GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 28-01-2011, 02:29
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Εμένα πάντως μου φαίνονται λίγο υπερβολή τα στρομπόλια...Αν και έχει τύχει φορές που θα μου ήταν χρήσιμα...
Εγώ πάντως σε κλεισούρες πάω μέρα μεσημέρι με ανοιχτά φώτα Xenon ψηλή σκάλα...Το βράδυ είναι πιο καλά τα πράματα...
Ετυχε φορά σε εθνική οδό να είμαι στη μεσαία λωρίδα, και μια νοικοκυρά - δολοφόνος με τιμόνι, να ξεχάσει που έστριβε και στρίβοντας με πήρε κι εμένα μαζί εκεί που έστριβε...
Ε, την κυνηγάω, την σταματάω και της βάραγα κουτουλιές με το κράνος στο παράθυρο της,ουρλιάζοντας να κατεβάσει το παράθυρο, πρέπει να κατουρήθηκε....
Τρελλάθηκα γιατί είχα και τη Βασούλα μαζί...Δεν είναι μ@λακία να πάρεις κι άλλον στη βάρκα για τον Αδη?
Ακόμα πρέπει να το θυμάται...
Εγώ πάντως το χάρηκα..

Last edited by Capitain; 28-01-2011 at 02:30.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 28-01-2011, 08:36
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Τα είχα φορεμένα στη "γριά" μόνο και μόνο για λόγους εντοπισμού (φαίνονται στον εσωτερικό καθρέπτη του αυτοκινήτου). Με σταμάτησαν δυό φορές μοτοσυκλετιστές της "ΔΙΑΣ" και μάλιστα ο ίδιος αρχιφύλακας ο οποίος μου τόνισε το "παράνομον" του πράγματος.Κουβέντα στην κουβέντα καταλήξαμε στο Α.Τ.Παγκρατίου όπου ναι μεν δεν πέρασα αυτόφωρο λόγω ιδιότητος (μην αντιμιλάς κλπ) πλην όμως μου επέδειξαν τις εσωτερικές εγκυκλίους για το όλο ζήτημα.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 80 ΤΟΥ Κ.Ο.Κ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ STROBO.Eναλλακτική λύση;Ποδηλατικό αναβοσβήνον...
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 05-12-2012, 13:57
fmarkos Ο/Η fmarkos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Αν ακούει κανείς, ξέρετε αν είναι παράνομο να έχεις φωτα stop (στη βαλίτσα) που να αναβοσβήνουν γρήγορα (strobe) όταν πατάς φρένο;
Εχώ δει αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=toI8GheP43o και ψάχνω να το βρω (ή κάτι παρόμοιο) στην Ελληνική αγορά.
Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 05-12-2012, 15:31
nikosgs Ο/Η nikosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Byronas
Μoto: GSA
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Αρθρο 35 του ΚΟΚ.
Κανονες χρηση των φωτων εντοπισμου θεσης

6. Δεν επιτρέπεται σε όχημα να φέρει μπρoστά ερυθρά φώτα, ερυθρές αντανακλαστικές συσκευές ή ερυθρά αντανακλαστικά υλικά και πίσω λευκάή ειδικής επιλoγής κίτρινα φώτα, λευκής ή ειδικής επιλoγής κίτρινες αντα- νακλαστικές συσκευές ή λευκά ή ειδικής επιλoγής κίτρινα αντανακλαστικά υλικά.
H διάταξη τoυ πρoηγoύμενoυ εδαφίoυ δεν εφαρμόζεται πρoκειμένoυ για χρήση λευκών ή ειδικής επιλoγής κίτρινων φώτων oπισθoδρόμησης oύτε για την αντανάκλαση των ανoικτoύ χρώματoς αριθμών ή γραμμάτων των πίσω πινακίδων αναγνώρισης ή άλλων χαρακτηριστικών ή διακριτικών σημάτων, πoυ πρoβλέπoνται και περιγράφoνται από τις σχετικές διατάξεις. Eπίσης δεν εφαρμόζεται για την αντανάκλαση τoυ ανoικτoύ χρώματoς των ως άνω πι- νακίδων ή σημάτων, oύτε για τα ερυθρά φώτα oρισμένων oχημάτων άμεσης ανάγκης, τα oπoία περιστρέφoνται ή αναβoσβήνoυν. Επισης τα αρθρα 36 και 37 δινουν επιπλεον λεπτομερειες για τα οπτικοακουστικα μεσα. Επισης μπορει να κατηγορηθει καποιος για αντιποιηση αρχης. You are welcome 😎
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 05-12-2012, 16:29
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Σου έχει τύχει να έχεις μπροστά σου λευκό στρ(α)βοσκοπικό; Θάνατος! Αν θες να σε πλακώσει κανένας στις κλωτσιές βάλε. Κατά τη γνώμη μου είναι απίστευτα αντικοινωνικό να έχει κάποιος τέτοια φώτα στο όχημά του!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 05-12-2012, 16:41
geokall Ο/Η geokall βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Μoto: HONDA VARADERO MK3 '08
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

πάρε τηλ. στο moto-discovery, ζήτα τον Θοδωρή...πες του αν θες από μένα, ξέρω ότι έχει και είναι και σε καλή τιμή.......

