GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 22-07-2009, 21:10
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πιο ζεστο το GS1200 απο τη Varadero?
Ναι, οταν στεκεσαι τα ψυγεια δεν φερνουν αερα (ζεστο) πανω σου, και οταν κινεισαι η ροη του αερα δεν ειναι πανω στα ποδια σου. Αν προσεξεις τον αεραγωγο του ψυγειου ειναι πανω απο τα γονατα και εχει ενα τριγωνικο βοηθημα που στα 30-40 χλμ και πανω εκτρεπει τον αερα εξω απο το σωμα του αναβατη!

Στο 1150 και με λιγα χλμ η ζεστη των κυλινδρων χτυπα πανω στα καλαμια. (1200 εχω οδηγησει το χειμωνα και δεν προσεξα).
Εδω στο χωριο μας (Μυτιληνη), κυκλοφορουμε αρκετα μεσα στη πολη με βερμουδες και αθλητικα παπουτσια.....και ας μην ταιριαζει απολυτα στον ενδυματολογικο μοτοσυκλετιστικο κωδικα!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 22-07-2009, 21:21
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω στο χωριο μας (Μυτιληνη), κυκλοφορουμε αρκετα μεσα στη πολη με βερμουδες και αθλητικα παπουτσια.....και ας μην ταιριαζει απολυτα στον ενδυματολογικο μοτοσυκλετιστικο κωδικα!
Να ρωτησω κατι χωρις καμμια δοση ειρωνιας η κατι αλλο...κρανος φορατε;
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 22-07-2009, 21:33
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι χωρις καμμια δοση ειρωνιας η κατι αλλο...κρανος φορατε;
Μεσα στα ορια της πολης (κατα παρεκκληση της τροχαιας που δεν γραφει για κρανη μεσα στη πολη) οχι! Στις εξοδους και περα γραφουν μετα μανιας!

Προσωπικα δεν φορω κρανος εντος πολης παρα μονο το χειμωνα! Στα καθιερωμενα πλεον ταξιδια μου εκτος νησιου (και εκτος χωρας ενιοτε) φερω πληρη εξαρτηση εγω και η συνεπιβατης μου.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 22-07-2009, 21:46
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
τι σε κανει να πιστευεις οτι προσπαθω να πεισω οποιονδηποτε οτι εκανα την σωστη επιλογη να παρω Varadero?

Οπως ολοι εσεις που αγορασατε GS, ετσι και εγω οταν ηρθε η ωρα να παρω νεα μοτο, εψαξα, διαβασα, ρωτησα, εβαλα το προσωπικο μου αισθητικο γουστο και κατεληξα στο οτι σε σχεση με τα υπολοιπα μοντελα του 2007 το Varadero με καλυπτει καλυτερα απο οτι τα αλλα!

Μετοχες δεν εχω απο καμια εταιρεια κατασκευης μοτοσυκλετων και οταν εκανα την επιλογη μου ηρθα απο Cagiva μερια, εντελως ανεπειρρεαστος και αμεροληπτος.

Οταν θα ξαναερθει η ωρα της νεας μου μοτο θα κανω ακριβως το ιδιο. Προς το παρον, βρισκω στη GS στοιχεια που μου αρεσουν και αλλα που με ξενερωνουν. Και στη Honda μου ισχυει το ιδιο!

Βρισκω λαθος το να υπεραμυνομαστε τα μειονεκτηματα των μοτοσυκλετων μας σαν να ειναι δικα μας! Η γκρινια πρεπει να φτανει στα αυτια ...αλλων ωστε το GS του 2010 να ειναι οσο το δυνατο καλυτερο απο του 2009! (Δεν αναφερω το Varadero γιατι η Honda βελτιωνει μονο τη γκαμα των ....χρωματων )
Μην αρπαζεστε λοιπον. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με, αλλα μην με αντιμετωπιζετε σαν να ηρθα εδω για να σας την σπασω!
Όχι φίλε μου, προς Θεού, δεν αρπάζομαι και δε σπάζομαι καθόλου! Απλώς σχολιάζω το αξιοπερίεργο! Πέρα απ' αυτό ξαναλέω ότι βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές τις αντιπαραθέσεις σε αυτό το θέμα, σε αυτόν το χώρο μέσα!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 23-07-2009, 00:52
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

