GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Αυτοκίνητο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 31-10-2011, 13:54
nikgs1200 Ο/Η nikgs1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 33
Question Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Αδέρφια για δώστε τα φώτα σας.
Σκέφτομαι να καταθέσω πινακίδες στο κουτί μια και δεν το κινώ καθόλου. Όπου πάω χρησιμοποιώ το αμάξι της γυναίκας μου που είναι μικρό και καίει λίγο.
Αυτό που σκέφτομαι είναι αν καταθέσω πινακίδες, θα πρέπει να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας του 2012;;;;
Μήπως όταν πάρω τις πινακίδες το 2013 μου πούνε να πληρώσω και τα τέλη του 2012;;;;
Ξέρει κανένας την διαδικασία για κατάθεση πινακίδων;;;
Απλά πας στην εφορία και τις παραδίδεις;;;;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 31-10-2011, 14:17
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Αν τις καταθέσεις για όλο το 2012 και πας να τις πάρεις την 1/1/2013, θα πληρώσεις για το 2013 μόνο... αν τυχόν πάς να τις πάρεις ακόμα και 31/12/2012 θα πληρώσεις για όλο το 2012.

Σε ότι αφορά την εισφορά -αν είσαι πάνω από 2000CC- θα την πληρώσεις για όσο καιρό το όχημα είναι στο όνομα σου... με ή χωρίς πινακίδες... ξέρω που σου λέω...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 31-10-2011, 14:28
maril Ο/Η maril βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων




Σε ότι αφορά την εισφορά -αν είσαι πάνω από 2000CC- θα την πληρώσεις για όσο καιρό το όχημα είναι στο όνομα σου... με ή χωρίς πινακίδες... ξέρω που σου λέω...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-10-2011, 14:33
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από maril Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αυτοκίνητό που είχα ήταν 2.500CC και παρότι το πούλησα, πλήρωσα κανονικά την εισφορά για το 2011 και ενδέχεται να πληρώσω και μέρος αυτής για το 2012...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-10-2011, 15:29
nipeda Ο/Η nipeda βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Για να κάνει κάποιος δήλωση ακινησίας οχήματος θα πρέπει να προσκομίσει στην Δ.Ο.Υ. που υποβάλλει τη δήλωσή του, τις πινακίδες του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας του καθώς και την άδεια κυκλοφορίας. Στη αίτηση θα πρέπει να δηλωθεί ο χώρος στον οποίο θα σταθμεύσει το όχημα όσο είναι εκτός κυκλοφορίας. Κάποιες εφορίες ζητούν να αποδείξει ο ιδιοκτήτης μέσω του Ε9 ότι έχει στην κατοχή του θέση στάθμευσης ή αλλιώς να προσκομίσει μισθωτήριο από παρκινγκ. Άλλες ωστόσο περιορίζονται σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι ο ιδιοκτήτης του Ι.Χ. έχει δική του αυλή ή κάποιον άλλο χώρο για να θα σταθμεύει το όχημά του όσο καιρό δεν θα έχει πινακίδες. Απαραίτητη προϋπόθεση για να καταθέσει κανείς πινακίδες είναι να έχει εξοφλήσει το σύνολο των τελών των προηγούμενων ετών.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 31-10-2011, 15:33
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων


Σε ότι αφορά την εισφορά -αν είσαι πάνω από 2000CC- θα την πληρώσεις για όσο καιρό το όχημα είναι στο όνομα σου... με ή χωρίς πινακίδες... ξέρω που σου λέω...

έχω παλαιό (προς ανακατασκευή) όχημα που έχω καταθέσει πινακίδες εδώ και κάποια χρόνια και δεν με έχει ενοχλήσει η εφορία....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 31-10-2011, 15:40
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω παλαιό (προς ανακατασκευή) όχημα που έχω καταθέσει πινακίδες εδώ και κάποια χρόνια και δεν με έχει ενοχλήσει η εφορία....
Η δική σου περίπτωση είναι ιδιαίτερη... μιλάω για κάποιον που πούλησε το όχημά του (άνω των 2.000CC) μέσα στο 2011 και ελπίζει να μην πληρώσει εκτακτη εισφορά.