τα 90 - 100€ δεν παίζει με τίποτα...... μπορείς να βρεις και στο ebay με 15$ περίπου
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 05-12-2012, 16:54
fmarkos Ο/Η fmarkos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έχει τύχει να έχεις μπροστά σου λευκό στρ(α)βοσκοπικό; Θάνατος! Αν θες να σε πλακώσει κανένας στις κλωτσιές βάλε. Κατά τη γνώμη μου είναι απίστευτα αντικοινωνικό να έχει κάποιος τέτοια φώτα στο όχημά του!
Μάλλον δε είδες το βίντεο που έβαλα, ή δεν μιλας για μένα. Το λευκό φως μεγάλης φωτεινότητας μου φαίνεται ανεπιθύμητο. Το κόκκινο όμως μέτριας φωτεινότητας (όπως το stop των φρένων) νομίζω είναι καλό. Προσωπικά το είδα σε ένα βεσπάκι προσαρμοσμένο σε βαλίτσα GIVI και μου έκανε καλή εντύπωση.
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 05-12-2012, 16:55
fmarkos Ο/Η fmarkos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Ευχαριστώ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geokall Εμφάνιση μηνυμάτων
πάρε τηλ. στο moto-discovery, ζήτα τον Θοδωρή...πες του αν θες από μένα, ξέρω ότι έχει και είναι και σε καλή τιμή.......

τα 90 - 100€ δεν παίζει με τίποτα...... μπορείς να βρεις και στο ebay με 15$ περίπου
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 05-12-2012, 17:03
fmarkos Ο/Η fmarkos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?

Αν σου πω ότι δεν έβγαλα άκρη;
Αυτό που θέλω εγώ, είναι να αναβοσβήνει το στοπ του φρένου 4 φορές γρήγορα και μετά να μένει αναμμένο όσο το έχω πατημένο. Δεν θα αναβοσβήνει συνέχεια.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giare7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρθρο 35 του ΚΟΚ.
Κανονες χρηση των φωτων εντοπισμου θεσης

6. Δεν επιτρέπεται σε όχημα να φέρει μπρoστά ερυθρά φώτα, ερυθρές αντανακλαστικές συσκευές ή ερυθρά αντανακλαστικά υλικά και πίσω λευκάή ειδικής επιλoγής κίτρινα φώτα, λευκής ή ειδικής επιλoγής κίτρινες αντα- νακλαστικές συσκευές ή λευκά ή ειδικής επιλoγής κίτρινα αντανακλαστικά υλικά.
H διάταξη τoυ πρoηγoύμενoυ εδαφίoυ δεν εφαρμόζεται πρoκειμένoυ για χρήση λευκών ή ειδικής επιλoγής κίτρινων φώτων oπισθoδρόμησης oύτε για την αντανάκλαση των ανoικτoύ χρώματoς αριθμών ή γραμμάτων των πίσω πινακίδων αναγνώρισης ή άλλων χαρακτηριστικών ή διακριτικών σημάτων, πoυ πρoβλέπoνται και περιγράφoνται από τις σχετικές διατάξεις. Eπίσης δεν εφαρμόζεται για την αντανάκλαση τoυ ανoικτoύ χρώματoς των ως άνω πι- νακίδων ή σημάτων, oύτε για τα ερυθρά φώτα oρισμένων oχημάτων άμεσης ανάγκης, τα oπoία περιστρέφoνται ή αναβoσβήνoυν. Επισης τα αρθρα 36 και 37 δινουν επιπλεον λεπτομερειες για τα οπτικοακουστικα μεσα. Επισης μπορει να κατηγορηθει καποιος για αντιποιηση αρχης. You are welcome 😎
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 05-12-2012, 20:06
nikosgs Ο/Η nikosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Byronas
Μoto: GSA
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Δεν παιρνω κ ορκο αλλα εφοσον ειναι φως φρενου δεν εχεις προβλημα.τωρα αν πεσεις σε κανεναν καθυστερημενο συναδελφο μου(ξερω υπαρχουν αρκετοι) ... Μπορει να σου κοψει ενα 80 αρι... που το θεωρω απιθανο βεβαια..
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
στρομπο, light, strobe, strobo


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μου την δινει που δεν τον εχω στα χερια μου... γιαγια αρκουδα Μου τη δίνει που ..... 27 27-11-2010 11:06
την πηρα την νεα κυρια μου!!!! thirio Γενικά - Αναβάτης 46 13-02-2010 18:54
Free Video με High Lights από Μαλαισία .. frits Αγώνες 4 31-10-2009 12:59
Δεν θα ξαναπαραπονεθώ για την δουλειά μου EOD-K9 Χιούμορ 13 12-10-2009 17:26
Xenon lights on GSs vpentza Τεχνικά θέματα διάφορα 10 03-09-2009 15:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!