GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 29-04-2009, 01:05
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

vtheo χαίρομαι για την αναφορά σου γιατί μου δίνεις ευκαιρία να σχολιάσω λίγο ακόμα

1) τη Honda και εγώ τη σέβομαι και δίτροχη και τετράτροχη...

2) ...πέρα από αυτό όμως, τη γνώμη μου για τα rumor designs παραπάνω ήδη την είπα, αυτό που δεν είπα είναι ότι το πρώτο (και 2ο varadero) -και σόρρυ από τους ιδιοκτήτες του αλλά γνώμη μου είναι- ήταν ΜΕΓΑΛΕΣ αηδίες... χοντρομπαλάδες χωρίς λόγο, μάλιστα το πρώτο varadero δεν εισήχθη στην Αγγλία γιατί ο εισαγωγέας είχε πει "δεν μπορεί αυτό να λέγεται honda"... από εκεί και πέρα κύλισε νερό στο αυλάκι, το τελευταίο (όχι η αηδία αυτού του thread) είναι αρκετά όμορφο και ω τι θαύμα πιο αδύνατο από τα παλιότερα varadero (αλλά πάλι ούτε καν 2ο στην κατηγορία, αλλά οκ γνώμη μου πάντα)

3) όπου ακούτε φήμες κρατάτε και μικρό καλάθι (παράφραση)

4) tenere 1200... θα είναι ενδιαφέρουσα κίνηση, αλλά μείνανε πολύ καιρό μακριά από αυτό το παιχνίδι... βέβαια ξέροντας ότι υπάρχει και TDM και άλλα και άρα η yamaha δεν είναι πια "τα λεφτά μου να'χα", ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις... που πάει όμως ο καραμήτρος εν έτη 2009 οι άλλοι έχουν κάνει πολλά βήματα από τότε

5) ktm 1200... μάλλον η πιο ρεαλιστική από τις φήμες, αλλά για μένα είναι απλά παραδοχή από την ktm για το τι εστί 1200GS... από εκεί και πέρα ειδικά αυτές οι δυο εταιρίες (KTM/BMW) αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι πίσω από την πλάτη μας συνεργάζονται και έχουν μοιράσει την πίτα (άστε που το 950/990 δεν είναι ίδιο είδος μηχανής με το 1200GS, μόνο στην Ελλάδα τα μπλέκουμε), ψάχτε το καλύτερα

η επόμενη 5ετία τι φέρνει κατ' εμέ;
καλύτερα GS και καλύτερα KTM Adventure και τους άλλους να εξακολουθούν να ψάχνονται
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 29-04-2009, 11:44
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων

1) τη Honda ......

2) ........

3) όπου ακούτε φήμες κρατάτε και μικρό καλάθι (παράφραση)

4) tenere 1200... θα είναι ενδιαφέρουσα κίνηση, αλλά μείνανε πολύ καιρό μακριά από αυτό το παιχνίδι... βέβαια ξέροντας ότι υπάρχει και TDM και άλλα και άρα η yamaha δεν είναι πια "τα λεφτά μου να'χα", ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις... που πάει όμως ο καραμήτρος εν έτη 2009 οι άλλοι έχουν κάνει πολλά βήματα από τότε

5) ktm 1200... μάλλον η πιο ρεαλιστική από τις φήμες, αλλά για μένα είναι απλά παραδοχή από την ktm για το τι εστί 1200GS...

η επόμενη 5ετία τι φέρνει κατ' εμέ;
καλύτερα GS και καλύτερα KTM Adventure και τους άλλους να εξακολουθούν να ψάχνονται
Eγώ πιστεύω ότι τους Ιάπωνες δεν τους ενδιαφέρει γι αυτό και δεν επενδύουν σ'αυτή την κατηγορία και κάνουν ένα λιτό καλό αλλά και πάνω απ' όλα προσιτό σ'όλους μηχανάκι.Αντίθετα με τα street που είναι οι ηγέτες.

Όσον αφορά την ΚΤΜ δε χρειάζεται να πω κάτι το όνομα της σημαίνει πρωταθλητής στο χώμα και το χω δει με τα μάτια μου το 990 adventure πως συμπεριφέρεται στο βουνό.Εκεί το μηχανάκι είναι H Γ Ε Τ Η Σ!

