GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-05-2011, 13:12
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

εδώ που τα λέμε αν το G650GS έχει την σέλα του F650GS τότε δεν μιλάμε για σέλα αλλά για πολυθρόνα (την θεωρώ πιο άνετη από του 1200 πχ.)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-05-2011, 13:49
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ που τα λέμε αν το G650GS έχει την σέλα του F650GS τότε δεν μιλάμε για σέλα αλλά για πολυθρόνα (την θεωρώ πιο άνετη από του 1200 πχ.)
σε ενα μονοκυλινδρο gs του 2005 που εχει φιλαρακι μου , οταν ανεβηκα επανω επαθα πλακα.τον εβλεπα στις βολτες που πηγαιναμε με την λεσχη οτι ηταν ανετος και εξαιρετικα χαλαρος αλλα μολις εκατσα πανω καταλαβα...εκ πρωτης οψεως παντως , φαινεται να ειναι πολυθρονα
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-05-2011, 14:49
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mitsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενα μονοκυλινδρο gs του 2005 που εχει φιλαρακι μου , οταν ανεβηκα επανω επαθα πλακα.τον εβλεπα στις βολτες που πηγαιναμε με την λεσχη οτι ηταν ανετος και εξαιρετικα χαλαρος αλλα μολις εκατσα πανω καταλαβα...εκ πρωτης οψεως παντως , φαινεται να ειναι πολυθρονα
Που να κάτσεις και στο κομμάτι του συνεπιβάτη φίλε μου! Ακόμη πιό άνετα! Το έκανα καμιά φορά σε άδειο δρόμο κι ο κwλος μου με ευγνωμονούσε! Χωρίς πλάκα, ο συνεπιβάτης έχει εξαιρετική άνεση.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-05-2011, 15:13
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

βρε παιδες μηπως υπαρχει κανενα παληκαρι προς αλεξανδρουπολη μερια και πανω που να εχει το g650gs (για το 2011 δυσκολο το βλεπω , αλλα ας ειναι και απο τα τελευταια μοντελα) , ουτως ωστε να παρω μια ιδεα απο την οδηγηση του.θα το εκτιμουσα πολυ...ευχαριστω


P.S : αυριο μαλλον θα παω μεχρι ξανθη στον ντολλα να το δω απο κοντα. btw , εχει κανεις απο εσας εμπειρια στο θεμα συναλλαγης με το εν λογω καταστημα?ευχαριστω!!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-05-2011, 15:14
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS



Ευχαριστούμε .


Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-05-2011, 15:17
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

Πότε βγήκε, δεν νομίζω να βρεις.

F650GS (μονοκύλινδρο) σίγουρα θα βρεις πάντως. Δοκίμασε αυτό.

Απλά υπολόγισε, πολύ πιο ωραία όργανα, καλύτερο αμορτισέρ ελαφρώς και ίσως πιο στρωτό μοτέρ (εξαρτάται ποιας γενιάς GS θα βρεις... μονόμπουζο ή δίμπουζο κλπ.). Κατά τα άλλα δεν νομίζω να δεις καμιά διαφορά εκτός την οπτική.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-05-2011, 15:23
bokis Ο/Η bokis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Ηράκλειο τώρα Ιωάννινα
Μoto: f800gs και Honda steed 400άρα
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mitsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα κοιταζω σε αυτους τους κυβισμους καθως εχουν το πλεονεκτημα των χαμηλων παγιων τελων (τελη κυκλοφοριας , ασφαλιστρα) σε σχεση με το 800 και το 1200 gs. αλλα και το οτι εχει βγει πιο αξιοπιστο απο τα μεγαλα αδερφια του...για το 800 gs εχω ακουσει για την αβολη σελα του και ειναι ενας ακομα λογος που με ψιλοαπομακρυνε απο αυτο καθως το βρισκω πανεμορφο.οσο για τον εξοπλισμο εχω τα παντα....
Δημήτρη το f650gs είναι και αυτό 800άρι άρα ενώ χάνεις σε επιδόσεις τα τέλη κυκλοφορίας ,συντήρηση είναι ίδια όπως και τα ασφάλιστρα που έχω την εντύπωση (για τα ασφάλιστρα) πάνω απο 250κυβικά είναι ίδια για όλες τις μηχανές.Όσο για την σέλλα εγώ την έχω αλλάξει με την comfort και είμαι μια χαρά ή μπορείς να την κάνεις μετατροπή.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-05-2011, 19:34
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

Είναι πολύ ωραίο και το καινούριο gs το 650.
Στην αρχή ήθελα να το πάρω και γω μετά όμως άλλαξα γνώμη και προτίμησα το "παλιό" και πιο συγκεκριμένα το f650gs με κινητήρα της rotax.
Eίναι πολύ οικονομικό και άνετο έκανα 300 km σε συνδιασμό ταξίδι - πόλη και έκαψα 10,5 λίτρα περίπου.
Πας παντού όντως και γενικά είναι ένα αξιόπιστο απ'ότι λέγεται μηχανάκι για όλα.
Στις στροφές είναι πάρα πολύ καλό και ειδικά επαρχία.

