GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 26-09-2013, 20:33
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Μια μπύρα τελικα πάντα χρειάζεται αναμένω το come back μετά το διάλειμμα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-09-2013, 20:52
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vrider Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες με σενα καποτε.
Ειδικα για μας που μαθαμε να οδηγουμε χωρις κρανος, γιατι τοτε απλα κανενας δε φοραγε κρανος, μας επεσε καπως βαρυ να το συνηθισουμε.

Οταν μου ελεγαν οτι θα σε πληρωνουμε αν κανεις το λαθος και ζησεις οταν χτυπησεις, ελεγα οτι ο Αγιος Σαββας ειναι γεματος καρκινοπαθεις αλλα το τσιγαρο πουλιεται ελευθερα.

Για να μη μακρυγορω, οπως πολυ σωστα ειπαν πριν απο μενα, ζουμε σε μια οργανωμενη (λεμε τωρα) πολιτεια με κανονες και νομους. Ο νομος πολυ σωστα επιβαλλει τη χρηση κρανους ( γιατι ο νομοθετης πρεπει να λαμβανει υποψη του και αυτους που δεν εχουν μυαλο) και οι νομοι ΠΡΕΠΕΙ να τηρουνται, αλλα νομιζω οτι στοιχειωδως, σαν ολα τα ζωα,το ασθημα της αυτοσυντηρησης σου λεει οτι πρεπει να κανεις ο,τι χρειαζεται για να προστατεψεις τον εαυτο σου.

Πριν τη δεκαετια του '80, τα αυτοκινητα δεν ειχαν ζωνες ασφαλειας. Λενε λοιπον μερικοι οτι δεν παθαμε και τιποτα που μεγαλωσαμε σε αυτοκινητα χωρις ζωνες. Και βεβαια δεν παθαμε και τιποτα εμεις που μεγαλωσαμε οδηγωνας χωρις κρανος.

Μακαρι να μπορουσαν να πουν το ιδιο κι αυτοι που 'εφυγαν' γιατι ηταν πολυ cool τοτε να μη φορας κρανος, ή αυτοι που το αυτοκινητο τους δεν ειχε ζωνες ασφαλειας!

ΥΓ Αυτο με το μυγακι, δυστυχως που εχει τυχει με σφιγγα. 'Εφαγα' τη τσιμπια στο στομα, φοροντας κρανος με ανοιχτη τη ζελατινα! Επι μια βδομαδα κυκλοφορουσα με πρισμενα τα χειλια, ενα πραγμα σαν τον Ντοναλντ Ντακ.....


Κ μηπως εχεις κ μια πειστικη απαντηση γιαυτην σου ακριβως την πολυ σωστη διαπιστωση?Η μηπως επειδη ειναι νομος του κρατους το υποχρεωτικο του κρανους ΠΡΕΠΕΙ να το τηρουμε,αλλα η απαγορευση του καπνισματος επειδη δεν ειναι νομος του κρατους ειμαστε οκ?

Γιατι χωρις να αναφερομαι φυσικα σε σενα φιλε μου,οποιος σκεφτεται με αυτην την λογικη ειναι σιγουρα καπνιστης κ βολευεται ετσι μια χαρα!!

Κ να σου πω κ μια?Δεν με απασχολει καθολου αν καποιος θελει να παθει καρκινο του πνευμονα καπνιζοντας τσιγαρα...Με πειραζει ομως ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ,οταν ο ιδιος αυτος ανθρωπος(κ εχω γνωρισει πολλους τετοιους) ενω φωναζει πχ για την χρηση του κρανους,δεν τον απασχολει κ ιδιαιτερα οταν καπνιζει σε κλειστο χωρο κ ΒΛΑΠΤΕΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ τον μη καπνιστη,εκει δεν κανει αυτοκριτικη κ δεν δεχεται κ συνηθως κ κουβεντα!!!


Με λιγα λογια καλη ειναι η θεωρια,αλλα κ λιγο αυτοκριτικη δεν βλαπτει παιδες...Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω...