Αυτός λοιπόν θα πληρώσει/πληρώνει εισφορά μέχρι την ημ/νία που ολοκληρώθηκε/ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.

Εσένα προφανώς δε σε έχουν ενοχλήσει 1.γιατί δε σε έχουν "εντοπίσει" ακόμη λόγω των κατατεθημένων πινακίδων 2. λόγω παλαιότητος 3. λόγω συστήματος μηχανογράφισης 4. Λόγω χαμηλότερων κυβικών.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 31-10-2011, 15:44
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Και το Vectraκι μου αυτή τη μοίρα θα έχει...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 31-10-2011, 15:50
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων

Εσένα προφανώς δε σε έχουν ενοχλήσει 1.γιατί δε σε έχουν "εντοπίσει" ακόμη λόγω των κατατεθημένων πινακίδων 2. λόγω παλαιότητος 3. λόγω συστήματος μηχανογράφισης 4. Λόγω χαμηλότερων κυβικών.
θεωρώ ότι δεν με ψάχνουν επειδή :

1. έχω δηλώσει (και) ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων του υπουργείου όπου το όχημα φαίνεται "σε ακινησία" εδώ και 3-4 χρόνια
2. η παλαιότητά του δεν αποδεικνύεται διότι η πρώτη του άδεια δεν είναι και τόοοοσο παλιά σε σχέση με τη πραγματική (κατασκευαστική) ηλικία του αυτοκινήτου
3. τα δηλωμένα κυβικά είναι έτσι κι αλλιώς στην περιβόητη κλίμακα δίλιτρο Plus ...

δηλαδή η έκτακτη εισφορά κάθεται και στα οχήματα που είναι σε ακινησία ? και γιατί τότε όλοι καταθέτουν τις πινακίδες ? μόνο για τα τέλη κυκλοφορίας ???
με ανησυχείς ........

(πάντως στο σημείωμα έκτακτης εισφοράς, το συγκεκριμένο όχημα το αγνοούν)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 31-10-2011, 17:21
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρώ ότι δεν με ψάχνουν επειδή :

1. έχω δηλώσει (και) ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων του υπουργείου όπου το όχημα φαίνεται "σε ακινησία" εδώ και 3-4 χρόνια
2. η παλαιότητά του δεν αποδεικνύεται διότι η πρώτη του άδεια δεν είναι και τόοοοσο παλιά σε σχέση με τη πραγματική (κατασκευαστική) ηλικία του αυτοκινήτου
3. τα δηλωμένα κυβικά είναι έτσι κι αλλιώς στην περιβόητη κλίμακα δίλιτρο Plus ...

δηλαδή η έκτακτη εισφορά κάθεται και στα οχήματα που είναι σε ακινησία ? και γιατί τότε όλοι καταθέτουν τις πινακίδες ? μόνο για τα τέλη κυκλοφορίας ???
με ανησυχείς ........

(πάντως στο σημείωμα έκτακτης εισφοράς, το συγκεκριμένο όχημα το αγνοούν)
Τι να σου πω ρε συ??? Τοσο παπαρες που είναι δεν ξέρω τι σκοπεύουν να κάνουν...

Εγώ πάντως την πληρώνω...κι ας μην το έχω...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Κατάθεση πινακιδων και τέλη κυκλοφορίας gepol Διάφορα 16 17-09-2011 00:34
Πίεση Χωμάτινων Ελαστικών ! Arkas Τεχνικά θέματα διάφορα 14 07-07-2011 22:07
ισπανικο πρωιναδικο, μετα εσυ βλεπε Λιαγκα... klagenfurt Τι μας έτυχε 29 15-05-2011 19:49
Ανοίγουν εσπευσμένα και προσωρινά τα Τέμπη για το Πάσχα ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 9 04-04-2010 07:16
Βάλε κι εσύ την ηλεκτρονική σου πινέζα.ΜΠΟΡΕΙΣ! riko46 Χρήσιμα 9 12-04-2009 01:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!