GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-05-2013, 11:21
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Καλημερα και ιδου η νεα μου αποροια...

Τροπο για το πως ρυθμιζουμε τους κυλινδρους ολοι λιγο πολυ ξερουμε (θεωρητικα) πρακτικα ομως λιγοι εως ελαχιστοι εχουμε κανει μονοι μας...μιας και η αγορα του καταλληλου οργανου μπορει να μην ειναι απαγορευτικη αλλα σιγουρα δεν ειναι και μηδαμινη...περι τα 80-90ευρω για το πιο πολυπροτηνομενο TwinMax...
αλλα ειναι στην μεση (τουλαχιστον στην περιπτωση μου) και ο "τρομος" του να μην το κανουμε σωστα...

Ας μπουμε στο ψητο...λοιπον...

Απο οτι εχω διαβασει εως τωρα η διαδικασια ειναι σχετικα απλη...δλδ

1. συνδεουμε τους σωληνες του οργανου στις καταλληλες αποληξεις των κυλινδρων μας (καθε μηχανη εχει)
2. Κανουμε μια ρυθμιση (μιδενιζουμε αποκληση μεταξυ κυλινδρων) με την περιστροφη των βιδων στο ρελαντι
3. Αναιβαζουμε στροφες στις περιπου 3000rpm και ξανακανουμε μικρορυθμιση εκει...

Σβηνουμε μοτερ και ολα καλα...!!!

Ρε τι ωραια τα λεω ο μαστορας...

Το θεμα λοιπον ειναι...
Για να μην δωσω τα 80-90ευρω για το Twin max εχει να προτεινει καποιος καποια πιο φθηνη αλλα εξισου αξιοπιστη λυση...καποια αλλη μαρκα οργανων, ή ακομα καλυτερα και καποια ιδιοκατασκευη με μανομετρα αλλα αν ειναι δυνατον σε συμπεριλαβει και λεπτομεριες ως προς την κατασκευη του...δλδ τυπο μανομετρων, ευρως μετρησης μηκος σωληνων κτλ κτλ...ακομα και καμια καλη ιδεα για βαση στηριξης...
Επισης ακουω γνωμες/συμβουλες απο οσους εχουν κανει ρυθμιση/εις μονοι τους στο τι να αποφυγω και στο τι να προσεξω κατα την κατασκευη και χρηση αντιστοιχων συσκευων...

θα ηθελα να αποφυγω την πολυ απλη λυση τυπου αλφαδολαστιχου αν γινεται...

Ευχαριστω,
Ευγενιος


ΥΓ. Ξερω οτι το κοστος του να κανεις αυτη την εργασια σε ενα συνεργειο δεν ειναι μεγαλο...και ισως δεν αξιζει το κοστος αποκτησης ή και κατασκευης αντιστοιχου οργανου...ο λογος εχει να κανει καθαρα και μονο με την "τρελα" που εχει ο καθενας μας με τετοιου ειδους ενασχολησεις αλλα και την "ανεξαρτησια" που θελει ο καθενας να εχει ή μη απο τα συνεργεια για τις σχετικα απλες δουλειες...

Last edited by asotosios; 22-05-2013 at 11:44.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-05-2013, 12:40
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Με τα Moto Guzzi δεν ξέρω τι γίνεται.
Γενική αρχή υποθέτω πως είναι, η ρύθμιση να γίνεται με τον κινητήρα ζεστό και αναφορά από τον κύλινδρο που είναι εγκατεστημένο το TPS το οποίο, όπως και τα stepper motors πρέπει να είναι μηδενισμένα.
Για το 1200αρι είναι πάρα πολύ απλά τα πράγματα αφού το μόνο που πειράζεις είναι η ντίζα στον δεξί κύλινδρο.
Αγόρασα 2 υποπιεσόμετρα γλυκερίνης από εδώ
Προτίμησε σωληνάκια σιλικόνης.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-05-2013, 12:40
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