Τέλος το 1200 GS (Προσωπικά είμαι κάτοχος ενος 1200 GSA) είναι ένα καλό μηχανάκι το οποίο σε πάει παντού σε μερικούς τομείς άριστα και κάπου αλλού μέτρια,από αυτή την άποψη σωστός ο χαρακτηρισμός ένας ταξιδευτής παντός εδάφους,αλλά για μένα δε σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι αξίζει τα λεφτά του δηλαδή 18,500 + κάποια περιφερειακά που βάζουν κάποιοι και πάει αρκετά παραπάνω.Αλλά δεν έχει και κάποιο άλλο να το ανταγωνιστεί.Το ΚΤΜ είναι άλλη κατηγορία και πολύ πιο σπορ- άγριο μηχανάκι.Αυτά,ίσως να έγινα λίγο κουραστικός.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 29-04-2009, 11:49
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Black_Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφιερωμένο σε όλους τους Varaderomaniac του forum μας !






My all time favorite trail has just grown bigger and badder. Forget Beemers, KTM, Aprilia, Guzzis. The African King is here the real deal built to digest miles on end with superb reliability. Enter the Varadero 2009 rumored to be powered by a V4 1200 cc with 120 HP on tap and tipping the scale at 220kg, I would rather have Honda beef up the V-twin to 1200 and introduce a shaft a la BMW, while keeping the weight. Whatever Honda decide, I will go with Varadero over any bike out there.








ΠΡΟΣΚΥΝΩ.......
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 29-04-2009, 12:32
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Όμορφο μηχανάκι και νομίζω ότι θα κάνει και αυτό μια καλή πορεία.
Ακόμα θα συμφωνήσω και με τα παρακάτω λόγια του Τεό.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ πιστεύω ότι τους Ιάπωνες δεν τους ενδιαφέρει γι αυτό και δεν επενδύουν σ'αυτή την κατηγορία και κάνουν ένα λιτό καλό αλλά και πάνω απ' όλα προσιτό σ'όλους μηχανάκι.Αντίθετα με τα street που είναι οι ηγέτες.

Όσον αφορά την ΚΤΜ δε χρειάζεται να πω κάτι το όνομα της σημαίνει πρωταθλητής στο χώμα και το χω δει με τα μάτια μου το 990 adventure πως συμπεριφέρεται στο βουνό.Εκεί το μηχανάκι είναι H Γ Ε Τ Η Σ!

Τέλος το 1200 GS (Προσωπικά είμαι κάτοχος ενος 1200 GSA) είναι ένα καλό μηχανάκι το οποίο σε πάει παντού σε μερικούς τομείς άριστα και κάπου αλλού μέτρια,από αυτή την άποψη σωστός ο χαρακτηρισμός ένας ταξιδευτής παντός εδάφους,αλλά για μένα δε σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι αξίζει τα λεφτά του δηλαδή 18,500 + κάποια περιφερειακά που βάζουν κάποιοι και πάει αρκετά παραπάνω.Αλλά δεν έχει και κάποιο άλλο να το ανταγωνιστεί.Το ΚΤΜ είναι άλλη κατηγορία και πολύ πιο σπορ- άγριο μηχανάκι.Αυτά,ίσως να έγινα λίγο κουραστικός.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 29-04-2009, 15:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Black_Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφιερωμένο σε όλους τους Varaderomaniac του forum μας !




My all time favorite trail has just grown bigger and badder. Forget Beemers, KTM, Aprilia, Guzzis. The African King is here the real deal built to digest miles on end with superb reliability. Enter the Varadero 2009 rumored to be powered by a V4 1200 cc with 120 HP on tap and tipping the scale at 220kg, I would rather have Honda beef up the V-twin to 1200 and introduce a shaft a la BMW, while keeping the weight. Whatever Honda decide, I will go with Varadero over any bike out there.








δεν ειναι πραγαμτικοτητα!! Ενα απλο φοτοσοπ καποιανου που γουσταρει πολυ τα Βαραντερο!! Παιζει στο διαδυκτιο και δη στο IVF (International Varadero Forum) κανα χρονο τωρα!!!

