GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-10-2012, 16:11
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη...

Όλοι επιστρέφουν στα χωριά τους, εκεί απ’ όπου ξεκίνησαν. Και ας μην ακούμε τις γνωστές αστικές ανοησίες «εμείς δεν είμαστε από χωριό». Όλοι οι Έλληνες έχουμε ένα παππού που κοιμάται στον ίσκιο μιας μουριάς και μία γιαγιά που ανάβει το καντήλι στον οικογενειακό τάφο. Η κοινωνία του χωριού δεν σε περιμένει βέβαια με ανοιχτές αγκάλες, ούτε όμως και σε διώχνει αναγκαστικά. Στην καλύτερη περίπτωση σε παρατηρεί και στη χειρότερη σε κουτσομπολεύει. Κάποτε μισούσες το λάλημα του κόκορα, τις κουνουπιέρες της γιαγιάς, το θείο που σου έφερνε ζεστό ζυμωτό ψωμί και το τσίμπαγε όταν σε φιλούσε, το καφενείο της γειτονιάς κάτω από τον πλάτανο που σου φαινόταν μίζερο και ανιαρό. Και εσύ ονειρευόσουν πρωτεύουσα, ελευθερία, μοντέρνα ζωή. Ίσως με το δίκιο σου ..

Κορόιδευες τον εξάδελφο σου που έφευγε χαράματα για τα χωράφια, ενώ εσύ γύριζες από τα γλέντια και τον αποκαλούσες φουκαρά, ντεμοντέ. Ήθελες εξέλιξη, ήθελες κάτι άλλο, ρε παιδί μου. Διάβαζες περιοδικά, ήθελες να πας στην τηλεόραση, να γίνεις γνωστός, να ταξιδέψεις, ν’ αρχίσεις τη ζωή σου από το μηδέν.

Κι’ ένα πρωί έφυγες, ίσως γιατί δεν είχες άλλες επιλογές, ίσως και να έφυγες για λάθος λόγους. Σε έξι μήνες άλλαξες την προφορά σου, έφαγες τα λεφτά του χωραφιού που πούλησε ο πατέρας σου. Στην πόλη σπουδές δεν τελείωσες, έτρεχες πίσω από κοσμικούς και βουλευτάδες, κάνοντας χαμαλίκια και μικροδουλειές. Στην καλύτερη έκανες θυσίες , σπούδασες, αλλά δεν παρακάλεσες, δεν ξεπούλησες βασικές αρχές για να σε βολέψει κάποιος σε μια θεσούλα. Δεν θέλησες να επιστρέψεις στο χωριό δίχως φτερά. Προτίμησες το παξιμάδι και τις ελιές της μεγαλούπολης στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς σου από τις ελιές του παππού και γιαγιάς στο χωριό. Λίγο από περηφάνια, λίγο από ντροπή, έκανες χρόνια να πατήσεις. Και όταν ερχόσουν, αυτό δεν γινόταν με το ΚΤΕΛ, αλλά με καλό αμάξι, κι ας ήταν δανεικό. Στο μεταξύ κάποιοι που έμειναν «πίσω» στα πάτρια εδάφη θέλησαν να εκμοντερνιστούν, πούλησαν ελαιώνες, γαϊδουράκια και άλογα για αυτοκίνητα γερμανικής κατασκευής με πολλούς ίππους. Πούλησαν αιωνόβια χωράφια και τις κληματαριές των προγόνων για να ανοίξουν μπαρ ή καφετέρια και φρουτάκια. Παρέδωσαν σκήπτρα, παραδόσεις και ανεξίτηλες αξίες για να πληρώσουν στο τέλος της ζωής τους δόσεις και γραμμάτια. Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Αργά ή γρήγορα όλοι επιστρέφουν στο χωριό τους, λίγοι όμως με τη σοφία του Οδυσσέα. Καθείς επιστρέφει για τους δικούς του λόγους, ίσως η ευτυχία να βρίσκεται σε απλά πράγματα. Εκεί, στο χωριουδάκι που αφήσαμε και που δεν είχε φαινομενικά τίποτα το συναρπαστικό να μας προσφέρει, μπορεί όμως σήμερα να μας διδάξει την ουσία που χάθηκε στην πορεία.

