GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-04-2011, 00:19
frin Ο/Η frin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

26/04/2011 | 08:11Τελευταία Ενημέρωση 08:11 26/04/2011

Βαρύς ήταν για ακόμη μια φορά ο φόρος αίματος στην άσφαλτο κατά την έξοδο του Πάσχα, καθώς 24 άτομα έχασαν τη ζωή τους από τροχαία δυστυχήματα από τη Μεγάλη Δευτέρα οπότε άρχισε η έξοδος.

Σημειώθηκαν 21 θανατηφόρα αυτοκινητικά δυστυχήματα, 32 ατυχήματα με σοβαρούς τραυματισμούς και 220 ατυχήματα όπου οι εμπλεκόμενοι τραυματίστηκαν ελαφρά.

Αναφορικά με τα βεγγαλικά, δύο άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, 7 τραυματίστηκαν μεταξύ των οποίων ένας ανήλικος και ένας 29χρονος που έχασε το χέρι του.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της τροχαίας, 840 χιλιάδες αυτοκίνητα πέρασαν τα διόδια Αφιδνών και Ελευσίνας, αριθμός ελαφρά μειωμένος συγκριτικά με πέρυσι, ενώ 50 χιλιάδες επιβάτες αναχώρησαν για τα νησιά.
Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-04-2011, 00:43
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα






Jefe
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-04-2011, 07:06
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα




Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-04-2011, 07:07
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-04-2011, 09:03
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

αφου δεν εχουμε οδηγικη παιδεια(οχι οτι εχουμε καποιο ειδος παιδειας...) τι περιμενουμε?
για το kωλοεθιμο των βεγγαλικων οτι και να πουμε ειναι λιγο...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-04-2011, 10:30
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

Με αυτά που είδα στο δρόμο και λίγοι είναι...
είμαστε αδιόρθωτοι και μας εκμεταλεύεται και το οδικό μας δίκτυο και μας αποψιλώνει...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-04-2011, 10:59
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

Εγώ νομίζω η δικαιολογία του οδικού δικτύου πρέπει να τελειώνει και είναι ενθαρρυντικό ότι οι περισσότεροι (μάλλον όλοι οι παραπάνω) αντιμετωπίσατε όπως είναι πραγματικά το θέμα.

ΦΥΣΙΚΑ και θέλω ΠΟΛΥ καλύτερους δρόμους!

Αλλά εφόσον είναι αυτοί που είναι, τότε ένας οδηγός σε άγνωστο δρόμο πρέπει να προσέχει περισσότερο και να τρέχει λιγότερο, ενώ σε γνωστό κακό δρόμο πάλι... περιέργως πρέπει να προσέχει περισσότερο και να τρέχει λιγότερο! Που είναι το περίεργο. Θέλουμε τελειότερους δρόμους αλλά στους χάλια εξακολουθούμε να κυκλοφορούμε σαν να είχαμε ΗΔΗ τους τελειότερους! Ποιος μας φταίει;

Βέβαια στεναχωριέμαι πολύ για όλους, εξάλλου όλοι έχουμε φίλο/συγγενή ή έστω γνωστό (ή και πάνω από έναν) ανάμεσα στους νεκρούς της ασφάλτου, αλλά στεναχωριέμαι περισσότερο για αυτούς που έχασαν τη ζωή τους παθητικά: Τον συνεπιβάτη, το παιδάκι, τον άλλο απέναντι που πήγαινε κανονικά στο δρόμο του... δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερη τιμωρία αυτός που φταίει αν πρέπει να πηγαίνει στον άλλο κόσμο μαζί τους, ή να μένει εδώ να τον τιμωρεί (αν δεν είναι ζώον) η ίδια του η συνείδηση.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-04-2011, 16:36
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και χρειάζεται ώριμη προσέγγιση. Η ταχύτητα, χωρίς αντίρρηση, είναι η νο1 αιτία. Όπως και να είναι η ποιότητα του οδοστρώματος, η σχεδίαση του δρόμου, οι κλίσεις του, βρεγμένο ή μη, εμπόδιο στο έβγα της ‘τυφλής’ στροφής, ή ΟΤΙ άλλο μπορεί να επηρεάσει, απλά επηρεάζει. Στην Ελλάδα είμαστε και αυτό λέει πολλά. Μια πόλη τον χρόνο ξεκληρίζεται από τα τροχαία. Σε θανάτους. Για σκεφτείτε και τις ‘καταλήξεις’ των βαριά τραυματισμένων… δύο πόλεις.