έλα μια βόλτα στην Καλαμάτα να σου την κάνω δωρεάν με το δικό μου twin-max.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-05-2013, 12:57
white angel Ο/Η white angel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: σαλαμινα
Μoto: R1200GS ''04''
Μηνύματα: 688
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα Moto Guzzi δεν ξέρω τι γίνεται.
Γενική αρχή υποθέτω πως είναι, η ρύθμιση να γίνεται με τον κινητήρα ζεστό και αναφορά από τον κύλινδρο που είναι εγκατεστημένο το TPS το οποίο, όπως και τα stepper motors πρέπει να είναι μηδενισμένα.
Για το 1200αρι είναι πάρα πολύ απλά τα πράγματα αφού το μόνο που πειράζεις είναι η ντίζα στον δεξί κύλινδρο.
Αγόρασα 2 υποπιεσόμετρα γλυκερίνης από εδώ
Προτίμησε σωληνάκια σιλικόνης.
όλα ωραία και ερωτώ εγώ έχεις σύνδεση τα κενομετρα στις υποδοχές και σου δείχνουν μια ένδειξη (x) και τα δυο όργανα εσύ με πια ένδειξη πρέπει να ρύθμισις την δεξιά ντίζα ε;;;;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-05-2013, 13:05
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από white angel Εμφάνιση μηνυμάτων
όλα ωραία και ερωτώ εγώ έχεις σύνδεση τα κενομετρα στις υποδοχές και σου δείχνουν μια ένδειξη (x) και τα δυο όργανα εσύ με πια ένδειξη πρέπει να ρύθμισις την δεξιά ντίζα ε;;;;
Πέρνεις αναφορά από την ένδειξη που σου δίνει το κενόμετρο που έχει συνδεθεί στον αριστερό κύλινδρο και πειράζεις τη δεξιά ντίζα ώστε το δεξί κενόμετρο να προσεγγίζει κατά το μεγαλύτερο δυνατό τις τιμές του αριστερού(δεν θυμάμαι τώρα την ανοχή που δίνει ο κατασκευαστής).
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-05-2013, 13:12
white angel Ο/Η white angel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: σαλαμινα
Μoto: R1200GS ''04''
Μηνύματα: 688
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρνεις αναφορά από την ένδειξη που σου δίνει το κενόμετρο που έχει συνδεθεί στον αριστερό κύλινδρο και πειράζεις τη δεξιά ντίζα ώστε το δεξί κενόμετρο να προσεγγίζει κατά το μεγαλύτερο δυνατό τις τιμές του αριστερού(δεν θυμάμαι τώρα την ανοχή που δίνει ο κατασκευαστής).
ok εγώ έχω αριστερά ένδειξη (11) και δεξιά στα (10) οποτε ρυθμίζω το δεξί κύλινδρο στα (11) σωστά.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-05-2013, 13:23
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από white angel Εμφάνιση μηνυμάτων
ok εγώ έχω αριστερά ένδειξη (11) και δεξιά στα (10) οποτε ρυθμίζω το δεξί κύλινδρο στα (11) σωστά.
Ναι αυτή είναι η λογική. Βάλε κι ένα ανεμιστήρα μπροστά να φυσάει.
Αν δεις τις εξαγωγές κόκκινες, μην τρομάξεις
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-05-2013, 14:07
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Συμφωνα απο τα υποπιεσομετρα που δειχνει να εχει σε αντιστοιχο σετακι το louis, τα υποπιεσομετρα φτανουν εως 1bar.

Απο οτι εχω καταλαβει (και διορθωστε με αν κανω λαθος) το σημαντικο δεν ειναι η πιεση που δειχνει, σαν απολυτη τιμη, αλλα το να συμπεφτουν το δυνατον οι δυο τιμες...τοτε σημαινει οτι ειναι σωστα συνγχρονισμενοι...
Attached Images
File Type: jpg Untitled.jpg (47.8 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-05-2013, 14:34
white angel Ο/Η white angel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: σαλαμινα
Μoto: R1200GS ''04''
Μηνύματα: 688
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-05-2013, 14:45
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Οργανο για Ρυθμιση Κυλινδρων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα απο τα υποπιεσομετρα που δειχνει να εχει σε αντιστοιχο σετακι το louis, τα υποπιεσομετρα φτανουν εως 1bar.

Απο οτι εχω καταλαβει (και διορθωστε με αν κανω λαθος) το σημαντικο δεν ειναι η πιεση που δειχνει, σαν απολυτη τιμη, αλλα το να συμπεφτουν το δυνατον οι δυο τιμες...τοτε σημαινει οτι ειναι σωστα συνγχρονισμενοι...
Ακριβώς!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!