GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-05-2011, 22:41
vasilispix Ο/Η vasilispix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Άκουσα πως τα 2μπουζα είναι πολύ πιο οίκονομικα απο τα απλά και η μεγιστη ροπη αποδιδει σε χαμηλοτερες στροφες του κινητηρα..αλλες διαφορες απλου με 2μπουζου??Φίλε ziuman ποσα λιτρα στα 100χιλ εχεις με νορμαλ οδηγηση και αντιθετα??
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-05-2011, 23:31
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Στην περίπτωση σου ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ το απλό καν.
Μόνο το Dakar (άσε που είναι ΠΟΛΥ λιγότερο κοινό και πιο όμορφο και φυσικά πιο off χωρίς τελικά να χάνει σε on).

Το Dakar από το απλό GS έχουν τις εξής διαφορές:

- Χρώματα. Τα απλά έβγαιναν σε διάφορες μονοχρωμίες. Τα Dakar βγήκαν τρία "παρδαλά" όμως ΕΝΑ κάθε φορά (για καμιά τετραετία το καθένα). Το άσπρο-μαύρο, το άσπρο-μπλε-κόκκινο και το επόμενο που ήταν και face-lift που αν θυμάμαι ήταν πάλι άσπρο-μπλε-κόκκινο αλλά πιο διακριτικό (άλλο σχέδιο).

- Διαδρομή αμορτισέρ (ένας λόγος να το προτιμήσεις με το ύψος σου). Το Dakar έχει 210 διαδρομή ενώ το απλό δεν θυμάμαι νομίζω 170;

- Μπροστινός τροχός 21" το Dakar, 19" το απλό.

- Σέλα. Του Dakar η κανονική είναι πιο ίσια (και πιο ψηλή). Βέβαια μπαίνει και του GS και την ονομάζουν... "χαμηλή του Dakar" (όπως και στο GS έβαζαν του Dakar και την βάφτιζαν "ψηλή του GS").

Τα δίμπουζα είναι πράγματι ελαφρώς βελτιωμένα (και στα αμορτισέρ - λέγεται).
Όμως όχι ότι τα μονόμπουζα είναι του πεταμού.

Να προτιμήσεις με ABS (εμένα μου έχει σώσει τη ζωή - μια φορά θα κάνεις χαζομάρα ή οι συνθήκες θα είναι χειρότερες από ότι μπορεί να αντιμετωπίσει η εμπειρία σου - και μια φορά αρκεί).

Με ABS θα βρεις από τα... μέσα περίπου που βγήκε το (πρώτο) άσπρο-μπλε-κόκκινο και πέρα.

Μέχρι τότε (όπως και όλα τα άσπρα-μαύρα - που είναι πολύ παλιά, να τα αποφύγεις) δεν είχαν ABS (μόνο τα απλά F650GS).

Γενικώς δεν σπάει, δεν χαλάει και έχει φτηνό σέρβις που ΔΕΝ χρειάζεται εξουσιοδοτημένο.

Last edited by NLS; 17-05-2011 at 23:33.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-05-2011, 01:05
dakar Ο/Η dakar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: marousi
Μoto: gs650 dakar
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

έχω το μονόμπουζο του ΄02 και η κατανάλωσή του εντός πόλης με νορμάλ οδήγηση είναι στα 5lt/100km. Η αυτονομία του σε αυτή την περίπτωση είναι στα 230km(χωρίς τη ρεζέρβα). Στο ταξίδι αν δεν το ζορίζεις (120-130kmh) μπορεί να σου βγάλει αυτονομία και 280km. Έχει άνετη σέλα για ταξίδι με μειονέκτημα ότι με τη στάνταρ ζελατίνα τρως όλο τον αέρα στο κράνος..(είμαι κ γω 1.92). Το απλό gs απορρίπτεται λόγω ύψους..(αν καβαλήσεις κ τα 2 θα καταλάβεις). Από αξιοπιστία είμαι οκ, έχω 26000km χωρίς βλάβη κ η συντήρηση έχει πολύ λογικό κόστος. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι. Αν όμως ο προσανατολισμός σου είναι περισσότερο στο ταξίδι θα πρέπει να κοιταξεις πιο πολλά κυβικά...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-05-2011, 01:05
ziumann Ο/Η ziumann βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Χαλκιδα
Μoto: F 650 GS '03
Μηνύματα: 416
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

