GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 15-08-2012, 22:44
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
....οχι
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 15-08-2012, 23:06
geo69 Ο/Η geo69 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHENS
Μoto: BMW1200GS
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
....οχι
Ντροπή σου. Και αν το κάνεις και ρισκάρεις την δική σου ζωή και την δική μας οικονομία, μην το λες και παρασύρεις και άλλους. Εδώ γίνεται προσπάθεια από το αδιάφορο κράτος για το κράνος και τις ζώνες. Και εσύ μας λες τις μπαρούφες σου;;;
Δεν καταλαβαίνεις οτι σε διαβάζουν και νεαροί;;;;
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 15-08-2012, 23:10
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !



Πολύ καλό ποστ για να μην ξεχνιόμαστε.


Reply With Quote
  #34  
Παλιό 15-08-2012, 23:58
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
....οχι
Εφόσον δεν τρέχεις κάνε σε παρακαλώ το παρακάτω τέστ. Στάσου όρθιος και βάλε τα χέρια κολλητά σαν να στέκεσαι προσοχή. Επειτά πέσε μπροστά η καλύτερα πίσω σε τσιμέντο ή σε δρόμο χωρίς να βάλεις χέρια ή σώμα για να μετριάσεις την πτώση σου. Πέσε και χτύπα με το κεφάλι σου. Αυτό ονομάζεται "πτώση εξ ιδίου ύψους" και αν δεν κάνω λάθος μεταφράζεται περίπου σε 30-35 χιλ την ώρα.
Θα ζήσεις λογικά(αν πέσεις μπροστά γιατί αν πέσεις πίσω δύσκολο) αλλά πιθανότατα να μην γράψεις εδώ την εμπειρία σου γιατί ή φυτό θα έχεις μείνει ή τετραπληγικός.
Για πές θα το κάνεις το τέστ??? Αν είσαι ελάχιστα μυαλωμένος δε νομίζω φίλε μου.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 16-08-2012, 00:16
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paramedic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον δεν τρέχεις κάνε σε παρακαλώ το παρακάτω τέστ. Στάσου όρθιος και βάλε τα χέρια κολλητά σαν να στέκεσαι προσοχή. Επειτά πέσε μπροστά η καλύτερα πίσω σε τσιμέντο ή σε δρόμο χωρίς να βάλεις χέρια ή σώμα για να μετριάσεις την πτώση σου. Πέσε και χτύπα με το κεφάλι σου. Αυτό ονομάζεται "πτώση εξ ιδίου ύψους" και αν δεν κάνω λάθος μεταφράζεται περίπου σε 30-35 χιλ την ώρα.
Θα ζήσεις λογικά(αν πέσεις μπροστά γιατί αν πέσεις πίσω δύσκολο) αλλά πιθανότατα να μην γράψεις εδώ την εμπειρία σου γιατί ή φυτό θα έχεις μείνει ή τετραπληγικός.
Για πές θα το κάνεις το τέστ??? Αν είσαι ελάχιστα μυαλωμένος δε νομίζω φίλε μου.
Οχι, ευχαριστω αλλα δεν θα το κανω το τεστ...

Με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινω σκαλες, να κανω σπορ, να διασχιζω πεζος τις διαβασεις και τελος παντων να κανω οτιδηποτε εμπεριεχει ρισκο τραυματισμου...

Η κακη στιγμη μπορει να βρει οπουδηποτε, ακομη και απο μια γλαστρα που πεφτει απο το μπαλκονι. Δεν προκειται λοιπον να περπατω με κρανος για την πιθανοτητα αυτη.

Επισης πιστευω οτι σε πολλους αρεσει η οδηγηση χωρις κρανος και ας μη το παραδεχονται...

...οσο αφορα αυτο που διαβασα πιο πανω για το κοστος στο δημοσιο για τη περιθαλψη των τραυματιων, εχω την αποψη οτι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με το κοστος των προβληματων υγειας των καπνιστων. Δεν ειδα ομως κανενα σπουδαιο ζηλο απο το κρατος να απαγορευσει το καπνισμα...

Last edited by Gemat; 16-08-2012 at 00:23.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 16-08-2012, 00:23
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geo69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντροπή σου. Και αν το κάνεις και ρισκάρεις την δική σου ζωή και την δική μας οικονομία, μην το λες και παρασύρεις και άλλους. Εδώ γίνεται προσπάθεια από το αδιάφορο κράτος για το κράνος και τις ζώνες. Και εσύ μας λες τις μπαρούφες σου;;;
Δεν καταλαβαίνεις οτι σε διαβάζουν και νεαροί;;;;
πρεπει να ντρεπομαι που εχω διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου?

η μηπως πρεπει να αναπαραγω τη στερεοτυπη "politicaly correct" θεση του κρατους "σου" επειδη μας διαβαζουν και νεαροι ?

...το δε υφος σου προτιμω να μη το σχολιασω.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 16-08-2012, 00:28
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, ευχαριστω αλλα δεν θα το κανω το τεστ...

Με την ιδια λογικα δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινω σκαλες, να κανω σπορ, να διασχιζω πεζος τις διαβασεις και τελος παντων να κανω οτιδηποτε εμπεριεχει ρισκο τραυματισμου...

