GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εξορμήσεις χωρίς μοτό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 25-10-2010, 01:32
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Καλό βράδυ και καλά να περνάμε.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 25-10-2010, 07:50
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Xρηστάρα, το μικρό ταξιδιωτικό σου,

ήταν ότι χρειαζόμουν, για να ξεκινήσω πρωί πρωί Δευτέρας, την εβδομάδα μου ....

Πολύ όμορφο ... μπράβο ....



Υ.Γ. Όσο για τις φωτό, υπάρχουν οδηγίες ... εδώ !
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 25-10-2010, 08:34
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
... και σεβασμό, σε ευχαριστώ πολύ καπετάνιε μου. η βάρκα μου είναι τεράστια απόλαυση για μένα, όλο το χειμώνα δουλεύω για να την απολαύσω ένα μήνα το καλοκαιράκι. όχι ότι δεν κατεβαίνω και κανένα σαβατοκύριακο στην Ερμιόνη όπου την έχω. καταλαβαίνεις την αθροιζόμενη ΑΠΟΛΑΥΣΗ όταν κατεβαίνω και με την μηχανή τις στροφές της Επιδαύρου. αντεύχομαι για καλές θάλασσες.
Η ξερή Εληά είναι ένα εστιατόριο μέσα στην Υδρα, πίσω απ΄το λιμάνι να φανταστείς, γύρω στα 500 μετρα απο την Εμπορική.
Δεν ξέρω όμως αν είναι χειμώνα καλοκαίρι ανοιχτα..
Μακάρι να είχα κι εγώ μια βάρκα να έφευγα Σαβ/κο..Εχω όμως 1150
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 25-10-2010, 10:32
Michael Chatzilias Ο/Η Michael Chatzilias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα, Μετς
Μoto: Έμεινα χωρίς μηχανή...
Μηνύματα: 1,603
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώντας για ταξίδια εκτός μηχανής λοιπόν, ας ετοιμάσουμε τα χρειαζούμενα, που είναι λίγο περισσότερα από αυτά της μηχανής. Δεδομένου του αξιόπλοου της βάρκας, παίρνουμε καιρούς, εφόδια, τρόφιμα, ρούχα για 2-3 μέρες, μαγιό, πετσέτες, εφημερίδες και περιοδικά, φωτογραφική και βιντεακή μηχανές, καλάμι όχι για καβάλημα αλλά για συρτή, μπας και ανεβάσουμε κανένα 2κιλο κυνηγό, ψαροντούφεκο για τον ίδιο λόγο, σύνεργα κατάδυσης κλπ και ξεκινάμε από Αθήνα, με νότια πορεία.
Μπροστά μας και ας μην την βλέπουμε είναι η Αίγινα. Αν θέλουμε να δούμε και λίγο την χώρα της Αίγινας, παίρνουμε την νοτιοδυτική πλευρά του νησιού, που θα μας έχει την πόλη στα αριστερά μας. Στην συνέχεια φτάνουμε στο γραφικό λιμανάκι της Πέρδικας για μπανάκι και μετά για, επάνω στην θάλασσα, θαλασσινά από ψάρι μέχρι απλούστερα μεζεδάκια χταποδιού, καλαμαράκι και χωριάτικη, ά ρε Ελλαδάρα πώς σε κατάντησαν οι πολιτικοί… Συνεχίζοντας περνάμε το στενό της νήσου Δοκού με τα ωραία ελαφάκια και παγώνια. Αν θέλουμε να πάμε από το ανατολικό μέρος της Αίγινας, θα περάσουμε από την Αγία Μαρίνα και θα καταλήξουμε πάλι στην Πέρδικα. Μάλλον μου αρέσει στην Πέρδικα…
Συνεχίζοντας νότια θα περάσουμε από τον Πόρο. Μπαίνοντας από τον βόρειο φάρο στο στενό, θα στρίψουμε αριστερά για να φτάσουμε στο στενό με το νησί του Πόρου στα αριστερά και την ακτή του Γαλατά απέναντι. Γραφικά ταξί – βαρκούλες περνάνε τουρίστες αλλά και απλό κόσμο απέναντί και πίσω συνεχώς. Και στις δύο πλευρές θα βρούμε πολλά ταβερνάκια, καφετέριες και πολύ ωραίες βόλτες για να γνωρίσουμε τον τόπο.