Αυτή η σπιθαμή γης μπορεί να μας συμφιλιώσει με τον χρόνο και με το πέρασμα του, να μας κάνει να πάψουμε να αναζητούμε αρμονία στα κίβδηλα. Να ξυπνάς με τη δροσούλα, να αποκοιμιέσαι με τον γκιόνη και με την ευωδιά των γιασεμιών που έσπειρε ο προπάππος σου στο καλντερίμι. Σκαλίζοντας τον δικό σου μπαξέ, αργά ή γρήγορα θα βρεις τον θησαυρό σου. Αυτό που σου ανήκει στα αλήθεια και το οποίο δεν σου το πήραν ακόμη.


(Στη φώτο χωριό του νομού Ροδόπης)

Το διαβασα καπου στο φατσοτευτερο, μ'αρεσε και ειπα να το μοιραστω μαζι σας...

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-10-2012, 16:45
tolhs Ο/Η tolhs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: volos
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 2,961
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Ποσο δικιο εχεις Γιαννη
εκει θα γυρισουμε....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-10-2012, 17:07
mpargs Ο/Η mpargs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΒΜW R1200GS
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-10-2012, 17:12
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Εγω πάλι πιστεύω ότι μόλις ο Οδυσσέας επέστρεψε στην Ιθάκη την άλλη μέρα την έκανε πάλι !!
Μλκ γράφουν τα βιβλία
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-10-2012, 17:20
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.




Όμορφο κείμενο ...




.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-10-2012, 17:53
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων

Αργά ή γρήγορα όλοι επιστρέφουν στο χωριό τους, λίγοι όμως με τη σοφία του Οδυσσέα. Καθείς επιστρέφει για τους δικούς του λόγους, ίσως η ευτυχία βρίσκεται σε απλά πράγματα. Εκεί, στο χωριουδάκι που αφήσαμε και που δεν είχε φαινομενικά τίποτα το συναρπαστικό να μας προσφέρει, μπορεί όμως σήμερα να μας διδάξει την ουσία που χάθηκε στην πορεία.

Αυτη ειναι ολη η αληθεια. Οποτε παω στο χωριο το καταλαβαινω. Ιδιαιτερα στο Ποσειδι ισως λογω της θαλασσας.

Η σοφια ή αν θελετε η ωριμοτητα του τι ζητας απο την ζωη σου σε οδηγει ξανα πισω στο χωριο. Και αν εχεις βολευτει σε μια θεση στην πολη (Δημοσιουπαλληλικη ας πουμε) μολις παρεις την συνταξη εχεις φυγει.

Εγω παντως στα 38 μου χρονια αυτο εχω καταλαβει. Βεβαια να γυρισω στο χωριο δεν προκειται μιας και ειμαι γεννημα θρεμα αυτης της πολης και μια τετοια αποφαση θα επρεπε να κανω επανεκκινηση την ζωη μου αλλα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα.... ποτε μην λες ποτε!!!!!!


Παντως αν ποτε με αξιωσει ο Θεος και παρω συνταξη στο χωριο θα την βγαλω. Τωρα σε ποιο??? Θα με οδηγησει απο μονο του!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 16-10-2012, 18:07
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Αυτο ειναι που τρελαινει τους Ευρωπαιους και τους οπαδους της νεας ταξης πραγματων......οτι εχουμε ριζες, δεν ειμαστε ξεκρεμαστοι!!!!Για ποσο ακομα βεβαια....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-10-2012, 18:47
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

στο τέλος όλοι στη γη θα καταλήξουμε... εγώ την καλοπιάνω απο τώρα και περνάω αρκετό χρόνο μαζί της για να με προσέξει ιδιαίτερα!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-10-2012, 18:53
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι πιστεύω ότι μόλις ο Οδυσσέας επέστρεψε στην Ιθάκη την άλλη μέρα την έκανε πάλι !!
Μλκ γράφουν τα βιβλία
To οτι μπορει να μην σε εκφραζουν προσωπικα αυτο δεν σημαινει οτι λενε και μλκ...

