GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 07-01-2012, 10:33
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Σε ευχαριστούμε πολύ Γιάννη για την πολή χρήσιμη παρουσίαση και σύγκριση μεταξυ των 2 εταιριών!
Προσώπικά είχα την BT2 και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος απο αυτήν και αξιόπιστη αλλά πλέον έχει φύγει απο τα χέρια μου και ίσως αν αξιωθω ξανά να κάνω ενα μεγάλο ταξίδι ψήνομαι ήδη για την F5.

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 07-01-2012, 18:30
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Γιάννη πολύχρονος και από εδώ!!!

ευχαριστούμε για το συγκριτικό
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 07-01-2012, 18:43
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Eυχαριστουμε πολυ!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-01-2012, 19:11
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Θα βγάλω μερικές κοντινές φωτό για τις συγκρίσεις, ειδικά για τα ακουστικά κ τον τρόπο που μπαίνουν.
όσον αφορά τις ερωτήσεις , μπορω να τις απαντήσω αργά σήμερα ή αύριο το πρωι καθώς σήμερα τρέχω

στα γρήγορα, είναι πληρως συμβατα με smartphone και διαχείρηση ήχου, και εχουν και τα δυο fm , και αν θελουμε μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε και σαν 2 μοναδικές μονάδες , πχ διαφορετικό σταθμό fm η κάθε μία, διαφορετική πηγη ήχου να ακούει ο καθένας κλπ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 07-01-2012, 19:17
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

(στα γρήγορα ακόμα , κάτι που ξέχασα)
Στο BT nExt για παραδειγμα, μπορει ο αναβάτης (εχοντας φυσικά ζευγαρωθεί με τις υπόλοιπες συσκευές) να μιλησε κατ επιλογή με άλλους . Πχ στο κεντικό κουμπι με τον συνεπιβάτη του, στο πισω με την 3η μονάδα, και στο εμπρός με την 4η .

Στην Interpfone F5 η διαδικασία είναι διαφορετική. Ανάλογα το πόσοι είναι συνδεδεμένοι , πατώντας ένα κουμπί (το κεντρικό) μπαίνουν ή βγαίνουν στη συνομιλία , οπότε μπορούν άμεσα να μιλούν με όλους, και άμεσα να είναι μόνοι τους.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 09-01-2012, 00:35
emlazo Ο/Η emlazo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: F800ST, SYM joyride 200 evo, Honda PCX 125
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Εδώ και μερικές μέρες έχω και εγώ στην κατοχή μου ένα ζευγάρι F5

μια σύντομη αναφορά

Σαν συσκευή είναι στιβαρή και εύκολη στο χειρισμό.

Τοποθέτησα τα ακουστικά μόνο στα δικά μου κράνη (Shuberth S1 και Airoh ανοιγόμενο). Τα ακουστικά έχουν μεγάλη διάμετρο που σίγουρα βοηθά στην ακρόαση αλλά έχουν και μεγάλο ύψος. 1cm ύψος δέν εξαφανίζεται κάτω από την επένδυση του κράνους. Στο HJC της γυναίκας μου δεν υπήρχε αρκετός χώρος για την τοποθέτηση και προκαλούσε πίεση και πόνο στα αυτιά.

Ως εκτούτου την δοκίμασα αυτόνομη μέσα στην πόλη και intercom στο σπίτι.

Ζευγάρωμα HTC με Zumo, Zumo με F5.
Οι οδηγίες κατεύθυνσης ακούγονται δυνατά και καθαρά διακόπτοντας την μουσική.
Το ραδιόφωνο έχει καλεί λήψη. Μπορούν να αποθηκευτούν 8 σταθμοί.
Μπορούν να συνδεθούν έως 8 Bluetooth συσκευές.
Με το music streaming ελέγχει την αναπαραγωγή μουσικής από το Zumo 660 (start,stop, prev, next).

Η λειτουργία Intercom δεν με ικανοποίησε.

