GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Camping

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 21-02-2013, 20:04
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

εμ εχω αδικο........
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόλυτα δικαιολογημένα
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 21-02-2013, 20:49
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Νίκο, άψογη παρουσίαση! Το ήξερα...
Κι εγώ για εκεί προσανατολίζομαι αρκεί να μπει κάνα φράγκο στην τσέπη...

Για τις Quechua: έχω δει πολλές σε διάφορα κάμπινγκ και είναι φαίνονται πολύ καλές ποιοτικά. Στήνονται σε δευτερόλεπτα. Αλλά με χαλάει το γεγονός να κουβαλάω στη μηχανή ένα δίσκο με διάμετρο 1 μέτρο. Επίσης έχουν μόνο 1 πόρτα πράγμα που κάνει δύσκολα τα πράγματα τις πολύ ζεστές νύχτες (για μέρες δεν το συζητάμε, αν δεν έχεις 2 πόρτες η σκηνή είναι φούρνος).

Αυτά που θεωρώ πάντως απαραίτητα στην αγορά μιας καλής σκηνής για χρήση με μοτοσυκλέτα είναι:

- να έχει διπλό πανί (με το εσωτερικό με όση περισσότερη σίτα γίνεται - σε κρύα περιβάλλοντα η σίτα δεν χρειάζεται και τόσο)
- να μην ακουμπάνε τα δύο πανιά μεταξύ τους
- να διαθέτει 2 πόρτες (πολύ καλύτερος αερισμός)
- να στηρίζεται μόνη της (δεν κατασκηνώνεις πάντα σε κάμπινγκ με ομορφοστρωμένο χώμα... πώς θα στήσεις μια "τούνελ" στην άμμο; )
- να ζυγίζει 3 κιλά


Προσωπικά τα τελευταία χρόνια στα πολυήμερα κάμπινγκ (βλέπε φεστιβάλ Μάταλα, Παγκρήτιες συγκεντρώσεις κτλ) παίρνω μια μεγάλη και βαριά newcamp (μοντέλο δεν θυμάμαι) που βρήκα στοκ με 80€. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για μηχανή καθότι >5 κιλά και αρκετά ογκώδης. Συνήθως μαζί παίρνω και πλαστικό σφυρί, έξτρα πασαλάκια, σκοινιά και διάφορα άλλα και φτιάχνω ένα τσαντίρι που θέλει 2 ώρες για να ξεστηθεί!
Πάντως μου αρέσει για τις 2 πόρτες της, τον πολύ καλό αερισμό της που την κάνει ιδανική τόσο για βουνό όσο και για θάλασσα και το... κίτρινο χρώμα της!



Υπάρχει και σε βίντεο για να υπολογίσετε τις διαστάσεις της συγκριτικά με τα 2 520 που εκείνο το πρωί (που λέει ο λόγος "πρωί") έπαιξαν τον ρόλο του ξυπνητηριού...



Στον Gύρο τση ΚρήτηS, στην Λευκάδα πέρυσι και σε πολλές άλλες "καταδρομικές" κατασκηνωτικές ευκαιρίες όπου το βάρος και ο όγκος έπαιζαν σημασία, έπαιρνα την κινέζικη noname προσφορά τέλους εποχής στο Carrefour 17€... Το καλό της είναι πως αν και έχει μία μόνο πόρτα, το εσωτερικό πανί είναι όλο διάτρητο επιτρέποντας μια πολύ καλή κυκλοφορία του αέρα στο εσωτερικό της και την δυνατότητα αν θες και το επιτρέπει η νύχτα να αφαιρείς το κάλυμμα και να απολαμβάνεις τον βραδινό ουρανό.



Έχω και μια άλλη ακόμα πιο μικρή, 1 ατόμου, που δεν χωράει τίποτα μέσα την οποία χρησιμοποιώ όταν θέλω να είμαι εντελώς minimal. Πάντα όμως με μουσαμά από πάνω διαφορετικά υπάρχει θέμα με την υγρασία. Κι αυτή από το Carrefour με 9€ (τέλος εποχής).

