GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-07-2013, 10:45
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αλλά έχω τους ενδοιασμούς μου, μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο να μου/μας πεις που τα έχεις διαβάσει αυτά? Ότι δηλαδή κάποιο τέτοιο "σκάλισμα" είναι ότι πιο ασφαλές κυκλοφορεί?

Ευχαριστώ!!
δε μπορω!!!
οι πληροφοριες στον εγκεφαλο μου ειναι χρονιες για τετοιες δουλειες απο πολλα φορα στο εξωτερικο και ελληνικα και μετα απο συνομιλιες με πολλους μηχανικους
το ταγκιαζμα ολων αυτων μου δινει την προσωπικη μου γνωμη οτι ειναι ασφαλες αυτο που φτιαχνει το καρντασι
επειτα εχει παραθεσει πολλους χαρτες και πολλες μετρησεις που αν τις ξεσηκωσεις και τις δειξης σε καποιους δικου σου τεχνικους θα σου πουν αν οντως ειναι ασφαλες η οχι

και εγω σε ευχαριστω!!!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-07-2013, 11:41
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μπορω!!!
οι πληροφοριες στον εγκεφαλο μου ειναι χρονιες για τετοιες δουλειες απο πολλα φορα στο εξωτερικο και ελληνικα και μετα απο συνομιλιες με πολλους μηχανικους
το ταγκιαζμα ολων αυτων μου δινει την προσωπικη μου γνωμη οτι ειναι ασφαλες αυτο που φτιαχνει το καρντασι
επειτα εχει παραθεσει πολλους χαρτες και πολλες μετρησεις που αν τις ξεσηκωσεις και τις δειξης σε καποιους δικου σου τεχνικους θα σου πουν αν οντως ειναι ασφαλες η οχι

και εγω σε ευχαριστω!!!!
εντάξει! Πάντως δεν με έπεισες και απ'ότι φαίνεται μιλάς πολυ γενικά...
του στυλ "μου ειπε ο κυρ Μήτσος στο συνεργείο - του ειπα του κυρ Μήτσου"

Εγώ δεν ρώτησα για το παλικάρι από τη Θεσ/νικη τι γνώμη έχεις και αν έχεις.
Ρώτησα συγκεκριμένο πράγμα μιας και προτείνεις ανεπιφύλακτα με τον τρόπο που έγραψες να προβεί κάποιος σε επαναπρογραμματισμό.

Ρωτάω αν επαναπρογραμματισμός (οχι συγκεκριμένα από τον Γιάννη/Θεσσαλονίκη, αλλά γενικά) είναι κάτι ασφαλές ή μετά από εβδομάδες, μήνες ή ίσως και κάποια χρόνια δημιουργήσει πρόβλημα σε κινητήρα.
Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που το αναρωτιέται αυτό.


Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-07-2013, 14:33
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
εντάξει! Πάντως δεν με έπεισες και απ'ότι φαίνεται μιλάς πολυ γενικά...
του στυλ "μου ειπε ο κυρ Μήτσος στο συνεργείο - του ειπα του κυρ Μήτσου"

Εγώ δεν ρώτησα για το παλικάρι από τη Θεσ/νικη τι γνώμη έχεις και αν έχεις.
Ρώτησα συγκεκριμένο πράγμα μιας και προτείνεις ανεπιφύλακτα με τον τρόπο που έγραψες να προβεί κάποιος σε επαναπρογραμματισμό.

Ρωτάω αν επαναπρογραμματισμός (οχι συγκεκριμένα από τον Γιάννη/Θεσσαλονίκη, αλλά γενικά) είναι κάτι ασφαλές ή μετά από εβδομάδες, μήνες ή ίσως και κάποια χρόνια δημιουργήσει πρόβλημα σε κινητήρα.
Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που το αναρωτιέται αυτό.