Μετά το τέλος της επικοινωνίας δεν επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν πρίν.
(Δεν ξέρω άν λειτουργεί και ο ανταγωνισμός έτσι)
π.χ. Αν άκουγα ραδιόφωνο πριν καλέσω τον συνεπιβάτη μου μετά το τέλος της επικοινωνίας δεν ξαναγυρνούσε σε ραδιόφωνο (ή όποια άλλη λειτουργία είχα) αν διέκοπτα εγώ το intercom. Αν η κλήση και η διακοπή γινόταν από την άλλη συσκευή δεν υπήρχε πρόβλημα σε μένα. Πρέπει να επιλεγεί ξανά η πηγή ακρόασης.

Στην διάρκεια μιας προσομείωσης 60 λεπτών (Οδηγίες κατεύθυνσης, μουσική από Zumo, Intercom) η κλήση intercom ήταν πάντα δυνατή από μένα πρός την άλλη συσκευή όχι όμως και αντίθετα. 2 ή 3 φορές η κλήση πρός εμένα αποτύχαινε με το μήνυμα intercom connection failed, ενώ την ίδια στιγμή γινόταν στην αντίθετη κατεύθυνση. Κλείσιμο-άνοιγμα της συσκευής μου, διόρθωνε το πρόβλημα.
Μια και δέχεται αναβαθμίσεις ευελπιστώ να διορθωθούν σε μελλοντικά updates

Αν δεν θέλει κάποιος, να κουμπώσει την μονάδα πάνω στο κράνος, το κούμπωμα του καλωδίου είναι αρκετά μεγάλο (έχει φτιαχτεί να κλειδώνει την μονάδα πάνω στην βάση) για να κρυφτεί χωρίς να ενοχλεί μέσα στην επένδυση.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
(Στην Interpfone F5 η διαδικασία είναι διαφορετική. Ανάλογα το πόσοι είναι συνδεδεμένοι , πατώντας ένα κουμπί (το κεντρικό) μπαίνουν ή βγαίνουν στη συνομιλία , οπότε μπορούν άμεσα να μιλούν με όλους, και άμεσα να είναι μόνοι τους.
Πρέπει να γίνεται και διαφορετικά ίσως να μπορείς να το δοκιμάσεις εσύ
Στό manual γράφει
Intercom Press up button until the beep to connect the last paired intercom
Intercom Down button until the beep for the previous
Intercom Centre button until the beep for both
Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την σειρά του ζευγαρώματος των συσκευών
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 09-01-2012, 00:55
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Τέλεια ! Αυτά κάνουν το θέμα ενδιαφέρον

Σχετικά με την F5 , και τα ακουστικά, αν θέλεις υπάρχουν και slim ακουστικά για να μπουν σε κράνη που δεν έχουν υποδοχές (πιο μεγάλα σε διάμετρο, πιο λεπτά όμως) .

όσον αφορά το FM , έχει να κάνει με τη σειρά που ζευγαρώνεις.
ΠΧ , εγω έχω τη μονάδα 1 , και ο συνεπιβάτης τη μονάδα 2.
Έχουμε συνδεθεί, μιλάμε, και ο 2 αποφασίζει να βγεί και να ακούσει FM. Πατάει το κεντρικό πλήρκτο, αποσυνδέεται και μπαίνει να ακούσει FM. Εαν εγώ (όπου πάνω μου έχει συνδεθεί η μονάδα 2) πατήσω το κεντρικό πλήκτρο , κόβεται το FM από τον 2 , μιλάμε , και όταν τελειώσουμε, εφόσον εγώ (1) ή η άλλη μονάδα (2) πατήσει ξανά το κεντρικό κουμπί , θα γυρίσει στην προηγούμενη λειτουργία.

