GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 04-06-2009, 15:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
lemon ή κακή επισκευή Albatros - θα έπρεπε να τρίξεις τα δόντια σε κάποιους

πάντως εγώ σε άλλο post έχω καταγράψει πότε έχω πάει συνεργείο και γιατί και δυστυχώς (ευτυχώς για μένα) απέχει από αυτά που θεωρεί δεδομένα ο Γιώργος
και συμβαινουν σε πολλους π.χ S.Τ.

Απλα τυγχανει να εισαι πιο τυχερος απο αλλους!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 04-06-2009, 15:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lykos27 Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................................................................................
Υσ..: (και για να σας πειράξω λιγάκι.... αλήθεια μπήκε στη νέα varadero όργανακι ένδειξης βενζίνης καλέ ...ή το ξέχασαν πάλι...!! ).
οχι διοτι προτιμαει να εχει λαμπακι που οταν αναβει σημαινει ακριβως 21 λιτρα καταναλωσης και υπολοιπόμενα 4 στο ρεζερβουαρ χωρις παρεκληση γραμμαρίου παρα αναξιοπιστους δεικτες τους οποιους προσφατα η BMW ανακοινωσε αναβάθμιση τους αλλα παρ΄όλα αυτα παραμενουν αναξιόπιστοι!!!!
Υπαρχει και η τεχνολογικη εξηγηση, αν θες, του γιατι το φλοτερ σταθμης δν μπορει με κανεναν Θεό να ειναι τοσο ακριβες οσο ο αισθητηρας σταθμης!!! Δεν υπαρχει περιπτωση στο κοσμο τουτο κα με την υπαρχουσα τεχνολογια ενα φλοτερ να ειναι τοσο ακριβες οσο ενας αισθητηρας!!!!


Υ.Γ. σιγα μην και δεν ''τσιμπουσα'' στην προκληση!!!!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 04-06-2009, 15:53
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

πειράζει δηλαδή που εμείς έχουμε και φλοτέρ και αισθητήρα ε;
(και ο αισθητήρας ανάβει ακριβώς στα 4 λίτρα ω τι περίεργο)

ε για να το λες κάτι θα ξέρεις, μηχανικός είσαι

είπαμε η Honda όλα εν σοφία εποίησε και καλό θα ήταν η BMW να αρχίσει να την αντιγράφει (και είμαι σίγουρος ότι θα πιαστείς και από αυτό και θα αρχίσεις να απαριθμείς πως η BMW ήδη αντιγράφει την Honda - φυσικά δεν θα υπάρξει αναφορά για το αντίθετο) - κάτι που δεν θα ήταν αρκετό γιατί οι γραμμές παραγωγής της BMW είναι έτσι κι αλλιώς προβληματικές και βγάζουν μηχανήματα που θέλουν πολλές ανακλήσεις - οπότε πρέπει η BMW αν θέλει να σοβαρευτεί και να μην είναι αυτό το αίσχος που είναι να νοικιάσει μια από τις γραμμές παραγωγής της Honda

και αυτή είναι η αλήθεια και μόνο η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος
οι αγοραστές της 1200GS και κάθε δίτροχης BMW (να πούμε και τετράτροχης;... και δεν το λέμε, δωρεάν είναι), είναι ηλίθια βλίτα που δεν θέλουν το φως τους και παρασύρονται από το marketing και το όνομα
πολλοί δε από αυτούς, βλέπουν Το Φως Το Αληθινό και αλλάζουν από 1200GS σε Varadero (και με τα ρέστα δρακουλίνια) - άσχετο που έχω βρει μέχρι τώρα ΜΟΝΟ το αντίθετο να έχει συμβεί, θα είναι επειδή έχω περιορισμένο στατιστικό δείγμα (ενώ πιστεύω Γιώργο μου ότι εσύ έχεις κάπου βρει συνολικά δεδομένα κατόχων 1200GS και Varadero καθώς και μετακινήσεις ανάμεσα στα δυο μοντέλα και θα με ταπώσεις)