Φεύγοντας πρέπει να περάσουμε το πέρασμα όλο αριστερά διότι στην μέση και δεξιά έχει πολλά αβαθή. Το τοπίο είναι υπέροχο, ιδίως δε με τις χαμηλές ταχύτητες των 5 μιλίων, που υποχρεώνει το λιμεναρχείο να πηγαίνεις, για να μην σηκώνεις απόνερα και ενοχλούνται τα άλλα σκάφη. Μακάρι να ήξερα να σηκώνω φωτογραφίες στο forum, είναι τόσο διαφορετικά τα τοπία από την θάλασσα… ανοιγόμαστε λοιπόν όλο ανατολικά μέχρι να φτάσουμε στην… στροφή των Τσιλιβινίων, σύμπλεγμα νησιών, που οριοθετεί την αρχή του στενού της Ύδρας. Στρίβοντας εκεί δεξιά – δυτικά, συνεχίζουμε με την Ύδρα στο αριστερό μας χέρι και την αμφιθεατρική χώρα να την βλέπουμε καθαρά πλέον στα 10 περίπου λεπτά ταξιδιού. Στα δεξιά μας έχουμε την ακτή της Πελοποννήσου στην περιοχή πλησιάζοντας στην Ερμιόνη. Περνώντας το νησάκι της Δοκού στο αριστερό μας χέρι και αφού αφήσουμε και την Ερμιόνη στο δεξί, πέφτουμε στον Άγιο Αιμιλιανό με μία πολύ επικίνδυνη ξέρα με φάρο, ακριβώς επάνω στην πορεία μας προς τις Σπέτσες, που είναι ακριβώς εμπρός μας. Πολλοί που δεν την ήξεραν και είναι και καλοί καπεταναίοι και… γρήγοροι την έμαθαν έχοντας βρει τις περιουσίες τους επάνω στα βραχάκια.
Στο στενό των Σπετσών πλέον με μεγάλη κίνηση θαλάσσιων ταξί αλλά και άλλων σκαφών, έχουμε μπροστά μας την Ντάπια, το κεντρικό μέρος των Σπετσών. Αν πάμε αριστερά μπαίνουμε στο Παλιό Λιμάνι, γραφικό και πάντα χωρίς μέρος για να πιάσει κανείς, ανεφοδιασμό σε καύσιμα, νερά, τρόφιμα κλπ. και αν πάμε δεξιά από Ντάπια και έχοντας τις Σπέτσες στα αριστερά μας και μετά από περίπου 2 – 3 μίλια φτάνουμε στο βορειοδυτικό άκρο των Σπετσών, όπου βρίσκουμε δύο κόλπους τον ένα δίπλα στον άλλο. Είναι η μεγάλη και η μικρή Ζογεριά. Συνήθως, η μικρή ΓΕΜΑΤΗ με σκάφη όλων των επιτρεπτών μεγεθών, μια αποθέωση τοπίου με τα πεύκα να υποκλίνονται στο αλάτι της θάλασσας. Εκεί ρίχνεις άγκυρα, ασφαλίζεις την βάρκα και με άλλα σχοινιά και ετοιμάζεσαι για να βγεις σε ένα μέρος τόσο απλό αλλά και τόσο όμορφο ταυτόχρονα, σε μια παραλία που φιλοξενεί μια ταβερνούλα που έχει μόνον κοτόπουλο με μακαρόνια, κοτόπουλο με πατάτες, κοτόπουλο με ρύζι, κοτόπουλο με κοτόπουλο και άλλες διάφορες επιλογές… κοτόπουλου. Έχει βέβαια και σουτζουκάκια, χωριάτικη και ψωμί και τυρί. Η ποικιλία μπορεί να μην είναι μεγάλη, η απόλαυση όμως με την παρέα και το ουζάκι, είναι τεράστια. Μετά, ή πριν για αυτούς που θέλουν να τηρούν τους κανόνες, κολυμπάς σε τυρκουάζ νερά και γαλάζιο ήλιο. Δεν παίζεται η κατάσταση. Μετά μπορείς να αφήσεις για λίγο τους άλλους και να κάνεις λίγη συρτούλα ή ψαροντούφεκο. Τα νερά και γενικότερα ο βυθός είναι πολύ ωραία, σε τέτοιο σημείο που και τίποτα να μην ανεβάσεις, δεν πειράζει μια χαρά. Αν ανεβάσεις όμως, κάνεις μια φωτιά στην παραλία ή μια σχαρούλα στην βάρκα και ψήνεις το πιο φρέσκο ψάρι που έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου. Παρέα με τίποτα ψητά λαχανικά, δεν απέχεις πολύ από τον παράδεισο. Και κοντά στον παράδεισο λοιπόν κοιμάσαι. Για να ξυπνήσεις την άλλη μέρα το πρωί, για πρωινό γαλατάκι με βούτυρο και μαρμελάδα, λουκάνικα και αυγά μάτια.
Ελπίζωντας να μην σας κούρασα κύριοι, Έχει κανείς κάτι καλύτερο?
Ωραία η διαδρομή σου.
Η γάστρα είναι πλαναρίσματος υποθέτω; Τί μήκος η βάρκα σου;
Είμαι κι εγώ καινούριος στον χώρο και η διαδρομή που περιέγραψες είναι ο στόχος μας για το καλοκαίρι που έρχεται. Την έχεις περασμένη κάπου;
Μπορούμε να σε βοηθήσουμε να αναρτήσεις τις φωτογραφίες σου ίσως;
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 25-10-2010, 14:34
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία η διαδρομή σου.
Η γάστρα είναι πλαναρίσματος υποθέτω; ΣΩΣΤΟΝ Τί μήκος η βάρκα σου; 9,5Μ
Είμαι κι εγώ καινούριος στον χώρο και η διαδρομή που περιέγραψες είναι ο στόχος μας για το καλοκαίρι που έρχεται. Την έχεις περασμένη κάπου; ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΔΗΛΑΔΗ?
Μπορούμε να σε βοηθήσουμε να αναρτήσεις τις φωτογραφίες σου ίσως;
ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΟΔΗΓΙΕΣ Ο ΝΙΚΟΣ, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ
ΑΝ ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ, ΕΙΜΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΚΟΥΜΠΑΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ GPS.