πάντως gemara όπως ανέφεραν κάποιοι έχεις καταλάβει αρκετά λάθος πράγματα για το GS

(δεν θα επαναλάβω - ούτε καν θα συμπληρώσω... είναι 12:50)
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 23-07-2009, 16:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
.............................
(σπουδαια ισχυ, δεν βγαζει)
Ως προς την ειδικη ισχυ (ιπποι/λιτρο) ναι δεν βγάζει μαλιστα ειναι χαμηλοτερα κατα 10 ίππους του Βαραντερο!!! Αλλα επειδη ξεπερνάει το λιτρο (1000 κυβικά) κατα 170cc τους ξανακερδίζει!!!! Σε απολυτη εργοστασιακα ανακοινωσιμη ιπποδυναμη ειναι 10 ιππους περισσότερο τυ Βαραντερο, στο δυναμόμετρο.......7-8 μονο. Αυτο που του δινει την αισθηση του παραπανω ειναι η ροπή στρέψης που ειναι καπου 2 κιλα παρπαάνω του Βαραντερο!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
(Καταναλωνει πολυ λαδι)
Εξαρτάται πως το πηγαινεις, μεχρι τα 120-140κμ η κατανάλωση ειναι απειροελαχιστη, απο εκει και πανω..........αρχιζουν τα ζορια!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
(σε μεταβολες στροφων κουναει τη μηχανη)
Αυτο συμβαινει λογο του διαμηκη τοποθετημενου στροφάλου, συμβαινει ακι στα Guzzi και μονον σταματημενος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
(εχει θεματα στεγανωτητας)
Οχι όλα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
(περισσευει απο τα πλαγια της μοτο και ειναι εκτεθειμενος σε πτωση)
Αυτο το ''περισευμα'' εχει σωσει τα ποδια καποιανων αναβατων!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
(ζεματαει τα ποδια το καλοκαιρι !?)
Αυτό ξαναπεστο!!!!

Last edited by GeorgeP; 23-07-2009 at 16:23.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 23-07-2009, 16:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
.......................................................

(Καταναλωνει πολυ λαδι) πριν 10 μερες έκανα ένα ταξίδι Ευρώπη 5.300 χλμ + 700 χλμ που είχα κάνει πριν φύγω δηλαδή με 6.000 χλμ με τα ίδια λάδια στο κάρτερ το μηχανάκι είχε καταναλώσει κάτι λιγότερο από 100ml και από κατανάλωση βενζίνης η μοτό έβγαζε με 32 λίτρα (είναι το τεπόζιτο της adventure) 630 με 650 χιλιόμετρα τριβάλιτσος.
...................................................................................................
Αν μου πεις οτι πηγαινες με πάνω απο 120-130κμ λυπάμαι, και χωρις παρεξηγηση, δεν θα το πιστέψω!!!!

Τρεις φίλοι με 1200Α συν τα διεθνη τεστ δεν συμφωνουν με τα λεγόμενα σου εφόσον πηγαινες με πανω απο 140κμ!!!

Η κατανάλωση των 4,9λ/100κμ που απορρεει απο τα παραπανω δεδομενα που δινεις επιτυγχανεται μονον με ταχυτητες γυρω στα 120κμ!!!

Last edited by GeorgeP; 23-07-2009 at 16:25.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 23-07-2009, 16:38
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

πάντως εγώ (το γράφω και μετά ξαναξεχάστε το - το σωστό/λάθος είναι θέμα άλλου thread) κάθε μέρα κάνω 20+20 χλμ (εκ των οποίων τα 18+18 είναι Εθνική - μιλάω τα στάνταρ όχι τα έκτακτα), εκ των οποίων όταν μπορώ (δηλαδή συχνά - σχεδόν κάθε μέρα) σπάνια πάω ΚΑΤΩ από 140 μέσα στη διαδρομή

λάδια έχω συμπληρώσει μια φορά στα 3 χρόνια... πριν 2 χρόνια

μπορεί ανάμεσα στις αλλαγές λαδιών να έχει κάψει, ποτέ όμως (πλην της μια φοράς) σε σημείο που να αναγκαστώ να συμπληρώσω

αυτή είναι η δική μου εμπειρία για την δική μου μηχανή και με την δική μου οδήγηση (που δεν είναι και η καλύτερη οικονομικά - και γενικά αλλά άλλο θέμα αυτό)
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 23-07-2009, 16:54
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου πεις οτι πηγαινες με πάνω απο 120-130κμ λυπάμαι, και χωρις παρεξηγηση, δεν θα το πιστέψω!!!!

