GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-05-2010, 10:21
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1€

«Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1 ¤

Δημοσιεύτηκε από Καλά Νέα On Sunday, May 2nd 2010. Κατηγορία Περιβάλλον

Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο αναλαμβάνει να κάνει την πράσινη ανάπτυξη μια πραγματικότητα για όλους, με σημαντικά οφέλη για το περιβάλλον και την Ελληνική οικογένεια, δεδομένου ότι -σε συνθήκες οικονομικής κρίσης- θα της παρέχει τη δυνατότητα ουσιαστικής ενίσχυσης του εισόδηματός της κάθε χρόνο για 25 χρόνια.
Ειδικότερα, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο απευθύνεται σε κάθε οικογένεια που διαθέτει μια ταράτσα ή στέγη από 50 έως 150 τετραγωνικά μέτρα και της παρέχει τη δυνατότητα με μια μόνο αίτηση και χωρίς καμία άλλη διαδικασία να εξασφαλίσει ένα επιπλέον εισόδημα για τα επόμενα 25 χρόνια, με την εγκατάσταση φωτοβολταϊκού συστήματος στο σπίτι της.
Το νέο, ολοκληρωμένο προϊόν, «Ηλιακή Ταράτσα», του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου θα επιτρέψει σε κάθε ελληνικό νοικοκυριό να εκμεταλλευτεί τη δωρεάν και απολύτως φιλική προς το περιβάλλον ηλιακή ενέργεια, όχι ξοδεύοντας, αλλά προσθέτοντας χρήματα στο εισόδημά του!
Με μια απλή αίτηση, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο αναλαμβάνει τα πάντα: από τη δανειοδότηση, τη μελέτη και το σχεδιασμό της τεχνικής λύσης και τη διεκπεραίωση όλων των απαιτούμενων διαδικασιών.
Χωρίς καμία υποθήκη και προσημείωση επί του ακινήτου, χωρίς καμία διαδικασία και ταλαιπωρία, μέσα σε λίγους μήνες προσθέτουμε στον οικογενειακό προϋπολογισμό ένα σημαντικό ποσό, που μπορεί να φτάσει έως και 4.000 ευρώ καθαρά το χρόνο για τα επόμενα 25 χρόνια!
Το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο, ώστε να αυτοχρηματοδοτείται από την πώληση της παραγόμενης ενέργειας στη ΔΕΗ, να αποπληρώνει το δάνειο χωρίς άλλη συνδρομή από τον πελάτη, αλλά και να δημιουργεί ένα σημαντικό κέρδος ετησίως, δίνοντας έτσι μια οικονομική ανάσα σε κάθε Ελληνικό νοικοκυριό.
Το δίκτυο του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου θα δέχεται αιτήσεις για το πρόγραμμα από την 1η Ιουνίου 2010 και ο ρυθμός υλοποίησής του θα εξαρτηθεί από το χρόνο έναρξης ισχύος του σχετικού υπό ψήφιση νομοσχεδίου.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-05-2010, 11:48
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

κανενας απο το φορουμ εχι ασχοληθει με οικιακη παραγωγη ενεργειας????

ενδιαφερομαι να το ξεκινησω αλλα εχω καποιες αποριες που ΔΕΝ μου τις λυνει κανενας,,,,ουτε υπουργειο-ουτε εταιρειες....

υπαρχει πλεον και ενα νεο μελανο σημειο--με την ΔΕΗ που συνηπογραφετε το συμβολαιο,,,,,

Αν καποιος εχει προχωρησει σε συμβολαιο-εγκατασταση φωτοβολταικων στοιχειων ας μας φωτισει.....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-05-2010, 14:48
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

Δεν έχω ακόμα συμβόλαιο με την ΔΕΗ για 10kW σε στέγη, αλλά το έχω ψάξει εκτενώς και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.

Ποιές είναι οι απορίες σου?