θεωρω οτι απαντησα ακριβως σε αυτο που με ρωτησες και ακριβως στον τροπο που με ρωτησες
εγραψα την προσωπικη μου γνωμη για τον ανθρωπο και σου εκανα και μια ξεκαθαρη προταση προτροπη να ξεσηκωσεις τα σχεδια του φιλου και να τα ελεγξεις αν στεκουν
τωρα πραγματι επειδη γυρω μου και στον μικροκοζμο μου εχω να κανω με τον κυριο μητσο και τον κυριο κωστα και καποιους αλλους mr stiv mr peter σε ξενα φορα απο αυτους αντλω πληροφοριες καθημερινους χρηστες των bmw και καθημερινους μηχανικους
βασικα ολη η ζωη μου περιστρεφεται με καθημερινους απλους ανθρωπους
απο την αλλη δεν θελω να σε πεισω για τιποτα και δεν θελω να πεισω και κανεναν
εγω απλα καταγραφω προσωπικες εμπειριες και γνωμες
και μια τελευταια γνωμη

το καινουργιο bmw η το ktm πως εχουν τοσα προγραμματα ??
μηπως βγηκαν απο παρθενογενηση?

Last edited by phoenix; 11-07-2013 at 14:35.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 11-07-2013, 15:36
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω οτι απαντησα ακριβως σε αυτο που με ρωτησες και ακριβως στον τροπο που με ρωτησες
εγραψα την προσωπικη μου γνωμη για τον ανθρωπο και σου εκανα και μια ξεκαθαρη προταση προτροπη να ξεσηκωσεις τα σχεδια του φιλου και να τα ελεγξεις αν στεκουν
τωρα πραγματι επειδη γυρω μου και στον μικροκοζμο μου εχω να κανω με τον κυριο μητσο και τον κυριο κωστα και καποιους αλλους mr stiv mr peter σε ξενα φορα απο αυτους αντλω πληροφοριες καθημερινους χρηστες των bmw και καθημερινους μηχανικους
βασικα ολη η ζωη μου περιστρεφεται με καθημερινους απλους ανθρωπους
απο την αλλη δεν θελω να σε πεισω για τιποτα και δεν θελω να πεισω και κανεναν
εγω απλα καταγραφω προσωπικες εμπειριες και γνωμες
και μια τελευταια γνωμη

το καινουργιο bmw η το ktm πως εχουν τοσα προγραμματα ??
μηπως βγηκαν απο παρθενογενηση?
επειδή δεν έχω πρόθεση ούτε διάθεση για καμία διαμάχη, παρά μόνο για γνώση και πληροφορίες, θα επαναδιατυπώσω την ερώτηση:

καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου ότι έχεις διαβάσει σε ελληνικά και ξένα φόρουμς, ότι ιδιοκτήτες 1200GS έκαναν επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου/χαρτογράφηση και μετά από 1-2-Χ χρόνια δεν παρουσιάστηκε κάποιο μηχανικό πρόβλημα (εννοείται με σωστή συντήρηση και service).
Σωστά? Ναι ή οχι?

Η δεύτερη ερώτησή μου ήταν αν μπορείς να μου πεις που το διάβασες το παραπάνω για να το κοιτάξω κι εγώ ο ίδιος.
-> ΟΚ , κατανοητό - δεκτό! Δεν μπορείς να θυμηθείς που τα διάβασες.

Και σε άλλο νήμα εδώ στο φόρουμ, αναφέρει κάποιος ότι έκανε επαναπρογραμματισμό σε συνεργείο της Αθήνας. Του είπαν από τα συνεργείο ότι δεν θα έχει πρόβλημα... Οπότε και προχώρησε
Επειδή για εμένα δεν μετράει τι μου υπόσχεται και λέει κάποιος, παρά μόνο αν υπογράψει και μου δώσει εγγύηση για βλάβες (πράγμα που καταλαβαίνω δεν το κάνει κανείς - διόρθωσε με αν κάνω λάθος), γι'αυτό ψάχνομαι και ρωτάω.
Συνοδεύεται ο προγραμματισμός από κάποια εγγύηση? Αν δεν σου αρέσει το ξαναλλάζεις χωρίς έξτρα κόστος?
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 11-07-2013, 16:06
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