[QUOTEΦίλε ziuman ποσα λιτρα στα 100χιλ εχεις με νορμαλ οδηγηση και αντιθετα??[/QUOTE]

Εχει 17 λιτρα ντεποζιτο και 4,5 ρεζερβα.Με οδηγηση στη πολη με ενα ντεποζιτο βγαζω περιπου 200 με 220 χλμ.Στην εθνικη περισσοτερα.Τουλαχιστον 250 με 260.Αυτα μεχρι να αναψει το λαμπακι (γιατι δεικτη δεν εχει)
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-05-2011, 01:40
264George Ο/Η 264George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΘεσσαLονίκη
Μηνύματα: 1,655
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Φίλε Βασίλη καλωσόρισες στην
παρέα και από εμένα . .

Είχα και εγώ την έκδοση dakar
από το 2002 έως το 2007 που
το έδωσα για το gs 1200 . .

Φυσικά και έχω μετανοιώσει που
το έδωσα γιατί ήταν πραγματικά
ένα απολαυστικό παιχνίδι που το
βασάνισα με 50.000 (εντός Αθήνας
κυρίως) χλμ χωρίς να ζητήσει
τίποτα*!

Μακάρι να μπορούσα να συντηρώ
2 μοτ/τες και δε θα το αποχωριζόμουν!
Με το νέο του ''αφεντικό'', έχω
επαφές και τελευταία που το είδα
πρόσεξα πως αντίθετα από εμένα
αυτός τιμά και το χωμάτινο χαρακτήρα
του!!

*το μόνο που έτυχε, τώρα που το
θυμήθηκα, ήταν μια κακή του τάση (2 φορές)
να κόβει η θέση κλειδώματος τιμονιού
την πλεξούδα κάτω από την κλειδαριά!!!!


Αν τελικά το επιλέξεις, θα το ευχαριστηθείς!
Καλό βράδυ!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-05-2011, 08:17
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasilispix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φίλε για τον χρόνο σουΜε βοήθησες αρκετά

Και κάτι ακόμη.Το dakar κυκλοφορεί και σε άλλο χρώμα πέραν των 2 βασικών??



Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-05-2011, 10:02
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Και φυσικά Dakar δαγκωτό.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 18-05-2011, 12:27
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ziumann Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει 17 λιτρα ντεποζιτο και 4,5 ρεζερβα.Με οδηγηση στη πολη με ενα ντεποζιτο βγαζω περιπου 200 με 220 χλμ.Στην εθνικη περισσοτερα.Τουλαχιστον 250 με 260.Αυτα μεχρι να αναψει το λαμπακι (γιατι δεικτη δεν εχει)
Έχει 17 λίτρα ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ της ρεζέρβας (δηλ. του λαμπακίου) που είναι 4 ή 4.5 δεν θυμάμαι.

(φυσικά δεν έχει πεταλούδα ρεζέρβας όπως και κάθε σύγχρονη μοτό)

Το Dakar Α-ΝΕ-ΤΑ θα το ξαναείχα.

Αν άλλαζα κάτι (το φτιάξανε στο δικύλινδρο) είναι ότι ήθελα λίιιιγα άλογα πιο πολύ γιατί δυστυχώς σε περνάνε ακόμα και τα σύγχρονα σκούτερ (τα μεγάλα κυβικά ε) ειδικά σε τελικές... θα σου τη δίνει που έχεις εσύ 650 και έχει και το V-Strom 650 και το V-Strom είναι σαν 1000 σε σχέση με τις επιδόσεις σου.

Όμως αυτό δίνει ένα ακόμα bonus στο Dakar έναντι στο GS. Η δικαιολογία του "πιο χώματος", καλύπτει λίγο (ψυχολογικά) την έλλειψη ισχύος (πρόσεχε ΕΧΕΙ ισχύ, απλά μιλάω συγκριτικά) - εκτός αν και πάλι συναντήσεις κάνα χάσκι (θα σε περάσει από πάνω και στο χώμα και στην άσφαλτο). Το απλό GS (μην πω τα ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ για το CS) σε σχέση με το Dakar δείχνει αρκετά πιο "άψυχο" πια (σόρρυ από τους κατόχους για τη γνώμη μου) αν και είναι 90% η ίδια μοτό.