Reply With Quote
  #33  
Παλιό 21-02-2013, 21:19
zandesiro Ο/Η zandesiro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πολυγυρος Χαλκιδικης
Μηνύματα: 1,560
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Υπαρχει μια Quechua 2 seconds που την ειχε ενας φιλος Πορτογαλος η οποια ηταν για 2 ατομα pop up, αλλα το ενδιαφερον ηταν οτι ο κυκλος της σε κλειστη μορφη ηταν 50 εκατοστα....

Μου την πουλουσε κανα 30αρι και δεν του την πηρα τη βλακεια μου μεσα....

Τωρα το πιο κοντινο Decathlon ειναι στην Κων/πολη αν τυχει και παω φετος θα παω μια βολτα μπας και βρω αυτην με τα 50 εκ. διαμετρο...

Α!!!!Ειχε και 2 ανοιγματα(πορτες)...

Και την παινευω τοσο γιατι οταν στηναμε εμεις αυτος την ειχε στησει και πηγαινε για ντουζακι και δε συζηταω για το ξεστησιμο αστο καλυτερα....

Πολυ καλη και πρακτικη!!




Εδω ειναι 3 σκηνες Η πρασινη αριστερα ειναι η δικη μου Lidl rocktrail 2 ατομων 1,5 κιλο και 2000 αδιαβροχοποιηση...

Η μεσαια ειναι του Tatoopanther πολυ καλη και ποιοτικη διπλου τοιχωματος ας μας πει ο Πανθηρας τι μαρκα ειναι γιατι δεν θυμαμαι....

Η δεξια ειναι terra καλη αλλα χωρις χωμα δε μπορεις να την σταθεροποιησης....

Last edited by zandesiro; 21-02-2013 at 21:34.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 21-02-2013, 21:54
voorspeler Ο/Η voorspeler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Πετρούπολη
Μoto: BMW F650GS Twin
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Πρίν τρεις μέρες έφτασε από USA η δική μου Alps Mountaineering Extreme 2. Αγορασμένη από ebay με κόστος 160Ε μαζί με μεταφορικά (δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνείο). Να το link του επίσημου site.
Extreme < Backpacking Tents < Tents | ALPS Mountaineering


Δεν κυκλοφορούν ελλάδα. Σε γενικές γραμμές μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι είναι μια φθηνότερη έκδοση των msr. Η συγκεκριμένη έχει το ίδιο pole design με την msr fury ενώ το best seller μοντέλο τους (chaos) είναι καρμπόν η hubba hubba.


Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά σπίτι που την έστησα φαίνεται μια χαρά. Και ως backpacking tent είναι μικρή σε μέγεθος μαζεμένη και ελαφρυά. Θεωρώ πως αν το εξετάσει κανείς στο κομμάτι value for money είναι από τις καλύτερες επιλογές καθώς το κόστος σε msr, northface, big agnes και marmot είναι απαγορευτικό (για μένα τουλάχιστον).
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 21-02-2013, 22:32
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

George όπως σου έγραψα η σκηνή που έχω είναι η παρακάτω και αν βρεις καλύτερη τιμή από αυτήν που παίζει στο Ελλαδιστάν στην προτείνω!!!
Επίσης αν έχω τις μπανέλες εκτός συσκευασίας χωράει μέσα στην βαλίτσα άνετα και τις μπανέλες τις βάζω διαγώνια!Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να μετρίζω πόσο είναι μαζεμένες.




Για υπνόσακο έχω το παρακάτω!!!









Reply With Quote
  #36  
Παλιό 21-02-2013, 22:36
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων

- να έχει διπλό πανί (με το εσωτερικό με όση περισσότερη σίτα γίνεται - σε κρύα περιβάλλοντα η σίτα δεν χρειάζεται και τόσο)
- να μην ακουμπάνε τα δύο πανιά μεταξύ τους
- να διαθέτει 2 πόρτες (πολύ καλύτερος αερισμός)
- να στηρίζεται μόνη της (δεν κατασκηνώνεις πάντα σε κάμπινγκ με ομορφοστρωμένο χώμα... πώς θα στήσεις μια "τούνελ" στην άμμο; )
- να ζυγίζει 3 κιλά
ειδικα για το 4ο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από voorspeler Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν τρεις μέρες έφτασε από USA η δική μου Alps Mountaineering Extreme 2. Αγορασμένη από ebay με κόστος 160Ε μαζί με μεταφορικά (δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνείο). Να το link του επίσημου site.
Extreme < Backpacking Tents < Tents | ALPS Mountaineering
δε λειτουργει το link
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 21-02-2013, 22:50
voorspeler Ο/Η voorspeler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Πετρούπολη
Μoto: BMW F650GS Twin
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
δε λειτουργει το link
Δεν ξέρω γιατί δεν λειτουργεί το link. Κάνε ένα google search για "alps mountaineering" και θα στο πετάξει με τη μία. Το site ειναι πολύ απλό και θα τη βρείς τη σκηνή κατευθείαν.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 21-02-2013, 23:06
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
George όπως σου έγραψα η σκηνή που έχω είναι η παρακάτω και αν βρεις καλύτερη τιμή από αυτήν που παίζει στο Ελλαδιστάν στην προτείνω!!!
Επίσης αν έχω τις μπανέλες εκτός συσκευασίας χωράει μέσα στην βαλίτσα άνετα και τις μπανέλες τις βάζω διαγώνια!Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να μετρίζω πόσο είναι μαζεμένες.


025 mceventyr - Marmot Limelight 3P Tent (English subtitles) - YouTube


Για υπνόσακο έχω το παρακάτω!!!










ο υπνοσακος τα σπαει απο μεγεθος.για σκηνη θελει υπομονη παντως οσο κ να ψαξα πανα κατω στο 250 παει κ ειναι παρα πολλα,για τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 21-02-2013, 23:18
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από intruder Εμφάνιση μηνυμάτων

ο υπνοσακος τα σπαει απο μεγεθος.για σκηνη θελει υπομονη παντως οσο κ να ψαξα πανα κατω στο 250 παει κ ειναι παρα πολλα,για τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη
Χθες έμαθα ότι έκανε συνεργασία ή Polo με την Ferrino και παίζουν παρόμια sleeping bag με κάνα 20ρι ποιο κάτω!!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 02-03-2013, 16:09
voorspeler Ο/Η voorspeler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Πετρούπολη
Μoto: BMW F650GS Twin
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από voorspeler Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν τρεις μέρες έφτασε από USA η δική μου Alps Mountaineering Extreme 2. Αγορασμένη από ebay με κόστος 160Ε μαζί με μεταφορικά (δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνείο). Να το link του επίσημου site.
Extreme < Backpacking Tents < Tents | ALPS Mountaineering


Δεν κυκλοφορούν ελλάδα. Σε γενικές γραμμές μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι είναι μια φθηνότερη έκδοση των msr. Η συγκεκριμένη έχει το ίδιο pole design με την msr fury ενώ το best seller μοντέλο τους (chaos) είναι καρμπόν η hubba hubba.


Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά σπίτι που την έστησα φαίνεται μια χαρά. Και ως backpacking tent είναι μικρή σε μέγεθος μαζεμένη και ελαφρυά. Θεωρώ πως αν το εξετάσει κανείς στο κομμάτι value for money είναι από τις καλύτερες επιλογές καθώς το κόστος σε msr, northface, big agnes και marmot είναι απαγορευτικό (για μένα τουλάχιστον).

Τελικά την πήγα βόλτα τη σκηνή και αποδείχτηκε απίστευτη. Χαμηλή για να αντέχει στους ανέμους (σ'αυτό βοηθάνε και οι τρεις μπανέλες αντί για δύο που έχει), τη στήνεις για πλάκα, είναι σχετικά άνετη για δύο άτομα (τη δοκίμασα μόνος), όταν την πακετάρεις είναι μια σταλιά και πούπουλο και τη βολεύεις άνετα στη μοτοσυκλέτα!!!
Βροχή δεν έφαγε ακόμα αλλά η πρωινή δροσιά έμεινε απ'έξω.

Ιδού μια φωτό από τη χθεσινή βόλτα






Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!!


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!