τον μοναδικο που μαχομαι εγω ειναι η κακη πλευρα του εαυτου μου
τωρα στο θεμα
αρχικα θα σου πω το εξεις εχω κανει αναβαθμηση στον εγκεφαλο σε εξουσιοδωτημενο καταστημα κρατησανε την μηχανη μια ωρα και μιση συνδεδεμενη σβησαν το παλιο και φορτωσαν χαρτη του 2011 (μαλον απο οτι καταλαβα αλαξε προμηθευτη η bmw γενικα και ο καινουργιος εβγαλε χαρτες για ολα τα μοντελα απο 2004) Ενα αλλο που
φυσικα μετα απο συζητηση καταλαβα ειναι οτι απο τα 100 αλογα στα 105 η εταιρεια το καταφερε δινωντας αλλον χαρτη και περιπου 200-300 στροφες παραπανω(μοντελα04-05-06-07 με 08-09 φυσικα ανεβαζοντας τον κοφτη)
ειναι κατανοητο για πιο λογο το κανει αυτο η εταιρεια( δεν μπορει να σου δωσει ενα μοτο και να σου πει παρε και 20 προγραματα να εχεις να παιζεις δε θα πουλησει τιποτα για τα επομενα 5 χρονια και ετσι πρεπει να γινετε διοτι η τεχνολογια κοστιζει)
απο την αλλη υπαρχουν και ανθρωποι που πειραματιζονται και βρισκουν λυσεις σαν και αυτους που δουλευουν για την καθε εταιρεια και εξελισουν
με τον κινητηρα μποξερ τα πραγματα ειναι απλα αλλα υπαρχει μια σημαντικη παραμετρος τα καυσαερια σε σχεση με την αεροελαιοψυξη
εκει εγκειτο ολα!!!
φαντασου ο καταλυτης που εχει πανω το μοτο ανεβαζει την θερμοκρασια του μποξερ κατα μια μπαρα αν δεν τον ειχε ο κινητηρας θα ζουσε ακομα πιο πολυ απο το προκαθοριζμενο θα τραβαγε περισσοτερο αλλα τι καυσαερια!!!θα εβγαζε
ακομα υπαρχουν τα μεμ τζετ παουερ κομαντερ εταιρειες ολοκληρες που φτιαχουν παραλληλους εγκεφαλους!!!!νομιζεις οτι αυτη δεν μπορουν να ανοιξουν τον μαμα εγκεφαλο και να τον αλαξουν απο μεσα?και βεβαια μπορουν αλλα δεν επιτρεπετε για αυτο τον λογο σου φτιαχνουν κατι αλλο δικο τους και σου το πουλανε
φυσικα αν θα κρατησει και ποσο το μοτερ αυτο δε το ξερει κανενας και εχει να κανει με το χερι του καθενος εχει αλαξει χαρτογραφηση η οχι!!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 11-07-2013, 16:22
gs.malhasias Ο/Η gs.malhasias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: κορυδαλλος
Μoto: Την καλή ....
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Νομίζω ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του καθενός μας ,
είναι ρίσκο ή δεν είναι ? το παίρνω ή όχι ?
Μηχανικά ούτε η ίδια η BMW δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντήσει αν έχει σοβαρές επιπτώσεις ένας κινητήρας που έχει σχεδιαστεί πριν χρόνια ..εδω δεν μπορούν να προβλέψουν βλάβες σε απλοτερα εξαρτήματα της μηχανής ..θα το κάνουν στον κινητήρα που παίζει ρόλο η χρήση , τα service , το λάδι , το καύσιμο κλπ ? και σαφώς πιστεύω και εγώ ότι είναι στο χέρι του καθενός που το δουλεύει ...αν το κάνει κάποιος και το δουλεύει κάθε μέρα στα όρια θα φταίει η το πρόγραμμα αν αποκτήσει πρόβλημα το μοτέρ ? από την άλλη , ξέρω άνθρωπο του forum που έχει μοντέλο '11 αγορασμένο καινούργιο και του κάρφωσε βαλβίδες ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ σε 2 χρόνια ...και ο άνθρωπος είναι normal οδηγός και κάποιας ηλικίας (φιλικά μην με παρεξηγήσει ο ίδιος αν το διαβάσει) .