αν υπαρξει νεο μοντελο θα σας το πω πρωτος εγω μιας και ειμαι μελος της Honda Japan & Honda Europe και καθε νεο μοντελο μου ερχεται με εμαιλ 3-4 μηνες πριν την επισημη παρουσιαση του στα σαλονια του Οκτωμβρίου!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 29-04-2009, 16:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Aπο ενα τετοιο καλοπροαιρετο ποστ δεν θα μπορουσε να λείπει ο σχολιασμος του ετσι για να εξηγησουμε τα πως και τα γιατι και φυσικα συζητηση να γινεται!!!

Παμε λοιπόν παράγραφο-παράγραφο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
1) τη Honda και εγώ τη σέβομαι και δίτροχη και τετράτροχη...
και πολυ καλα κανεις διότι χωρις αυτην θα καβαλαγαμε ακομη triumph Boneville & Norton Commando τεχνολογιας παρελθοντος φευγα!!!!!! Χωρις αυτην και το CB 750 του 1969 θα ειμαστε ποιος ξερει που!!!! Ηρθε το CB 750 και μαθαμε οτι περαν του ενος αντε δυο κυλινδρων υπηρχαν και οι 4ρεις!!! Ηρθε το CB 750 και μαθαμε οτι περαν των ταμπουρων υπηρχαν και τα δισκοφρενα!!!!
Eιναι αλλωστε γνωστη η εμμονη των Ευρωπαιων στα καλως υπαρχοντα του σημερα, οπως συνεβαινε τότε και εξακολουθουσε να συμβαινει μεχρι το 1980 όπου μεσα στα 750-900-1000 της εποχης γιαπωνεζικα παραγοντο ακομη Boneville & Guzzi V2 που σταζανε λαδια!!! Μετα ξυπνησαν κι αυτοι και η μεν Triumph εκλεισε (για να ξανανοιξει το 1992 με μηχανακια που μεχρι σημερα ειναι μισα γιαπωνεζικα) και η guzzi ξαναεβγαλε καινουριο μοντέλο το 2000!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
2) ...πέρα από αυτό όμως, τη γνώμη μου για τα rumor designs παραπάνω ήδη την είπα, αυτό που δεν είπα είναι ότι το πρώτο (και 2ο varadero) -και σόρρυ από τους ιδιοκτήτες του αλλά γνώμη μου είναι- ήταν ΜΕΓΑΛΕΣ αηδίες... χοντρομπαλάδες χωρίς λόγο, μάλιστα το πρώτο varadero δεν εισήχθη στην Αγγλία γιατί ο εισαγωγέας είχε πει "δεν μπορεί αυτό να λέγεται honda"... από εκεί και πέρα κύλισε νερό στο αυλάκι, το τελευταίο (όχι η αηδία αυτού του thread) είναι αρκετά όμορφο και ω τι θαύμα πιο αδύνατο από τα παλιότερα varadero (αλλά πάλι ούτε καν 2ο στην κατηγορία, αλλά οκ γνώμη μου πάντα)
Μεγάλες αηδιες και χοντρομπαλαδες ναι αλλα οχι το 2ο μονον το 1ο!!! Το δευτερο ειναι ιδιο με το 3ο του σημερα σχεδιαστηκα!!!! Διαφορες υπαρχουν ως προς την διαχειριση καυσιμου λογω περισσοτερων αισθητηρων στο 3ο και του αισθητηρα ‘’λ’’! Το δε 3ο ειναι πιο δυνατο απο το 2ο αλλα κι απο το 1ο!!! Το 1ο εβγαζε 95 ονομαστικους ίππους, το 2ο 92 ιππους και το 3ο πάλι 95!! Ομως, το 1ο εβγαζε 86 ίππους στον τροχο, το 2ο 81-83 και το 3ο 87!!!!!!!!
Και γιατι χοντρομπαλας το 1ο? Διότι απο ένα πανεμορφο αλλα αδυναμο μηχανακι το Africa Twin με τους 60 ιππους έπρεπε να παει η Χοντα σε κατι που να κτυπεισει τον αλλο χοντρομπαλα, παμβαρο και δυνατοτερο ανταγωνιστη κατα 15 αλογα του Αφρικα το GS 1100 της BMW. Ετσι το 1999 εβγαλε τον χοντρολιακα Βαραντερο με 95 ίππους!! Που και δυνατοτερος ηταν, και καλυτερα φρενα ειχε (λογω του συνδυασμενου συστηματος) και αξιοπιστότερο ηταν αλλα και σημαντικοτατα φτηνοτερο του GS!!!
