GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-02-2010, 01:26
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Φίλε gemara στην Αμερική δεν μπορώ να ξέρω πως είναι οι άνθρωποι και οι νόμοι τους ………αλλά εμπιστεύομαι εσένα που τα περιγράφεις ……..και σε ευχαριστώ !

Όμως έχω μερικές επιφυλάξεις για το πώς θέλουν να δείχνουν τα πράγματα ( πάντα στο θέμα της μοτο και την ασφάλεια του αναβάτη ) για παράδειγμα αναφέρομαι στην φωτογραφία με την ουρά των μοτοσικλετιστών που φορούν κάτι ταπερ με ιμάντα συγκράτησης χωρίς καμία προδιαγραφή …….και στην ίδια φωτογραφία βλέπουμε δυο αυτοκίνητα που πιστεύω ότι τους υποχρεώνουν να φορούν την ζώνη τους ……..σε αυτό τι μπορεί να πει κάποιος ότι αυτοί με τις μοτοσικλέτες δεν κινδυνεύουν για τους λόγους που ανέφερες……αλλά οι επιβάτες των αυτοκινήτων κινδυνεύουν και πρέπει να φορούν ζώνη




παραπάνω έγραψες ότι είναι ένας λαός που ζει και στηρίζεται από το εμπόριο και την ειλικρίνεια στις συναλλαγές.
Στις δικές μου εμπειρίες αυτό δεν ισχύει τις περισσότερες φορές και για να μην παρεξηγηθώ εννοώ στον χώρο της μοτοσικλέτας , για παράδειγμα θα αναφερθώ στις κλειδαριές kryptonite οι Αμερικανοί τις παρουσίαζαν ως μέγιστη ασφάλεια ….!!! Μας έλεγαν η εταιρεία είναι αμερικάνικη και χρησιμοποιεί τα καλλίτερα μέταλλα και μηχανισμούς κλειδαριάς με τους περισσότερους συνδυασμούς κλειδιών από οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή ……..οι Ισπανοί και Γερμανοί έλεγαν ότι είναι μπουρδες ……και η κατασκευή τους είναι made in china και δεν υπάρχει κανένας ποιοτικός έλεγχος …….
Και μια μέρα μάθαμε ότι όλες οι κλειδαριές της εταιρείας kryptonite άνοιγαν με ένα μαρκαδόρο !

Μετά από πίεση πολλών δημοσιογράφων Ο πρόεδρος της εταιρείας βγήκε στα Μ.Μ.Ε και το παραδέχτηκε και εγγυήθηκε την αντικατάσταση όλων των κλειδαριών της εταιρείας με νέες ασφαλείς κλειδαριές μέσο των ντιλερ σε κάθε χώρα !! Μέχρι εδώ όλα καλά έδειξε ειλικρίνεια και σωστός ……..γρήγορα ηρθαν οι οδηγίες στο τι έπρεπε να κάνουμε , προσωρινή απόσυρση με πλήρη καταγραφή των στοιχείων του κατόχου για να σταλούν οι νέες κλειδαριές …….στη συνέχεια, αρχικά αντικατασταθηκαν μόνο οι κλειδαριές των εμπόρων (για να τα έχουν καλά με τους εμπόρους ……..) ομως στους περισσότερους ιδιώτες αυτό δεν έγινε ……..και οι έμποροι μείναμε εκτεθειμένοι στους περισσότερους να μας ρωτούν για μήνες αν ηρθε η αντικατάσταση της κλειδαριάς τους ……..
Αυτά στην Ελλάδα στην Αμερική είμαι βέβαιος ότι αντικατασταθηκαν όλες οι κλειδαριές και πιστεύω ότι παραδόθηκαν σε χρόνο φαντασίας με επιστολή συγνώμης από την εταιρεία ……

Φίλε Γιώργο παραδείγματα που δείχνουν τους Αμερικανούς ότι άλλα λένε και άλλα κάνουν μπορώ να αναφέρω πολλά, αλλά θα κουράσω και θα κουραστώ χωρίς λόγω, εξάλλου είμαι πλέον πεπεισμένος ότι το κομμάτι κλειδαριά δεν το έχουν με τα made in china
Ερευνώ το θέμα αρκετά χρόνια και έχω επισκεφθεί γνωστό εργοστάσιο στην Ισπανία…….αλλά δυστυχώς δεν μου επέτρεπαν να φωτογραφίσω τι είδα και πως ……….αλλά στης 21-23 με έχουν καλέσει σε γνωστό γερμανικό εργοστάσιο με κλειδαριές για ξενάγηση , ενημέρωση και άλλα πολλά και με βεβαίωσαν ότι επιτρέπουν να φωτογραφήσω …………με το καλό όταν επιστρέψω θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τι είδα και τότε θα καταλάβετε τη θα πει made in Europe ………..


Φίλε Γιώργο τώρα τελευταία έχω την επιθυμία να βγάλω από την αποθήκη τον προ και τελικό ΥΑΜΑΗΑ Μ2 και το κασετόφωνο B.I.C (made in use ) αλλά το Thorens το πούλησα …..έχεις ακούσει για καμια αγγελία αν παίζει κανένα πικαπ ?

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-02-2010, 03:58
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορία του κράνους..

Ενα από τα καλύτερα νομίζω και πιό εμπεριστατωμένα άρθρα για το κράνος. Αξίζει να το διαβάσει κανείς!
Motorcycle Helmet Design, Helmet Standards and Head Protection - Gear Box - Motorcyclist Online
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 11 12-07-2010 09:12
Ιστορία του Ελληνικού μοτοσυκλετισμού frits Παλαιά μοντέλα - Classic 7 06-11-2009 13:48
Περί του κράνους ο λόγος...Ας δούμε το βίντεο... riko46 Κράνη 10 11-10-2009 20:50
Η Ιστορία του Tango skippybi Πολιτισμός 6 30-01-2009 11:59
Η λειτουργία του κράνους leonidas Κράνη 10 16-01-2009 12:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!