GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-05-2012, 12:52
crmaris Ο/Η crmaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Mytilene
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

Χαιρετώ την παρέα σας παιδιά.

Μετά από την χειμερινή ακινησία και με την μπαταρία αποσυνδεδεμένη, τώρα που άνοιξε ο καιρός είπα να ξαναβάλω τη μηχανή μπροστά.
Ενώ πέρσι τον ίδιο καιρό είχε πάρει με την πρώτη αυτή τη φορά πήρε πολύ δύσκολα και με πολύ ασταθές ρελαντί και πολλά misfires.

Αφού τη δοκίμασα 7-8 φορές ακόμη και μετά από μερικές βόλτες το πρόβλημα παρέμενε οπότε επισκέφτηκα το service όπου η διάγνωση ήταν πρόβλημα στον εγκέφαλο!!!! Και κατά πάσα πιθανότητα ο μηχανικός μου είπε ότι υπεύθυνο για αυτό είναι το Power Commander III που φοράω στη μηχανή μιας και δεν το έχει ξανασυναντήσει σε άλλη BMW.

Η τιμή του καινούριου εγκεφάλου είναι φυσικά απαγορευτική και μέσω ebay δε βρίσκω κάποιον με κλειδί (για να ξεκλειδώνει και να μπορεί να προγραμματιστεί).

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Μπορεί νεότερος εγκέφαλος από R1200GS 08-12 (BMSKP) να μπει στο 06 μοντέλο (το οποίο φοράει τον απλό BMSK). Περιμένω βέβαια απάντηση σε αυτό από το service αλλά έλεγα μήπως το έχει κάνει κανείς, μιας και για παράδειγμα στην K1200GT το κάναμε μερικοί για καλύτερη συμπεριφορά στις χαμηλές στροφές.

Επίσης όσοι έχετε Power commander καλύτερα να το ψάξετε λίγο το θέμα γιατί ο μηχανικός μου ρώτησε μερικούς συναδέρφους του περί αυτού και του είπαν ότι 2 περιπτώσεις που συνάντησαν με χαλασμένο εγκέφαλο και στις δυο οι μηχανές φορούσαν Power commander, οπότε δεν μπορεί να είναι και τόσο τυχαίο. Βέβαια δεν είναι και 100% σίγουρος ότι φταίει αυτό..

Καλοκαίρι μπαίνει και είμαι χωρίς μηχανή για 2 βδομάδες τώρα και να δω πόσο θα βγει το κοστούμι τελικά

Last edited by crmaris; 14-05-2012 at 12:53.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-05-2012, 14:59
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

Ρίξε μια ματιά εδώ
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-05-2012, 17:43
crmaris Ο/Η crmaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Mytilene
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και για το link

Το έχω δει αυτό και εγώ αλλά να σου πω την αλήθεια αν είναι να δώσω 570 ευρώ καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να τον αγοράσω καινούριο και να έχω και 2 χρόνια εγγύηση και το κεφάλι μου ήσυχο. Βρήκα έναν BMSKP στα 300 και περιμένω απάντηση από την τοπικό αντιπρόσωπο αν κάνει για το 06 μοντέλο. Ελπίζω να σταθώ τυχερός..

Last edited by crmaris; 14-05-2012 at 17:49.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-05-2012, 18:24
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από crmaris Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ την παρέα σας παιδιά.

Μετά από την χειμερινή ακινησία και με την μπαταρία αποσυνδεδεμένη, τώρα που άνοιξε ο καιρός είπα να ξαναβάλω τη μηχανή μπροστά.
Ενώ πέρσι τον ίδιο καιρό είχε πάρει με την πρώτη αυτή τη φορά πήρε πολύ δύσκολα και με πολύ ασταθές ρελαντί και πολλά misfires.

Αφού τη δοκίμασα 7-8 φορές ακόμη και μετά από μερικές βόλτες το πρόβλημα παρέμενε οπότε επισκέφτηκα το service όπου η διάγνωση ήταν πρόβλημα στον εγκέφαλο!!!! Και κατά πάσα πιθανότητα ο μηχανικός μου είπε ότι υπεύθυνο για αυτό είναι το Power Commander III που φοράω στη μηχανή μιας και δεν το έχει ξανασυναντήσει σε άλλη BMW.