Επιπλέον τις ψυχολογίες των εναπομεινάντων βαριά, με ελλείψεις σε χέρια – πόδια – ακινησίες κλπ. Χαλασμένες ζωές, χαλασμένες οικογένειες. Κρίμα. Για μια ταχύτητα. Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το τριπάκι. Όπως και όλοι ξέρουμε(?) ότι αν πάμε με λιγότερα, θα έχουμε γεωμετρικά μεγαλύτερες πιθανότητες να γλυτώσουμε. Να γλυτώσουμε το ατύχημα ή αν εμπλακούμε σε αυτό, να ξεφύγουμε με τις λιγότερες δυνατόν απώλειες.

Ενδιαφέρον θα ήταν να μαθαίναμε ηλικίες των ‘κατοίκων’ αυτών των ‘δύο πόλεων’ αλλά και ηλικίες όσο και τύπους οχημάτων, που οδηγούσαν. Επίσης αν ‘φόραγαν’ αλκοόλ και ζώνες / κράνος.

Τώρα, πόσο σιγά… Με 20? Όχι. Το πόσο πιο σιγά θα πάω, εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες. Του δρόμου – του οδοστρώματος – του καιρού – του αυτοκινήτου – της φυσικής κατάστασης του οδηγού – της αντίστοιχης πνευματικής – της οικογενειακής, και βάλτε και ότι άλλο έχω ξεχάσει.

Κάποτε ο πατέρας μου, μού έλεγε ‘δεν κουβαλάς πατάτες – ανθρώπους κουβαλάς’. Γιατί πήγαινα κουτρουβαλώντας. Και τώρα πάω έτσι, για να ξεχαρμανιάσω, κατεβαίνοντας τον Διόνυσο βράδυ – μόνος μου.
Κάποτε η παρέα μου με έλεγε ‘Άνεμο’. Τώρα είμαι πολύ χαρούμενος, που ζω για να το θυμάμαι.

Δεν πάω σιγά – για να φτάσω γρήγορα, που λέει το παλιό μαγνητάκι στο ταμπλό του μπαμπά… πάω σιγά για να φτάσω σίγουρα. Στον γιό μου.
Γιατί δεν έχω κανένα δικαίωμα να του στερήσω την παρουσία μου ή αυτήν της μητέρας του, μέσα από ένα τροχαίο ατύχημα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-04-2011, 16:47
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω η δικαιολογία του οδικού δικτύου πρέπει να τελειώνει και είναι ενθαρρυντικό ότι οι περισσότεροι (μάλλον όλοι οι παραπάνω) αντιμετωπίσατε όπως είναι πραγματικά το θέμα.

ΦΥΣΙΚΑ και θέλω ΠΟΛΥ καλύτερους δρόμους!

