετα αρχισαν τις απεργιες γιαοικονομικους λογους, τωρα απεργουν για να την διαθεσημοτητα ταλαιπωρωντας ανθρωπους οπως εσυ.....δεν πειραζει, εχθες απολυθηκαν ¨η μαλλον διακοπηκαν οι συμβασεις 630 απο αυτων κι αναπληρωνονται με λογικους ανθρωπους ιατρους οσονουπω....κανε υπομονη, αυτα εκανε το ΠΑΣΟΚ του 48% επι 35 χρονια. δεν καθαριζονται μεσα σε 2 χρονια......

Και δεν καταλαβα ρε Σταυρο, η λογικη σου ειναι ''καλυτερα πολλοι δουλευοντες χωρις ασφαλιση και φορους προς το κρατος παρα λιγοι με ασφαλιση και φορους προς το κρατος?' 'Αυτη ειναι η λογικη σου? πολλη αριστερη λογικη....ευτυχως μας διαβαζουν και νοημονες ανθρωποι, ας μας κρινουν ρε Σταυρο τι να πω?

Ολα αυτα που μου λες Σταυρο παραπεμπουν στο ''δεν ηξερα δεν ειδα και τωρα ανακαλυπτω την Ελλαδα''.........

Αστο καλυτερα.........

Last edited by GeorgeP; 03-12-2013 at 13:47.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-12-2013, 14:00
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ΟΚ.......εχεις βαλθει να κανεις το εργο των αλλων ... ανεπιτυχως...... Οι οποιοι, παρεπιπτοντως, μονο ματι παιρνουν και αυτοικανοποιουνται που αλλος πηρε την θεση τους κι ετσι εκεινοι δεν εκτιθονται στην δημοσια συζητηση και ολα καλα.

Οι ιατροι του ΕΟΠΥΥ...μααααλιστα.....τι ειχα Γιαννη μου τι ειχα παντα!!!!! Καποτε κρεμουσαν πανω ''εδω δουλευει ανασφαλιστος ιατρος''......ψεεεεεεματα αφου ολοι ειχαν τεβε, μετα αρχισαν τις απεργιες γιαοικονομικους λογους, τωρα απεργουν για να την διαθεσημοτητα ταλαιπωρωντας ανθρωπους οπως εσυ.....δεν πειραζει, εχθες απολυθηκαν ¨η μαλλον διακοπηκαν οι συμβασεις 630 απο αυτων κι αναπληρωνονται με λογικους ανθρωπους ιατρους οσονουπω....κανε υπομονη, αυτα εκανε το ΠΑΣΟΚ του 48% επι 35 χρονια. δεν καθαριζονται μεσα σε 2 χρονια......

Και δεν καταλαβα ρε Σταυρο, η λογικη σου ειναι ''καλυτερα πολλοι δουλευοντες χωρις ασφαλιση και φορους προς το κρατος παρα λιγοι με ασφαλιση και φορους προς το κρατος?' 'Αυτη ειναι η λογικη σου? πολλη αριστερη λογικη....ευτυχως μας διαβαζουν και νοημονες ανθρωποι, ας μας κρινουν ρε Σταυρο τι να πω?

Ολα αυτα που μου λες Σταυρο παραπεμπουν στο ''δεν ηξερα δεν ειδα και τωρα ανακαλυπτω την Ελλαδα''.........

Αστο καλυτερα.........
Tελικά θα πάρεις τηλέφωνο να μου κλείσεις ένα ραντεβού και να μου πεις για πότε θα είναι; δεν μου απάντησες.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-12-2013, 15:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 350.000 οι διακοπές ρεύματος κάθε χρόνο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Tελικά θα πάρεις τηλέφωνο να μου κλείσεις ένα ραντεβού και να μου πεις για πότε θα είναι; δεν μου απάντησες.....
Μα, νομίζω σου απήντησα πιο πανω........εχουν απεργια!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!