GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 15-07-2013, 20:33
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Δεν ξέρω τι καταναλωσεις βλέπουν οι υπόλοιποι αλλα για αυτα τα μηχανάκια η κατανάλωση που ανέφερα παραπάνω (σε μεγαλεσ ταχυτητεσ)ειναι ρεαλιστική.. Π.χ ίδια διαδρομή με gsxr 750 και ίδιες ταχύτητες και λίγο παραπάνω μου έκαψε 40λιτρα
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 16-07-2013, 04:22
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι καταναλωσεις βλέπουν οι υπόλοιποι αλλα για αυτα τα μηχανάκια η κατανάλωση που ανέφερα παραπάνω (σε μεγαλεσ ταχυτητεσ)ειναι ρεαλιστική.. Π.χ ίδια διαδρομή με gsxr 750 και ίδιες ταχύτητες και λίγο παραπάνω μου έκαψε 40λιτρα
Δεν είπε κανείς ότι οι μετρήσεις των 8,5-9,0 λ/100χιλ είναι ψεύτικες και δεν μπορούν να επιτευχθούν, δηλαδή μη πραγματικές - ρεαλιστικές . Όταν όμως η πλειοψηφία μετρά χαμηλότερα ... κάτι τρέχει.... ή στην μοτό ή στον οδηγό!!!
Άρα αρχικά έλεγχος στην μοτό για καλή και ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ λειτουργία χωρίς επεμβάσεις -βελτιώσεις κ.α., και μετά ...

Φυσικά έχει μεγάλη σημασία όχι απλά πόσο πας αλλά κυρίως πόσο σταθερά πας, με ή χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, με ή χωρίς βίαια ανοίγματα κ.α. ...ακόμα και οι επιβράδυνση - επιτάχυνση από τα διόδια και τα ΣΕΑ μεταβάλλουν την τελική κατανάλωση.

Εγώ δεν έχω δει ΠΟΤΕ κατανάλωση πάνω από τα 7,2 λ/100χιλ ... στον δρόμο που λέτε και στις ταχύτητες αυτές (σταθερά 160, ανοίγματα 180-200 στις μεγάλες ευθείες) είχα 6,8-6,9 σε ταξίδι Αθήνα -θεσσαλονίκη -Αθήνα διπλός και φορτωμένος! Άρα οι οδικές συνθήκες (π.χ. αυξημένη κίνηση που επιβάλλει αρκετό παίξιμο φρένο -γκάζι κ.α.) και οι <<ορέξεις>> του οδηγού μεταβάλουν κατά πολύ την κατανάλωση ...
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 16-07-2013, 08:35
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Θα συμφωνήσω με τον Τεό,

με το 1150 έχω αδειάσει το ρεζερβουαρ για 240 χλμ αλλά

μου έχει βγάλει σε διαφορετική οδήγηση την ίδια μέρα με τα ίδια φορτια

μόνο με ηρεμη οδηγηση κ μικρότερες τελικες

μου έχει βγάλει 350χλμ

Διαφορά πάνω από 100 χλμ.....

Όλα είναι πιθανά...
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 16-07-2013, 11:20
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Teoss συμφωνώ με όσα γράφεις. Είναι και το πως πας στα 160χλμ... αλλά δεν το γκαζωνα αποτομακαι με συζητησεις με ίδιες μηχανές έχουν πολύ λιγότερη κατανάλωση. .. θα δω τι θα πει ο μηχανικός. .
θα κάνω γενικό έλεγχο.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 16-07-2013, 12:27
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Γιάννη όπως σου είπα και στο pm, ελέγχεις co pot, ασθτήρα map και λ, αν και νομίζω ότι το memjet δουλεύει open loop το κύκλωμα το λ για αυτό έχεις περίσιες βενζίνες και καταναλώσεις.
Σημαντικό είναι η ρύθμιση του co pot να είναι :

1 & 3 - 1.03K ohms
1 & 2 - 203.7 ohms
2 & £ - 834 ohms

Τα 1,2,3 είναι τα pins το ακριοδέκτη του co pot, τον βγάζει και μετράς τα Pin του.