Η κακη στιγμη μπορει να βρει οπουδηποτε, ακομη και απο μια γλαστρα που πεφτει απο το μπαλκονι. Δεν προκειται λοιπον να περπατω με κρανος για την πιθανοτητα αυτη.

Επισης πιστευω οτι σε πολλους αρεσει η οδηγηση χωρις κρανος και ας μη το παραδεχονται...

...οσο αφορα αυτο που διαβασα πιο πανω για το κοστος στο δημοσιο για τη περιθαλψη των τραυματιων, εχω την αποψη οτι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με το κοστος των προβληματων υγειας των καπνιστων. Δεν ειδα ομως κανενα σπουδαιο ζηλο απο το κρατος να απαγορευσει το καπνισμα...
Δεν είναι το ίδιο γιατί η κακή στιγμή μπορεί πράγματι να συμβεί ενω η στιγμή με το ατύχημα μπορεί να αποφευχθεί με τα κατάλληλα μέτρα φίλε μου. Είμαι παθών και ξέρω οτι ο εξοπλισμός σώζει οταν συμβεί η κακιά στιγμή. Γιατί να μην προλάβεις κάτι εφόσον υπάρχει τρόπος και μάλιστα έυκολος?

Οσον αφορά το κόστος για την περίθαλψη των τραυματιών να μου επιτρέψεις να σου πω οτι είναι τεράστιο μιας και το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος.
Μακάρι να μη σου χρειαστεί ποτέ ο εξοπλισμός φίλε μου αλλά καλύτερα ξανασκέψου του για δικό σου καλό.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 16-08-2012, 00:36
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paramedic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το ίδιο γιατί η κακή στιγμή μπορεί πράγματι να συμβεί ενω η στιγμή με το ατύχημα μπορεί να αποφευχθεί με τα κατάλληλα μέτρα φίλε μου. Είμαι παθών και ξέρω οτι ο εξοπλισμός σώζει οταν συμβεί η κακιά στιγμή. Γιατί να μην προλάβεις κάτι εφόσον υπάρχει τρόπος και μάλιστα έυκολος?

Οσον αφορά το κόστος για την περίθαλψη των τραυματιών να μου επιτρέψεις να σου πω οτι είναι τεράστιο μιας και το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος.
Μακάρι να μη σου χρειαστεί ποτέ ο εξοπλισμός φίλε μου αλλά καλύτερα ξανασκέψου του για δικό σου καλό.

Ξεκαθαριζω οτι συμφωνω απολυτως με το οτι το κρανος και ο καλος εξοπλισμος μπορει να σε σωσει απο ενα ατυχημα.
Ο αντιλογος μου βρισκεται στην ευχαριστηση της βολτας χωρις το κρανος (που εντελει ειναι υποκειμενικη) σε σχεση με το ρισκο του ατυχηματος.

...και κουβεντα να γινεται, αλλα το ψηλο ποσοστο των καπνιστων που θα παθουν καρκινο ή θα εχουν αναπνευστικα - καρδιακα κλπ προβληματα και θα πρεπει να πληρωθουν απο τα ταμεια, σε μια κοινωνια που οι μισοι ανθρωποι ειναι καπνιστες, ειναι συγκρισιμο με τους δικυκλιστες που θα τραυματιστουν ελλειψη κρανους ?????
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 16-08-2012, 00:40
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκαθαριζω οτι συμφωνω απολυτως με το οτι το κρανος και ο καλος εξοπλισμος μπορει να σε σωσει απο ενα ατυχημα.
Ο αντιλογος μου βρισκεται στην ευχαριστηση της βολτας χωρις το κρανος (που εντελει ειναι υποκειμενικη) σε σχεση με το ρισκο του ατυχηματος.

...και κουβεντα να γινεται, αλλα το ψηλο ποσοστο των καπνιστων που θα παθουν καρκινο ή θα εχουν αναπνευστικα - καρδιακα κλπ προβληματα και θα πρεπει να πληρωθουν απο τα ταμεια, σε μια κοινωνια που οι μισοι ανθρωποι ειναι καπνιστες, ειναι συγκρισιμο με τους δικυκλιστες που θα τραυματιστουν ελλειψη κρανους ?????
Είναι όντως υποκειμενική μιας και εγώ για παράδειγμα χωρίς κράνος θα αισθανόμουν ανασφάλεια συνέχεια και δεν θα ευχαριστιόμουν την οδήγηση.

Εχεις δίκιο για το κάπνισμα και αυτα που προκαλεί δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη με τους τραυματισμούς.

Last edited by Gemat; 16-08-2012 at 00:48.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 16-08-2012, 00:45
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paramedic Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όντως υποκειμενική μιας και εγώ για παράδειγμα χωρίς κράνος θα αισθανόμουν ανασφάλεια συνέχεια και δεν θα ευχαριστιόμουν την οδήγηση.

Εχεις δίκιο για το κάπνισα και αυτα που προκαλεί δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη με τους τραυματισμούς.
...εχω ακριβως την ιδια ανασφαλεια οταν οδηγω σε μεγαλες πολεις και σε εθνικες οδους και φορω παντα κρανος σε αυτες τις περιπτωσεις. Οταν ομως σκεπτομαι οτι για να βγω σε αργο επαρχιακο δικτυο το απογευμα για βολτιτσα θα πρεπει να εχω τον κουβα στο κεφαλι μου, μου περνα η ορεξη....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!