GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-02-2009, 19:00
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Το On off κρανος κουναει πολυ. Ιδικα αν δεν εχεις ζελατινα μεγαλη. Στο adv δε εχω προβλημα αλλα στο ΗΡ ειναι θανατος για το σβερκο με ταχυτητες 130-140!!! Αστα να πανε. Το να βγάζεις την ζελατινα δεν ειναι και οτι καλυτερο και μετανα την ξανα βάλεις!! Ασε που το κρανος χωρις την ζελατινα δεν βλέπετε!! Ειναι χαλια. Και το αλλο που βιωνω καθημερηνα -ιδικα με το ΗΡ- ειναι ο κρυο που μπαινει απο κατω -λογο αποστασης στο σημειοτου στοματος και της μυτης-. Βαζω το τιουμπ αλλα και παλι μπαζει ασχημα και αναγκάζομαι να φοραω full face. Δεν παιρνει ακουστικα και μικροφονο και ενδοεπικεινωνια - που θα βάλεις το μικροφωνο ?? οε ο -. Και δεν υπαρχει ζελατινα αντιθαμβωτκη για on-off κρανη.
Αυτα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-02-2009, 19:04
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το On off κρανος κουναει πολυ. Ιδικα αν δεν εχεις ζελατινα μεγαλη. Στο adv δε εχω προβλημα αλλα στο ΗΡ ειναι θανατος για το σβερκο με ταχυτητες 130-140!!! Αστα να πανε. Το να βγάζεις την ζελατινα δεν ειναι και οτι καλυτερο και μετανα την ξανα βάλεις!! Ασε που το κρανος χωρις την ζελατινα δεν βλέπετε!! Ειναι χαλια. Και το αλλο που βιωνω καθημερηνα -ιδικα με το ΗΡ- ειναι ο κρυο που μπαινει απο κατω -λογο αποστασης στο σημειοτου στοματος και της μυτης-. Βαζω το τιουμπ αλλα και παλι μπαζει ασχημα και αναγκάζομαι να φοραω full face. Δεν παιρνει ακουστικα και μικροφονο και ενδοεπικεινωνια - που θα βάλεις το μικροφωνο ?? οε ο -. Και δεν υπαρχει ζελατινα αντιθαμβωτκη για on-off κρανη.
Αυτα
Δαναε δεν ξερω τι κρανοσ έχεις αλλα δεν νομιζω να λεσ για το bmw..
γιατι δεν κουναει όπως τα αλλα και έχει αντιθαμποτική μεμβράνη.οσο για την αποσταση οκ on-off κρανοσ ειναι!!!!
τωρα για ακουστικα και τετοια δεν εχω βαλει ποτε ουτε την εχω ψαξει..
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-02-2009, 19:14
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Δεν εχω bmw. Αλλα δεν ξερω αν το εχεις δοκαμασει χωρις ζελατινα καθολου σε ανοικτο δρομο και οχι στο βουνο? Δεν το ηξερα για την μεβρανη συγμωμη. Αυτο εγραψα οτι η αποσταση ειναι μεγαλη οτι και να κανεις και μπαζει πολυ αερα! Το πρωι κατα της 6 στην Αττικη οδο δεν ειναι και οτι καλητερο με ΗΡ να οδηγεις στα 140 παγωνει ολο σου το προωπο χααχαχχαχα πιστεψε με. Οσο για τα ακουστικα το εχω ψαξει....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 05-02-2009, 15:40
mvlad78 Ο/Η mvlad78 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Βύρωνας
Μoto: BMW F650GS Η αλλιώς, το μωράκι μου!
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη



Μπέρδεμα...
Θα κρατήσω το θέμα της αεροδυναμικής και το μπάσιμο του αέρα στα πλην και στα συν το design και την αντιθαμβωτική της BMW.
Θα πάω να τα δοκιμάσω όλα (και on και οn-off) και βλέπουμε!

Μια πρώτη δοκιμή πάντως του Enduro της BMW με γλύκανε!

Όποια άλλη παρατήρηση καλοδεχούμενη!