Eτσι φτασαμε το 1ο Βαραντερο να πουλαει σαν τρελο – παρα την ασχημια του – και το GS ισα που να συντηρειται!!! Τότε!!!!!
Μετα αλλαξε σχημα κι οψη εγινε πιο αδυνατουλικο αλλα τα κιλα παρεμειναν μεχρι σημερα!!! Κι αυτο γιατί? Διοτι χωρις κιλα το ταξιδι στον ανοικτο δρόμο ειναι σαν βαρκα στην τρικυμια!!!! Εχεις ακουσει κανα GT αυτοκινητο ¨η μοτοσυκλετα ελαφρυ/α?
Αλλα αυτο ειναι άλλη συζητηση σε καποιο καινουριο thread ισως!!!!! Και μην μου πεις για τα –30 κιλα του 1200 GS απο το 1150 διότι εχουν κιαυτο τα μειονεκτηματα του!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
3) όπου ακούτε φήμες κρατάτε και μικρό καλάθι (παράφραση)
Η αληθεια ειναι αυτη που λες, εξαλλου η Χοντα μειωσε το προσωπικο της στο R&D αλλα και στο σχεδιαστικο τμημα της κατα 40% λογω οικονομικης κρισης οποταν καλο θα ηταν το καλαθι για το 2010 να ειναι μεγεθους λιγων βατόμουρων!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
4) tenere 1200... θα είναι ενδιαφέρουσα κίνηση, αλλά μείνανε πολύ καιρό μακριά από αυτό το παιχνίδι... βέβαια ξέροντας ότι υπάρχει και TDM και άλλα και άρα η yamaha δεν είναι πια "τα λεφτά μου να'χα", ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις... που πάει όμως ο καραμήτρος εν έτη 2009 οι άλλοι έχουν κάνει πολλά βήματα από τότε
Τα τενερε 600 του ’85 ηταν η αρχη γιαυτα που εμεις καβαλαμε σημερα (μεσα κι η BMW) κι αποκαλουμε ‘’μαστοδοντα’’!! Ομως εχει μεινει εξω απο το παιχνιδι, κι αυτο που παρουσιασε δεν ειναι της κατηγορίας της δικιας μας οντας μονοκυλινδρο κ.λ.π., κ.λ.π.
Για το TDM ας μην μιλησουμε καλυτερα μιας και αυτο δεν εχει σχεση με την ακτηγορια την δικια μας.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
5) ktm 1200... μάλλον η πιο ρεαλιστική από τις φήμες, αλλά για μένα είναι απλά παραδοχή από την ktm για το τι εστί 1200GS... από εκεί και πέρα ειδικά αυτές οι δυο εταιρίες (KTM/BMW) αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι πίσω από την πλάτη μας συνεργάζονται και έχουν μοιράσει την πίτα (άστε που το 950/990 δεν είναι ίδιο είδος μηχανής με το 1200GS, μόνο στην Ελλάδα τα μπλέκουμε), ψάχτε το καλύτερα
Οι ευρωπαιοι κατασκευαστες εχουν μια εμονη με τα κυβικα μιας και ειναι ο ευκολοτερος τροπος να αυξηθει η ιπποδυναμη ενος κινητηρα, ανεξοδα κι ευκολα!!! Στην περιπτωση του GS αυτο ειναι λογικο και η μονη λυση σε εναν κινητηρα σχεδιασμου 70 χρονια πριν!! Στην ΚΤΜ ομως δεν θα επρεπε να ηταν ετσι διότι περισσοτερα κυβικα=ακριβοτερη συντηρηση, περισσοτερα καυσαερια (παρα τον καταλυτη) κ.α.