Προσωπικά προτίμησα το f650gs και έδωσα και τα μισά χρήματα και δεν το μετάνιωσα καθόλου, βέβαια σε καλή κατάσταση.

Με δυσκόλεψε η επιλογή ανάμεσα στα δύο όμως.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 06-05-2011, 16:33
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

χθες πηγα και ειδα απο κοντα το g650gs...αρκετα ομορφο και συμπαθητικο , ωραια τα χρωματα του , και πολυ καλη συναρμογη πλαστικων και καλη ποιοτητα εκ πρωτης οψεως αλλα το θεμα ειναι τι αντοχη θα δειξουν στο περασμα του χρονου και σε καθημερινη (αν οχι σκληρη) χρηση. η θεση οδηγησης του ειναι πολυ καλη (ειμαι 1.72) και εφτανα με σχεδον ολο το πελμα κατω , οι γωνιες των ποδιων και χεριων φυσιολογικοτατες και η εργονομια(τιμονι , θεση οδηγησης , σελα) σε γενικες γραμμες (πλην των χειριστηριων που ειναι τυπικα bmw) θα ελεγα ειναι...ιαπωνικη και για μενα ειναι καλο. θα ελεγα οτι η θεση οδηγησης μου θυμισε αρκετα το transalp700 (το εχει ο αδερφος μου και το γνωριζω το μοτο πολυ καλα).η γυναικα μου καθησε πολυ ανετα πισω...πολυ φτωχη βεβαια η εικονα του ενος δισκοφρενου σε συνδυασμο με τα γυμνα καλαμια που φαινοντε σαν καλαμακια απο σουβλακι , θα προτιμουσα καποιο καλυμα σε αυτα να φαινεται πιο...τουμπανο.εν τελει θα ελεγα οτι εαν ειχε καλυτερη τιμουλα (περιπου 8150 με abs και θερμ γκριπ) και ας φερει τον ελικα στα πλαινα του , θα ειχε πολλους υποψηφιους αγοραστες.δεν το προσεξα και περισσοτερο καθως μολις το ειχαν δεσει τα μαστορια , καθως πριν κανα μισαωρο το ειχαν ξεφορτωσει στο συνεργειο της αντιπροσωπειας και επειδη δεν το ειχαν ανεβασει στην εκθεση ακομα δεν ηθελα να ειμαι στα ποδια τους....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 09-05-2011, 17:41
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Test G 650 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλο μειονέκτημα έχεις δίκιο.

Παιδιά δεν έχουν μετανιώσει πολλοί ότι πήραν το μονοκύλινδρο GS.
Απλά κάποια στιγμή ίσως θέλετε παραπάνω. Να μετανιώσετε γιατί ήταν πχ. λάθος κίνηση, δεν το βλέπω.

Εξάλλου πράγματι πάει παντού. Ψάξτε για adventure ιστορίες F650GS και θα βρείτε πολύ πράμα.

Simon and Monika Newbound - Wikipedia, the free encyclopedia
BMW Endurance Enduro Champions of the World 2009

183.000 χιλιόμετρα συνεχούς ταξιδιού …με BMW ??? Τι παραμύθια είναι αυτά ? Αφού είναι κοινώς αποδεκτό ότι αυτά τα μηχανάκια σπάνε, κολλάνε, διαλύονται, βραχυκυκλώνουν, καίγονται κ.α. Μάλλον φωτοσόπιες είναι οι φώτο πάνω σε βαρκαντερο και νταουβιλ (‘η ντουβιλ,ή νταεουβιλ…)



Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Test BMW F 800 GS tman Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 12-04-2011 19:57
Test Ride, BMW R16 gemara Παλαιά μοντέλα - Classic 6 27-06-2010 10:21
TEST RIDE nsepsas Γενικά - Αναβάτης 21 03-06-2009 20:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!