με χιουμοριστική διάθεση

ΥΓ. εκτιμώ πράγματι τις γνώσεις σου, εκτιμώ και το πάθος σου σε αυτό που καβαλάς και καλά κάνεις, αλλά εδώ παραμένει BMW GS forum και αν μη τι άλλο τα άτομα που είναι εδώ στην ΓΕΝΙΚΗ περίπτωση, τους αρέσει αυτό που καβαλάνε και αυτοί και όσο και αν σου είναι περίεργο είμαι σίγουρος ότι πριν δώσουν τα 13000-19000 (ή και 10-11 οι μτχ) έκαναν το research τους... μπορεί να μην ήταν στο βάθος που το φτάνεις (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ) εσύ, αλλά ε κάτι θα έκαναν... σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να μαθαίνουν παραπέρα, σίγουρα θέλουν να ακούν και μια άλλη φωνή (αν και την περιμένεις σε "γενικά" μοτό φόρα αυτό) αλλά όχι τσουπ και κάθε λίγο και λιγάκι ένας άνθρωπος να τους λέει πλάγια ή και σχεδόν άμεσα το πόσο χαζοί ήταν που επέλεξαν αυτό που επέλεξαν που τελικά είναι ένα σαράβαλο που δεν μπορεί να φτάσει το δαχτυλάκι της μοτό που (ω τη σύμπτωση) έχεις εσύ... προσωπική άποψη βέβαια, δεν μιλάω εκ μέρους τους
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 04-06-2009, 16:07
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο λιανά να σου κάνω ότι έχω καλέσει πάνω από 4 φορές οδική βοήθεια για ψιλοπράγματα που ακινητοποιούν όμως τη μηχανή και δεν εμπιστεύομαι να πάω μακρινή βόλτα...
Ετσι βρε αδελφέ τώρα έγινες συγκεκριμένος και το έπιασα.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 04-06-2009, 16:23
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι είναι αυτά τα "ψιλοπράγματα"

αν δεν εμπιστεύεσαι τη 1200GS για να πας... μακρινή βόλτα, τότε καταλαβαίνεις ότι κάτι στραβό έχει η δική σου 1200GS δυστυχώς
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 04-06-2009, 16:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS37134
...........................................................................


με χιουμοριστική διάθεση

ΥΓ. εκτιμώ πράγματι τις γνώσεις σου, εκτιμώ και το πάθος σου σε αυτό που καβαλάς και καλά κάνεις, αλλά εδώ παραμένει BMW GS forum και αν μη τι άλλο τα άτομα που είναι εδώ στην ΓΕΝΙΚΗ περίπτωση, τους αρέσει αυτό που καβαλάνε και αυτοί και όσο και αν σου είναι περίεργο είμαι σίγουρος ότι πριν δώσουν τα 13000-19000 (ή και 10-11 οι μτχ) έκαναν το research τους... μπορεί να μην ήταν στο βάθος που το φτάνεις (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ) εσύ, αλλά ε κάτι θα έκαναν... σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να μαθαίνουν παραπέρα, σίγουρα θέλουν να ακούν και μια άλλη φωνή (αν και την περιμένεις σε "γενικά" μοτό φόρα αυτό) αλλά όχι τσουπ και κάθε λίγο και λιγάκι ένας άνθρωπος να τους λέει πλάγια ή και σχεδόν άμεσα το πόσο χαζοί ήταν που επέλεξαν αυτό που επέλεξαν που τελικά είναι ένα σαράβαλο που δεν μπορεί να φτάσει το δαχτυλάκι της μοτό που (ω τη σύμπτωση) έχεις εσύ... προσωπική άποψη βέβαια, δεν μιλάω εκ μέρους τους
Χιουμοριστικη διαθεση δεν βλέπω αλλα......ας ειναι!!!

Εσυ αυτο βλέπεις απο ολα μου τα ποστς?? Βλέπεις δηλαδη οτι τους θεωρω εμμεσως πλην σαφως.......... βλίτα????? ηλιθιους????? χαζούς????? Τότε αν αυτο βλεπεις και καταλαβαινεις εσυ τότε δυο πραγματα πρέπει να γινουν...... ¨η εγω να ξαναπαω σχολειο και να μαθω συντακτικό πραγμα αδυνατον διότι τωρα πια συντακτικο δεν κανουν στα σχολεια ¨η εσυ να ξαναδιαβασεις τα ποστς μου και να τα ξαναερμηνευσεις!!!!

