GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιό 14-07-2010, 11:48
Adamis Ο/Η Adamis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Να είναι ελαφρύ το χώμα.
Reply With Quote
  #272  
Παλιό 16-07-2010, 13:18
trip Ο/Η trip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: TAYROS
Μoto: R1200GS-08
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Ας αναπαυθεί η ψυχή του
Reply With Quote
  #273  
Παλιό 17-07-2010, 13:06
arman Ο/Η arman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Παιδιά είναι κάτι που κανείς μας δεν θέλει ούτε να το σκέφτεται.Και όμως συνέβη.Χάθηκε ένα συνάδελφος, ένας φίλος.
Reply With Quote
  #274  
Παλιό 18-07-2010, 11:28
ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ Ο/Η ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Ο πατέρας μου ζήτησε να αναρτήσω μια αφιέρωση που έγραψε για τον γιό του και αδελφό μου.

Στο Βασίλη μας!
Γεννήθηκες στην Καλαμάτα γιέ μου, μα ένιωθες Αρκάς και το καυχιόσουν ακριβέ μου.

Με πνίγουν οι λυγμοί Βασίλη μας και αδυνατώ να σου αφιερώσω λόγια, λόγια της πίκρας και του μισεμού.

Βασίλη μας, μας έφυγες νωρίς και λάθρα, ποιός το περίμενε τέτοια αποκοτιά. Σε κλάψανε συγγενείς γνωστοί και φίλοι και όλοι σου ευχήθηκαν "καλό ταξίδι".

Περνούσες τη ζωή σου γλέντι αληθινό, δίχως μετάνοια, μήτε χαλινό. Τώρα παραξενεύεσαι γιατί ο θάνατος να σε συλλογιστεί που δεν τον συλλογίστηκες ποτέ σου!

Παραμονή του μνημοσύνου σου σε επισκέφτηκαν δύο φίλοι. Και ανήμερα τετράδα φίλων σου σε τίμησε Εκατόνταρχέ μου, Εσύ.

Φιγούρα τραγική οι γονείς σου, ευχαριστούν όλους που συμπαραστάθηκαν στο βαρύ και ασήκωτο πένθος τους.

Καλό ταξίδι αλαργηνό καράβι στου απείρου και της νυχτιάς την αγκαλιά με τα χρυσά σου φώτα. Να' μουν στην πλώρη σου ήθελα για να κοιτάζω γύρω, σε λιτανεία να περνούν τα ονείρατα τα πρώτα.

Και η Ευχή της Μάνας
Αγάπη μου ήσουν παιδί, παιδί μου είσαι άντρας, σύρε ακριβέ μου στο καλό, μη σε προφτάσει η μπόρα. Βλέπε, παιδί μου, πάντα εμπρός. Το χτές μη σε πικραίνει. Γιέ μου όλοι θα φύγουμε κι αν μείνεις τελευταίος σύρε και πάντα να'σαι ορθός και πάντα νά'σαι ωραίος.
Reply With Quote
  #275  
Παλιό 20-07-2010, 12:51
solik Ο/Η solik βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Τα θερμά μου συλλυπητήρια.
Reply With Quote
  #276  
Παλιό 21-07-2010, 11:54
Iconmaster Ο/Η Iconmaster βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Ας είναι ελαφρύ το χώμα
Reply With Quote
  #277  
Παλιό 22-07-2010, 12:29
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Μετά από παράκληση της μητέρας του Βασίλη,
αναδημοσιεύουμε από το "Homa Educandus"
ορισμένα posts που γράφτηκαν στην μνήμη του
από μια δασκάλα, φίλη και συνεργάτιδα του Βασίλη.

Από την Δανάη...

Γιατί ρε Βασίλη;

Γιατί να φεύγουν άνθρωποι σαν εσένα;

Ένας υπέροχος άνθρωπος, ο Βασίλης Καυκούλας, δεν είναι πια μαζί μας. Δεν μπορώ ακόμη να πιστέψω το μαύρο μαντάτο. Όχι ρε γαμώτο άλλο αίμα στην άσφαλτο...