Έχω ήδη 8 συμβάσεις με την ΔΕΗ για φωτοβολταϊκά απο 20 έως 100kW.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-05-2010, 15:10
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

Ερωτηση χωρις ΚΑΜΙΑ απαντηση....(μεχρι τωρα)


Τα φωτοβολταικα πως καταστρεφονται ?υπαρχει επισημη διαδικασια?ολοι λενε---θα---δωθει λυση στο μελλον---προσωπικα ομως---αν μπω στον αγωνα--με το συμβολαιο που υπογραφεις--ουσιαστικα τα παντρευεσε--και μην ακουσω οτι τα αναλαμβανει η ετειρεια ή αν κλεισει η ετειρεια σε αναλαμβανει αλλη κ.ο.κ. το ερωτημα ειναι?
που και πως καταστρεφονται???
το εχω ψαξει και εκτος συνορων---βλεπε Γερμανια κ.α.
αλλα ακρη δεν εχω βγαλει....

επισης εδω και λιγο καιρο-κυκλοφορει μια διαφιμιση περι οικιακης παραγωγης ρευματος με την συμπλεξη μιας μεγαλης αλυσιδας ηλεκτικων-ηλεκτρονικων συσκευων--και οταν ζητησα ενημερωση--μου ειπαν κατι ποσα---ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΑ---ενημερωτικα λοιπον--για να μην κουραζω και το θεμα,εχω καποιον πολυ φιλο μου μεσα σε εταιρειες-κατασκευαστες panel--αλλα την απορια μου αυτην ενδεικτικα--δεν μου την εχει λυσει κανενας...
εννοειτε εχω και αλλα αλυτα πραγματα στον εγκεφαλο μου αλλα θα μου παρει πολυ ωρα η αναπτυξη τους απο εδω--ισως με καποιο τηλεφωνο βρω το φως που γυρευω...

Sakis656
Ευχαριστω.!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-05-2010, 16:21
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση χωρις ΚΑΜΙΑ απαντηση....(μεχρι τωρα)


Τα φωτοβολταικα πως καταστρεφονται ?υπαρχει επισημη διαδικασια?ολοι λενε---θα---δωθει λυση στο μελλον---προσωπικα ομως---αν μπω στον αγωνα--με το συμβολαιο που υπογραφεις--ουσιαστικα τα παντρευεσε--και μην ακουσω οτι τα αναλαμβανει η ετειρεια ή αν κλεισει η ετειρεια σε αναλαμβανει αλλη κ.ο.κ. το ερωτημα ειναι?
που και πως καταστρεφονται???
το εχω ψαξει και εκτος συνορων---βλεπε Γερμανια κ.α.
αλλα ακρη δεν εχω βγαλει....

επισης εδω και λιγο καιρο-κυκλοφορει μια διαφιμιση περι οικιακης παραγωγης ρευματος με την συμπλεξη μιας μεγαλης αλυσιδας ηλεκτικων-ηλεκτρονικων συσκευων--και οταν ζητησα ενημερωση--μου ειπαν κατι ποσα---ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΑ---ενημερωτικα λοιπον--για να μην κουραζω και το θεμα,εχω καποιον πολυ φιλο μου μεσα σε εταιρειες-κατασκευαστες panel--αλλα την απορια μου αυτην ενδεικτικα--δεν μου την εχει λυσει κανενας...
εννοειτε εχω και αλλα αλυτα πραγματα στον εγκεφαλο μου αλλα θα μου παρει πολυ ωρα η αναπτυξη τους απο εδω--ισως με καποιο τηλεφωνο βρω το φως που γυρευω...

Sakis656
Ευχαριστω.!
Μετά το πέρας των 25 χρόνων, όπου λήγει η σύμβαση με την ΔΕΗ, για τις οικιακές εγκαταστάσεις, τα φωτοβολταϊκά πλαίσια συνεχίζουν να λειτουργούν, απλά με μειωμένη απόδοση. Οπότε μετά απο 25 χρόνια οπου η εγκατάσταση σου έχει κάνει απόσβεση και σου έχει δώσει και κέρδη, θεωρώ οτι είσαι κερδισμένος με έναν τέτοιου είδους γάμο, όπως αποκαλείς.