Η τιμή του καινούριου εγκεφάλου είναι φυσικά απαγορευτική και μέσω ebay δε βρίσκω κάποιον με κλειδί (για να ξεκλειδώνει και να μπορεί να προγραμματιστεί).

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Μπορεί νεότερος εγκέφαλος από R1200GS 08-12 (BMSKP) να μπει στο 06 μοντέλο (το οποίο φοράει τον απλό BMSK). Περιμένω βέβαια απάντηση σε αυτό από το service αλλά έλεγα μήπως το έχει κάνει κανείς, μιας και για παράδειγμα στην K1200GT το κάναμε μερικοί για καλύτερη συμπεριφορά στις χαμηλές στροφές.

Επίσης όσοι έχετε Power commander καλύτερα να το ψάξετε λίγο το θέμα γιατί ο μηχανικός μου ρώτησε μερικούς συναδέρφους του περί αυτού και του είπαν ότι 2 περιπτώσεις που συνάντησαν με χαλασμένο εγκέφαλο και στις δυο οι μηχανές φορούσαν Power commander, οπότε δεν μπορεί να είναι και τόσο τυχαίο. Βέβαια δεν είναι και 100% σίγουρος ότι φταίει αυτό..

Καλοκαίρι μπαίνει και είμαι χωρίς μηχανή για 2 βδομάδες τώρα και να δω πόσο θα βγει το κοστούμι τελικά
Το Power commander δουλευει ξεχωριστα απο την ECU της μοτοσυκλετας χρησιμοποιωντας ομως τους διαφορους αισθητηρες αυτης. Στην χειροτερη αντε να δουλευει παραλληλα με την ECU. Σε καμια περιπτωση και σε καμια μοτοσυκλετα δεν συνδεεται το PCIII πανω στην ECU...παντα ξεχωριστα-παραλληλα, και σε καμια περιπτωση το PCIII δεν ακυρωνει την λειτουργια της ECU.
Εγω θα σου ελεγα πρωτα να ξεσυνδεσεις το Power commander και μετα να παρεις τις οποιες αποφασεις σου.
Αν το ξεσυνδεσεις και δουλεψει σωστα τοτε φταινε οι περασμενοι χαρτες στο PCIII τους οποιους μπορεις να κανεις update μεσα απο το σαιτ της εταιρειας.
Μπορει να φταιει και το ιδιο το PCIII το οποιο μπορει να γινει ''reboot'' παλι μεσα απο σαιτ της εταιρειας.
Γιαυτα χρειαζεσαι λαπτοπ και φυσσες..............

Η ακινησια μερικων μηνων δεν φταιει σε τιποτα γιαυτο το προβλημα......

Υ.Γ. πως παρεκαμψαν το cunbus της μοτοσυκλετας ¨η πως καταφεραν να λειτουργησει η 1200 σου με το PCIII ειναι μια ερωτηση αυτη. Μαλλον θα εχει ετοιμη την καλωδιωση το PCIII κι ετοιμη την αναμονη η 1200 σου.

Last edited by GeorgeP; 14-05-2012 at 18:27.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-05-2012, 20:07
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

BMS-KP φοράω κι εγώ με '07 μοντέλο.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-05-2012, 23:23
crmaris Ο/Η crmaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Mytilene
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

το 07 φοράει το ABS II έτσι δεν είναι; Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό μιας και η δικιά μου έχει το απλό ABS. Αν και δεδομένου ότι δεν έχει ASC η δικιά μου δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αύριο θα ξέρω σίγουρα πάντως μιας και θα μιλήσει ο μηχανικός μου με τα κεντρικά.

Επίσης εννοείται ότι αποσυνδέθηκε το Power Commander αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Μόνο με αλλαγή της ECU από άλλη GS φτιάχτηκε το πρόβλημα.

Επίσης κάτι που μου είπε ο μηχανικός μου και είναι όντως παράξενο. Με το PC III πάνω ο διαγνωστικός εγκέφαλος δεν εντόπιζε πρόβλημα, με το που αποσυνδέθηκε το PC III έδειξε βλάβη στο ECU! Δεν ξέρω αλλά εγώ δεν πρόκειται να ξαναεγκαταστήσω το PC III ξανά πάνω στη μηχανή μου και ας δείχνει αυτό ότι δουλεύει κανονικά. Φτάνει μια φορά που τα στάζω γερά για την επισκευή της ας μην υπάρξει και δεύτερη.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-05-2012, 00:03
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από crmaris Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ την παρέα σας παιδιά.

