GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 27-09-2013, 00:05
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

για εμενα το σωστο κυριοι ειναι ενα....
Για να μην υπαρχει η δικαιολογια του εισπρακτικου μετρου κλπ κλπ(που εν μερη ειναι,μια που χριστουγεννα και πασχα θυμονται να κοψουν κλησεις....)
Σε πιανει ο τροχαιος χωρις κρανος.....σου κοβει ενα 200αρακι προστιμο και απο εκει υπαρχουν 2 δρομοι.....
ο ενας,πας στο τμημα ενα νεο κρανακι με αποδειξη κομμενη στο ονομα σου(με αλλο ΦΠΑ απο αυτο που εχει τωρα...ισως και μηδενικο) τουλαχιστον αξιας 100 ευρω(ωστε να εχεις και μια εκπτωση 50% στο προστιμο) και ολα καλα.
ο δευτερος πληρωνεις το 200αρι και πας σπιτακι σου...πλεον ολα ειναι μηχανογραφημενα...την επομενη που θα σε μαγκωσουν τα ιδια με μια αυξηση 25% κ.ο.κ....
να δειτε που καποτε ΟΛΟΙ θα φορανε κρανος...αυτα ωστε να δειξει και το κρατος οτι ενδιαφερετε ΠΡΩΤΑ για την υγεια του πολιτη και οχι για την τσεπη του.Τωρα για την προσωπικη επιλογη του καθενος...κουμαντο ο καθενας στο κεφαλι του εγω λογο δεν εχω επανω του...
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 27-09-2013, 00:44
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Αυτή η ιστορία με το jet κράνος έχει ξεχειλωσει. Αρκετά.
Το χειμώνα φοράω κλειστό, το καλοκαίρι ανοιχτό και κάνω και ταξίδι. Γιατί; πρώτον διότι έτσι νιώθω κι ασφαλής κι άνετα και δεύτερον έτσι γουστάρω. Γάντια φοράω επίσης χειμώνα καλοκαίρι. Για να προστατεύω τα χέρια μου.
Εντός κι εκτός πόλης. Έχω τέσσερα ζευγάρια χειμερινά γάντια και τρία κράνη. Και πρόστιμο να μην είχε πάλι θα φορούσα πάντα το κράνος μου. Αγαπώ τον εαυτό μου και την οικογένεια μου.

Αν ξαναδιαβάσω πουθενά εδώ μέσα για το ανοιχτό κράνος θα ανοίξω το βρωμοστομα μου. Αηδία κατάντησε!

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 27-09-2013, 01:09
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Πρόστιμο για κράνος;

Εχω στο παρελθον τοποθετηθει στο θεμα (ειμαι υπερ της προαιρετικης χρησης κρανους) αλλα θελω να θεσω τον προβληματισμο μου σχετικα με τα προστιμα.
Δυο πολιτες που κανουν την ιδια παραβαση και καλουνται να πληρωσουν το ιδιο προστιμο, τιμωρουνται το ιδιο οταν ο ενας ειναι φτωχος και ο αλλος πλουσιος; Δε θα επρεπε να εξαρταται το προστιμο απο την οικονομικη κατασταση του παραβατη;
Και ενα θεμα ακομη. Στο ονομα της προσωπικης μας ασφαλειας δεν θα επρεπε να απαγορευονται ενας σωρος ακομη δραστηριοτητες, αθληματα κλπ. Για παραδειγμα ενα ποδηλατο μπορει ευκολα να αναπτυξει ταχυτητες αρκετα μεγαλες ωστε να σπασει ο ποδηλατης το κεφαλι του....Δεν ειναι ομως παρανομο να οδηγουμε ποδηλατο διχως κρανος. Και τελικα ποιος και κυριωσ με τι κριτηρια αποφασιζει τι πρεπει να ειναι υποχρεωτικο και τι οχι.

Last edited by Gemat; 27-09-2013 at 01:11.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 27-09-2013, 06:26
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Smile Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πειραζει πολυ παλληκαρι μου...
Οτι μαζι με τη BMW δεν αγορασες τελικα
και το ματσο στυλακι που λαχταρουσες..
spam off και καλους δρομους να εχεις με το κρανος
τυπου τζετ, κατσαρολα, καθικι κλπ

συνυπαρχω και συμπορευομαι με πολλους ανθρωπους που εχουν "κατωτερο" μηχανακι απο μενα και σε κανεναν δεν εδωσα την εντυπωση του ματσο τυπου.
ουτε καν σε σενα παιχτη της γαλαριας...
υπαρχουν εδω μεσα ανθρωποι με πολυ υψηλοτερο οικονομικο υποβαθρο απο σενα αλλα κανεναν δεν διαβασα να μιλαει σε συμφορουμιτη με τετοιο
"ΜΑΤΣΟ ΣΤΥΛΑΚΙ". υπαλληλισκε......
και αφου εισαι mod δειξε μια "ανωτεροτητα" σταματα το θεμα του jet μην κουραζουμε και τους αλλους και ερεθιζεις και μενα. δεν μου μιλας, δεν σου μιλαω και ολα καλα. και αν τρωγεσαι κατ"ιδιαν συνεχεια.