Κάτι που γίνεται γενικότερα (το αναφέρουν και οι οδηγίες , όπου συντομα θα υπάρχουν και στα Ελληνικά) είναι οτι η μονάδα που θα ανοίξει πρώτη , θα είναι κάτι σαν host. Πάνω της θα συνδεθεί η άλλη μονάδα. Γι'αυτό το λόγο και στις οδηγίες αναφέρει ο η συσκευή στην οποία είναι συνδεδεμένη η 2η συσκευή, θα έχει λίγο λιγότερη αυτονομία.

Σχετικά με το θέμα των ακουστικών, είναι πολύ σημαντικό και πρωταρχικού ρόλου (όχι μόνο στις interphone, αλλά και σε όλες, αλλα στις Interphone ακόμα πιο πολύ καθώς τα ακουστικά είναι μικρότερα) να πάει ακριβώς ή περίπου ακριβώς (1 εκ +- από το κέντρο του αυτιού μας) για να έχουμε maximun απόδοση.

Σήμερα που έκανα ενα τεστ, πήγαμε έως 140 χλμ με την χαμηλή ζελατίνα σε 1200 GS , και ούτε σκέφτηκα να παω την ένταση στο maximum.

Κάτι τελευταίο που το κατάλαβα σήμερα, είναι επίσης το γεγονός οτι το φίλτρο που έχει για να κόβει τον αέρα κάνει φοβερή δουλειά , καθώς όντας συνδεδεμένοι, και με αέρα να μπαίνει στο κράνος , δεν άκουγα τη βοή του , παρά μόνο ησυχία όταν φυσικά δεν μιλούσαμε

Αν θέλετε, ειδικά για το θέμα του Inteprphone, μπορώ να κάνω videάκι
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 09-01-2012, 13:58
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

εμενα εχει σπασει η βαση του interphone,οχι αυτη που ειναι εξω με το αυτοκολλητο,αλλα η αλλη που μπαινει μεσα στο κρανος με τις βιδες,πουλιεται ξεχωριστο κομματι η βαση ?
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 09-01-2012, 14:35
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

αυτή τη στιγμή η βάση περιλαμβάνεται στο κιτ κεφαλοακουστικών που υπάρχει, αναμένουμε ενημέρωση για τα αν θα υπάρξει άμεσα μόνο το κιτ (όπως είναι στην f2,f3,f4)
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 09-01-2012, 16:38
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Έχω και εγώ το Interphone F5, το σετ με τις δυο (2) μονάδες. Έχω ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα και περιμένω να δω την ανταπόκριση της εταιρίας που το αγόρασα (Motoraid). Πιο συγκεκριμένα, κανένα από τα δυο (2) modules δεν μπορεί να συντονιστεί με ραδιοφωνικούς σταθμούς που είναι κάτω από τους 88.7MHz. Όντας Θεσσαλονικιός και ακροατής του 87.6 δεν μπορώ να ακούσω τον αγαπημένο μου ραδιοφωνικό σταθμό. Ο συγκεκριμένος σταθμός στη Θεσσαλονίκη έχει σήμα καμπάνα εντός και εκτός πόλης ακόμα και με το πιο φτηνιάριο ραδιοφωνάκι, οπότε δεν πρόκειται για πρόβλημα που οφείλεται στην εκπομπή του σταθμού αλλά αποκλειστικά και μόνο στη λήψη του Interphone F5 και ελπίζω οι άνθρωποι της εταιρίας να φροντίσουν για την άμεση αντικατάσταση της μονάδας.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
interphone, midland, review


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πωλείται Interphone F4 georgios Πωλήσεις GPS & ενδοσυνεννοήσεων 31 10-05-2012 15:51
Ενποεπικοινωνια Interphone f4.. nikleve Διάφορα 7 17-11-2011 10:55
motorcycle-bluetooth-interphone-headsets bagelis Διάφορα 2 22-10-2011 18:27
2-BT-interphone-bluetooth-motorcycle-helmet-intercom MARK Πωλήσεις GPS & ενδοσυνεννοήσεων 11 23-08-2011 23:31
Interphone ενδοσυνεννόηση κράνους !! CPretenteriS Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 07-02-2011 17:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!