Μετά από την χειμερινή ακινησία και με την μπαταρία αποσυνδεδεμένη, τώρα που άνοιξε ο καιρός είπα να ξαναβάλω τη μηχανή μπροστά.
Ενώ πέρσι τον ίδιο καιρό είχε πάρει με την πρώτη αυτή τη φορά πήρε πολύ δύσκολα και με πολύ ασταθές ρελαντί και πολλά misfires.
..........
Φίλε, ο εγκέφαλος χάλασε ενώ η μοτό ήταν σε ακινησία? Πρωτοφανές ! ακίνητο δεν χαλάει τίποτα…

Την είχες σε κλειστό ή ανοικτό χώρο?

Το σύμπτωμα που αναφέρεις μπορεί να προέρχεται από το σύστημα καυσίμου (υγρασία, νοθεία, ειδικά πρόσθετα σε 100αρα κ.α.) ή το σύστημα ανάφλεξης (αισθητήρας στροφάλου, μπουζί κ.α.). Κάνε ένα σέρβις, καθάρισε το σύστημα καυσίμου και εάν δεν διορθωθεί κοίτα για εγκέφαλο.


Το πρόβλημα αφορά εκκίνηση και ρελαντί μόνο ? Στην πορεία λειτούργει κανονικά ?


Σε φίλο με ίδιο πρόβλημα σε αυτοκίνητο, του ζήτησαν στην αντιπροσωπεία …4.850 ευρό για την επισκευή. Την έβγαλε καθαρή με 100!( σε ηλεκτρολόγο) … και 180 στην αντιπροσωπεία για τον έλεγχο που του έκαναν !!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-05-2012, 10:02
crmaris Ο/Η crmaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Mytilene
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

είχα βγαλμένη την μπαταρία όσο καιρό την είχα σε ακινησία. Την ξανασυνδέω και πάω να την βάλω μπροστά και άρχισαν τα όργανα. Το πρόβλημα το κάνει κυρίως χαμηλά αλλά και ψηλά βγάζει καυσαέρια σημάδι ότι δε δουλεύει καλά. Αλλά χαμηλά γίνεται της τρελής από τα misfires.

Κάτω από σκέπαστρο την είχα και κουκουλωμένη, να πήρε νερά κτλ αποκλείεται. Το παπί μου το έχω έξω όλο το χρόνο στη βροχή για παράδειγμα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Τη μηχανή στο επίσημο της BMW την έχω και ο άνθρωπο είδε τα πάντα και τελικά κατέληξε στον εγκέφαλο Απλά λόγω κρίσης κτλ. δεν με παίρνει να αγοράσω καινούριο ECU (830€) γιαυτό και ψάχνομαι τώρα για μτχ.

Αλλά υπόψη για να μπει μτχ πάνω στην BMW και να επαναπρογραμματιστεί πρέπει να υπάρχει το κλειδί του, το αρχικό, έτσι ώστε αυτό να ξεκλειδωθεί. Στο ebay πουλάν πολλά ECU φτηνά αλλά με το κλειδί τους σχεδόν κανένα και τα λίγα που δίνουν με κλειδί είναι ακριβά.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-05-2012, 11:20
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

καλο ξεμπερδεμα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-05-2012, 13:06
crmaris Ο/Η crmaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Mytilene
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1200GS 06 χαλασμένο ECU

από ότι μου είπε το service κατά πάσα πιθανότητα δε δουλεύει ο εγκέφαλος BMSKP πάνω στη δική μου οπότε πρέπει τώρα να ψαχτώ για BMSK με κλειδί
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
KOKKINA FEGARIA-R1200GS!!!...οσα δεν ξερατε και ντρεπόσασταν να ρωτησετε!!! ΙoannisPanagiotidis Φωτογραφίες - Video (ΜΟΝΟ για μοτό από το ΝΕΤ) 47 23-04-2012 14:47
BMW R1200GS to R1200GS/Adventure Gas Tank Conversion N4pSt3R Τεχνικά θέματα διάφορα 15 04-02-2011 01:57
Tα καλύτερα παρκαρίσματα zastava Χιούμορ 9 18-10-2009 22:35
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mariosich Διάφορα 7 06-10-2009 00:57
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mlock Γενικά - Αναβάτης 2 23-09-2009 14:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!