SPAM OFF
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 27-09-2013, 07:07
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πειραζει πολυ παλληκαρι μου...
Οτι μαζι με τη BMW δεν αγορασες τελικα
και το ματσο στυλακι που λαχταρουσες..
spam off και καλους δρομους να εχεις με το κρανος
τυπου τζετ, κατσαρολα, καθικι κλπ
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
συνυπαρχω και συμπορευομαι με πολλους ανθρωπους που εχουν "κατωτερο" μηχανακι απο μενα και σε κανεναν δεν εδωσα την εντυπωση του ματσο τυπου.
ουτε καν σε σενα παιχτη της γαλαριας...
υπαρχουν εδω μεσα ανθρωποι με πολυ υψηλοτερο οικονομικο υποβαθρο απο σενα αλλα κανεναν δεν διαβασα να μιλαει σε συμφορουμιτη με τετοιο
"ΜΑΤΣΟ ΣΤΥΛΑΚΙ". υπαλληλισκε......
και αφου εισαι mod δειξε μια "ανωτεροτητα" σταματα το θεμα του jet μην κουραζουμε και τους αλλους και ερεθιζεις και μενα. δεν μου μιλας, δεν σου μιλαω και ολα καλα. και αν τρωγεσαι κατ"ιδιαν συνεχεια.

SPAM OFF

Διορθωνω..
Σε πειραζει παααααααααρα πολυυυυυυυ....



Να μαθεις και αγγλικα.
Ο Πασχαληςε ειναι μελος στο GsForum οχι mod.

Last edited by paschalis; 27-09-2013 at 07:09.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 27-09-2013, 08:03
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Μα είσαι τοσο αστείος
Συνέχισε πραγματικά με εκπλήσσει η αγάπη σου για τις μηχανές και τους συμφουριτες σου
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 27-09-2013, 08:38
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνέχισε πραγματικά με εκπλήσσει η αγάπη σου
για τις μηχανές και τους συμφουριτες σου
Εχεις μεριδιο Κωστ-ακη.
Με εμπνεεις ενα πραμα
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 27-09-2013, 09:22
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Κι όμως αυτή είναι η Ελένη Μενεγάκη! - Yahoo OMG Ελλάδας
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 27-09-2013, 09:49
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Παίδες......μεγαλα παιδιά ειμαστε ... σας παρακαλω ας σταματήσουμε τις ειρωνιες και τη κοντρα. Ειναι κριμα να δειχνουμε αυτη τη άσχημη και διχασμενη εικονα.


Θα μου πειτε μην διαβαζεις ρε Γιαννη ... Ελα ομως που τα διαβαζω και στεναχωριεμαι ! .. Ειναι κριμα.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 27-09-2013, 11:11
kostas8383 Ο/Η kostas8383 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Κι εγω πιστευω οτι ειναι θεμα οδηγικης παιδειας που δυστυχως στην ελλαδα δν εχουμε κ τοσο καλη...οπως κ γενικοτερα παιδεια αλλα τελος παντων... Οχι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα σου να μην φορας κρανος!!κ στο λεει ενας ανθρωπος που πιστευει βαθια στις ατομικες ελευθεριες κ τα ανθρωπινα δικαιωματα. "Γιατι;;" Γιατι τι θα γινει αν παρεις καποιον αλλον στον λεμο σου..;;εντομο στο ματι κ παιρνεις σβαρνα εναν περαστικο για παραδειγμα... Ειναι δικαιωμα μας να κανουμε οτι θελουμε με τν εαυτο μας οσο αυτο δν επιρεαζει αλλους. Κ το να μη φοραμε κρανος μπορει να επιρεασει πολλους αλλους...οικογενεια,φιλους,υποψηφια θυματα κλπ...
Αν ειχαμε τελεια οδηγικη παιδεια μπορει να σου ελεγα οτι δν χρειαζεται τετοιος νομος γιατι ολοι θα φορουσαμε κρανος.επειδη ομως δν εχουμε καλα κανει κ υπαρχει αυτος ο νομος για οσους τους ενδιαφερει περισοτερο η τσεπη τους απο την υγεια τους! Προσωπικα θα ηθελα καποια μερα να σταματησουν αυτες οι συζητησεις κ να θεωρουμε ολοι αυτονοητο οτι πρεπει να φοραμε κρανος!!"ρομαντικος" τυπος...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!