GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-06-2012, 13:57
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή F 650 GS DAKAR για πάντα;!

Πριν δύο εβδομάδες πούλησα το Dakarάκι μου, το δεύτερο που είχα στην κατοχή μου, μοντέλο 2002. Το αντικατέστησα με τη μηχανή που φαίνεται στα στοιχεία μου, ένα 125άρι yamaha, ότι πρέπει για τους δύσκολους καιρούς και τις οικονομικές μου δυνατότητες.



Uploaded with ImageShack.us



Αυτό είναι το πρώτο στη σειρά. Το αγόρασα εισαγωγή, μέσω εμπόρου, από Γερμανία με λίγα χλμ και φουλ βαλιτσομένο! Δεν έκανα τίποτε όσον αφορά βελτίωση, παρά μόνο κόντυμα της τελικής. Πολύ ωραία μηχανή. Την έδωσα ανταλλαγή για ένα bandit 650 του 2008, το οποίο αντικατέστησα 3 μήνες αργότερα με...




Uploaded with ImageShack.us

Αυτό είχε δεχτεί την περιποίηση ενός φίλου μου μηχανικού με τη δική μου συμμετοχή ( καφέδες, τυρόπιττες ). Κατεβάσαμε την κυλινδροκεφαλή και γυαλίσαμε αυλούς και βαλβίδες. Το διάστημα που ήταν "ανοιχτή" βρέθηκε κι ένα ζευγάρι τελικά remus κι ήρθε κι έδεσε το γλυκό! Πρόσθεσα κι ένα γρανάζι τελικής με ένα δόντι λιγότερο ( το έχω φετίχ ) κι η μηχανή ήταν καυλαντάν, για τα δικά μου γούστα φυσικά! Αυτή τη στιγμή τη χαίρεται ένα παλληκάρι που της έκανε κιόλας την πρώτη μεγάλη βόλτα μέχρι Αράχωβα. Φίλε Ανδρέα σου εύχομαι να την καταευχαριστηθείς.


Χαζεύοντας στο car είδα ότι η πρώτη είναι πάλι προς πώληση. Η αλήθεια είναι ότι με τρώει η τσέπη μου, αλλά όσο κι αν ψάχνω γκαφρά δε βρίσκω ( άτιμη κρίση ).


Στη ρετροσπεκτίβα δε μπορώ να πω ότι ο ευγενής πισινός μου εντόπισε ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα στα δύο μηχανάκια. Ισως το μονόμπουζο του 2002 να είχε οριακά περισσότερους κραδασμούς από το δίμπουζο του 2006. Οσον αφορά την οικονομία, το μοντελάκι του 06 ήταν πολύ οικονομικό, αλλά δε γίνεται να το συγκρίνω με το παλαιότερο μιά κι αυτό ήταν "ψιλοπειραγμένο" με αποτέλεσμα να με προκαλεί να το πηγαίνω λίγο πιό κάφρικα, έστω και με ελαφρά μεγαλύτερη κατανάλωση.


Μετά από δυόμισι χρόνια συμβίωσης με dakar δεν έχω παρά μόνο καλά λόγια... Ενα πραγματικά allround εργαλείο, με μεγάλο δείκτη απόλαυσης. Ισως του λείπει λίγη δύναμη, αλλά όλα γίνονται!
Αν θα το ξανάπαιρνα;!

ΝΑΙ!ΝΑΙ!ΝΑΙ!

με την πρώτη ευκαιρία!

Δε λέω ότι μετανιώνω που τα πούλησα, και τις δύο φορές ήταν η ανάγκη, αλλά ευελπιστώ να μου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή να κρατήσω ένα Dakar για πάντα...

Last edited by ortho; 14-06-2012 at 14:17.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-06-2012, 14:25
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS DAKAR για πάντα;!

Θα σου πω μια ιστορία πολύ γρήγορα για να μη σε κουράσω φυσικά δεν θα έχει μοτοσυκλετιστική χροιά αλλά ένοιωσα στα γραπτά σου μια πίκρα και σκέφτηκα μήπως και σε βοηθήσω, αν κάνω λάθος συγχώρα με.


