GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-08-2009, 00:52
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Unhappy Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Πρωτα απο ολα χαιρετω ολα τα μελη αυτου του Forum και στην συνεχεια σας αναφερω το πιθανο μου προβλημα και αν μπορει καποιος να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος!
Εδω και περιπου 10 μερες οταν εκκινω την μηχανη, τα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα (*και μονο οταν ειναι κρυα η μηχανη*) στο ρελαντι της, κανει σαν να ψυχοραγει!!! σαν καποιος κυλινδρος να υπολειτουργει!
Υπεθεσα οτι ειναι τα μπουζι (και ας ειχαν δουλεψει περιπου 5.000χλμ- δηλαδη σχεδον καινουργια) και τα αλλαξα παλι με καινουργια, ομως το "θεμα" παρεμεινε!!
Προχωρησα ακομα και στην αντικατασταση μπαταριας (μηπως οφειλονταν εκει το προβλημα- γιατι πολλες ψιλοπ@.....ριες ξεκινουν απο εκει), ομως μια απο τα ιδια......... !!!
Σε τηλ επικοινωνια με τον γερακα οταν τους περιεγραψα το προβλημα μου ειπαν οτι μαλλον πλησιαζει η ωρα του ενος πολλαπλασιαστη (του ειπα να την παω την μηχανη να την βαλουμε και στον εγκεφαλο μηπως και δειξει κατι, αλλα λογο αρκετης δουλειας στο μαγαζι, απλα δεν γινοταν, τουλαχιστον αμεσα!). Και ετσι, ερωτω τα εξης:
-Σε ποιο σημειο της μηχανης εδραζονται οι πολλαπλασιαστες;
-Ειναι ευκολη η προσβαση/αντικατασταση αυτων;
-Πως καταλαβαινουμε ποιος απο τους δυο φταιει;
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-08-2009, 01:12
gb1200 Ο/Η gb1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Τον καταλαβαίνεις ξεκουμπονοντασ τον.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις;;;;;
Στη θέση σου δεν θάκανα δοκιμές.
Εξουσιοδοτημένο κατευθίαν.Χωρίς ραντεβού
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-08-2009, 01:27
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα χαιρετω ολα τα μελη αυτου του Forum και στην συνεχεια σας αναφερω το πιθανο μου προβλημα και αν μπορει καποιος να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος!
Εδω και περιπου 10 μερες οταν εκκινω την μηχανη, τα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα (*και μονο οταν ειναι κρυα η μηχανη*) στο ρελαντι της, κανει σαν να ψυχοραγει!!! σαν καποιος κυλινδρος να υπολειτουργει!
Υπεθεσα οτι ειναι τα μπουζι (και ας ειχαν δουλεψει περιπου 5.000χλμ- δηλαδη σχεδον καινουργια) και τα αλλαξα παλι με καινουργια, ομως το "θεμα" παρεμεινε!!
Προχωρησα ακομα και στην αντικατασταση μπαταριας (μηπως οφειλονταν εκει το προβλημα- γιατι πολλες ψιλοπ@.....ριες ξεκινουν απο εκει), ομως μια απο τα ιδια......... !!!
Σε τηλ επικοινωνια με τον γερακα οταν τους περιεγραψα το προβλημα μου ειπαν οτι μαλλον πλησιαζει η ωρα του ενος πολλαπλασιαστη (του ειπα να την παω την μηχανη να την βαλουμε και στον εγκεφαλο μηπως και δειξει κατι, αλλα λογο αρκετης δουλειας στο μαγαζι, απλα δεν γινοταν, τουλαχιστον αμεσα!). Και ετσι, ερωτω τα εξης:
-Σε ποιο σημειο της μηχανης εδραζονται οι πολλαπλασιαστες;
-Ειναι ευκολη η προσβαση/αντικατασταση αυτων;
-Πως καταλαβαινουμε ποιος απο τους δυο φταιει;
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