Ο Βασίλης ανήκε σε κείνο το είδος ανθρώπων που τους λέμε αγαθούς γίγαντες. Ένας λεβέντης ως εκεί πάνω. Μόλις στα 45... Που δεν μπορείς να διανοηθείς ότι τέτοιους ανθρώπους μπορεί να βάλει ο χάρος σημάδι.

Πάνε πολλά χρόνια που τον γνώρισα. Είχε το μαγαζί του λίγα τετράγωνα από το σπίτι μου. Τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών. Και από τη μέρα που πρώτη φορά συνεργάστηκα μαζί του, κέρδισε την εμπιστοσύνη μου. Με κλειστά μάτια εμπιστευόμουν το Βασίλη. Ήταν ένας μάγος των υπολογιστών αλλά και έντιμος όσο ελάχιστοι σήμερα.

Έφτασε να ακούσει πως είμαι δασκάλα για να μου χαρίσει κι εκείνος τη συμπάθειά του. Γιος δασκάλου ο ίδιος, ένιωθε κάτι σαν χρέος να βοηθά τους συναδέλφους του πατέρα του. Κι αρκετές φορές χωρίς καν να πληρώνεται. Γέλαγε με εκείνο το τεράστιο χαμόγελό του και μου έλεγε "την άλλη φορά"...

Με την ίδια θέρμη ήρθε να βοηθήσει και στο εργαστήριο του σχολείου. Χάρη σε εκείνον λειτούργησε και πάλι και ξεπεράστηκαν τα προβλήματα που άλλοι τεχνικοί θεωρούσαν άλυτα. Για το Βασίλη τίποτε δεν ήταν άλυτο.

Σήμερα το μεσημέρι, μία από τις λίγες φορές που πήρα το τραμ, πέρασα με τα πόδια έξω από το μαγαζί. Είδα άδεια τη βιτρίνα και κούτες στο πάτωμα. Παραξενεύτηκα. Μπήκα μέσα και στην καρέκλα που εκείνος πάντα καθόταν ήταν μια κοπέλα μαυροφορεμένη. Ούτε κι αυτό δε με προετοίμασε για την είδηση, την τόσο απίστευτη.

- "Ο Βασίλης είχε ένα τροχαίο."

- Και; Ρώτησα χωρίς και πάλι να πάει ο νους μου στο κακό...

- "Έφυγε."

Πάγωσα. Λες και δεν ξέρω από θάνατο. Λες και δεν έχω χάσει τόσους και τόσους αγαπημένους. Δεν το περίμενα.

29 του Μάη στη Συγγρού. Με τη μηχανή του εκείνος. Την αγαπημένη του μηχανή. Ένας καβαλάρης που άνοιξε τα φτερά του και πέταξε μακριά... Για πάντα.

Γιατί έτσι το θέλησε ένας βλακέντιος φορτηγατζής που του έκλεισε το δρόμο.

Πάλεψε στην εντατική για λίγα 24ωρα. Ίσα να βοηθήσει τους γονείς και τις αδερφές του να τον αποχαιρετήσουν.

Λίγες μόλις μέρες πριν η αδερφή του ντυθεί νύφη.

Βιάστηκες, γιατί ρε Βασίλη, να ντυθείς εσύ το γαμπριάτικο κουστούμι...

Γιατί; Γιατί να φεύγουν άνθρωποι σαν το Βασίλη τον Καυκούλα; Είναι άδικο!!!

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει. Και ο χρόνος να βοηθήσει την οικογένειά του να βρει τη δύναμη να αντέξει το μεγάλο χτύπημα. Αν και από πείρα ξέρω ότι ούτε και ο χρόνος καταφέρνει τίποτε σε τέτοια τραγικά γεγονότα.

Τεράστιο το κενό που άφησε ο θάνατός του ακόμη και σε όσους τον γνωρίσαμε ως επαγγελματία. Αιωνία του η μνήμη.

Κι ένα τεράστιο ευχαριστώ για όλα όσα τόσα χρόνια έκανε για μένα και για τους μαθητές μου. Αν δεν ήταν εκείνος δεν ξέρω αν θα είχα κάνει όσα έκανα με τα παιδιά στον τομέα της πληροφορικής. Όχι μόνο τεχνικός, δάσκαλος στάθηκε ο Βασίλης ο Καυκούλας για τους πελάτες του. Και πάντα έντιμος.

