GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 26-06-2013, 10:26
Astakos82 Ο/Η Astakos82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: R1200GS , DIAS
Μηνύματα: 2,219
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Ε τσακαλια τελος το σταυρωμα... ειπαμε εκανε ενα λαθος ο φιλος μας... και οπως λεει και ο Νακος δεν ειμαστε αγιοι...


... Κωστα τωρα ξερεις .... βαλε τη γυναικα να οδηγει



πλακα θα εχει...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 26-06-2013, 11:10
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Αν μου επιτρέπεται, η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς, ακόμα και αυτοί που "έκραξαν", κάποτε, κάπου θα έχουν πιει μια μπύρα και θα οδήγησαν μετά τη μηχανή τους. Δεν μπορεί να μην έχουν πάει σε κάποιον γάμο κάποιου φίλου; Τι έκαναν εκεί; Δεν ήπιαν; ή όλοι γύρισαν με ταξί; ή ισχύει κατά περίπτωση ο νόμος της εξαίρεσης; και μια φορά δεν πειράζει;

Οπότε "ναι" η αντίδραση τους ήταν υπερβολική. Όλοι μας έχουμε πιει και έχουμε οδηγήσει με τους δείκτες ΜΑΣ να είναι εκτός ορίων οπότε και δυστυχώς ισχύει όπως σε όλα τα όρια και τις βάσεις ότι αν μας πιάσουν θα πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος. Τι να κάνουμε; Αν το όριο είναι 0.05mg/lt και αυτό αντιστοιχεί στο έναν οργανισμό σε 1 μπύρα και σε άλλον οργανισμό σε 5 μπύρες, τότε πολύ απλά, πρέπει να μάθουμε, να γνωρίζουμε ποια είναι τα όριά μας και όταν τα υπερβαίνουμε να είμαστε έτοιμοι να υποστούμε τις κυρώσεις του νόμου. Ακόμα κι όταν μας πιάσουν λίιιιιιιγο πάνω από το όριο. Αυτήν τη λογική έχει κάθε όριο και βάση... Αυτή τη λογική έχει και το πρόστιμο, και αντί να ψάχνουμε να βρούμε πως δεν θα πληρώσουμε το πρόστιμο ή την αφαίρεση του διπλώματος, να ψάξουμε να δούμε πως δεν θα παρανομήσουμε ξανά.

Το θέμα δεν είναι να ρωτήσει ο φίλος μας πως θα αποφύγει το πρόστιμο, αλλά να ρωτήσει, και εμείς να τον συμβουλέψουμε, τι πρέπει να κάνει για να μάθει τον εαυτό του, τα όρια του, σε πόσα ποτήρια μπύρας, κρασί, ούζου κλπ ξεπερνάει αυτό το 0.05...

Ευχαριστώ,

Last edited by georgios; 26-06-2013 at 11:11. Λόγος: Διορθώσεις
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 26-06-2013, 11:33
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

τέρμα όλα παιδιά .,

ούτε κολαράκια θα βλέπεται.,.,

ούτε θα πίνεται μπύρες..,.,.,.,


παλιοαληταράδες.,.,.,
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 26-06-2013, 11:35
Astakos82 Ο/Η Astakos82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: R1200GS , DIAS
Μηνύματα: 2,219
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther Εμφάνιση μηνυμάτων
τέρμα όλα παιδιά .,

ούτε κολαράκια θα βλέπεται.,.,

ούτε θα πίνεται μπύρες..,.,.,.,


παλιοαληταράδες.,.,.,

δεν θα μας φτανουν τα λεφτα
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 26-06-2013, 13:03
kostas8383 Ο/Η kostas8383 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Astakos82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τσακαλια τελος το σταυρωμα... ειπαμε εκανε ενα λαθος ο φιλος μας... και οπως λεει και ο Νακος δεν ειμαστε αγιοι...
Η WIND φέρνει το W - Το απόλυτο συμβόλαιο - YouTube

... Κωστα τωρα ξερεις .... βαλε τη γυναικα να οδηγει

Παρ' ολίγον τροχαίο - lyrics - YouTube


πλακα θα εχει...
χαχαχα!ασε η γυναικα μου θα κατεβαινε κιολας!δε μασαει!!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 26-06-2013, 13:12
kostas8383 Ο/Η kostas8383 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρέπεται, η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς, ακόμα και αυτοί που "έκραξαν", κάποτε, κάπου θα έχουν πιει μια μπύρα και θα οδήγησαν μετά τη μηχανή τους. Δεν μπορεί να μην έχουν πάει σε κάποιον γάμο κάποιου φίλου; Τι έκαναν εκεί; Δεν ήπιαν; ή όλοι γύρισαν με ταξί; ή ισχύει κατά περίπτωση ο νόμος της εξαίρεσης; και μια φορά δεν πειράζει;