Η ενημερωση φίλε Νικο οταν συνοδευεται απο αποδειξεις εγγραφες και μαλιστα απο την ιδια την εταιρεία οσο και να πληγωνουν ειναι η αληθεια !!!! Αν σε ενοχλει αυτό τότε ασε με να μιλαω με αυτους που δεν τους ενοχλεί!!!! Ασε με να μιλω με αυτους που οταν τους ποστάρω μια επισημη ανακληση την ψαχνουν για το καλο τους και το καλο όλων!!! Και τι περιεργο, κανεις τους δεν γκρινιάζει!!!!!!!!!! Γιατι ισως θελουν να μαθουν και να ενημερωθουν για πραγματα που αφορουν την καλη τους και ισως δεν εχουν τον χρονο αλλα ουτε και τις απαιτουμενες γνωσεις για να το κανουν οι ιδιοι!!!

Τέλος, δεν εχω παθος με τιποτε απο αυτα που καβαλάω, πλην την συζυγου!!!! Παθος εχω με την αληθεια και με το να μην πιανομαι κοροιδο!!! Το πετυχαινω αυτό με το να ενημερωνομαι συνεχως για οτιδηποτε κυκλοφορει στο Ιντερνετ με πρωτο πρωτο την υγεια (κοντευω να γινω γενικος γιατρός) και δευτερο και πολυαγαπημενο την μοτοσυκλετα!!!! ΟΛΕΣ ΤΙς ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ για να εξηγουμαι!!!!!!!!!
Και για πολλοστη φορα αναφερω σε τουτο εδω το φορουμ οτι, εκανα το αλμα και πηρα GS μετα απο 3 αφρικα Τουιν, ενα XLS 500 κι ενα ΧΤ 600!! ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ λογω των προβληματων που πολλοι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ αντιμετωπιζουν με τις καινουριες κατασκευες της BMW και διαβαζουμε ολοι σε αυτο και σε αλλα φορουμς!!!!!
Σεβαστη, σεβαστότατη η επιλογη τους, κι εγω μαζι τους, συνοδοιπόρος και συνταξιδευτής τους και παντα προτάσσων ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ!!!!!!
Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που δινει τα λεφτα του ο καθενας αλλα ειμαι αυτος που θα πει την γνωμη του - παντα με αποδιξεις - αν του ζητηθει ¨η ακολουθωντας την πορεια μιας διαδυκτιακης συζητησης!!!
Όποιος θελει την ακουει όποιος δεν θελει αλλαζει νημα!! Και οχι μοτοσυκλετα!!!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 04-06-2009, 17:51
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

...μην εκνευρίζεσαι

Προσωπικά ναι νομίζω ότι έστω και άθελα σου, λίγο κάτι τέτοιο μας βγάζεις ότι είμαστε.

Όταν πεις μια φορά τις ενστάσεις σου (και αν μη τι άλλο ξέρουμε όλοι ξεκάθαρα τη γνώμη σου για τα GS - μάλιστα ξέρουμε τη γνώμη ΣΟΥ για τα GS περισσότερο από πχ. του... Λεοντόκαρδου) είναι καλό και ευπρόσδεκτο, όταν όμως γίνεται με κάθε σχεδόν ευκαιρία... ξέρω γω, εμένα μου φαίνεται πάντως "κάπως" (προσωπικά πάντα).

Ηενημέρωση είναι πάντα καλή - το έχουμε πει και ξαναπεί αυτό - η δική σου ενημέρωση πάντως είναι πάντα για κάτι στραβό ...δεν είδα ποτέ να μας ενημερώσεις για κάτι καλό... ακόμα και αυτό εδώ το thread που αφορά μια ανάκληση, ουσιαστικά δεν χρειαζόταν εφόσον πριν λίγες μέρες είχες άλλο (ενδιαφέρον) post για το site που έχει όλες τις ανακλήσεις - αλλά έστω ότι επειδή αυτή η ανάκληση είχε σχέση με κάτι potentially επικίνδυνο, είχε λόγο το post σου - πάσο.

Το γιατί κανείς δεν γκρινιάζει (και δεν με τιμά τα σχόλια μου να τα χαρακτηρίζεις δηλαδή "γκρίνια" ενώ τα δικά σου είναι πάντα "ενημέρωση"), το ξέρουν οι ίδιοι - έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φορές ότι μιλάω για τον εαυτό μου... μπορεί να βρίσκουν τα post σου πιο ενδιαφέροντα από ότι τα βρίσκω εγώ, μπορεί να είναι λιγότερο παράξενοι και να αφήνουν πιο εύκολα "μύγες στο σπαθί τους", μπορεί να μην έχουν χρόνο να ασχοληθούν, μπορεί να σε έχουν δει σε κάποιους καφέδες και να μην μιλάν για αυτό, δεν ξέρω, εκείνοι ξέρουν.