Κ για να μην παρεξηγηθω,φοραω παντα κρανος,απλα μου την σπαει η υποκρισια κ ο δηθεν καθωπρεπισμος....
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-09-2013, 21:46
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Ο σκοπός της δικής μου παρέμβασης δεν ήταν να δημιουργήσω νέες αντιπαραθέσεις,ήθελα να τονίσω ότι εδώ μέσα οι άνθρωποι που υπάρχουν είναι πολύ ευαισθητοποιημένοι σε θέματα ασφάλειας,τόσο που μπορεί να δημιουργηθεί θέμα ακόμη και για έναν πιο "απλό" τύπο κράνους,πόσο μάλλον για την μη χρήση αυτού,δεν έχω δει ποτέ σε συνάντηση που έχω βρεθεί ή σε φωτογραφίες από απλές βόλτες,εξορμήσεις,ταξίδια κτλ που να μην είναι κάποιος σαν "αστακός",μπότες,στολές με προστασίες,γάντια,χειμώνα,καλοκαίρι,πόσο μάλλον κράνος,οι άνθρωποι εδώ μέσα επενδύουν στον εξοπλισμό τους δεν τον αγοράζουν απλά γιατί κάτι πρέπει να φοράνε,δεν νομίζω σε ένα τέτοιο φόρουμ με την δύναμη και την ευαισθησία από τα μέλη του πάνω σε τέτοια θέματα για τον εαυτό τους πρώτα απ'όλα είναι δυνατόν να συζητείται αν είναι δικαίωμα μας απέναντι στο κράτος και τους νόμους το αν θέλουμε να φορέσουμε κράνος γιατί μπορεί εμείς να γουστάρουμε να σκοτωθούμε,είναι συζήτηση εκ του ουκ άνευ τουλάχιστον για ένα τόσο αποδεδειγμένα ευαίσθητο σε θέματα ασφαλείας χώρο, όπως η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του έχει αποδείξει.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 26-09-2013, 22:06
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Θεωρώ ότι δειγμα οδηγικής κουλτούρας αλλά και παιδείας το κράνος κα την ζώνη.
Απλά για όποιον δεν το καταλαβαίνει, αποψη μου είναι ότι δεν δέχτηκε την ανάλογη παιδεία.

Αλλά να πω την άποψη μου που ακούω συνέχεια για την δικαιολογία ότι θα πληρώνουμε εμείς την αναπηρία ή τα νοσήλεια.

ΕΛΕΟΣ

Ας γλιτώσουμε πρώτα από τις ψεύτικες συνταγογραφήσεις, τα νοσήλεια αλλοδαπών που έρχονται Ελλάδα μόνο και μόνο για εξετάσεις και επιστροφή στις Βαλκανικές Χώρες , τους ανασφάλιστους που δεν έχουν ούτε καν ΔΟΥ, τις μαιμου αναπηρίες.............

Και μετά ας ασχοληθούμε με τα νοσήλεια αυτών που δεν φοράγαν κράνος.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 26-09-2013, 22:15
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Λεω τωρα εγω...

Βλεπεις ενα μοτοσυκλετιστη με πανακριβη μοτοσυκλετα , μπουφαν με ολες τις προστασιες, μποτες, επιγονατιδες και στο τελος κρανος jet

Κανεις δεν αναρωτιεται οτι μπορει και να υπαρχει σοβαρος λογος???

Ας πουμε προβλημα κλειστοφοβιας???

Το ξερετε οτι πολλοι ανθρωποι και ιδιαιτερα γυναικες αδυνατουν να βαλουν κλειστο κρανος??

Αντι να τον δουμε αυτον τον ανθρωπο με κατανοηση του την λεμε κιολας??

Τωρα οσον αφορα την χρηση η οχι κρανους εννοειται παντα κρανος.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 26-09-2013, 22:34
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χωρά ουδεμία αμφιβολία ότι μηχανή χωρίς κράνος ισούται με βεβαιωμένο κίνδυνο.

Σήμερα όμως θέτω το ερώτημα για το αν θα πρέπει η ασφάλεια του δικυκλιστή να αποτελεί προσωπικό του δικαίωμα και επιλογή ή να ασκείται η κρατική πίεση μέσω του εισπρακτικού μηχανισμού (πρόστιμο), για να το φοράμε;;.
Κοντολογίς… θεωρώ ότι στα πλαίσια της δημοκρατίας, η προσωπική μου ασφάλεια είναι και προσωπική μου επιλογή.
Η αυτοπροστασία είναι δικαίωμα του καθενός!!
Αν θέλω να μην φοράω κράνος και άμα πέσω να σκοτωθώ… δικαίωμά μου δεν είναι;;
Και το ξανατονίζω!! Δεν εισηγούμε να μην φοράμε κράνος. Τουναντίον. Θέτωτο προβληματισμό μου όμως, γιατί να κονομάει το κράτος από τις όποιες επιλογές μας.
Αν επιλέγω λοιπόν να μην φορώ κράνος, γιατί να πρέπει να δίνω λογαριασμό στην πολιτεία και αυτή ακολούθως να με χρεώνει και χρήματα υπέρ του κράτους και όχι ας πούμε … υπέρ εμού;