Αχ, δεν μπορώ να το πιστέψω πως δε θα ξαναδώ εκείνα τα μάτια που σε γέμιζαν εμπιστοσύνη. Πως δε θα ξανακούσω τη φωνή του που καθησύχαζε όλους τους πανικούς μου μπρος στα άγνωστα για μένα μηχανήματα και που εκείνος τα έπαιζε στα πέντε δάχτυλα.

Καλό σου ταξίδι, παλικάρι.
Reply With Quote
  #278  
Παλιό 22-07-2010, 12:37
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Πέρασαν οι ώρες. Και εξακολουθώ να είμαι παγωμένη. Λες και ο χρόνος να σταμάτησε.

Ό,τι κρατάω στα χέρια μου από τα δικά του χέρια ήταν φτιαγμένο, ρυθμισμένο...

Και νιώθω να μισώ τις μηχανές. Που εκείνες εξακολουθούν να δουλεύουν και λείπει εκείνος που τις έφτιαξε.

Ανίδεη και βλάκας στεκόμουν μπροστά στο γραφείο του. Κι εκείνος με ενημέρωνε υπομονετικά για κάθε τι. Πώς να αντιμετωπίσω προβλήματα, τι καινούριο υπάρχει και θα κάνει πιο εύκολη τη ζωή μου.

Τι να πρωτοθυμηθώ από τη συνεργασία μας; Πόσα και πόσα χρωστάω στον άνθρωπο αυτό;

Πέρυσι τέτοια εποχή ήταν που πήρα από την Κοσμοτέ το νετ μπουκ. Κι όταν το έφερα σπίτι διαπίστωσα πως ήταν τελείως γυμνό. Ούτε καν κειμενογράφο δεν είχε.

Γραμμή κατευθείαν για το μαγαζί του Βασίλη. Το ιατρείο... έτσι το έλεγα και αυτό ήταν.

Κι ήταν εκείνος που όχι μόνο φρόντισε να μου περάσει όλα τα απαραίτητα προγράμματα αλλά και να μου ανοίξει τα στραβά μου για την ακτινοβολία των ασύρματων συνδέσεων. Από τότε το καλωδιάκι που μου έδωσε είναι το απαραίτητο εξάρτημα για το στικάκι. Για να βρίσκεται τουλάχιστον δύο μέτρα από το σώμα.

Κι εκείνος έλυσε και το θέμα της ασύρματης σύνδεσης όλων των υπογογιστών μου. Τέρμα τα καλώδια που σέρνονταν από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Και τα μέμορις στικς από το Βασίλη τα έμαθα. Τι κι αν κυκλοφορούσαν στην αγορά; Μπούφος πάντα εγώ... αν δε με ενημέρωνε ο Βασίλης στις δισκέτες και στα σιντί θα είχα μείνει.

Ο Βασίλης ήταν εκείνος που μου εξήγησε και τι σημαίνει να κλειδώνω το ρούτερ για να μην μπαίνει ο κάθε γείτονας με το δικό μου λογαριασμό στο ίντερνετ.

Κι όταν τα έπαιξε ο σκληρός εκείνος κατάφερε να κάνει φορμάτ χωρίς να χαθεί ούτε ένα αρχείο.

Θυμάμαι την προ Βασίλη εποχή. Τότε που το κάθε λαμόγιο με έπιανε κορόιδο και αφενός πλήρωνα τα μαλλιά της κεφαλής μου και αφετέρου δουλειά δε γινόταν. Ναι, δεν ήταν μόνο ένας ικανότατος στο αντικείμενό του άνθρωπος. Το κύριο χάρισμα του Βασίλη Καυκούλα ήταν η εντιμότητα. Αυτό το υπό εξαφάνιση είδος στην εποχή μας...

Δεν ήταν τόσο η βοήθεια που μου πρόσφερε σε τομείς που για μένα ήταν άγνωστοι και δύσκολοι. Ήταν κυρίως η χαρά να συνεργάζομαι με έναν άνθρωπο που εκτιμούσα.