Λες ότι παρεξηγώ τα γραφόμενα σου... ακόμα και αυτή η 3η/4η παράγραφος είναι πάλι ευκαιρία να τα πάρω στραβά αυτά που λες... πχ. "Παθος εχω με την αληθεια και με το να μην πιανομαι κοροιδο!" ...άρα εμείς που δεν έχουμε ουσιαστικά δεχτεί ακριβώς αυτό που έχεις βρει εσύ ως αλήθεια, είμαστε κορόιδα έτσι δεν είναι; τι ακριβώς δεν κατάλαβα;

Εγώ έχω δει δυο πράγματα και συγνώμη κιόλας αλλά αυτό έχω δει (να πω τέταρτη φορά ότι το post εκφράζει τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ και μόνο γνώμη;...) Έχω δει ότι σε παρα πολλά post προσπαθείς να πεις γιατί η BMW (και ειδικά η GS) είναι κάτι κάτω του μετρίου σε πολλά μα πολλά θέματα (και μην ξεχνάμε αφού η δική σου -που δεν ήταν 1200 btw- βγήκε μάπα, αλλά και αφού διαβάζεις εδώ posts με προβλήματα, λες και άμα μπεις στο Varadero club θα διαβάσεις πόσο τέλειο είναι ή στο Caponord forum το ίδιο κλπ.) ...αλλά και πόσο καλή είναι η τωρινή σου σε αυτά. Εγώ αυτό έχω δει και έχω ξαναδεί να γράφεις, άλλες φορές ευθέως, άλλες φορές "σαν σκιά" (ειδικά αυτό, μπορώ να σου πω είναι σε ΚΑΘΕ σου σχεδόν post), αν λες ότι βλέπω στραβά, τι να πω, οκ βλέπω στραβά και λες άλλα πράγματα.

Κανείς δεν σου έκοψε τη γνώμη σου (η οποία κακώς το είπες, ΔΕΝ λέγεται μόνο όταν ζητηθεί - και καλά κάνεις δηλαδή και την λες όποτε θες) και με 121 post από τον Ιανουάριο, δεν μπορείς να πεις το αντίθετο, αλλά ψάξε πόσα από τα 121 αφορούν είτε κάτι στραβό της GS, είτε κάτι καλό του Varadero και πόσα κάτι άλλο.

Να... διαβάζω ένα ακόμα παράδειγμα "σκιάς" στο post σου: "Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που δινει τα λεφτα του ο καθενας" και μόλις στην προηγούμενη σελίδα "Τωρα αν στην περιπτωση μου εδινα 18000ε κι απο το 2000 μεχρι σημερα εσερνα την μοτοσυκλετα μου (GS) 9 φορές σε εξουσιοδοτημενο για ισάριθμες ανακλησεις εεεε καπου θα ειχα ενα προβλημα!!!!! Αλλα αυτος ειμαι εγω, δε σημαινει οτι ολοι πρέπει να ειναι σαν κι εμενα ουτε σημαινει αιχμη για την GS (περιέργο εμένα έτσι μου φαίνεται)!! Αυτη ειναι η GS κι αυτη ειναι η Varadero, take it or leave it!!!" ...εσύ πως το διαβάζεις αυτό; Θες να σου πω πως το διαβάζω εγώ;

Τέλος, έγραψες 2-3 φορές στο από πάνω post ότι ουσιαστικά λίγο πολύ, με "διώχνεις" από τα thread σου γιατί είναι χρήσιμα γενικώς και απλά εγώ δεν τα "πιάνω" ή δεν θέλω να τα "πιάσω" (ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;...) - εφόσον εδώ είναι ένα ελεύθερο forum (όπως είναι και για σένα), έχω δικαίωμα να μπω σε οποιοδήποτε thread και να το σχολιάσω όπως και εσύ να σχολιάσεις τα δικά μου γραπτά κλπ. - αν όμως οι διαχειριστές πιστεύουν ότι αυτό που προτείνεις (και ξαναλέω, "ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;") πρέπει να γίνει, δηλ. να... προσπερνώ τα post σου, fair enough θα το σεβαστώ για την ομαλότητα του forum.