Μετα, ταλανιζονται (και η BMW αλλα και η ΚΤΜ ιδίως) απο το αισθημα της αναξιοπιστιας απαιτωντας συντηρηση χειριυργικης ακριβειας (ειδικα το ΚΤΜ) εν σχεση με το Γιαπωνεζο και δευτερον ειναι ειδικες μοτοσυκλετες για ειδικη χρηση!!!! Αν ταξιδεψεις με ενα ΚΤΜ καθε 150κμ θα σταματας γιατι πιαστηκαν τα ###### σου μορια, το γενετικο σου υλικο περναει απο τα τρια κινεζικα βασανιστηρια λογω στενης σελας και τα αυτια σου θα βουιζουν απο τον θορυβο κινητηρα κι εξατμισεων!!! Αν ομως τελικα φτασεις στον προορισμο σου κι αφου ξεκουραστεις 1 εβδομαδα (!!) τοτε θα πας και καμια βολτα, αν δε συναντησεις χωματοδρομο και μπεις μεσα (αν εχεις τις ικανοτητες διοτι 220 κιλα δεν ειναι λιγα για το χωμα) τοτε θα ευγνωμονεις τον Θεο που εχεις τετοια μοτοσυκλετα!!! Θα ευγνωμονεις παλι τον Κυριο που εχει στενη σελλα αφου σου επιτρέπει να κινεισαι ανετα επανω της βαζοντας το σωμα σου ετσι όπως πρεπει αναλογα των χωματινων συνθηκων, θα ηδονιζεσαι με τις βροντες απο τις εξατμισεις και το γενετικο σου υλικο δεν θα καταλαβει μια αφου δεν καθεται ποτε στην σελλα κιοταν το κανει παντα κινειται επανω της!!!
Αν πας να κανεις τα ιδια στο χωμα με το Βαραντερο (οποιο μοντελο και να εχεις) καλα θα κανεις να εχεις καλες σχεσεις με το τμημα ανταλλακτικων του Σαρακακη!!!
Και το GS μην νομιζεις οτι κανει τα πραγματα που κανει το ΚΤΜ στο χωμα, απλως τα κανει καλυτερα απο το Βαραντερο!!!! Κι αυτο οχι γιατι ειναι καλυτερα στημενο αλλα διοτι 30 κιλα μειον ειναι ενα αξιοσεβαστο ποσον μειωση βαρους για χρηση χωματος!! Αλλο να οδηγας 275 κιλα (Βαραντερο με ABS και GS 1100-1150 φουλ υγρων) κι αλλο 240 (GS 1200 παλι φουλ υγρων). Δεν μιλω για το adventure, διοτι χωματινες διαδρομες κανει κι αυτο σαν το Βαραντερο!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
η επόμενη 5ετία τι φέρνει κατ' εμέ;
καλύτερα GS και καλύτερα KTM Adventure και τους άλλους να εξακολουθούν να ψάχνονται
Αυτο το καλυτερα πως το εννοεις? Καλυτερα σε κρατηματα? Σε φρενα? Σε καταναλωση? Σε αξιοπιστια? Που εννοεις?
Διοτι σε δυο τουλαχιστον απο τα παραπανω ο Ιαπωνας (για Χοντα μιλαμε) ακομα δεν πιανεται!!!!
Θα κανει την υπερβαση η BMW κι όπως διορθωσε αυτους τους αντιεργονομικους διακοπτες που χρησιμοποιουσε αλλαζοντας τους να τοποθετησει ενα high tech ABS οπως εχει το Βαραντερο κι ολες οι μοτοσυκλετες της που διαθετουν το συστημα αυτο (το καλλυτερο ABS που φορεθηκε ποτε σε μοτοσυκλετα συμφωνα με ολα τα περιοδικα του κοσμου-δεν ειναι υπερβολη αυτο πραγματικοτητα ειναι) κι οχι το 4ης γενιας που επιμονως χρησιμοποιει μεχρι σημερα?
Θα βαλουν και οι δυο (ΚΤΜ/BMW) το κεφαλι κατω να δουν γιατι τοσα προβληματα στις καινουριες μοτοσυκλετες τους (τα ΚΤΜ/BMW φορουμς ειναι γεματα απο σοβαρα προβληματα) και να φτιαξουν κατι αξιοπιστο στο επιπεδο του Γιαπωνεζου? Να βαζω λαδια – ξυδια βρε αδερφε και να μην με απασχολει οτι εκανα 9500κμ και πρέπει να κανω το σερβις των 10000 (ΒMW 10.000km, KTM 7500km με λαδια 3000), να μην με απασχολει η εξατμιση των υγρων του ψυγείου λογω τεραστιας θερμοκρασιας που δεν εχει καλη απαγωγη (ΚΤΜ 990,950), να μην με απασχολει το νερο της βροχης για το ανα θαεισχωρησει στα οργανα (ΚΤΜ) κ.α. οταν ο φτηνοτερος κατα πολυ γιαπωνεζος αυτα τα εχει λυσει προ πολλου (σερβις 24000, λαδια 12000) και το ‘’βαζω λαδια ξυδια και ξεχναω το μηχανακι γαι 24000κμ’’ ειανι πραγματικοτητα!!!