Ο μπαμπάς μου μικρό παιδί για να βγει από την άθλια ζωή που μεγάλωνε, όντας πολύ φτωχός, του είχε κολλήσει πως αν γίνει ποδοσφαιριστής θα πλουτίσει μια μέρα και μαζί του και τα υπόλοιπα 7 αδέρφια συν την ταλαίπωρη μάνα. Ήταν άσος στη μπάλα πρώτος στις γειτονιές που διοργανώνονταν παιχνίδια έστω και πεντάλεπτα, αλλά χρόνο για να γίνουν τα όνειρά του πραγματικότητα δεν είχε ποτέ όλη μέρα δουλειά από 7 χρονών, στα διαλλείματα της δουλειάς, πάλι δουλειά.

Πρ' όλα αυτά ευελπιστούσε να τα φέρει έτσι η ζωή ώστε να κάνει αυτό που ήθελε...πρόλαβαν πόλεμοι, κι άλλη φτώχια, μετανάστευση, ξενιτιά, ανεργία, οικογένεια, πληγές στην ψυχή και μετά στο κορμί.
Του ακρωτηρίασαν το πόδι κι εκεί πια σταμάτησε να ονειρεύεται ότι κάποτε θα γίνει ποδοσφαιριστής, κάπου εκεί νομίζω έπαψε και να ζει.
Όταν έφτασε στα τελευταία του μου είπε ότι πρέπει να φύγω γιατί η ζωή μου δεν είναι αξιοπρεπής, χωρίς πόδι είμαι ένα τίποτα.


Γιάννη μη το βάζεις κάτω και κυρίως μην αφήνεις τα όνειρα σου και την ψυχή σου πικραμένα το κάποτε που βάζουμε πάντα στην ευχή μας ας είναι πολύ πολύ σύντομο.
Με τη σειρά μου σου εύχομαι το Dakaraki να το φέρεις πολύ γρήγορα στη ζωή σου και αυτό που θα κάνεις για σένα να σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-06-2012, 14:34
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS DAKAR για πάντα;!

Σοφία ίσως υπάρχει μιά πίκρα, πολύ περισσότερο θυμός κι αγωνία. Για αλλού κινήσαμε κι αλλού η ζωή μας πάει, κι αυτό χωρίς δική μας ευθύνη.

Το συγκεκριμένο νήμα το ξεκίνησα για να εκφράσω την αγάπη μου για τη συγκεκριμένη μηχανή, ήταν ένα απωθημένο που έγινε πραγματικότητα. Πραγματικά πιστεύω ότι θα το ξαναπάρω. Φυσικά αυτή τη στιγμή οι προτεραιότητες είναι άλλες, η χαρά μου είναι το γέλιο του Κωνσταντίνου κι η ευτυχία της Βίκης κι η δική μου.

Και σίγουρα δεν κάθομαι με σταυρωμένα χέρια.... την υγειά μας να έχουμε!


Αλλά μιά και το θέμα είναι το dakar, όποιος σκέφτεται να πάρει ένα, να το κάνει με κλειστά μάτια!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-06-2012, 13:18
GsDakar Ο/Η GsDakar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F650GS DAKAR
Μηνύματα: 467
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS DAKAR για πάντα;!

πολυ σωστα, ευχομαι φιλε Γιαννη να την ξαναπαρεις !!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-06-2012, 15:08
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS DAKAR για πάντα;!

Dakar for ever.

ΜΗ-ΧΑ-ΝΑ-ΡΑ.

Πολύ αδικημένη από τις (καλές) κριτικές. Απλά έπρεπε να είναι καλύτερες.
Το μόνο που είχε κάποιος να πει είναι λίγο περισσότερα άλογα.
Εγώ θα προτιμούσα απλώς εξατάχυτο κιβώτιο (με την έκτη να είναι προς το overdrive)...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-06-2012, 16:22
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: F 650 GS DAKAR για πάντα;!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Dakar for ever.

ΜΗ-ΧΑ-ΝΑ-ΡΑ.

Πολύ αδικημένη από τις (καλές) κριτικές. Απλά έπρεπε να είναι καλύτερες.
Το μόνο που είχε κάποιος να πει είναι λίγο περισσότερα άλογα.
Εγώ θα προτιμούσα απλώς εξατάχυτο κιβώτιο (με την έκτη να είναι προς το overdrive)...
Θα συμφωνήσω ότι μιά έκτη είναι μάλλον απαραίτητη, θα ταξίδευε γουργουρίζοντας!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!