Πάντως εγώ δεν έχω παρεξηγηθεί ακόμα (εσύ μάλλον έχεις ψιλοξεκινήσει να παρεξηγείσαι).

Last edited by NLS; 04-06-2009 at 17:56.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 04-06-2009, 19:04
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι είναι αυτά τα "ψιλοπράγματα"

αν δεν εμπιστεύεσαι τη 1200GS για να πας... μακρινή βόλτα, τότε καταλαβαίνεις ότι κάτι στραβό έχει η δική σου 1200GS δυστυχώς
αντένα ρίνκ μόνο η δική μου???
σκάσιμο στοιχείου μπαταρίας μόνο η δική μου???
για διάβασε λίγο τα ποστ...
τα υπόλοιπα είχαν γίνει με την Κ1200ς που έδωσα...
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 04-06-2009, 20:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
...μην εκνευρίζεσαι
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά ναι νομίζω ότι έστω και άθελα σου, λίγο κάτι τέτοιο μας βγάζεις ότι είμαστε.
λαθος σου!! Σορρυ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πεις μια φορά τις ενστάσεις σου (και αν μη τι άλλο ξέρουμε όλοι ξεκάθαρα τη γνώμη σου για τα GS - μάλιστα ξέρουμε τη γνώμη ΣΟΥ για τα GS περισσότερο από πχ. του... Λεοντόκαρδου) είναι καλό και ευπρόσδεκτο, όταν όμως γίνεται με κάθε σχεδόν ευκαιρία... ξέρω γω, εμένα μου φαίνεται πάντως "κάπως" (προσωπικά πάντα)..
Με καθε σχεδόν ευκαιρία που μου δινουν τα ποστς που δημοσιευονται εδω ενημερωνω αν υπαρχουν ανακλησεις κι αν εχω ιδιαν εμπειρια απο φίλους και γνωστους που εχουν GS!! Aυτο και τιποτε άλλο!! Με ειδες ποτε να ξεκιναω ποστ με αρνητικα σχολια για την GS?.
H ενημέρωση είναι πάντα καλή - το έχουμε πει και ξαναπεί αυτό - η δική σου ενημέρωση πάντως είναι πάντα για κάτι στραβό ...δεν είδα ποτέ να μας ενημερώσεις για κάτι καλό... ακόμα και αυτό εδώ το thread που αφορά μια ανάκληση, ουσιαστικά δεν χρειαζόταν εφόσον πριν λίγες μέρες είχες άλλο (ενδιαφέρον) post για το site που έχει όλες τις ανακλήσεις - αλλά έστω ότι επειδή αυτή η ανάκληση είχε σχέση με κάτι potentially επικίνδυνο, είχε λόγο το post σου - πάσο..
Θα σε παραπεμψω στο νημα περι καταναλωσης λαδιου που αυτο θυμαμαι τωρα!! Οσο για το διπλο ποσταρισμα του σαιτ περι ανακλησεων ηταν για διευκολυνση των φίλων εδω για να μην ψαχνουν αλαλ και για υπενθυμηση!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γιατί κανείς δεν γκρινιάζει (και δεν με τιμά τα σχόλια μου να τα χαρακτηρίζεις δηλαδή "γκρίνια" ενώ τα δικά σου είναι πάντα "ενημέρωση"), το ξέρουν οι ίδιοι - έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φορές ότι μιλάω για τον εαυτό μου... μπορεί να βρίσκουν τα post σου πιο ενδιαφέροντα από ότι τα βρίσκω εγώ, μπορεί να είναι λιγότερο παράξενοι και να αφήνουν πιο εύκολα "μύγες στο σπαθί τους", μπορεί να μην έχουν χρόνο να ασχοληθούν, μπορεί να σε έχουν δει σε κάποιους καφέδες και να μην μιλάν για αυτό, δεν ξέρω, εκείνοι ξέρουν...
Το χαρακτηρισα ''γκρινια'' για αυτον ακριβως τον λογο, οτι μιλας μονον για τον εαυτόν σου, κι οταν μονον ενας μιλαει εναντια σε κάποιον άλλον ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΕΝΑ αυτο χαρακτηριζεται απο εμενα σαν ''γκρινια''!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες ότι παρεξηγώ τα γραφόμενα σου... ακόμα και αυτή η 3η/4η παράγραφος είναι πάλι ευκαιρία να τα πάρω στραβά αυτά που λες... πχ. "Παθος εχω με την αληθεια και με το να μην πιανομαι κοροιδο!" ...άρα εμείς που δεν έχουμε ουσιαστικά δεχτεί ακριβώς αυτό που έχεις βρει εσύ ως αλήθεια, είμαστε κορόιδα έτσι δεν είναι; τι ακριβώς δεν κατάλαβα;...
