GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 14-12-2010, 17:56
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Πολύ σωστά κάποιοι φίλοι έθεσαν το γεγονός οτι πέραν απο ενοχλητικά τα στρόμπο μπορεί να είναι και επικίνδυνα.
Εκείνο που είχα σκεφτεί αρχικά ήταν να μετατρέψω ένα προβολάκι που έχω μπροστά στη ρόδα (Wünderlich - zyclop) με κάποιο ρελέ να αναβοσβήνει σαν φλάς... (για όταν περνάω ανάμεσα απο τα αμάξια στη κίνηση...).
Κατόπιν μου δώσαν την ιδέα για τα στρόμπο !
Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να κάνω αυτή την μετατροπή??
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 14-12-2010, 19:43
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

τα στρομπο ειναι παρανομα οτι χρωμα και αν ειναι!!σε περιπτωσεις που ειναι σε συνοδεια υψηλου προσωπου ο αναβατης του οχηματος ειναι αστυνομικος!αυτοι που δεν εχουν αστυνομικο συνοδεια και εχουν στρομπο απλα εχουν ειδικη αδεια απο την αρμοδια αστυνομικη αρχη.(και μεγαλο κονε για να τη βγαλουν)
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 15-12-2010, 14:46
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Πάντως πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας, ότι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όσο πιο πολλά βάλουμε τόσο πιο χρήσιμα και ασφαλή θα είναι...

Κι απο προσωπική εμπειρία τις (ελάχιστες) φορές που είμουν με αυτοκίνητο σε κίνηση (πχ στην εθνική) και φιλτράραν μηχανές, αυτές που είχαν αναμένη την μεγάλη σκάλα (κάτι το οποιό -κακώς- κάνω κι εγώ στην μηχανή όταν πέσω σε πήξιμο) μου δημιουργούσαν πρόβλημα. Όχι για μένα, αλλά για τους αναβάτες, γιατί απλά με στραβώναν στους καθρέφτες -ειδικά οι ξένον- και δεν είχα ιδέα πού ακριβώς βρίσκονταν, πόσο κοντά μου, με τι ταχύτητα ερχόνταν κτλ... Απλά ήξερα ότι υπήρχε μια μηχανή κάπου εκει πίσω, και κρατούσα όσο πιο σταθερή την θέση μου να με περάσει... Φανταστείτε τώρα το ίδιο σκηνικό και να έχει η μηχανή μεγάλη σκάλα ξένον, προβόλια ομίχλης, στρόμπ και ότι άλλο πουλάνε στα μαγαζιά..με άπειρο/άσχετο/ηλικωμένο οδηγό στο μπροστινό αυτοκίνητο/α...
Είμαι υπέρ του να δείχνουμε την θέση μας στους άλλους οδηγούς όσο πιο καλά γίνεται, αλλά όχι υπέρ της υπερβολής!
Καλορυθμισμένη μεσαία σκάλα με καλή λάμπα, φωτεινό μπουφάν και κράνος την κάνουν την δουλειά τους...και στα ζόρια άντε να ανάψουμε και τα αλάρμ!

Last edited by Kimwnas; 15-12-2010 at 14:48.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 15-12-2010, 15:18
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορυθμισμένη μεσαία σκάλα με καλή λάμπα, φωτεινό μπουφάν και κράνος την κάνουν την δουλειά τους...και στα ζόρια άντε να ανάψουμε και τα αλάρμ!
Πολλοί από μας τα έχουν εφαρμόσει προ πολλού..αλλά δυστυχώς τους πήρε
η κάτω "βόλτα" με αποτέλεσμα να γεινόμαστε παράνομοι για να σώσουμε το τομάρι μας.Αυτά που αναφέρεις είναι τα στανταράκια και πολλές φορές δεν
είναι αρκετά!
Δεν είναι σωστό να συζητάμε για παράνομες μετατροπές και προσθήκες στις μηχανές, αλλά γνώμη μου είναι καλήτερα παράνομος παρά να τα βλέπω όλα
ανάποδα..
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 16-12-2010, 10:40
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasx Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί από μας τα έχουν εφαρμόσει προ πολλού..αλλά δυστυχώς τους πήρε
η κάτω "βόλτα" με αποτέλεσμα να γεινόμαστε παράνομοι για να σώσουμε το τομάρι μας.Αυτά που αναφέρεις είναι τα στανταράκια και πολλές φορές δεν
είναι αρκετά!
Δεν είναι σωστό να συζητάμε για παράνομες μετατροπές και προσθήκες στις μηχανές, αλλά γνώμη μου είναι καλήτερα παράνομος παρά να τα βλέπω όλα
ανάποδα..
Το ξέρω και συμφωνώ, απλά λέω να μην φτάνουμε στην υπερβολή...
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 16-12-2010, 10:59
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