Εγω μεχρι τα 5 μου ημουν στο χωριο και με μεγαλωσε η γιαγια με τον παππου μου ενω οι γονεις μου που δουλευαν πρωι βραδυ ερχοντουσαν τα ΣΚ...επισης μεχρι τα 16 μου πηγαινα ολο το καλοκαιρι στο χωριο οπως πολλα παιδια τοτε, παιζαμε ανεμελα καναμε ποδηλατο στην εξοχη με τις πορτες των σπιτιων ανοιχτες και μπαιναμε στις αυλες πανω κατω σε ολο το χωριο...αυτο τωρα πια εχει χαθει, τα παιδια ειναι απο μικρα στις μεγαλουπολεις χωρις ενδιαφεροντα μονο τηλεοραση βιντεο φτιαχτες παιδικες χαρες και υπολογιστες...
Χαιρομαι που εζησα ετσι τα παιδικα μου χρονια ανεμελα τρεχοντας εδω κι εκει χωρις φοβο με γελια και χαρουμενα προσωπα...

Μετανιωνω που το σπιτι στο χωριο εχει παλιωσει και δεν το εχω συντηρησει οπως πρεπει με τα δικα μου χερια οπως αυτοι τοτε, αφου μας οδηγησανε σε ενα συστημα που σκοπος ηταν μονο να παρεις χαρτια (πτυχια) και κοντρα χαρτια...και τωρα τι??

Μεσα απο αυτο το κειμενο εγω ειδα τον εαυτο μου πως ειχα και εχω παρασυρθει απο το μοντερνο το ευημερο και εχω ξεχασει το αγνο και το ουσιωδες, μακαρι να μπορουσε ο καθενας να δει τον εαυτο του και να κανει την αυτοκριτικη του...

Απο την αλλη αισθανομαι τοσο τυχερος που ΕΧΩ χωριο, εχω ενα παλιο σπιτακι εκει που μου ξυπνα τις ωραιοτερες αναμνησεις...ισως πρεπει να του δωσω μεγαλυτερη αξια με τον καιρο...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 16-10-2012, 18:57
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Όσοι ξέκοψαν από τη γη τους, έχασαν τον δρόμο για την Ιθάκη.

Αληγορικά το λέω. Απλά αμφισβητω ότι ένας "Οδυσσέας" κλείστηκε στην "Ιθάκη" μετά από ένα τέτοιο ταξίδι.. Εκτιμώ ότι ξαναγύρισε στα γούστα με την Κίρκη
Παλι αληγορικά μιλάω κ αναφέρομαι στον κάθε Οδυσσέα.
Φυσικά κ δε γράφουν μλκ τέτοια βιβλία ύψιστης τέχνης. Αλλά η ιστορία που γράφτηκε επάνω σε αυτά, τα σχόλια κ όλη η φιλοσοφία του πως να κλέβουμε δόξα κ χρήμα κ που εκμεταλεύτηκε τέτοιες ιδέες για να πατήσει σε πτώματα είναι τελείως για τα παραμύθια..
Προσωπικά γεννήθηκα γερμανια κ ακόμα νοσταλγώ, με τραβάει ένα πράμα να ξαναπαίξω στο παρκάκι πίσω από το συγκρότημα που έμενα όταν κατέβαινα κάθε πρωί με μία φέτα βούτηρο.Φυσικά όμως κ δε θα μείνω εκεί τόπος μου είναι η Θεσσαλονίκη με όλη την προστυχιά της μεγαλούπολης από τη δεκαετία του 80. Οι γονείς μου βέβαια ήταν εργάτες, καλοί εργάτες, που δεν είχαν καμιά σχέση με τον μεγαλέξανδρο ας πούμε κ τις τρίχες που άκουγα στο σχολείο όταν γύρισα στην ελλάδα.

Σορρυ αλλά τα χωριά τα βλέπω σαν ωραία φύση για βόλτα. Θυμάμαι που πήγα κανα 2 φορές πιτσιρικάς στο χωριό του πατέρα μου, αλλά καμία σχέση με σήμερα. Σκέτη ερημιά μιλάμε με λιγοστούς γέρους που απέμειναν κ δείχνουν σα να ζουν σε μια άλλη εποχή. Πηγαίνω κ στο εκεί ερηπωμένο πάρκο κ φαντάζομαι τις τσιρίδες των παιδιών που παιζαν κάποτε.

Last edited by JohnGS1100; 16-10-2012 at 19:05.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!