Δεν κατάλαβες οτι, η συγκεκριμενη πρόταση σημαινει ''να μην πιστευω ολα οσα μου σερβίρουν οι πωλητες'', ''να μην επαφιεμαι στα λογια τους'' αλλα να ενημερωνομαι πρωτα και μετα να αντικρουω τα λεγομενα τους!! π.χ ο πωλητης μου πλασσαρει το brand name και την παροιμιωδη αξιοπιστία ενος οχηματος, της GS π.χ., σαν κατι το αδιαπραγματευτο και περαν πασης αμφιβολιας. Εγω θα του εψω τυπωσει μερικες σελιδες απο αυτο εδω π.χ
φορουμ και θα τους τις παρουσιασω περιμενοντας να δω την αντιδραση του!! κι αναλογως θα πραξω!!! Αν δεν το κανω αυτο ναι ειμαι κοροιδο!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω δει δυο πράγματα και συγνώμη κιόλας αλλά αυτό έχω δει (να πω τέταρτη φορά ότι το post εκφράζει τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ και μόνο γνώμη;...) Έχω δει ότι σε παρα πολλά post προσπαθείς να πεις γιατί η BMW (και ειδικά η GS) είναι κάτι κάτω του μετρίου σε πολλά μα πολλά θέματα (και μην ξεχνάμε αφού η δική σου -που δεν ήταν 1200 btw- βγήκε μάπα, αλλά και αφού διαβάζεις εδώ posts με προβλήματα, λες και άμα μπεις στο Varadero club θα διαβάσεις πόσο τέλειο είναι ή στο Caponord forum το ίδιο κλπ.) ...αλλά και πόσο καλή είναι η τωρινή σου σε αυτά. Εγώ αυτό έχω δει και έχω ξαναδεί να γράφεις, άλλες φορές ευθέως, άλλες φορές "σαν σκιά" (ειδικά αυτό, μπορώ να σου πω είναι σε ΚΑΘΕ σου σχεδόν post), αν λες ότι βλέπω στραβά, τι να πω, οκ βλέπω στραβά και λες άλλα πράγματα.
Το οτι η δικια μου δεν ηταν 1200 δεν εχει καμια σημασια!! Δεν κανει καμια διαφορα ενα πιστονι που απο 70mm εγινε 73mm ουτως ωστε να κερδισει 20 κυβικα ολα κιολα οταν ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ειναι ιδια!! Και σου μιλω σαν μηχανολογος!!
Αν μπεις στο www.varaderoforum.gr, www.varaderomania.gr, http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/index.php (το διεθνες σαιτ του βαραντερο με 20000 μοτοσυκλετες) θα δεις ολα τα προβληματα των Βαραντερο. Μετα κανε τις συγκρισεις σου!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να... διαβάζω ένα ακόμα παράδειγμα "σκιάς" στο post σου: "Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που δινει τα λεφτα του ο καθενας" και μόλις στην προηγούμενη σελίδα "Τωρα αν στην περιπτωση μου εδινα 18000ε κι απο το 2000 μεχρι σημερα εσερνα την μοτοσυκλετα μου (GS) 9 φορές σε εξουσιοδοτημενο για ισάριθμες ανακλησεις εεεε καπου θα ειχα ενα προβλημα!!!!! Αλλα αυτος ειμαι εγω, δε σημαινει οτι ολοι πρέπει να ειναι σαν κι εμενα ουτε σημαινει αιχμη για την GS (περιέργο εμένα έτσι μου φαίνεται)!! Αυτηειναιη GS κιαυτηειναιη Varadero, take it or leave it!!!" ...εσύ πως το διαβάζεις αυτό; Θες να σου πω πως το διαβάζω εγώ;.
Ας απαντησουν αλλοι σε αυτο!!! ειμαι πολυ προσεκτικος σε αυτα που γραφω και το πως τα γράφω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, έγραψες 2-3 φορές στο από πάνω post ότι ουσιαστικά λίγο πολύ, με "διώχνεις" από τα thread σου γιατί είναι χρήσιμα γενικώς και απλά εγώ δεν τα "πιάνω" ή δεν θέλω να τα "πιάσω" (ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;...) - εφόσον εδώ είναι ένα ελεύθερο forum (όπως είναι και για σένα), έχω δικαίωμα να μπω σε οποιοδήποτε thread και να το σχολιάσω όπως και εσύ να σχολιάσεις τα δικά μου γραπτά κλπ. - αν όμως οι διαχειριστές πιστεύουν ότι αυτό που προτείνεις (και ξαναλέω, "ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;") πρέπει να γίνει, δηλ. να... προσπερνώ τα post σου, fair enough θα το σεβαστώ για την ομαλότητα του forum.
Οι διαχειριστες δεν χρειαζεται να επεμβουν στην μεταξυ μας ευγενικη αντιπαραθεση!! Οχι ακομα τουλαχιστον!!!
Δεν σου κανει καμια εντυπωση οι απαντησεις των υπολοιπων πανω στα ''σκιασμενα'' ποστ μου σε οτιδηποτε κι αν αυτα αφορουν? Δεν σου κανει καμια εντυπωση οτι εισαι ο μονος που αντιπαραβαλεται μαζί μου?