Κι αυτό πονάει περισσότερο τώρα.

Που χάθηκε ένας αληθινός άνθρωπος.

Και παρηγοριά δε βρίσκω.

Ειδικά στο θλιβερό σήμερα. Που έγινε μόδα να τη φέρνουμε στον άλλο. Και μόδα η ασχετοσύνη και πολυπραγμοσύνη. Και η τσαπατσουλιά και η απάτη. Νόμος το κέρδος. Νόμος η παλιανθρωπιά.

Γι' αυτό και έστελνα στο Βασίλη όχι μόνο τους φίλους που ψάχνονταν για θέματα υπολογιστών αλλά και τα μικρά μου μαθητούδια που ήθελαν να μάθουν τα πρώτα βασικά. Γιατί ήξερα πως θα τα αντιμετωπίσει σαν πατέρας. Και όχι σαν έμπορος.

Και με την ίδια εμπιστοσύνη τον σύστησα και στο σχολείο ως τεχνικό. Ήξερα πως θα με βγάλει ασπροπρόσωπη.

Χαμένος πελάτης του Βασίλη ήταν μόνο εκείνος που δεν άκουγε τη συμβουλή του. Όποιος μαθημένος από την επικρατούσα κατάσταση δεν μπορούσε να δει τη διαφορά που είχε εκείνος.

Γιατί μέσα σε όλα τα άλλα ο Βασίλης ήταν και άνθρωπος σεμνός. Και χαμηλών τόνων. Δεν αυτοδιαφημιζόταν. Ήξερε πως με την αξία του θα πείσει, δε χρειαζόταν φανφάρες.

Πού; Πού να βρεις σήμερα τέτοιους ανθρώπους;
Reply With Quote
  #279  
Παλιό 22-07-2010, 12:38
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Ξύπνησε η επόμενη μέρα. Και ο πόνος έγινε μεγαλύτερος... Και η απώλεια ακόμη πιο απίστευτη.

Μαζί ξυπνήσαν και οι ενοχές. Που δεν πρόλαβα να του πω πόσο πολύ τον εκτιμούσα και ως άνθρωπο.

Λέω πως θα το είχε καταλάβει.

Από την εμπιστοσύνη που του έδειχνα...

Ναι, πρέπει να το λέμε στους ανθρώπους που εκτιμούμε...

Να μην περιμένουμε την επόμενη μέρα. Γιατί κανείς δεν ξέρει τι θα φέρει η μέρα αυτή.

Και θυμάμαι ακόμη... τότε που ήρθε στο σχολείο να βοηθήσει. Και δούλευε ώρες ατελείωτες για να συμμαζέψει το διαλυμένο εργαστήριο. Έναντι γελοίου ποσού.

Μα έτσι ήταν πάντα ο Βασίλης Καυκούλας. Πρόσφερε πολλά περισσότερα και ζητούσε ελάχιστα.

Ίσως και γιατί το μόνο ζητούμενο από εκείνον ήταν τώρα να τον θυμόμαστε σαν έναν άνθρωπο εξαιρετικό και τόσο διαφορετικό από τους άλλους της εποχής μας...

Αυτός ο δικός του κότινος.

Μα άδικο, επιμένω, που έφυγε πάνω στο άνθος της ηλικίας του. Πριν προλάβει να δημιουργήσει δική του οικογένεια.

Άδικο και για τους γονείς του. Που ήπιαν τέτοιο πικρό ποτήρι.

Τουλάχιστον, έστω και τώρα, ας μείνουν γραμμένα τα συναισθήματα και η βαθιά εκτίμηση στο πρόσωπό του. Ως ύστατος φόρος τιμής. Μικρή παρηγοριά για τη μεγάλη απώλεια. Και των δικών του και όλων όσων προλάβαμε να τον γνωρίσουμε.
Reply With Quote
  #280  
Παλιό 22-07-2010, 12:39
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Σε γύρευαν από το σχολείο μου είπε η Γιούλα, Βασίλη. Λίγο πριν κλείσουν. Να τους βοηθήσεις ακόμη μια φορά. Και δε σε έβρισκαν. Πού να σε βρούνε;

Κατέβηκε ως το μαγαζί και η διευθύντρια. Και το βρήκε κλειστό. Και δεν ήξεραν τι έγινε. Κάποιος γείτονας μόνο την ενημέρωσε πως κάποιο πρόβλημα υπήρχε...