Οπότε "ναι" η αντίδραση τους ήταν υπερβολική. Όλοι μας έχουμε πιει και έχουμε οδηγήσει με τους δείκτες ΜΑΣ να είναι εκτός ορίων οπότε και δυστυχώς ισχύει όπως σε όλα τα όρια και τις βάσεις ότι αν μας πιάσουν θα πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος. Τι να κάνουμε; Αν το όριο είναι 0.05mg/lt και αυτό αντιστοιχεί στο έναν οργανισμό σε 1 μπύρα και σε άλλον οργανισμό σε 5 μπύρες, τότε πολύ απλά, πρέπει να μάθουμε, να γνωρίζουμε ποια είναι τα όριά μας και όταν τα υπερβαίνουμε να είμαστε έτοιμοι να υποστούμε τις κυρώσεις του νόμου. Ακόμα κι όταν μας πιάσουν λίιιιιιιγο πάνω από το όριο. Αυτήν τη λογική έχει κάθε όριο και βάση... Αυτή τη λογική έχει και το πρόστιμο, και αντί να ψάχνουμε να βρούμε πως δεν θα πληρώσουμε το πρόστιμο ή την αφαίρεση του διπλώματος, να ψάξουμε να δούμε πως δεν θα παρανομήσουμε ξανά.

Το θέμα δεν είναι να ρωτήσει ο φίλος μας πως θα αποφύγει το πρόστιμο, αλλά να ρωτήσει, και εμείς να τον συμβουλέψουμε, τι πρέπει να κάνει για να μάθει τον εαυτό του, τα όρια του, σε πόσα ποτήρια μπύρας, κρασί, ούζου κλπ ξεπερνάει αυτό το 0.05...

Ευχαριστώ,
Γιωργο καλα τα λες σε γενικες γραμμες...τις συνεπειες του νομου τις δεχτηκα χωρις να πω κουβεντα!ουτε γκρινιαξα στους αστυνομικους ουτε τπτ...πηγα πληρωσα κανονικα το προστιμο μου και νομιζα οτι τελειωσε το θεμα...και ξαφνικα μετα απο 2-3 χρονια μου ερχεται αυτο κ πεφτω απτα συνεφα...αποτι εμαθα τωρα αρχισε να εφαρμοζεται αυτο.εχεις απολυτο δικαιο στο οτι πρεπει να να δουμε πως δν θα παρανομησουμε ξανα και οτι πρεπει να ξερουμε τα ορια μας.οχι τα πραγματικα μας ορια (που εγω αυτο κοιτουσα) αλλα τα ορια του αλκοτεστ.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 26-06-2013, 13:17
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas8383 Εμφάνιση μηνυμάτων
translatoras δεν εχω τπτ να επικαλεστω και το προβλημα ειναι οτι το χαρτι μου ηρθε απο το υπουργειο μεταφορων και οχι απτην τροχαια οποτε δν νομιζω να μπορω να κανω κατι μεσω της τροχαιας δυστυχως...
Συνήθως πέριξ του υπουργείου δραστηριοποιούνται "διάφορα γραφεία" για ανανεώσεις διπλωμάτων κλπ... Νομίζω πως μια προσέγγιση, πριν την κατάθεση του διπλώματος, ίσως έβγαζε κανένα λαγό... ίσως...
Καλό ξεμπέρδεμα!!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 26-06-2013, 16:45
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

εγω κοντεψα να χασω το διπλωμα επειδη σε ενα χρονο με ειχαν πιασει με αυτοκινητο ,
να οδηγω με 83, 89 , 92 χλμ την ωρα σε δρομους Πατρα Κυλληνη. οχι μεσα σε πολη, ενω το οριο ηταν 50 και 70 ,μεσα στην ερημια του χειμωνα...
νομιζω το οριο ηταν 17 βαθμοι σε ενα χρονο...
την τελευται φορα που με ειχαν πιασει ηταν πριν το Σοφικο, οταν προσπαθωντας να αποφυγω αγροτικο μηχανημα που εβγαινε απο την διασαυρωση πατησα το γκαζι και επιασα 87..., παρακαλουσα τον τροχονομο να μη μου βαλει βαθμους για να μη χασω το διπλωμα , επειδη ζω με αυτο και ειμαι ολη μερα εκτεθειμενος στο δρομο και εκεινος μου εβαλε χαριστικα μονο 3...,
ευτυχως δεν ετυχαν αλλες παραβασεις και την γλυτωσα...
σε δυο χρονια ειχαν διαγραφει

αυτο το γραφω για να καταλαβουμε, πως δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις πολλες φορες...
καποιος που δεν ηξερε την αληθεια, θα νομιζε οτι κανω κοντρες μεσα στις πλατειες των χωριων...
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 26-06-2013, 17:49
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Φίλε ο ortho έχει δίκιο στο ότι σχεδόν όλοι μας έχουν καταναλώσει μικρές ποσότητες αλκοόλ και έχουν οδηγήσει
. Εγώ προσωπικά δεν καμαρώνω αλλά αν πω ότι δεν το έκανα ποτέ θα είμαι ψεύτης. Δυστυχώς πιάσανε εσένα για να μάθουμε και εμείς τι ισχύει. Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να το πάρεις πίσω στο μισό χρόνο αφού το παραδόσεις. Θα ρωτήσω και θα σου πω σίγουρα.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 26-06-2013, 18:14
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Αφαιρεση διπλωματος..βοηθεια!!

Λυπάμαι που θα στο ξεκαθαρίσω...αλλά δεν θα κανείς και πολλα ...ο νόμος ειναι αυστηρός...και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν "περνά" τπτ
Αντιμετώπιζουμε στην εταιρεία που εργάζομαι το ίδιο θέμα με συνάδελφο..

Υπομονή..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!