O albatros που εγραψε το παρακατω εχει αλλη μοτοσυκλετα απο GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
αντένα ρίνκ μόνο η δική μου?
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
σκάσιμο στοιχείου μπαταρίας μόνο η δική μου???
για διάβασε λίγο τα ποστ...
τα υπόλοιπα είχαν γίνει με την Κ1200ς που έδωσα...
o emix μηπως εχει triumph?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Υστερα απο 4μιση χρονια αδιαλειπτης λειτουργιας ηρθε η ωρα το GS μου ν αρχιζει να μ εγκαταλειπει.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταια σημερινη βλαβη: μοναδα ABS/Servo κλπ κλπ.
Βασικα το servo ειναι, μιας και το ABS συνεχιζει να δουλευει κανονικα.
Κοστος επισκευης για καινουργιο 1800ευρω τουλαχιστον.
Αν βρουμε καμια μεταχειρισμενη μοναδα μπορει και να καθαρισω με 800ευρω.Στο ebay εχω βρει κατι, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το εμπιστευτω για κατι τετοια αυτο το site.
Ολα ερχονται την χειροτερη στιγμη, μιας και το ταξιδι στην Σουηδια πλησιαζει σε 2μιση μηνες.
Νοιωθω η μηχανη να μου λεει: "Πουλα με, πουλα με", και μαλλον προς τα εκει θα παω, αφου το επισκευασω. Τουλαχιστον αυτος που θα το παρει θα τα εχει καινουργια ολα αυτα.

δηλαδη τι πρέπει να κανουνε ολοι οι συναδελφοι ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ''ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝAΙ BMW?''

Last edited by GeorgeP; 04-06-2009 at 20:46.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 04-06-2009, 20:59
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!

Ρε Γιωργάρα,

συμφωνώ - διαφωνώ με τις απόψεις σου (που διαφωνώ εν μέρει),

εντυπωσιάστηκα με το κουράγιο σου,

για ένα τόσο μεγάλο ποστ ....

22 παραθέσεις με ανάλογες απαντήσεις ......




.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, έκθεση, έκθεση μοτοσικλέτας 2009, μοτοέκθεση 2009, μότο σοου 2009, moto, moto bmw, moto show 2009, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανάκληση BMW F650GS arisxios Τεχνικά θέματα διάφορα 2 04-04-2009 20:22
Ανάκληση μοτοσικλετών της BMW syan Τεχνικά θέματα διάφορα 2 28-01-2009 16:29
Ανάκληση ΒMW f650gs vtheo Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 23-01-2009 23:28
Ανάκληση μοτοσυκλετών BMW F800S & F800ST Nikos Γενικά - Μοτοσυκλέτα 1 22-12-2008 13:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!