Ουσιαστικά η ρύθμιση του, ρυθμίζει την ποσότητα μίγματος που ψεκάζουν τα μπεκ και κατά συνέπεια τα καυσαέρια κυρίως του ρελαντί.

Εδω βρίσκεται η βίδα ρύθμισης αλλά καλό είναι να βγει και να μετρηθεί-ρυθμιστεί στον πάγκο με πολύμετρο.





Όπως δείχνει το βέλος χώνεις ένα μακρύ ίσιο κατσαβίδι, και με σωλήνα μέτρησης καυσαερίων στην εξάτμιση (καυσαναλυτή-για να βλέπει τιμές λ) γυρνάς τη βίδα μέχρι να σου δείξει στο ρελαντί λ= 1 και CO< 0,80 αν θυμάμαι κάλά (οι μηχανικοί ξέρουν).
Αν δεν έχεις καυσαναλυτή ή δε θέλεις να το πας συνεργείο, το αφαιρείς και μετράς ταν αντίσταση (Ohm) στους ακροδέκτες του να εχουν τις πιο πάνω τιμές. Είναι η βασική ρύθμιση μίγματος και καυσαερίων στα 1100-1150.

Εδώ βλεπεις το σχεδιάγρμα του co pot :



Μετά από αυτό ρυθμίζεις τις βίδες αέρα πάνω στα σώματα ιντζέκτιον.

Στα 1100-1150GS είναι 2,25 στροφές από το τέρμα κλειστό, στα RT είναι 2,5 στροφές.

Εδώ το γράφει αναλυτικά :

R1100 Fuel injection/surging fixes


Τέλος έλεγξε και το plug-relay στην ασφαλειοθήκη σου (αν δεν έχει πειραχτεί ποτέ το αφήνεις ως έχει) :

Πληροφορίες για το τι κάνει το plug-ρελε (που ουσιαστικά είναι ένας βραχυκυκλωτήρας και όχι ρελε ξαναδιαβάζεις εδώ :

http://www.ibmwr.org/r-tech/oilheads...ng-fixes.shtml

1. R1100RS without cat, no CCP connections, CO pot installed:
  • Best overall power
  • No surging
  • Significantly higher emissions
  • Converter damage likely
  • Poor fuel consumption
2. R1100RS with Golden Yellow CCP, 30-87 connections, no CO pot
  • Performance very close to #1
  • Very slight surging
  • Low emissions
  • Better fuel consumption than #1
3. R1100RS with CCP, 30-87 connections, with CO pot (to observe if pot can be coinstalled with O2 sensor)
  • Performance same as #2
  • Same emissions
  • CO pot has no effect, appears to be ignored
4. R1100RS - CH (Switzerland) with cat, Dove Blue CCP, 30-86-87a connections, no CO pot
  • Breaks up under hard throttle; won't full beyond 7000rpm
  • More surging than #2
  • Performance SUCKS!
5. R1100GS without cat, Beige CCP, 30-87a connections, no CO pot
  • OK midrange power; relatively weak top end
  • Defaulted to 1.8% (because of no CO pot)
  • No surging
6. R1100GS with cat, Rose Pink CCP, 30-87-87a connections, no CO pot






Για το τσιπ που σου έστειλα είναι όπως αυτό στη φωτό, έχει βάση, είναι κουμπωτό και μπαίνει-βγαίνει με προσεκτικό ξεκούμπωμα.. :



Αν κάνει όλα τα παραπάνω, τελος μετράς με συμπιεσόμετρο την συμπίεση που βγάζουν οι κύλινδροι :

Θα πρέπει να έχεις σε κάθε κύλινδρο :

>12 bar best
10-11 bar : good.
<10 bar : bad.

Αν χάνει συμπίεση κάπου (ξέρει ο μηχανικός) το ελέγχει αν είναι από βαλβίδες ή ελατήρια πιστονιού.. :

Αυτά φίλε δεν έχει κάτι άλλο να κάνεις στο 1150..

Last edited by JohnGS1100; 16-07-2013 at 12:38.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!