Υ.Γ. ThanDim δεν μπορώ να μπω στο link, πρέπει να κάνω εγγραφή.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 05-02-2009, 16:25
gma21 Ο/Η gma21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F 650 GS twin
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Εγώ θα σου έλεγα να λάβεις υπ'όψη σου και το ύψος της ζεταλίνας της μηχανης.Πόσο χαμηλα ή ψηλα είναι και σε πιο ύψος σκάει ο αέρας πάνο σου.
Ο Τάκης σου γράφει απο την εμπειρία του με το ADV που έχει ΠΟΛΥ πιο ψηλή ζελατίνα απο το 650.Ο Δαναός που το έχει δοκιμάσει με το HP (που δεν έχει καν ζελατίνα,αν δεν κάνω λάθος) σου έγραψε τις εντυπώσεις του.
Το ίδιο θα σου έλεγα και για κράνος που προορίζεται για street μηχανες.

Last edited by gma21; 12-02-2009 at 14:00.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 05-02-2009, 22:38
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gma21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου έλεγα να λάβεις υπ'όψη σου και το ύψος της ζεταλίνας της μηχανης.Πόσο χαμηλα ή ψηλα είναι και σε πιο ύψος σκάει ο αέρας πάνο σου.
Ο Τάκης σου γράφει απο την επειρία του με το ADV που έχει ΠΟΛΥ πιο ψηλή ζελατίνα απο το 650.Ο Δαναός που το έχει δοκιμάσει με το HP (που δεν έχει καν ζελατίνα,αν δεν κάνω λάθος) σου έγραψε τις εντυπώσεις του.
Το ίδιο θα σου έλεγα και για κράνος που προορίζεται για street μηχανες.

Σωστός ο Αινείας !!!

Πρέπει να προσέξεις κ το πώς σου "κάθεται" στο κεφάλι ..

Για μένα είναι σημαντικό !!!!!

Δοκίμασε αρκετά πριν αποφασίσεις τελειωτικά.



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 05-02-2009, 23:10
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το On off κρανος κουναει πολυ. Ιδικα αν δεν εχεις ζελατινα μεγαλη. Στο adv δε εχω προβλημα αλλα στο ΗΡ ειναι θανατος για το σβερκο με ταχυτητες 130-140!!! Αστα να πανε. Το να βγάζεις την ζελατινα δεν ειναι και οτι καλυτερο και μετανα την ξανα βάλεις!! Ασε που το κρανος χωρις την ζελατινα δεν βλέπετε!! Ειναι χαλια. Και το αλλο που βιωνω καθημερηνα -ιδικα με το ΗΡ- ειναι ο κρυο που μπαινει απο κατω -λογο αποστασης στο σημειοτου στοματος και της μυτης-. Βαζω το τιουμπ αλλα και παλι μπαζει ασχημα και αναγκάζομαι να φοραω full face. Δεν παιρνει ακουστικα και μικροφονο και ενδοεπικεινωνια - που θα βάλεις το μικροφωνο ?? οε ο -. Και δεν υπαρχει ζελατινα αντιθαμβωτκη για on-off κρανη.
Αυτα
Το ξανα γράφω για καθε απορια...Στο adv μου δεν εχω κανενα προβλημα οσο και να πηγενω ακομα και με 2... μπροστα αλλα στο ΗΡ ειναι θανατος δεν εχει καθολου ζελατινα και κουναει πολυ πανω απο τα 100
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-02-2009, 23:14
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξανα γράφω για καθε απορια...Στο adv μου δεν εχω κανενα προβλημα οσο και να πηγενω ακομα και με 2... μπροστα αλλα στο ΗΡ ειναι θανατος δεν εχει καθολου ζελατινα και κουναει πολυ πανω απο τα 100
εχεις δίκιο φίλε ετσι ειναι!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 06-02-2009, 11:44
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ON-OFF!!!
οκ!δεν το ηξερα!παντως στο astro-r που εχω βαλει εχω παθει πλακα με το ποσο αποτελεσματικη ειναι!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 12-02-2009, 12:13
xvitos Ο/Η xvitos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 546
Προεπιλογή Απάντηση: On-off κράνη

Μαρία βρήκες καμιά άκρη ;;;
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw moto, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs_gs, gsbmw, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο leonidas Κράνη 13 28-05-2009 17:22
Κάτι σημαντικό για τα κράνη KostasGS Κράνη 4 31-12-2008 15:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!