Τρεις φίλοι με 1200Α συν τα διεθνη τεστ δεν συμφωνουν με τα λεγόμενα σου εφόσον πηγαινες με πανω απο 140κμ!!!

Η κατανάλωση των 4,9λ/100κμ που απορρεει απο τα παραπανω δεδομενα που δινεις επιτυγχανεται μονον με ταχυτητες γυρω στα 120κμ!!!
Το κοντέρ πέρασε τα 140 χλμ μόνο σε κάποια βαρετά κομμάτια της autostrada(το ίδιο ισχύει και για ταξίδια Ελλάδα μόνο σε βαρετά κομμάτια πηγαίνω πλακωμένος δηλαδή εθνική).Δεν βρίσκω το λόγο να πάω παραπάνω όταν έχεις να κάνεις ένα ταξίδι απολαυστικό.Άλλωστε δεν είμαι της άποψης όταν πάω κάπου να πάω το γράμμα στην ώρα του.Δεν είμαι μοτοσυκλετιστής με ρολόι.

Σίγουρα η κατανάλωση είναι πολύ πιο υψηλή όταν πας πλακωμένος και το έχω δει κ εγώ όταν ταξίδεψα βράδυ για Σαλόνικα και πηγαινα συνέχεια 160 με 200 ++.Αλλά δε πρέπει να απορείς όταν πας συνεχεια τσίτα!Και πιστεύω ότι την κατανάλωση την υπολογίζεις πάντα όταν πας φυσιολογικά.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 23-07-2009, 21:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κοντέρ πέρασε τα 140 χλμ μόνο σε κάποια βαρετά κομμάτια της autostrada(το ίδιο ισχύει και για ταξίδια Ελλάδα μόνο σε βαρετά κομμάτια πηγαίνω πλακωμένος δηλαδή εθνική).Δεν βρίσκω το λόγο να πάω παραπάνω όταν έχεις να κάνεις ένα ταξίδι απολαυστικό.Άλλωστε δεν είμαι της άποψης όταν πάω κάπου να πάω το γράμμα στην ώρα του.Δεν είμαι μοτοσυκλετιστής με ρολόι.

Σίγουρα η κατανάλωση είναι πολύ πιο υψηλή όταν πας πλακωμένος και το έχω δει κ εγώ όταν ταξίδεψα βράδυ για Σαλόνικα και πηγαινα συνέχεια 160 με 200 ++.Αλλά δε πρέπει να απορείς όταν πας συνεχεια τσίτα!Και πιστεύω ότι την κατανάλωση την υπολογίζεις πάντα όταν πας φυσιολογικά.
Ερχεσαι λοιπόν στα λογια μου, μεχρι τα 140 η καταναλωση λαδιου ειναι μηδαμινη κι αυτο ειναι σωστό, απο εκει και πανω και σε παρατεταμενες 160αρες θα δεις την καταναλωση λαδιού!! αν κανεις το Αθηνα-Θεσσαλονικη με 160κμ στην θεσσαλονικη υπολογισε καπου στα 300-500ml!! τοσο ειχα στο 1150, αν εσενα σε παει στα 200-350 ειναι θεμα εξέλιξης μάλλον!! Αλλα και πάλι ειναι πολύ!!
Το ιδιο ισχυει και στην κατανάλωση καυσίμου!!! Το Βαραντερο μου στο Αθηνα-Βολος με 120κμ (ουτε μια φορα δεν τα περασα) δεν ξεπέρασε τα 5λ/100κμ, κι αυτο ειναι φυσικό όπως καταλαβαινεις!!! Εξάλλου την κατανάλωση των 4,9λ/100κμ την δινει και η ΜπεΜβε με αυτην την ταχυτητα!!

Last edited by GeorgeP; 23-07-2009 at 21:40.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μου κλέψανε τα λάδια απο το μοτορι μου! kostas_366 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 32 30-05-2009 12:22
Τελικά κάθε πότε λάδια; NLS Τεχνικά θέματα διάφορα 9 27-05-2009 01:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!