Last edited by ckk; 25-10-2010 at 14:35.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 25-10-2010, 15:59
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ, ΕΙΜΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΚΟΥΜΠΑΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ GPS.
και αν χαλασει το gps....θα βγει στην δανια
αναβυσσος -αιγινα-πορο,πας και με το ματι....
αλλα ειναι αστειο να εισαι μεσα στην θαλασσα και να μην ξερεις να βγαζεις πορεια..
οσο για την ταβερνα στην υδρα.....η καλυτερη στο νησι
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 25-10-2010, 16:13
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
και αν χαλασει το gps....θα βγει στην δανια

αναβυσσος -αιγινα-πορο,πας και με το ματι....
αλλα ειναι αστειο να εισαι μεσα στην θαλασσα και να μην ξερεις να βγαζεις πορεια..

οσο για την ταβερνα στην υδρα.....η καλυτερη στο νησι
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αυτό φαίνεται και από το ‘τρελό γέλιο’, που του παρέθεσα στο τέλος. Αυτό που του είπα σε προσωπικό επίπεδο στην συνάντηση της Τετάρτης, είναι να μάθει πρώτα να βγάζει πορείες, αλλά πλέον είναι τόσο παρωχημένο, που δεν θα το χρειασθεί αν πάρει ένα καλό GPS.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 25-10-2010, 16:19
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αυτό φαίνεται και από το ‘τρελό γέλιο’, που του παρέθεσα στο τέλος. Αυτό που του είπα σε προσωπικό επίπεδο στην συνάντηση της Τετάρτης, είναι να μάθει πρώτα να βγάζει πορείες, αλλά πλέον είναι τόσο παρωχημένο, που δεν θα το χρειασθεί αν πάρει ένα καλό GPS.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 25-10-2010, 16:30
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Xρηστάρα, το μικρό ταξιδιωτικό σου,

ήταν ότι χρειαζόμουν, για να ξεκινήσω πρωί πρωί Δευτέρας, την εβδομάδα μου ....

Πολύ όμορφο ... μπράβο ....



Υ.Γ. Όσο για τις φωτό, υπάρχουν οδηγίες ... εδώ !
νικόλα τα έκανα και σε ευχαριστώ για τις αναλυτικες οδηγίες. Όμως βγαίνουν πολύ μικρές σε μέγεθος οι φωτογραφίες και δεν φαίνονται. βλέπω σε άλλα postαρίσματα μεγάλες φωτό. όπως σε αυτές που ανέβασες από την τελευταία συνάντηση στην Αίγλη. πώς γίνεται αυτό?
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 25-10-2010, 16:33
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρή βόλτα στις Σπέτσες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρέσεις και εσύ και το smile σου. αλήθεια πόσοι έχουμε βαρκούλες στο forum? (θα το ξεκινήσω και σαν καινούργιο θέμα) και το όνομά σου πώς είναι για να γνωριζόμαστε σιγά - σιγά...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Επομενη χωμάτινη βόλτα(???) REK Χωμάτινες εξορμήσεις 20 01-10-2010 13:58
Νυχτερινή βόλτα soter3gm Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 8 17-09-2009 01:08
Κυριακή βόλτα στις Αλυκές - Ανάβυσσο evanb Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 59 25-05-2009 14:55
Πιάσαμε το Μάη στίς Σπέτσες...... S.T Εκδρομές εντός Ελλάδος 22 04-05-2009 23:38
Μικρή παράταση ζωής για τα Windows XP Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 2 27-12-2008 15:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!