Μετά απο 25 χρόνια τρείς οι επιλογές:
1) Ανανεώνεις την σύμβαση με την ΔΕΗ, ή με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία θα έχει μπει στο χώρο, λόγω της απελευθέρωσης της ενέργειας που θα υπάρχει τότε, ή ποιο προχωρημένο...πουλάς την παραγόμενη ενέργεια στον γείτονα!!
2) Εκμεταλλεύεσαι την παραγόμενη ενέργεια για προσωπική χρήση στο σπίτι σου και
3) Τα δίνεις για ανακύκλωση, επειδή έχεις οικολογική συνείδηση. Στην ανακύκλωση τα δίνεις τζάμπα γιατί δεν σε νοιάζει απο την στιγμή που έχουν κάνει απόσβεση, είναι σαν τον παλιό υπολογιστή...

Ενδεικτικά:
Solar Energy Technologies Program: PV Panel Disposal and Recycling
Recycling Photovoltaic Solar Cells | Solar Times
Solar Industry Creates Scheme to Recycle Solar Panels in Europe : TreeHugger

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης οτι
εδω και λιγο καιρο-κυκλοφορει μια διαφήμιση περι οικιακης παραγωγης ρευματος με την συμπλεξη μιας μεγαλης αλυσιδας ηλεκτικων-ηλεκτρονικων συσκευων
δεν την κατάλαβα! Τι εννοείς

Last edited by sakis656; 13-05-2010 at 16:25.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-05-2010, 17:33
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

Για λέτε για λέτε!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-05-2010, 01:44
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το πέρας των 25 χρόνων, όπου λήγει η σύμβαση με την ΔΕΗ, για τις οικιακές εγκαταστάσεις, τα φωτοβολταϊκά πλαίσια συνεχίζουν να λειτουργούν, απλά με μειωμένη απόδοση. Οπότε μετά απο 25 χρόνια οπου η εγκατάσταση σου έχει κάνει απόσβεση και σου έχει δώσει και κέρδη, θεωρώ οτι είσαι κερδισμένος με έναν τέτοιου είδους γάμο, όπως αποκαλείς.

Μετά απο 25 χρόνια τρείς οι επιλογές:
1) Ανανεώνεις την σύμβαση με την ΔΕΗ, ή με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία θα έχει μπει στο χώρο, λόγω της απελευθέρωσης της ενέργειας που θα υπάρχει τότε, ή ποιο προχωρημένο...πουλάς την παραγόμενη ενέργεια στον γείτονα!!
2) Εκμεταλλεύεσαι την παραγόμενη ενέργεια για προσωπική χρήση στο σπίτι σου και
3) Τα δίνεις για ανακύκλωση, επειδή έχεις οικολογική συνείδηση. Στην ανακύκλωση τα δίνεις τζάμπα γιατί δεν σε νοιάζει απο την στιγμή που έχουν κάνει απόσβεση, είναι σαν τον παλιό υπολογιστή...
Ενδεικτικά:
Solar Energy Technologies Program: PV Panel Disposal and Recycling
Recycling Photovoltaic Solar Cells | Solar Times
Solar Industry Creates Scheme to Recycle Solar Panels in Europe : TreeHugger

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης οτι
εδω και λιγο καιρο-κυκλοφορει μια διαφήμιση περι οικιακης παραγωγης ρευματος με την συμπλεξη μιας μεγαλης αλυσιδας ηλεκτικων-ηλεκτρονικων συσκευων
δεν την κατάλαβα! Τι εννοείς


Σάκη είσαι θησαυρός .....