Αν εννοεις λοιπόν σε αυτα να γινουν καλλυτεροι τοτε με βλέπω με BMW ξανα!!!

Last edited by GeorgeP; 29-04-2009 at 16:25.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-04-2009, 17:54
leonidas Ο/Η leonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GSA 1200
Μηνύματα: 1,324
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι πραγαμτικοτητα!! Ενα απλο φοτοσοπ καποιανου που γουσταρει πολυ τα Βαραντερο!! Παιζει στο διαδυκτιο και δη στο IVF (International Varadero Forum) κανα χρονο τωρα!!!

αν υπαρξει νεο μοντελο θα σας το πω πρωτος εγω μιας και ειμαι μελος της Honda Japan & Honda Europe και καθε νεο μοντελο μου ερχεται με εμαιλ 3-4 μηνες πριν την επισημη παρουσιαση του στα σαλονια του Οκτωμβρίου!!

Εμένα πάντως μ' άρεσε
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-04-2009, 18:19
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

...και μενα μ αρεσε!..ποσο μαλλον η ιδεα του V4 1200!

..παντως καπως ετσι το φανταζομαι!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-04-2009, 20:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...και μενα μ αρεσε!..ποσο μαλλον η ιδεα του V4 1200!

..παντως καπως ετσι το φανταζομαι!
καλά μην τρελαινεσαι!!!! V4 1200 σε αυτον τον τυπο μοτοσυκλετας απλα.......ξεχασε το!!!!! τα 270 κιλα θα γινουν 300+ οποτε κατι σε BMW 1300 RT θα φερνει κι οχι σε ''ψευδοεντουρο''!!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 29-04-2009, 20:39
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Φυσικά συζήτηση να γίνεται.

1) Πάσο, σύμφωνοι. Βέβαια δεν ξεχνάει κανείς τι πρόσφερε η Honda, αλλά είναι και too much να ξεχνάμε ότι και η Ευρώπη κάτι έκανε.

2) Πάσο, για το μάθημα ιστορίας. Για το 2ο μέρος συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. Φυσικά τα περισσότερα κιλά έχουν (καλή) σημασία σε ένα ανοιχτό δρόμο, μέχρι ένα σημείο, αλλά ξεχνάς δυο πράγματα.
(α) Μετά από ένα σημείο δεν έχεις πιο σταθερή μηχανή, αλλά μια αντικειμενικά ΠΟΛΥ βαριά μηχανή. Το σημείο αυτό το έχει περάσει το Varadero (γνώμη μου πάντα) και ενώ συζητάς για το πόσο πιο μοντέρνο είναι από ένα BMW και ένα KTM, τελικά βλέπουμε μια άποψη του χτες σε ένα πολύ σημαντικό πράγμα.
(β) Ξεχνάς μια μαγική λέξη: Boxer. Ο boxer εκ φύσεως (δηλ. της φοράς των ροπών που παλεύουν μέσα του), δίνει τέτοια σταθερότητα σε στροφές και ευθείες, που ΚΑΜΙΑ σχέση με κάτι άλλο. Ακόμα και το (κακό για πολλούς) σχήμα του βοηθάει σε αυτή τη σταθερότητα, δεν θα ξεχάσω ότι όταν είχα μονοκύλινδρο (τέσπα κάτι που δεν εξείχε), το κόλπο των παλιών ήταν "όταν φυσάει από πλάι, να ανοίγεις τα γόνατα σου όσο μπορείς, είτε το ένα από εκεί που φυσάει, είτε και τα δυο" (πράγμα που πράγματι δούλευε, δοκίμασε το και εσύ). Ίσως έχεις ξεχάσει λοιπόν τι προσφέρει ο boxer στην σταθερότητα (ή δεν επιτρέπεις στον εαυτό του να το θυμάται αφού τώρα έχεις κάτι άλλο), αλλά καμία σχέση. Συμβαίνει και οδηγώ ψιλοσυχνά άλλες μηχανές και πάντα μου θυμίζουν χωρίς να το θέλουν αυτό το πράγμα.