Last edited by gs.malhasias; 11-07-2013 at 16:33.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 11-07-2013, 16:32
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Αυτο περί ρίσκου ισχύει...

Διάβασα, άκουσα, μελέτησα, συζήτησα με χρήστη, συζήτησα με το Γιάννη

κ αποφάσισα να πάρω το ρίσκο...

Ελπίζοντας να ικανοποιηθώ με την αλλαγή...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-07-2013, 16:45
gs.malhasias Ο/Η gs.malhasias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: κορυδαλλος
Μoto: Την καλή ....
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Ας αναλογιστούμε την διαδικασία που
κάποιος επιλέγει ένα ελαστικό....τι είδους έρευνα μπορεί κάνει ... και αν έχει από κανέναν καμιά εγγύηση αν γλιστράει η όχι... και στηρίζει όλη την οδήγηση του σ αυτό .. αυτό δεν είναι ρίσκο ?
και ίσως η λέξη ρίσκο για ανθρώπους που σαν εμάς που προτιμούμε 2 από 4 ρόδες ..θα έπρεπε να λέγετε 'εμπειρία' ....
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 11-07-2013, 16:46
ramiod Ο/Η ramiod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ηρακλειο-Κρητης
Μoto: παπακι Κινεζικο
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

φιλε Georget απλα ενας προγραμματισμος ειναι ,επειδη τα μηχανακια πρεπει να περνουν τα euro 3,4,5 η καθε μοτο ειναι προγραμματισμενη για να μην υπαρχει νομικο προβλημα και προστηματα,αν διαβασεις εναν χαρτη πχ του 2008 θα δεις οτι οι τιμες καυσαεριων ειναι σχεδον σταθερες σε ολο το ευρος στροφων ,αυτο με απλη λογικη ειναι λαθος γιατι αλλο μειγμα θελει ενας κινητηρας στις 2000 αλλο στις 2500 αλλο στις 3000.......κτλ
αυτο που κανει ενας σωστος προγραματισμος ειναι να φτιαξει τα μειγματα σωστα ωστε να σου δεινει ο κινητηρας το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.
τωρα θα μου πεις γιατι να μην ειναι ετσι απο μαμα , η απαντηση ειναι απλη ,η bmw δεν δεινει μονο μηχανακια στην ελλαδα που εχουμε καυσημα 95 ,97,100,οκτανια στελνει και σε αλλες χωρες που εχουν 90,85,92.και εκει ο προγραματισμος που κανουμε εμεις θα ειχε σοβαρο θεμα ,
παντα μιλαμε για προγραμματισμο χωρις να πειραξουμε μηχανικα μερη ,αυτο ειναι αλλο κεφλαιο.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 11-07-2013, 16:52
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ramiod Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε Georget απλα ενας προγραμματισμος ειναι ,επειδη τα μηχανακια πρεπει να περνουν τα euro 3,4,5 η καθε μοτο ειναι προγραμματισμενη για να μην υπαρχει νομικο προβλημα και προστηματα,αν διαβασεις εναν χαρτη πχ του 2008 θα δεις οτι οι τιμες καυσαεριων ειναι σχεδον σταθερες σε ολο το ευρος στροφων ,αυτο με απλη λογικη ειναι λαθος γιατι αλλο μειγμα θελει ενας κινητηρας στις 2000 αλλο στις 2500 αλλο στις 3000.......κτλ
αυτο που κανει ενας σωστος προγραματισμος ειναι να φτιαξει τα μειγματα σωστα ωστε να σου δεινει ο κινητηρας το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.
τωρα θα μου πεις γιατι να μην ειναι ετσι απο μαμα , η απαντηση ειναι απλη ,η bmw δεν δεινει μονο μηχανακια στην ελλαδα που εχουμε καυσημα 95 ,97,100,οκτανια στελνει και σε αλλες χωρες που εχουν 90,85,92.και εκει ο προγραματισμος που κανουμε εμεις θα ειχε σοβαρο θεμα ,
παντα μιλαμε για προγραμματισμο χωρις να πειραξουμε μηχανικα μερη ,αυτο ειναι αλλο κεφλαιο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!