Μπορείς να μας κάνεις μια "κατανοητή" παρουσίαση ;;;;
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-05-2010, 08:40
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1

[Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης οτι
εδω και λιγο καιρο-κυκλοφορει μια διαφήμιση περι οικιακης παραγωγης ρευματος με την συμπλεξη μιας μεγαλης αλυσιδας ηλεκτικων-ηλεκτρονικων συσκευων
δεν την κατάλαβα! Τι εννοείς


επειδη παντα μιλαω με ονοματα--μιλαω για την αλυσιδα καταστηματων κολομβουνη,υποσχονται φωτοβολταικα πανελ αλλα ακομα περιμενω το mail με τα στοιχεια που ζητησα--βεβαια αυτη ειναι η πολιτικη των περισοτερων εταιρειων,το ανεκδοτο ειναι οτι μου ζητησαν---στο τηλεφωνο βεβαια--σχεδον 5000 παραπανω για τα ιδια ακριβως πραγματα που θελω να βαλω---και σημειωτεον αυτα που σκοπευω να τοποθετισω,εχουν καλυτερη αποδοση---

Τωρα,

επειδη σε βλεπω ψαγμενο--αν μπορεις να μας αφιερωσεις λιγο τον χρονο σου για περισσοτερες λεπτομερειες μπας και ξεστραβωθουμε και εμεις,,,,,

θελω να βαλω πανελ αλλα θελω να ειναι οκ και η τσεπη μου---γιατι δυστυχως στο Ελλαδισταν ο καθενας βαραει οπου και οτι του καπνισει,,,,

Σακις--
και παλι ευχαριστω
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-05-2010, 11:12
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1€

Καταρχήν θα ξεκινήσω λέγοντας οτι τα φωτοβολταϊκά αποτελούν την πιο γρήγορη και εύκολή λύση για κάποιον που θέλει να παράγει ενέργεια απο ανανεώσιμες πηγές. Συνάμα όμως είναι και μια απο τις πιο ακριβές κατασκευές! Ενδεικτικά αναφέρω κάποια κόστη εγκαταστάσεων, υδροηλεκτρικό 1500€/kW, αιολικό 1100€/kW, φωτοβολταϊκό 4500€/kW. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος για τον οποίο τα φωτοβολταϊκά επιδοτούνται επι της τιμής πώλησης της κιλοβατώρας, έχουν πολύ ακριβή τεχνολογία και πολύ μικρό βαθμό απόδοσης (θα αναφερθώ παρακάτω). Δηλαδή όταν η ενέργεια απο τα υδροηλεκτρικά και τα αιολικά πωλείται έναντι περίπου 0,09€/kWh στα φωτοβολταϊκά πωλείται έναντι 0,45€/kWh ακόμα και 0,55€/kWh για τις οικιακές εγκαταστάσεις.

Μέση ετήσια παραγωγή και απόδοση.
Τα φωτοβολταϊκά έχουν τον χαμηλότερο βαθμό απόδοσης...περίπου 13%, όταν στα υδροηλεκτρικά είναι 31-33% και στα αιολικά στο 24-26%. Η μέση ετήσια παράγωγή στα φωτοβολταϊκά μετριέται σε ώρες πλήρους ηλιοφάνειας και για την χώρα μας κυμαίνεται απο 1200 έως 1600 ώρες ανάλογα την περιοχή. Παράδειγμα: στην Δράμα έχει μετρηθεί η ετήσια ηλιοφάνεια και φτάνει τις 1400 ώρες, ενώ στην Ρόδο μπορεί και να ξεπεράσει ακόμα και τις 1600 ώρες. όταν δηλαδή κάποιος θέλει να υπολογίσει τι χρήματα θα βγάζει (γιατί αυτό είναι το ζητούμενο) θα πρέπει απλά να υπολογίσει τις ώρες ηλιοφάνειας για την περιοχή του,
π.χ. 1500(h) x ισχύ(kW) = ετήσια παραγωγή(kWh)
και μετά
ετήσια παραγωγή(kWh) x 0,55€(για οικιακό) = ετήσια έσοδα(€)
2ο παράδειγμα με νούμερα:
1500h x 10kW = 15000kWh
15000kWh x 0,55€ = 8.250€/έτος