Αλλά εφόσον είναι αυτοί που είναι, τότε ένας οδηγός σε άγνωστο δρόμο πρέπει να προσέχει περισσότερο και να τρέχει λιγότερο, ενώ σε γνωστό κακό δρόμο πάλι... περιέργως πρέπει να προσέχει περισσότερο και να τρέχει λιγότερο! Που είναι το περίεργο. Θέλουμε τελειότερους δρόμους αλλά στους χάλια εξακολουθούμε να κυκλοφορούμε σαν να είχαμε ΗΔΗ τους τελειότερους! Ποιος μας φταίει;

Βέβαια στεναχωριέμαι πολύ για όλους, εξάλλου όλοι έχουμε φίλο/συγγενή ή έστω γνωστό (ή και πάνω από έναν) ανάμεσα στους νεκρούς της ασφάλτου, αλλά στεναχωριέμαι περισσότερο για αυτούς που έχασαν τη ζωή τους παθητικά: Τον συνεπιβάτη, το παιδάκι, τον άλλο απέναντι που πήγαινε κανονικά στο δρόμο του... δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερη τιμωρία αυτός που φταίει αν πρέπει να πηγαίνει στον άλλο κόσμο μαζί τους, ή να μένει εδώ να τον τιμωρεί (αν δεν είναι ζώον) η ίδια του η συνείδηση.
Και αφού δεν φταίει το δίκτυο πως εξηγείς το οτι οδηγεί κάποιος με απόλυτη προσοχή και σεβασμό στον ΚΟΚ , αλλά από αντίθετο ρεύμα ερχόμενος οδηγός είτε είναι απρόσεχτος είτε κατι συμβαίνει στο όχημά του πέφτει. πάνω στον πρώτο και τον διαλύει μετωπικά ?
'Οταν λέμε ακατάλληλο δίκτυο δεν αναφερόμαστε στο οδόστρωμα μόνο αλλά και στον σχεδιασμό του.
Παράδειγμα στον ΒΟΑΚ σε τμήμα του 10χλμ που παλιά είχε 10 νεκρούς το χρόνο, μετά την ανακατασκευή του με σωστές κλίσεις και διαχωριστικό στα 2 ρεύματα δεν είχαμε άλλους νεκρούς τα τελευταία 2-3 χρόνια.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-04-2011, 17:09
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

ckk πολύ ωραίο αυτό που έγραψες

Albatros, μα το είπα και αυτό. Αυτοί δεν φταίνε. Όμως για ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΦΤΑΙΕΙ την πληρώνουν. Όχι για τον δρόμο.

Κανείς δεν λέει ότι πρέπει να είναι άριστοι. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. Εφόσον όμως δεν είναι, οφείλουν αυτοί που κυκλοφορούν επάνω του να είναι άριστοι.

Η επικίνδυνη οδήγηση, κινητά και τέτοια, έπρεπε πέρα από τα όποια πρόστιμα, έπρεπε να έχει και άλλες επιπτώσεις (το συζητάμε)... πχ. να βάζουν τη φωτό σου σε τεράστιες διαστάσεις (διαφημιστικού πανό) σε κάποια σημεία της Εθνικής και να λένε "να ένας ψευτόμαγκας επικίνδυνος οδηγός" ή να κολλάνε να πιάνει το μισό πίσω τζάμι (να βλέπει κιόλας - αν και αυτοί κατά κανόνα δεν κοιτάνε καθρέφτες) "είμαι επικίνδυνος και με τη βούλα, προσπεράστε προσεκτικά και με απόσταση"... μαζί με έναν ωραίο κόφτη απόδοσης του μοτέρ (για κάποιους μήνες). Ενδιαφέρον θα είχε...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Στο αυτόφωρο οι εργοδότες που δεν θα καταβάλουν το δώρο του Πάσχα lion77 Ελλάδα 1 16-04-2011 08:06
Μέτρα της Τροχαίας για την περίοδο των εορτών του Πάσχα MARK Επικαιρότητα 1 31-03-2010 14:42
Λιγότερα θανατηφόρα τροχαία κατά τη φετινή έξοδο των Χριστουγέννων !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 7 01-01-2010 21:48
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις για την έξοδο του Πάσχα skippybi Επικαιρότητα 3 14-04-2009 21:19
Στους δρόμους του κόσμου leonidas Ταξίδια στο εξωτερικό 9 17-01-2009 18:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!