Βέβαια κανένα από όσα μπορεί να σε περνάνε δεν κάνουν όλα όσα κάνει το Dakar μαζί. Η σέλα του είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ από του 1200GS. Ταξιδεύεις άνετα (ειδικά αν βρεις κάνα καλύτερο παρμπριζ), πας χώμα αρκετά (είχα ανέβει και όλες τις σκάλες της Αθήνας), δεν κουράζεται και δεν κουράζει, στην πόλη είναι τέλεια (περνάς και πάνω από τους καθρέφτες), παραλιές κλπ. Ολοκληρωμένο. Και προπέλα.

Άσχετο, θυμάμαι έναν Έλληνα που του είχε βάλει νίτρο (ΝΑΙ ΝΙΤΡΟ!). Με μπουκαλάκι κανονικά με το κουμπάκι του κλπ. :P

Άλλο άσχετο, ιστοριούλα στο κέντρο της Αθήνας.
Είμαι με το Dakar για Σύνταγμα, με πίσω τη γυναίκα μου. Πάω σχετικά σβέλτα (πάντα) αλλά αρκετά ώστε να μιλάμε κιόλας (με τα κράνη μας εννοείται ε). Περνάω ένα χωματερό που τόσα χρόνια μετά δεν θυμάμαι καν τι ήταν (ΔΕΝ ήταν από τα πιο γρήγορα πάντως - "τον είχα") - Ιάπων από ότι θυμάμαι. Ο τύπος το πήρε προσωπικά (εγώ στον κόσμο μου είχα συζήτηση, όχι κόντρα) και με ξαναπέρασε λέγοντας "που πας μωρέ αφού δεν πάει μια". Συνέχισα την συζήτηση μου και μετά από τρία λεπτά στο φανάρι μπροστά από τη βουλή (για Πανεπιστημίου) έχει μείνει αυτός και κατεβάζει μανιβελιές μέσα στη μέση του δρόμου και τον περνάν από δίπλα όλοι... Περνάω και εγώ ακριβώς δίπλα του, αργά, χωρίς καν να σταματήσω την συζήτηση μου.
(είμαι Σαββατογεννημένος να σου πω)

Α πρόσεχε την αλυσίδα αν το πάρεις. Είναι μακριά σχετικά (λόγω γεωμετρίας και διαδρομής αμορτισέρ) και άρα θέλει προσοχή να δουλεύει ο τεντωτήρας (εμένα μου είχε φύγει για μήνες) και να λαδώνεται κλπ. Δυο φορές μου έφυγε η αλυσίδα. Πάντα δικάβαλος. Τη μια πάνω στο Πήλιο.

Σοβαρό πρόβλημα δεν μου παρουσίασε ΟΥΤΕ ΕΝΑ από ότι θυμάμαι (αηδιούλες όλα τα οχήματα παρουσιάζουν).

Last edited by NLS; 18-05-2011 at 12:48.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 18-05-2011, 13:13
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Ακόμα να σε πείσουμε;
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 18-05-2011, 14:09
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: F 650GS V.s DAKAR Δώστε τα φώτα σας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα να σε πείσουμε;
Εσένα ειδικά,θα σε πιστέψουμε μόνο άμα ρίξεις κανα δυο κουβάδες λάσπη στο Dakaraki σου κι όχι έτσι που το χεις για την έκθεση στο Μόναχο
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Να σας δώσω τα φώτα μου....!!! pattakos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 6 15-02-2011 20:44
Νεάπολη Εξαρχείων, τα φώτα σας...παρακαλώ siraxanz Διάφορα 50 12-08-2010 13:55
Αλλαγή λαδιών σε καινούργιο κινητήρα, τα φώτα σας, frits Τεχνικά θέματα διάφορα 6 17-11-2009 00:56
ΣΟΣ!!! παιδιά τα φώτα σας!!! tzik1 Γενικά - Αναβάτης 31 14-09-2009 01:05
Με τα φώτα αναμμένα θα κυκλοφορούν τα δίκυκλα!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 8 23-06-2009 17:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!