Με ειδική ρύθμιση που ψηφίστηκε τον Ιούλιο του 2009 για να προωθήσουν τα φωτοβολταϊκά στις στέγες, έδωσαν πολλά κίνητρα, κάνοντας την επένδυση άκρως δελεαστική και επικερδής. Και επεξηγούμαι: Για οικιακές εγκαταστάσεις μέχρι 10kW
- Δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη επιτηδεύματος για να πουλάς το ρεύμα στην ΔΕΗ,
- Δεν φορολογούνται τα έσοδα απο την πώληση της ενέργειας του φωτοβολταϊκού
- Η τιμή πώλησης είναι 0,55€/kWh, τιμή την οποία κλειδώνεις με σύμβαση για 25 χρόνια. Τιμή η οποία προσαυξάνεται κάθε χρόνο σε ποσοστό 25% επι του πληθωρισμού της προηγούμενης χρονιάς.
- Απαλλάσεται απο άδεια λειτουργίας και εγκατάστασης, χρειάζεται μόνο μια πολεοδομική άδεια μικρής κλίμακας, η οποία μάλιστα δεν έχει και αμοιβές μηχανικού.

Όλα αυτά μαζί με το γεγονός οτι η εγκατάσταση γίνετε πολύ γρήγορα οπότε μειώνεις τις πιθανότητες για κατασκευαστικά λάθη, και το γεγονός οτι οι τράπεζες θεωρούν εξασφαλισμένα τα λεφτά τους, χρηματοδοτούν τέτοιου είδους επενδύσεις χωρίς επιπλέων εξασφαλίσεις ακινήτων και χρημάτων, συνετέλεσαν στο να ασχοληθούν σοβαρά πολλοί και να βάζουν φωτοβολταϊκά στις στέγες.

Για να βάλει κάποιος που ενδιαφέρεται θα πρέπει να γνωρίζει δυο-τρία πράγματα.
- Για τοποθέτηση σε επικλινές στέγη (κεραμίδι) χρειάζεται περίπου 7τ.μ. για κάθε 1kW, ενώ για ταράτσα περίπου 15τ.μ. για κάθε 1kW.
- Σε κάθε στέγη, αυστηρά μέχρι 10kW (σε μονοκατοικία μέχρι 10kW, σε πολυκατοικία πάλι μέχρι 10kW).
- Το κόστος για 10kW εγκατεστημένο κυμαίνεται απο 25.000€ με Κινέζικα προϊόντα και φτάνει μέχρι 38.000€ για Γερμανικά προϊόντα. Απο εκεί και πάνω οποιαδήποτε διαφορά είναι καθαρά για την extra ποιότητα και τυχών αισθητική των υλικών, αλλά και για την αισχροκέρδεια των τεχνικών-εμπορικών εταιρειών που τα προμηθεύει εδώ στην Ελλάδα.

Αυτά τα ολίγα, για παραπάνω λεπτομέρειες, ρωτήστε με
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-05-2010, 11:34
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Ηλιακή Ταράτσα» και έχετε ρεύμα χωρίς να πληρώσετε ούτε 1€

Σχετικά ΦΕΚ:
1079 Β'/4.6.2009
344 Α.Α.Π./20.7.2009
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μάθετε τα δικαιώματα που έχετε σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος και προστατεύστε MARK Χρήσιμα 7 23-06-2010 18:57
Πώς να νιώσετε καλύτερα όταν έχετε μια δύσκολη μέρα ή Διαχείριση Θυμού.. kostas_366 Χιούμορ 17 01-12-2009 00:39
χωρίς σπίρτα και αναπτήρα essel Χρήσιμα 12 16-10-2009 21:44
Πως να κοιμήσετε το μωρό σας αν έχετε Linux!! Alext Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 2 07-09-2009 21:50
Κάνει το γύρο του κόσμου χωρίς να πληρώσει μία nek21 Διάφορα 7 28-03-2009 23:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!