3) -

4) Δεν λέω ότι έχει σχέση το TDM με την κατηγορία, απλά ότι με αυτό η Yamaha μας έχει δείξει ότι όταν θέλει να φτιάξει ΠΟΛΥ καλή μηχανή, μπορεί.

5) Εδώ υπάρχουν κάποιες υπερβολές ή ανακρίβειες. Ο σημερινός boxer, λίγα θυμίζει από αυτόν πριν 70 χρόνια. Αν το πάρουμε έτσι, πρέπει να καταδικαστούν και όλοι οι V, όλοι μα όλοι οι μονοκύλινδροι και όλα τα μοτέρ γενικώς. Τα περισσότερα κυβικά δεν είναι ο εύκολος τρόπος να πάρεις περισσότερους ίππους, αλλά πρωτίστως, περισσότερη ροπή και στο on-off αυτό έχει ΜΕΓΑΑΑΑΛΗ σημασία και εκεί το GS δεν έχει αντίπαλο. Η σέλα του KTM είναι ότι λες, αλλά κανείς δεν σε εμποδίζει να την αλλάξεις. Μετά πάλι μιλάμε για τα κιλά (αλλά για χώμα). Αν πιστεύεις ότι η διαφορά του GS από το Varadero στο χώμα είναι τα κιλά και του GSA καμιά, τότε μάλλον πάλι ξεχνάς πολλά πράγματα. Τιμόνι, ζύγισμα, κέντρο βάρους. Καμία σχέση με το Varadero (ειδικά το τρίτο ΚΑΜΙΑ). Το GSA προσωπικά δεν με τρελαίνει (το GS vs. GSA είναι άλλο θέμα), αλλά πρέπει να φέρω εδώ ένα φίλο μου (με KTM 950 btw και πολύ χεράς στο χώμα) να σου πει πόσο καλό είναι το GSA που έχει κολητός του στο χώμα που πάνε... μαζί. Άλλο είδος οδήγησης από το KTM στο χώμα, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Για το δρόμο δεν το συζητάμε, αν δεν είσαι "motardάς" με balls (ώστε να οδηγήσεις motardάδικα κάτι με 220+ κιλά)... που αν είσαι το KTM "μαμάει", τότε με το GS είσαι και εκεί καλύτερος (είσαι δηλαδή "καλύτερος με τον εύκολο τρόπο").