Κάτι ανάλογο υποστηρίζουμε κάποιοι φορείς και σε άλλα θέματα της δημόσιας ζωής όπως π.χ. η κρατική ασφάλεια υγείας.
Γιατί ντε και καλά πρέπει να είμαι ασφαλισμένος στο δημόσιο;
Δεν θέλω περίθαλψη δεν θέλω σύνταξη. Δικαίωμά μου δεν είναι;;
Δικαίωμά μου δεν είναι να μην έχω σύνταξη ή αν πάθω κάτι ... να πάω να ψοφήσω;;
Άσε που με το 1/10 των χρημάτων αυτασφαλίζομαι σε ιδιωτικές εταιρίες και έχω και πολύ καλύτερες παροχές.

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά;
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω εσύ τι λες για όλα αυτά?
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 26-09-2013, 23:19
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
το'χεις γ@--σει το θεμα πασχαλη. καταντησες πολυ γραφικος και οπου νιωσεις
οτι θα βρεις υποστηριχτες συνεχως το επαναφερεις το θεμα του jet. χαμηλη αυτοεκτιμηση εχεις και αγωνα κανεις να βρισκεσαι συνεχως στα προσκηνια του forum. επιβεβαιωνεις για ακομα μια φορα τα λεγομενα μου περι κοινωνικης συναναστροφης προβληματικου επιπεδου. και οτι θελεις να μου πεις ευκολο να με βρεις. φτανει ελεος.
Σε πειραζει πολυ παλληκαρι μου...
Οτι μαζι με τη BMW δεν αγορασες τελικα
και το ματσο στυλακι που λαχταρουσες..
spam off και καλους δρομους να εχεις με το κρανος
τυπου τζετ, κατσαρολα, καθικι κλπ
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 26-09-2013, 23:24
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πειραζει πολυ παλληκαρι μου...
Οτι μαζι με τη BMW δεν αγορασες τελικα
και το ματσο στυλακι που λαχταρουσες..
spam off και καλους δρομους να εχεις με το κρανος
τυπου τζετ, κατσαρολα, καθικι κλπ
Ετσι απο περιεργεια κ χωρις καμμια διαθεση για ειρωνια η αντιπαραθεση...Ειναι παρανομα τα κρανη τυπου τζετ?Γιατι το νημα μιλαει περι νομιμοτητας κ προστιμων...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 26-09-2013, 23:28
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Τελικα μερικές φορές δε χρειάζονται πολλα παρά μονο μερικές γραμμές για να καταλάβεις πόσο μα πόσο μερικά άτομα ζουν σε άλλον πλανήτη.
Χαράς την υπομονή του φίλου που τόλμησε και έθιξε τον αρχιστράτηγο.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 26-09-2013, 23:38
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι απο περιεργεια κ χωρις καμμια διαθεση για ειρωνια η αντιπαραθεση...Ειναι παρανομα τα κρανη τυπου τζετ?Γιατι το νημα μιλαει περι νομιμοτητας κ προστιμων...
το νημα ναι το σπαμ οχι!!
Φυσικα και ειναι νομιμα το εχουμε εξαντλησει
στη συζητηση περι ηθους με τον απο κατω λογαριασμο!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα μερικές φορές δε χρειάζονται πολλα παρά μονο μερικές γραμμές για να καταλάβεις πόσο μα πόσο μερικά άτομα ζουν σε άλλον πλανήτη.
Χαράς την υπομονή του φίλου που τόλμησε και έθιξε τον αρχιστράτηγο.
Εδω καρφωθηκες!
Οι εμπειροι συμφορουμιτες σε βλεπουν καθαρα κυριε λογαριασμε

Ευχαριστω για το κο[πλιμαν περι αλλου πλανητη.
Αγωνιζομαι καθημερινα για να ζω εκει
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!