μαλλον θα λες ενα προβολεα που χω δει σε καποιον αναβατη που χει μια super tenere.
προσωπικα τετοια πραγματα δε θα εβαζα.
πλαινα προβολακια,xenon και ειμαι κομπλε.
και στο κατω κατω,εδω νταλικες δε βλεπουν που ειναι τεραστιες,στις μηχανες θα κολλησουν?
το καλυτερο ειναι στην κινηση να οδηγαμε σιγα και προσεχτικα,ακομα και στα φαναρια οταν περναμε καλο ειναι να ελεγχουμε και να εχουμε τον νου μας στον δρομο,τα φωτα δε μας σωνουν μπροστα στους rippers των ελληνικων δρομων.
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 16-12-2010, 11:45
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasx Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί από μας τα έχουν εφαρμόσει προ πολλού..αλλά δυστυχώς τους πήρε
η κάτω "βόλτα" με αποτέλεσμα να γεινόμαστε παράνομοι για να σώσουμε το τομάρι μας.Αυτά που αναφέρεις είναι τα στανταράκια και πολλές φορές δεν
είναι αρκετά!
Δεν είναι σωστό να συζητάμε για παράνομες μετατροπές και προσθήκες στις μηχανές, αλλά γνώμη μου είναι καλήτερα παράνομος παρά να τα βλέπω όλα
ανάποδα..
Δυστυχώς αναγκάζεσαι να γίνεις "παράνομος", έστω και με τη χρήση των φώτων, όταν κυκλοφορούν τόσοι πολλοί παράνομοι ανάμεσά μας με την ανοχή της αστυνομίας. Και για να το πάμε ακόμη πιο πίσω, κυκλοφορούν τόσοι πολλοί ανάμεσά μας που είναι εξ ορισμού παράνομοι (και αμόρφωτοι), γιατί έχουν πάρει με λάδωμα το δίπλωμά τους και έτσι δεν έχουν καν ιδέα για το ότι είναι παράνομοι.

Πείτε μου κάποιος αν έχει δει ή έχει ακούσει ποτέ να έχει γίνει έλεγχος σε όχημα που κυκλοφορεί στο δρόμο επειδή έχει αρρύθμιστα φώτα τα οποία είναι όχι μόνο ενοχλητικά για τους προπορευόμενους και τους επερχόμενους αλλά και επικίνδυνα. Εκτός αν είμαι εγώ ο μόνος που κυκλοφορεί και τον ενοχλούν φώτα άλλων και τόσα αυτοκίνητα ή δίτροχα της αστυνομίας που είναι δίπλα μου δεν τα βλέπουν...
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 27-01-2011, 21:29
f800gs Ο/Η f800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800GS (2010)
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

gia Strobo Lights pantos xero oti exei stin doiraneis 90 (fotis) exo dei poy bazei kai se mixanes ton DIAS
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 27-01-2011, 21:38
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Πλέον τα strobo, ανεξαρτήτως χρώματος, αποτελούν αιτία κατάσχεσης της μοτοσυκλέτας!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 27-01-2011, 23:54
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
gia Strobo Lights pantos xero oti exei stin doiraneis 90 (fotis) exo dei poy bazei kai se mixanes ton DIAS
απατεώνας μεγάλος, πήγα να βάλω xenon (μια σκάλα) σε αυτόν, είναι τόσο άσχετος με το αντικείμενο που τελικά έφυγα χωρίς xenon και με είχε εκεί 2 ώρες... έχω του '09 μοντέλο και να μου λέει ψέματα πως έβαλε xenon σε μοντέλο του '10 χωρίς πρόβλημα, ενώ δεν είχε καν τα σωστά xenon για αυτά τα μοντέλα (sorry για το spam αλλά θεωρώ πως έπρεπε να το πω - τρελά νεύρα εκείνη την ημέρα)
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
στρομπο, light, strobe, strobo


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μου την δινει που δεν τον εχω στα χερια μου... γιαγια αρκουδα Μου τη δίνει που ..... 27 27-11-2010 11:06
την πηρα την νεα κυρια μου!!!! thirio Γενικά - Αναβάτης 46 13-02-2010 18:54
Free Video με High Lights από Μαλαισία .. frits Αγώνες 4 31-10-2009 12:59
Δεν θα ξαναπαραπονεθώ για την δουλειά μου EOD-K9 Χιούμορ 13 12-10-2009 17:26
Xenon lights on GSs vpentza Τεχνικά θέματα διάφορα 10 03-09-2009 15:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!