6) Τι φέρνει το μέλλον. Μιλάς για κρατήματα, φρένα, κατανάλωση, αξιοπιστία και ότι σε δυο τουλάχιστον από αυτά ότι ο Ιάπωνας είναι καλύτερος. Για κρατήματα δεν το συζητάω καν, της GS απλά δεν παίζονται, συγκρίνονται με άλλου είδους μηχανές (τους λόγους τους είπα πιο πάνω). Τα φρένα μάλλον είναι το ένα που εννοείς. Περιέργως όλα τα περιοδικά του ειδικού τύπου λένε ότι η GS έχει τα καλύτερα φρένα ίσως όχι μόνο απλά της κατηγορίας. Άσε που το συνδιασμένο φρενάρισμα του GS είναι πιο κοντά στο ρόλο της μηχανής, από ότι του Varadero. Το μπροστινό "πιάνει λίγο" και το πίσω, το πίσω όμως (στο GS) είναι και φυσικά ΜΕ ΛΟΓΟ, μόνο του. Κατανάλωση; Παρόμοια έχουμε με της BMW ελαφρώς καλύτερη. Αξιοπιστία; Μάλλον εκεί είναι το δεύτερο που συζητάς για την Honda. Οι Honda είναι ασυζητητί σούπερ σε αξιοπιστία, οι BMW όμως δεν είναι και τόσο αίσχος όσο θες να παρουσιάσεις. ΦΥΣΙΚΑ σε φόρα θα δεις τις γκρίνιες πρώτα και μετά τα καλά - και σε ένα Honda forum να μπεις το ίδιο θα γίνει. Δεν σημαίνει και πολλά αυτό. Της 1200GS(A) τα προβλήματα ήταν συγκεκριμένα και όλα μα όλα αυτή τη στιγμή είναι λυμένα. Αναμενόμενο εξάλλου εφόσον όταν η 1200 βγήκε, δεν ήταν βασισμένη στην 1150 αλλά κάτι τελείως νέο. Αν τώρα θες να μου πεις ότι το Varadeo 1ης γενιάς δεν είχε κανένα πρόβλημα που μάθαμε ή δεν μάθαμε (ας είναι καλά τα εξουσιοδοτημένα σέρβις), τότε σόρρυ δεν θα σε πιστέψω.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θα έπρεπε να έχουν λιγότερες απαιτήσεις συντήρησης οι μηχανές. Η BMW δεν έχει όσο μεγάλη διαφορά θες να παρουσιάσεις. Η KTM οκ ίσως έχει, αλλά είναι λογικό μια και μιλάμε για ένα μοτέρ που έχει φτάσει στα όρια του και πωλείται κοντά στα όρια του (παγίδα που δεν έπεσε ούτε η BMW ούτε η Honda). Το BMW αλλάζει λάδια κάθε 10000 και σέρβις θέλει κάθε 10000 επίσης (αλλά είναι "διασταυρωμένα", άρα κάθε 5000 κάτι πρέπει να κάνεις), ενώ το μεγάλο της (που είναι btw φτηνότερο από της "Σαρακακοκαταραμένης") είναι κάθε 20000. Το Honda από ότι ξέρει αλλάζει λάδια κάθε 12000 και σέρβις (συμπεριλαμβανόμενης ρύθμισης βαλβίδων) θέλει κάθε 12000 επίσης. Αν μάλιστα είναι "διασταυρωμένα" (που μάλλον είναι), τότε κάθε 6000 είσαι στο συνεργείο. Δεν ξέρω αν κάνω τόσο λάθος. Βέβαια η αλλαγή λαδιών δεν είναι κάτι τόσο τρομερό ώστε να μη μπορείς να κάνεις ταξίδι 10000χλμ. (ποιος κάνει 10000 και δεν ξέρει να αλλάξει λάδια; όχι πείτε μου ΕΝΑΝ), ενώ και το 10000 σέρβις, δεν είναι τόσο τρομερό (είναι πάντως δυσκολότερο από παλιά) και ο μόνος λόγος που κάποιος θέλει να πάει στο συνεργείο, είναι επειδή θέλει σφραγγισμένο το service book του (και εκεί "τα βρίσκεις" αν είσαι πράγματι γνώστης). Το 20000 οκ, έχει πραγματάκια που θέλουν οργανωμένο συνεργείο.

Τα περί μέλλοντος που είπα και η άποψη μου ή κάπως δογματική, έχει να κάνει με το ότι είναι σαφές τι κάνει ένα GS και πως το κάνει και τι κάνει ένα KTM και πως το κάνει. ΟΛΟΙ οι άλλοι, θέλουν να κάνουν "περίπου" αυτό (οι περισσότεροι προς GS, παρά προς KTM), αλλά για μένα έχουν χάσει κάποια διασταύρωση. Απόψεις είναι αυτές.

Αυτά είχα να πω. Θα ήθελα μια διασταύρωση στο θέμα σέρβις/λάδια από άλλους κατόχους 1200GS και Varadero. Εγώ έτσι τα ξέρω όπως τα είπα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Honda Z50 Monkey 2009....(Μπόμπος).. riko46 Νέα μοντέλα BMW 8 10-03-2009 21:42
Αναγνώριση Χρονολογίας Varadero Vakalos Άλλες εταιρίες 3 03-01-2009 18:30
ΔΟΚΙΜΗ Honda Jazz 1.4: arisxios Αυτοκίνητο 2 27-12-2008 21:50
Ανακλήσεις μοτοσικλετών Honda !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 2 22-12-2008 14:12
Το νέο Honda Jazz ψηφίστηκε Αυτοκίνητο του 2009 teo40 Αυτοκίνητο 1 14-12-2008 18:21


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!