Ποιο, τι; Δεν ήξερε περισσότερα.

Μα τι είμαστε οι άνθρωποι; Καρφίτσες που χανόμαστε; Και δεν ξέρουν οι άλλοι τι απογίναμε;

Της είπα πως δε θα σε ξαναβρούν πια. Να ψάξουν άλλον τεχνικό.

Και τρόμαξε. Γιατί και ο δικός της άντρας με μηχανή μετακινείται. Και γιατί στην πόλη αυτή έχουμε γίνει ζούγκλα.

Χτες, την ώρα που μπήκα δακρυσμένη στο σπίτι από το δικό σου χαμό, κλάμα και κακό στο διπλανό διαμέρισμα. 30 χρόνια περίπου μένουμε δίπλα δίπλα. Βγήκα στο μπαλκόνι να ρωτήσω. Είχε τρακάρει η κόρη της γειτόνισσας.

Μια ηλίθια πετάχτηκε μέσα από νησίδα και της διέλυσε το μικρό της αυτοκινητάκι. Ευτυχώς η ίδια γλίτωσε με λίγους πόνους από το τράνταγμα.

Μα είμαστε άνθρωποι εμείς; Όταν πιάνουμε τιμόνι ας έχουμε γαμώτο μου το νου μας. Είναι άνθρωποι γύρω μας. Και φτάνει ένας να χαθεί για να πικραθεί η ζωή πολλών άλλων.

Σκεφτόμουν απόψε που γύριζα από την παραλιακή. Εκεί που σκοτώθηκε πρόπερσι και ένας ξάδερφός μου. Με μηχανή και αυτός. Και έβλεπα τις χίλιες δυο βλακείες και παρανομίες. Τη μεγαλύτερη ποινή στον κόσμο θα έπρεπε να θεσπίσουν για όποιον παραβιάζει τους κανόνες κυκλοφορίας. Να τον κλείνουν μέσα για χρόνια. Να του κάνουν κατάσχεση το κονσερβοκούτι του. Που το πιάνει στα χέρια του όπως ο ελεύθερος σκοπευτής και σκοτώνει αθώους ανθρώπους.

Θα μου πεις τι νόημα έχουν όλα αυτά για σένα;

Οδηγούσα απόψε και έτρεμαν τα χέρια μου.

Έβλεπα παιδιά σε μηχανάκια χωρίς κράνος και ήθελα να τους φωνάξω. Πού πάτε;

Οδηγούς που παραβίαζαν σήματα και κόκκινο και ήθελα να τους βρίσω.

Μα τι θα άλλαζε; Για σένα τι θα άλλαζε, Βασίλη;

Προσπαθώ να το χωνέψω και τρελαίνομαι.

Τελικά οι άνθρωποι που συνεργαζόμαστε στενά γίνονται οικογένειά μας. Και πιο δικοί μας και από απλούς συγγενείς. Και όταν φεύγουν, όπως έφυγες εσύ, πεθαίνει μαζί τους και ένα κομμάτι του δικού μας εαυτού.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γράμμα στο παιδί σας από τον Άγιο Βασίλη george1968 Διάφορα 6 06-12-2009 13:19
Η προσευχη για τον μπαμπα Alext Χιούμορ 4 29-05-2009 08:07
Να και κάτι ευχάριστο... για μας, όχι για τον κλέφτη!!!!! yannis Επικαιρότητα 13 13-05-2009 00:09
Πέρασε για θήραμα τον εγγονό του και τον πυροβόλησε BATIGOL Διάφορα 9 10-01-2009 23:24
Τί περιμένω από τον Άγιο Βασίλη.... Arkas Κοινωνική ευαισθησία 12 26-12-2008 15:57


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!