νικο καλησπερα, οι πολλαπλασιαστες στη μηχανη σου ειναι μεσα στις μπουζοπιπες (κεντρικη και δευτερευουσα). τωρα για το ποιος απο τους δυο φταιει, πρεπει να μπει στο διαγνωστικο. θα μπορουσαμε να το κοιταξουμε στο δικο μου διαγνωστικο, αλλα δυστυχως το εχω αφησει μαζι με τη μηχανη στη Δραμα. κανε μια ερωτηση το πρωι στο motion'n style στη Μεσογειων τηλ 210-6855441
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-08-2009, 01:36
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gb1200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον καταλαβαίνεις ξεκουμπονοντασ τον.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις;;;;;
Στη θέση σου δεν θάκανα δοκιμές.
Εξουσιοδοτημένο κατευθίαν.Χωρίς ραντεβού
-Εχω 36.000χλμ και κατι ψιλα....
(Παντα στην αρχη ειμαι ευγενικο... παιδι , μετα ομως στο δευτερο τηλ, αν δεν παιζει παλι ραντεβου, τοτε ναι, μπαινω στο εξουσιοδοτημενο μαζι με την μηχανη,αγκαλια!!!!!!!!!!!!!!!!)
Για να τον ξεκουμπωσω ομως, πρεπει πρωτα να ξερω που ειναι , και εγω δεν ξερω.... !!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-08-2009, 02:02
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
νικο καλησπερα, οι πολλαπλασιαστες στη μηχανη σου ειναι μεσα στις μπουζοπιπες (κεντρικη και δευτερευουσα). τωρα για το ποιος απο τους δυο φταιει, πρεπει να μπει στο διαγνωστικο. θα μπορουσαμε να το κοιταξουμε στο δικο μου διαγνωστικο, αλλα δυστυχως το εχω αφησει μαζι με τη μηχανη στη Δραμα. κανε μια ερωτηση το πρωι στο motion'n style στη Μεσογειων τηλ 210-6855441
Καλησπερα Γιωργο
Μας εχει κανει μεγαλη "ζημια" το γεγονος που εχεις την μηχανη σου ακομα στην Δραμα!! Ομως το καλο πραγμα αργει να γινει, και σιγουρα θα βγει καλο γιατι το εχεις!
Τωρα οσο αφορα τις "μπουζοπιπες" ενα εχω να πω:
Βρε που τις εχωσαν εκει μεσα τα παλιοπαιδα οι Γερμανοι ; Τοσο δυσκολη η προσβαση σε αυτες πια;;;
Αυριο που θα πιουμε το καφεδακι μας θα σου και για την επομενη εξορμηση με τον αδελφο μου που ετοιμαζεται στο βουνο Ιτη αυτη τη φορα,100 χλμ χωμα περιπου, συμφωνα με τον αναβαση.
Παμε Δραμα να τελειωσουμε την μηχανη σου, ειναι must να ερθεις!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-08-2009, 02:17
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

πολυ ευκολη η προσβαση στις μπουζοπιπες νικο! θα τα πουμε και αυριο, απλα να ξερεις οτι τις εβγαλες οταν αλλαξες τα μπουζι! βεβαια δε ξερω αν βγαζοντας τις θα φανει κατι...οσο για τη δικη μου μου μηχανη, σε μια βδομαδα που θα ανεβω πανω, ισως να τη φερω εστω και χωρις abs οταν ομως ακουω για χωμα και βουνα ζηλευω!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-08-2009, 03:06
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ευκολη η προσβαση στις μπουζοπιπες νικο! θα τα πουμε και αυριο, απλα να ξερεις οτι τις εβγαλες οταν αλλαξες τα μπουζι! βεβαια δε ξερω αν βγαζοντας τις θα φανει κατι...οσο για τη δικη μου μου μηχανη, σε μια βδομαδα που θα ανεβω πανω, ισως να τη φερω εστω και χωρις abs οταν ομως ακουω για χωμα και βουνα ζηλευω!!!!
Και ερχομαι να συμπληρωσω: "Πολυ ευκολη η προσβαση ΚΑΙ στους πολλαπλασιαστες" . Οπως λενε αρκετοι συμφορουμιτες, οτι εχεις τα παντα σχεδον μπροστα σου σε αυτες τις μηχανες, σαν μηχανικος που ειμαι (και οχι ηλεκτρολογος...!!!) συμφωνω και επαυξανω τα μεγιστα. Πολυ απλη στο λυσε δεσε ΠΑΝΤΟΥ,!!!!
Η εξορμηση Γιωργο ειναι να γινει το πολυ μεχρι το τελος Αυγουστου. Δηλαδη παιζει απο αυτο το Σ/Κ η καποιο αλλο αυτου του μηνα. Ειδωμεν!!!!!
Και χωρις ΑΒS μια χαρα παει το εργαλειο στο χωμα (εγω παντως το προτιμω με ΑΒS ανεξαρτητα απο την "ποιοτητα" της χωματινης ), να το φερεις οπωσδηποτε!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-08-2009, 11:02
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

γνωμη μου πρωτα απ ολα να συμβουλευτεις τον γιατρο(fast and furious).καλα ξεμπερδεματα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-08-2009, 11:14
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Δυστυχώς, σύνηθες πρόβλημα σε όλα τα 1,2 και κυρίως στα χρυσοπληρωμένα GSA...Δεν έχω να κάνω σχόλιο πέρα από το να σε προτρέψω να εκμεταλλευτείς στο έπακρο κάθε δυνατότητα που σου παρέχει η εργοστασιακή εγγύηση.Κρίμα... Θαρρώ πώς η εταιρία έβγαλε το τελευταίο της απροβλημάτιστο μοντέλο με την τελευταία σειρά των 1150 Adv.Κρίμα, πραγματικά κρίμα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-08-2009, 12:37
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

geoooooorgeeee!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW R1200GS emix Πωλήσεις μοτοσυκλετών 31 25-08-2009 12:15
Ιατρικο προβλημα ενω οδηγειτε??? Alext Αυτοκίνητο 4 08-06-2009 19:53
How the R1200GS should look Alext Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 07-06-2009 08:10
r1200gs 06 vs 07 bru-ni Τεχνικά θέματα διάφορα 6 29-05-2009 18:44
προβλημα με το διαφορικο jj14 Τεχνικά θέματα διάφορα 16 16-03-2009 13:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!